Tajnosť

Jahody pre Ural: najlepšie odrody a vlastnosti poľnohospodárskej technológie

Jahody pre Ural: najlepšie odrody a vlastnosti poľnohospodárskej technológie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné jahody sa pestujú všade, ale v niektorých oblastiach, najmä s chladnou nestabilnou klímou, si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Ural patrí do takej náročnej jahodovej záhrady. Zasnežené a zároveň veľmi mrazivé zimy sa tu striedajú s letom, v ktorom nie je toľko príjemných teplých dní, a na jeseň a na jar sa často ťahajú von a menia sa na rad zamračených dní s dažďami alebo dokonca snehovými zrážkami.

Aké odrody sú vhodné na pestovanie v Uralu

Pre záhradníkov Uralu je dôležité správne pristupovať k problému pestovania bobuľovej kultúry a musíte začať s výberom odrody. Záhradné jahody - rastlina je veľmi teplá a milujúca slnko. S nedostatkom svetla alebo tepla môže rásť, ale nebude rodiť ovocie. Okrem toho táto kultúra veľmi zle znáša zimné mrazy alebo skôr hlboké zamrznutie pôdy. Pri výbere odrôd sa musia brať do úvahy tieto kritériá.

Aké vlastnosti by mali mať jahody vhodné pre Ural:

  1. Skorá splatnosť. V Uralu, s výnimkou južnej časti, je leto krátke a podmienky vhodné pre rast a rodenie jahôd sú obmedzené na 4 mesiace (maximum). Čím skôr záhradná jahoda začne prinášať ovocie, tým väčší výnos sa získa.
  2. Odolnosť proti mrazu. Mrazenie pôdy v Uralu je oveľa aktívnejšie kvôli množstvu mrazivých dní v zime a na jeseň.
  3. Odolnosť proti navlhčeniu. Jeseň v Urali je daždivá a pôdy, najmä na vysočine, ako aj v jej stredných a severných častiach, zle prechádzajú vlhkosťou. Z tohto dôvodu je možné zmáčať rastliny, vrátane záhradných jahôd.
  4. Odolnosť proti hnilobe. Podnebie Uralu prispieva k aktívnemu šíreniu rôznych bakteriálnych a hubových chorôb počas výsadby.

Ako pestovať jahody

Nie je toľko odrôd, ktoré spadajú pod uvedené kritériá, avšak ruskí chovatelia vyvinuli pomerne odolné odrody, ktoré sa úspešne pestujú v Uralu.

akosťDoba zreniaZimná odolnosťCharakteristiky odrody
svitaniazavčasvysokýKríky sú silné, ale zároveň nie príliš voľné. Odolné voči špineniu a antracéze
Beauty ZagoryepriemernývysokýVysoké kríky s výkonným koreňovým systémom a veľkými listami. Plody vynikajúcej chuti, sladké a kyslé, veľké
festivalpriemernývysokýKompaktné silné kríky, na ktorých sa súčasne formujú nové kvetenstvo a dozrieva ovocie
ÁziezavčasVeľmi vysokáKríky sú veľmi silné, bobule sú husté a sladké. Odolné voči hnilobe a múčnatke
AlbazavčasvysokýKríky sú stredne veľké, tvoria veľa fúzy. Plody sú šťavnaté, sladké a voňavé.
medzavčasvysokýVeľkoplodá odroda s veľmi veľkou a sladkou bobuľou. Začína prinášať ovocie koncom mája. sklonená
pokušeniePolovica skorocentrálnejOprava odrody s dlhým plodom (od mája do októbra). Vyznačuje sa prítomnosťou muškátového orecha v chuti ovocia.

Nie je možné povedať, ktoré odrody zo zoznamu sú najlepšie, pretože aj tie, ktoré sú najodolnejšie voči chladu, nadmernej ponuke alebo vážnemu nedostatku vlhkosti a slnečného žiarenia, môžu zle fungovať a prinášať ovocie, ak sa nedodrží poľnohospodárska technológia.

Výber miesta na pestovanie jahôd

Jahody sa v Urali úspešne pestujú, iba ak je miesto pre jeho výsadbu správne vybrané. Bez ohľadu na rozmanitosť je dôležité, aby rástla v podmienkach maximálneho osvetlenia, neprítomnosti povodní a zvetrávania. Zároveň by oblasť, v ktorej sa pestuje záhradná jahoda, mala byť vetrom dobre fúkaná. Faktom je, že Ural sa vyznačuje častým zrážaním porastov a hmly, čo môže spôsobiť nárast porážky zadku hubami a hnilobou.

Miesto pristátia by teda malo byť:

  • Vysoko vysoká na normálne vypúšťanie roztavenej vody na jar, ale nie na kopec, z ktorého v zime vane sneh.
  • Bez vysokých pristátí pre lepšiu cirkuláciu vzduchu.
  • Dobre osvetlené a ohriate slnkom.

