Tipy

Roztoč pavúkov a obličiek na ríbezli: ako to zistiť a odstrániť

Roztoč pavúkov a obličiek na ríbezli: ako to zistiť a odstrániťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rybíz v mnohých záhradách sa pýši miestom, pretože táto kultúra je pozoruhodná svojou relatívnou nenáročnosťou a schopnosťou dať záhradníkom nielen chutné bobule vitamínu, ale aj zdravé listy a výhonky. Vôňa čiernych ríbezlí sa nedá zamieňať s vôňou iných plodín, ale niekedy môže dôjsť k zániku tejto plodiny v dôsledku invázie škodcov. Najzákladnejšie z nich sú ríbezle pupienok a pavúky. Mikroskopické rozmery ničia úrodu a vedú k úplnému vyčerpaniu kríkov.

Rozsah ujmy

Roztoče obličiek aj pavúky môžu viesť k strate úrody av prípade, že s nimi nebude bojovať, môžu spôsobiť výsadbu čiernych ríbezlí., Napriek svojej malej veľkosti spôsobujú tieto škodce kvôli ich počtu obrovské škody na rastlinách. Kríky oslabené svojou činnosťou sa navyše stávajú terčom rôznych chorôb a iných škodcov.

Začiatkom apríla sa roztoče samičie obličky začnú aktívne znášať vajcia (až 8000 od jednej ženy), ktoré „dozrievajú“ do 6 až 12 dní. Na konci tejto doby sa objavia mladí jedinci obličkových kliešťov a ponáhľajú sa do zdravých častí rastlín a lezú do stále neotvorených pukov. Živia sa rastlinnou šťavou, čo vedie k vysychaniu nevyvinutých listov, kvetenstvo a mladých výhonkov. V jednom roku dáva kliešť obličiek najmenej 5 generácií potomstva.

Hlavným nebezpečenstvom však nie je iba vyčerpanie zariadenia. Aj keď sa podniknú včasné opatrenia na boj proti škodcom, Bush môže trpieť froté vírusom, ktorý sa dá odstrániť iba úplným zničením rastliny.

Roztoč pavúk je škodca spôsobujúci oslabenie rastliny. Jeho aktivita vedie k zhoršeniu zimnej odolnosti, preto čierne ríbezle môžu zamrznúť aj v teplých zimách s veľkou snehovou pokrývkou. Nie je potrebné hovoriť vôbec o produktivite, pretože bez zásoby určitých látok získaných v procese fotosyntézy sa na túto plodinu nekvetú puky.

Opis škodcov a znaky ich vzhľadu

K detekcii kliešťov na čiernom ríbezle nedochádza vždy do niekoľkých dní po usadení sa na výsadbe. Je to predovšetkým kvôli malej veľkosti škodcov. Napríklad kliešť obličiek má dĺžku tela iba 0,2 mm - ženy, samce majú ešte menšie telo a roztoč pavúky - od 0,24 do 0,47 mm (muži a ženy). Bez zväčšovacích okuliarov môže byť ich nájdenie veľmi problematické, ale voľným okom sú viditeľné stopy ich činnosti.

Ako sa vysporiadať s obličkovým kliešťom na rybízu

Znaky činnosti obličiek

Ako už názov napovedá, roztoče ríbezlí ovplyvňujú iba púčiky rastliny. Na základe ich vzhľadu možno na výsadbách zistiť prítomnosť škodcu. Počas topenia snehu sú na infikovaných rastlinách jasne viditeľné nezvyčajne veľké púčiky, niekedy vážne deformované. Faktom je, že sexuálne zrelá samica v nich kliešťuje zimu, pripravená na chov s nástupom prvých pekných dní.

Stav výsadby, a teda aj budúca plodina, závisí od času zistenia roztočov a roztočov na čiernom ríbezli. Z tohto dôvodu sa odporúča každoročne skontrolovať, či v pobočkách nie sú opuchnuté púčiky, a odstrániť ich až do uvoľnenia prvej generácie kliešťov. Pri letnej infekcii sa znaky poškodenia obličkovými roztočmi menia v tvare, farbe a štruktúre apikálnych listových listov. Sú kožovité, mierne zdeformované a rozjasnené.

