Nápady

Mrkva Jam: Varenie Varenie pre zdravé Dainty


Džem je jedným z najbežnejších druhov domácich konzerv. Vyrába sa hlavne z rôznych druhov ovocia a bobúľ. Je zaujímavé naučiť sa vyrábať džem z nejakej zeleniny, pretože v tomto prípade môže byť dosť ťažké uhádnuť, ktoré ovocie sa použilo ako základ dezertu. Mrkva, ktorá obsahuje približne rovnaké množstvo cukru ako jahody, je jednou z najúspešnejších zeleniny pre takýto experiment.

Príprava a výber mrkvy

V prípade džemu si vyberte oranžové a sladké odrody mrkvy: Nantes, Karotel, Moscow Winter atď. Malo by byť homogénne, stredne veľké, s nie príliš veľkým jadrom. Taká mrkva je najsladšia, pretože jadro je často horké.

Je vhodné šúpať zeleninu v deň zberu z miesta, odstrániť poškodené a zelené časti. Potom opláchnite tečúcou vodou. Nemali by sa dlhodobo uchovávať vo vode, inak sa vitamín C čiastočne vyplaví.

Môžete ho variť celé alebo ho môžete nakrájať na kruhy a potom variť. Je dôležité, aby koreňová plodina zostala po varení dostatočne pevná. Inak jeho rozrezanie na figúry v tvare srdca, kosoštvorca, trojuholníka atď., Ktoré bude v konečnom produkte vyzerať výhodne, zlyhá.

Ako vyrobiť mrkvový džem

Populárne recepty

Existuje veľa zaujímavých receptov na varenie mrkvovej marmelády. Najprv musíte začať s najjednoduchším - klasickým.

Klasický recept

Tu na 1 kg mrkvy musíte vziať trochu viac ako kilogram cukru, trochu vanilínu a kyseliny citrónovej. Jam sa varí takto:

 • sirup sa pripravuje z kilogramu cukru a jednej a pol pohára vody;
 • varí mrkvu 5 minút;
 • potom tam trvá 8 hodín;
 • do sirupu sa pridá ďalšie pohárik cukru a všetko sa varí tak, aby hmotnosť zhustla. Plátky mrkvy sa zároveň stávajú priehľadnými;
 • nakoniec sa do dezertu pridá vanilín a kyselina citrónová.

S jablkami

Tu sa pozorujú nasledujúce pomery: 3 diely jabĺk, 2 diely mrkvy, 3 diely cukru, 1 diel citróna.

Postup varenia:

 • nakrájané jablká nakrájajte na plátky;
 • mrkvová mriežka;
 • zmiešajte tieto prísady s cukrom a nechajte ich uvariť jednu hodinu;
 • potom pridajte kocky umyté citróny s kožou;
 • priveďte všetko do varu a varte asi do hodiny;
 • potom položte výrobok do sterilných pohárov, ktoré by sa mali zvinúť.

S citrónom a kandizovaného pomaranča

V takom prípade potrebujete pol kilogramu uvarenej mrkvy, pol pohára kandizovaného pomaranča, trikrát viac vody, šťavu z citróna a 3 šálky cukru. Najprv sa sirup uvarí po dobu 5 minút, pridajú sa k nemu všetky ostatné zložky a proces varenia pokračuje ďalšiu pol hodinu.

So škoricou, zázvorom

Tento prípravok sa dá použiť ako nezávislý dezert a ako náplň do koláčov. V prístroji na výrobu chleba v móde „jam“ sa taký dezert varí asi hodinu. Zloženie: pol kilogramu mrkvy, toľko cukru, 1 pomaranč, 1 citrón, škorica, stredne veľký koreň zázvoru, môžete pridať malý badyán a kardamóm.