Nemenej dôležitým miestom je taký ukazovateľ ako predchodcovia a susedia záhradných jahôd. Kultúra je menej chorá a vyvíja sa lepšie, ak sa v predchádzajúcich rokoch pestovala cibuľka a cesnak, strukoviny a zelenina, repa a mrkva, ako aj cibuľové kvety alebo nechtíka lekárske. Pestovanie zemiakov, paradajok, uhoriek a malín sa neodporúča v blízkosti jahodových záhonov.

Príprava pôdy

Ideálna pôda na pestovanie záhradných jahôd je stredne hlinitá zmes, dobre ochutená organickými látkami. Rašelinovú pôdu sa odporúča vylepšovať použitím ílu, kompostu a hnoja, ako aj komplexu hnojív. Pri vysokej kyslosti sa bude vyžadovať alkalizácia vápnom alebo dolomitom (jeden rok pred výsadbou).

Organické zmesi živín sa musia zavádzať dvoma „priblíženiami“: polovica na vykopanie lopaty bajonetom a zvyšky by sa mali pred výsadbou zapustiť do vrchnej pôdy zhrabnutím alebo motykou. Spolu s vykopávaním musí byť miesto dôkladne očistené od koreňov burín a pokiaľ je to možné, vyhladiť jeho povrch. Odporúča sa pestovať na jednom mieste nie dlhšie ako 2 roky.

Ochrana jahôd v Urale v zime

Zimné obdobie je najdôležitejšie pri pestovaní bobúľ a jahody v Urali najčastejšie odumierajú v tomto období kvôli zamrznutiu alebo máčaniu. Úplná smrť rastliny nastane, ak sa teplota vzdušnej časti jahody ochladí na mínus 10 alebo 15 stupňov. Ak teplota koreňovej vrstvy pôdy klesla na 8-10 stupňov pod nulou, korene rastlín tiež odumrú. Navyše sa to stáva najčastejšie na jeseň alebo na jar, keď je povrch postele bez snehovej pokrývky.

Aby sa predišlo poškodeniu jahôd pri nízkych teplotách, je dôležité, aby jeho zem zostala na jeseň. Okrem toho je potrebné počas zimy zabezpečiť, aby vietor z miesta nevyfukoval sneh. Odporúča sa stavať najjednoduchšie konštrukcie na ochranu pred snehom vo forme štítov. Na jar nemôžete dovoliť rýchle topenie snehu na lôžkach s jahodami. Počas obdobia najväčšieho rizika zamrznutia sa odporúča udržiavať snehovú pokrývku s hrúbkou najmenej 20 cm.

Ochrana proti škodcom

Ural je pomerne priaznivým prostredím pre hmyz, ktorý je škodcom pre jahody. Najväčšie poškodenie úrody tejto plodiny je spôsobené pavučinou a jahodami priehľadnými roztočmi, weevilami, voškami a hlístami. Včasný boj s nimi vám umožní získať vysokú úrodu každý rok.

lupič vrakovZnámky porážkyKontrolné opatrenia
Jahodový roztočRastlina zaostáva v raste, prestáva kvitnúť a niesť ovocie. Preferuje mokré oblasti. Je umiestnená na spodných listoch vo výtoku, ktoré sú zvlnenéSpracovanie pred kvitnutím a po zbere v Taurus alebo Caesar. V prípade silného kosenia
Roztoč pavúkRastlina je pokrytá škvrnami, zlúčením do svetla a potom hnedými škvrnami. Rastlina je vyčerpaná. Na listoch je viditeľná pavučinaBiopríprava Acrofit v prípade vážneho poškodenia - kosenie
WeevilPúčiky na rastline postupne vysychajú. Keď ich vyberiete, môžete si v nich všimnúť dieryNičenie poškodených pukov. Spracovanie horkými tinktúrami (tabak, cesnak alebo palina), Iskrou alebo Fitovermom
voškyListy rastlín sa stočia, zmenšujú a postupne odumierajú. Produktivita klesáVýsadba sadeníc Agravertinom alebo Fitoverm, tinktúry z konzervovaného alebo cesnaku
hlístyKríky zaostávajú v raste, nekvitnú, napriek tvorbe zriedkavých a veľmi malých stopiekŽiadne kontrolné opatrenia, ničenie rastlín a ošetrenie pôdy páleným vápnom
slimáciNa bobúľach a listoch (zriedka) sa objavujú nahlodané časti, ktoré rýchlo vedú k rozkladu.Umiestnenie na prúžky s korením, ihlami a popolom. Výsadba výsadby večer silným soľným roztokom alebo skoro ráno Búrka (v dvoch dávkach v intervale 20 - 25 minút)
MedvedkovRastlina vädne, často iba v jednej časti hniezda („rodina“). Na mladých pristátiach sa pozoruje úplná smrť. Na posteliach môžete vidieť brázdyHĺbkové vykopávanie pôdy, cibuľovej infúzie alebo kerozínu. Spracovanie pôdy Medvedtoksom alebo Prestige

Existuje univerzálny prostriedok na odstránenie škodcov - nechtíka lekárskeho. Aby sa znížilo riziko škodcov na lôžkach s jahodami, odporúča sa ich zasiať do uličiek alebo pozdĺž chodníkov.

Úroda jahôd: odrody