Známky roztočov

To nie je pre nič za to, že roztoč pavúk sa nazýva metla záhrad, pretože tento škodca má viac ako 200 plodín ktoré jej zje celé leto. Zima prežívajú iba samice škodcov, ktoré sa schovávajú pod spadnutými listami. Na jar lezú na rastliny a na mladé listy položia tisíce priesvitných vajíčok. O týždeň neskôr z nich vychádzajú larvy, ktoré zamotávajú listovú čepeľ do pásu a živia sa jej šťavami.

Môžete si všimnúť aktivitu roztočov pomocou starostlivého preskúmania čiernych ríbezlí. Najskôr sa na listoch (jednotlivých) kríkov objavia svetlé mikroskopické bodky, ktoré ich neskôr úplne zakrývajú. Postupne podobné mramorovanie prechádza na susedné čepele listov. Najmladší pavučina sa niekedy nachádza na zhlukoch bobúľ.

Ako spracovať ríbezle

Všetky nástroje na boj proti kliešťom na čiernom ríbezli sú rozdelené do dvoch typov:

 • chemický;
 • organické (ľudové).

Ak chcete znížiť počet škodcov na jednej rastline, môžete selektívne rezať napadnuté vetvy a zničiť ich v ohni. Neodporúča sa nechať rezané vetvy ani na krátku dobu v záhrade, a ešte viac ich hádzať na zem, pretože škodcovia sa môžu dostať k zdravým rastlinám nachádzajúcim sa v okolí.

Chemické činidlá

Dôležitý bod: roztoče a obličkové roztoče nie sú ovplyvnené bežnými insekticídmi, pretože tieto škodcovia nie sú hmyz! V prípade ich výskytu je potrebné použiť akaricídy a insektoacaricidy.

Najobľúbenejšie a najbezpečnejšie pre ľudí a teplokrvné zvieratá sú lieky založené na koloidnej síre a hormonálnych akaricídnych liekoch:

 • Envidor;
 • Nissoran;
 • Kontos;
 • Zakážte 4F.

Odporúča sa používať pri migrácii samičích roztočov a obličkových roztočov, ako aj pri hromadnom rozmnožovaní potomkov, tj na jar, pri rozkvetu listov. Pre väčší účinok je dôležité vykonať dve liečby s intervalom 10 až 12 dní.

Po zbere môžete použiť silnejšie organofosfátové akaricídy systémového pôsobenia:

 • Rogor-C;
 • Bi-58;
 • Phosphamide.

Mladé plodnice bez plodov sa ošetrujú akaricídmi obsahujúcimi účinné látky na báze dimetoátu:

 • Dimetrin;
 • prízvuk;
 • Danadim;
 • Pilarmaks.

Je dôležité neprekročiť dávku liekov a neskúšať použiť väčšie množstvo roztoku, ako je odporúčané v návode na použitie. Odporúča sa tiež striedať prostriedky, aby proti škodcom nevyvinuli imunitu.

Biologická metóda

Nie je bežnou metódou oslobodiť záhradu od nevyžiadaných mikroskopických hostí - rozmnožovať v nej užitočný hmyz, ktorý v prírode považuje kliešte (vrátane roztočov obličiek a roztočov) za jedlo. Patria k nim ploštice obyčajné, mäsožravé kliešte, stetorus (slunéčko sedmitečné) a čipky.

Ľudové lieky

Medzi najobľúbenejšie lieky proti roztočom a obličkovým roztočom patria klasické infúzie rastlín, ktoré sa líšia silnou arómou alebo množstvom horkosti. napríklad, najúčinnejšie sú nasledujúce formulácie:

 1. Infúzia tabaku alebo chlpov.
 2. Infúzia koreňov a listov púpavy.
 3. Infúzia cesnaku.
 4. Odvar z šupiek cibule.
 5. Odvar nezrelých vlašských orechov.
 6. Cesnaková infúzia.

Nedostatok ľudových prostriedkov je potrebný na viacnásobné spracovanie počas vegetačného obdobia s intervalom 5 až 7 dní. Výhody - úplná bezpečnosť pre ľudí a domáce zvieratá. Liečba ľudovými prostriedkami sa môže navyše vykonať dokonca aj v čase dozrievania úrody.

