Rastliny

Najlepšie odrody bieleho a karfiolu pre pestovanie na otvorenom priestranstve na predmestí

Najlepšie odrody bieleho a karfiolu pre pestovanie na otvorenom priestranstve na predmestíWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kapusta je druhá najobľúbenejšia zelenina po zemiakoch v letných chatkách. V závislosti od pestovateľskej oblasti sa môžu dátumy ošetrovania a pestovania tejto plodiny líšiť. Napríklad v Moskovskom regióne sú klimatické podmienky veľmi odlišné od sibírskeho alebo severného Kaukazu, čo ovplyvňuje technológiu pestovania zeleniny na otvorenom priestranstve.

Ako si vybrať rôzne kapusta pre oblasť Moskvy

Podnebie v blízkosti Moskvy sa vyznačuje množstvom oblačných dní (je ich takmer dvakrát viac ako tých absolútne jasných) a miernym kontinentálnym podnebím. Veľká vzdialenosť od veľkých rezervoárov a absencia nadmorských výšok umožňujú vzdušným masám ľahký pohyb po oblasti, čím sa teplota vzduchu viac-menej konštantná. napriek tomu, Sezónnosť v Moskovskom regióne je dosť výrazná. Tieto vlastnosti sa musia brať do úvahy pri výbere semien kapusty na sadenie alebo okamžite na otvorenom priestranstve.

Najlepšie odrody pre tento región musia spĺňať tieto požiadavky:

  1. Odolné proti náhlym zmenám teploty a vlhkosti.
  2. Nenáročné na teplo a slnečné žiarenie.
  3. Tí, ktorí pestujú plodiny najneskôr v polovici októbra (stredne neskoro, skoro a stredne skoro).

Tieto požiadavky sú rovnako uplatniteľné na odrody karfiolu a kapusty. Všeobecne by sa malo dať prednosť letným obyvateľom oblasti Moskvy, ktoré by sa mali chovať osobitne pre klimatické podmienky oblasti Moskvy (územné vymedzenie).

Ako sa starať o skorú kapustu

Odrody bielej kapusty

Biela kapusta sa pestuje skôr ako iné odrody, pretože má vyššiu odolnosť voči krátkodobým poklesom teploty. V tomto prípade sa sadenice môžu pestovať samostatne alebo sa môžu kúpiť v hotovej podobe (druhá možnosť je pre obyvateľov letnej sezóny menej vítaná, pretože je možné meniť odrodu).

Medzi najobľúbenejšie spomedzi záhradníkov v Moskovskom regióne sa považujú skoré, strednodobé dozrievanie a stredne neskoré odrody.

akosťČas zreniaPopis (vlastnosti triedy)
DumaszavčasHlava do 4 kg, hustá. Odtieň tolerantný, odolný proti hnilobe
slávaStredne neskoroHlavy do 4 kg, nie sú prasknuté, husté a šťavnaté
miláčikStredne neskoroVeľmi produktívna trieda s hlavou kapusty do 8 kg
svitaniazavčasVeľmi veľké hlávkové kapusty dosahujú hmotnosť 9 až 11 kg
agresorStredne neskoroPriemer hlávkovej kapusty, dobrý vkus, hmotnosť do 5,5 kg
DarčekStredne neskoroHmotnosť hláv kapusty je od 2,5 do 4,5 kg. Nepraská ani nehnije
KryumonStredne neskoroHlavy kapusty do 4,5 - 5 kg, nepraskajú a nie sú ovplyvnené cievnou hnilobou a fusáriom

Vo väčšine prípadov obyvatelia leta uprednostňujú spoločnú kultiváciu všetkých týchto odrôd. V tomto prípade je úroda pozvoľná a existuje dostatok kapusty na prípravu prípravkov, na spotrebu „zo záhrady“ a na udržanie dostatočného množstva zeleniny na spotrebu v čerstvom stave v zime.

Odrody karfiolu

Karfiol je jemnejší a odolný proti zmenám teploty, preto sa odporúča pestovať ho o niečo neskôr ako biele kapusta. Aj pri vhodnej poľnohospodárskej technológii a kalení dokáže vydržať pokles teploty až o 2 až 4 stupne a teplota od 15 do 18 stupňov nad 0 sa považuje za optimálnu pre svoj rast.

Najlepšie odrody karfiolu pre moskovský región sa považujú za skoré a veľmi skoré, pričom doba dozrievania od okamihu výsevu semien pre sadenice nie je dlhšia ako 95 dní.