Odrody odolné voči kliešťom

Bohužiaľ, v súčasnosti niet žiadnej palety ríbezlí odolných voči útokom všetkých druhov kliešťov, vrátane púčikov a pavúkovcov. Druhá, mimochodom, neskladá ničenie najsilnejších rastlín, ktoré sú imúnne voči chorobám a škodcom.

Na kliešte na obličky sú odolné iba niektoré odrody čiernych ríbezlí:

Názov triedyOpis stupňaStupeň odolnosti voči obličkovým kliešťom
Skorý PotapenkoRýchla odroda s veľkým sladkým bobuľovým ovocím. Kompaktná, stredná výška. Nevýhodou je skoršie starnutievysoký
príjemnýVysoká rastlina s veľkými bobuľami. Výhody triedy - vysoká zimná, suchá a tepelná odolnosťNadpriemerné
energickýVysoký listový ker, veľké ovocie v tvare slivky, sladké a hustévysoký
NaraStredne veľké puzdro s rozprestretými zakrivenými konármi. Bobule sú veľmi veľké a sladké, dozrievajú skorovysoký
zariadenieSkorá odroda skorej vegetácie s veľkými bobuľami a stredne veľkým rozprestierajúcim sa kríkomvysoký

Okrem týchto odrôd má čierny ríbezľ „Nightingale Night“, „Belorusskaya Rannaya“ a „Minx“ relatívny odpor voči kliešťom obličiek. Červený rybíz je ovplyvňovaný obličkovým kliešťom rovnako často ako čierny. V súčasnosti chovatelia chovali niekoľko odrôd odolných voči tomuto škodcovi.

Názov triedyStručný popisStupeň stability
náušniceVysoko odolná vysoká odroda s rozrastajúcou sa rozvetvenou korunou a malými krehkými bobuľami malých rozmerovNadpriemerné
Skoro sladkéStredne veľké puzdro s kompaktnou polopriepustnou korunkou. Bobule sú malé, veľmi chutné.vysoký
Holandčina skoroRaná odroda s rozprestierajúcou sa stredne korunovanou korunou. Bobule sú veľké, s výraznou kyslosťou.vysoký
Spomienka na GubenkaVysoko výnosná maloplodá odroda s šíriacou sa stredne korunovanou korunou. Chuťové vlastnosti bobúľ sú vynikajúce.Veľmi vysoká
TransdanubiaVeľkoplodá odroda so strednou intenzitou. Rozprestierajúce sa, kompaktné, stredne veľké puzdrovysoký

Preventívne opatrenia

S kliešťami na kríkoch čiernych ríbezlí je možné účinne bojovať mnohými metódami, vrátane ošetrenia rastlín chemickou cestou alebo pomocou ľudových prostriedkov. Avšak oveľa jednoduchšou technikou je zabrániť infekcii záhrady týmito škodcami.

Napriek zjavnej zložitosti je možné zastaviť výskyt kliešťov na čiernom ríbezli vykonaním niekoľkých jednoduchých krokov:

 1. Pravidelná kontrola buriny na mieste. Veľa škodcov na nich často čaká v zime a medzi nimi kliešte.
 2. Čistenie jesennej záhrady od padlých listov. Najčastejšie v nich zimujú roztoče.
 3. Rozmnožovanie čiernych ríbezlí zdravými výhonkami alebo už zakorenenými sadenicami. Aby sa predišlo výskytu chorobných rastlín na mieste, odporúča sa pred výsadbou ich zahriať v horúcej vode (do 46 stupňov) nie dlhšie ako 15 minút.
 4. Posilnenie odolnosti (vlastnej imunity) rastlín proti škodcom včasným nanesením hnojív na pôdu a na orovnanie listov.

Okrem toho je dôležité každoročne vykopávať pôdu priamo pod kríkmi ríbezlí a na jeseň odstrániť z rastlín, ktoré nespadli, listy a zväčšiť veľkosť pukov.

Ako sa zbaviť roztočov

Hlavným bodom v boji proti roztočom a obličkovým roztočom je včasnosť a dôslednosť. Pri správnom prístupe a zodpovednom vykonávaní agrotechnických požiadaviek zostanú kríky tejto plodiny zdravé, aj keď kliešte pokazia všetky výsadby susedných susedov.