Názov triedyČas zreniarysy
alfazavčasTvorí veľmi veľké hlavy s hmotnosťou do jedného a pol kg. Netoleruje dopravu veľmi dobre, je skladovaná najviac 1,5 mesiaca.
zárukazavčasHmotnosť tesných hláv dosahuje 850 g. Odolnosť voči rozptylu hláv.
Huby skorozavčasVeľmi chutné hlavy s hmotnosťou do 700 g. Líši sa v istej drobivosti kvetenstiev. Vhodný na pestovanie v skleníkoch, odolný voči miernemu zatieneniu
Movir 74zavčasHmotnosť pevne vyrovnaných hláv je až 0,5 kg. Má dobrú chuť a svetlú znášanlivosť.
expresszavčasMalé hlavy s hmotnosťou nie väčšou ako 500 g. Odroda je odolná voči bakterióze
Predčasné zreniezavčasHlavy sa vyznačujú vysokou hustotou a šťavnatosťou. Odolnosť voči stredným chorobám
Snehové gulePolovica skoroHlavy sú veľké, do 1,2 kg! Ľahko toleruje chladenie, odolnosť proti chorobám je nadpriemerná

Uvedené odrody karfiolu sú univerzálne. Sú dobré v čerstvých zeleninových šalátoch, uhorkách a uhorkách. Používajú sa tiež na výrobu polievok, kastrólov a príloh.

Dátumy pestovania kapusty pre sadenice a výsadby do zeme

Odporúča sa vysiať bielu kapustu v Moskovskom regióne 1,5 až 2 mesiace pred umiestnením na trvalé miesto, tj do zeme. Ideálne dátumy sú koncom apríla. Semená karfiolu a bielej kapusty sa odporúčajú vopred moriť roztokom manganistanu draselného alebo iným činidlom s dezinfekčnými vlastnosťami (napríklad fytosporín).

Sadenice sa vysádzajú do pôdy po výraznom zahriatí a zahriatí pôdy do hĺbky najmenej 30 - 40 cm:

  • bez poťahovania filmom alebo poťahovým materiálom - začiatok alebo polovica júna;
  • pod filmom (krátkodobé útočisko) - koniec mája, začiatok júna.

V prítomnosti teplých postelí sa môže kapusta, najmä skorá kapusta, vysadiť priamym výsevom do zeme pod dočasnými prístreškami z fólie. Na predmestiach by to malo byť od polovice mája. Najlepšie odrody pre túto metódu výsadby sú skoré a super skoré. Letní obyvatelia tiež poznamenávajú, že týmto spôsobom môžete získať dvojitú úrodu karfiolu na zber.

Ponúkame vám tiež prečítanie článku o chorobách kapusty ao tom, ako sa s nimi vysporiadať.

Funkcie pestovania kapusty na predmestí

Poľnohospodárske postupy pri pestovaní bieleho alebo karfiolu v Moskovskom regióne sa vo všeobecnosti veľmi nelíšia od ostatných regiónov, s výnimkou zvýšeného dopytu po svetle. Pretože v tejto oblasti nie je toľko slnečných dní, odporúča sa vysádzať výsadby na najotvorenejšom území bez susedstva aj s poddimenzovanými kríkmi.

Skúsení obyvatelia leta tiež označujú zloženie pôdy za rovnako dôležitý bod. V oblasti Moskvy sa leví podiel letných chát nachádza na rašeliniskách a kapusta, ako viete, netoleruje kyslú pôdu. Aby sa predišlo problémom pri pestovaní tejto plodiny, je dôležité predalkalizovať vápennou alebo dolomitovou múkou. Je dôležité pridať tieto prísady na jeseň a dodatočne ochutiť kapustu organickým materiálom - hnilobou hnoja.

Najlepšie odrody kapusty

Pretože vlhkosť vzduchu v podmienkach moskovského regiónu stále nespĺňa požiadavky všetkých druhov kapusty, odporúča sa pravidelne zavlažovať, najmä v období sucha v lete. Malo by sa to robiť najmenej dvakrát týždenne.

Pestovanie kapusty v Moskovskom regióne nie je ťažšie ako v iných regiónoch. Skúsení letní obyvatelia dodržiavajú pravidlo: nie prenasledovať najväčšie odrody, ale vyberať ich podľa zásady skoršieho dozrievania.