Technológia varenia:

 • olúpaná mrkva je rozdrvená. Môžete tiež použiť jedlo po výrobe mrkvovej šťavy;
 • pridajte jemne nasekanú pomarančovú a citrónovú kôru a ich šťavu;
 • zalejeme to všetko cukrom;
 • korenie a nasekaný zázvor zaspávajú;
 • ak je hmota hustá, naleje sa do nej ešte pol pohára vody;
 • dezert sa varí za miešania až do požadovanej konzistencie (0,5 hodiny - hodinu).

Džem je upchatý v sterilných nádobách.

Výhody mrkvového džemu

Všeobecne sa verí, že varená zelenina nie je tak užitočná ako čerstvá. Napokon, vitamíny sa počas tepelného spracovania takmer strácajú. V mrkve je však množstvo dôležitých látok, ktorých obsah sa počas varenia výrazne zvyšuje:

 • alfa a beta-karotény - antioxidanty, ktoré bránia starnutiu tela, sa zvýšia o 14%;
 • množstvo luteínu potrebné na sietnicu sa zvyšuje o 11%.

Tipy a triky

Zber mrkvovej marmelády je jednoduchý proces, ale V tomto prípade existuje niekoľko jemností, ktoré si zasluhujú pozornosť:

 1. Aby mrkva nemenila farbu, musí sa ostrá nôž odškrabať tenkou vrstvou kože.
 2. Ošúpaná zelenina nesmie vyblednúť, mala by byť (nie viac ako tri hodiny) v suchej miske, zakrytej navlhčenou handrou.
 3. Aby sa lepšie konzervovali vitamíny v koreňovej plodine, musia sa ponoriť do vriacej vody a uvariť v uzavretej nádobe.
 4. Kuchynské náčinie by malo byť také veľké, aby ho zelenina takmer úplne vyplnila.

Podmienky skladovania mrkvovej marmelády

Mrkvový džem pod nylonovým poťahom alebo pokrytý silným papierom by sa mal skladovať iba do nasledujúcej sezóny. Dezert zvinutý kovovým vekom sa môže skladovať dlhšie. Je však lepšie naplánovať počet prírezov tak, aby sa dali používať až do budúceho leta: chuť konzervovania pri dlhodobom skladovaní sa môže meniť a výživné hodnoty v ňom sa môžu časom zmenšiť.

Musíte uviaznuť na tmavom mieste - skrine, suteréne atď. Aby netrpelo vlhkosťou, ktorá môže byť v pivnici, je potrebné nádoby s dezertom namazať tenkou vrstvou oleja navrchu.

Aby džem nebol cukrený, nemenil konzistenciu, teplota v obchode by mala byť konštantná. Jeho povolené limity možno považovať za 0 - 20 stupňov. Na rýchle nájdenie správnej nádoby by každá z nich mala mať zodpovedajúci štítok.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o vlastnostiach výroby púpavy.

Tipy od hostesiek

Mnoho žien v domácnosti radi prekvapí svojich blízkych a priateľov mrkvovým džemom. Podľa nich je mrkva zelenina s neobmedzenými možnosťami prípravy neobvyklých a chutných dezertov. Tu je niekoľko návrhov na recepty autorských práv:

 1. 2 diely čerešní, 1 diel mrkvy a 1,5 dielu cukru. Posypte višne tečúcou cukrom a nechajte ju vyprázdniť. Potom hmotu trochu povarte, až kým sa cukor úplne nerozpustí. K výslednému produktu pridajte jemne nasekanú mrkvu a pokračujte vo varení ďalších 5 minút. Ak chcete získať hotový dezert, potrebujete ďalšie tri z týchto piatich minút.
 2. Chutný džem sa získava z rovnakého množstva mrkvy a cukru pridaním jednej tretiny objemu šťavy z jabĺk alebo rakytníka.
 3. Môžete si vytvoriť neobvyklú vrstvu mrkvy na koláče a palacinky. Súčasne sa k strúhanej mrkve (0,5 kg) pridá šupka z jedného citróna a pomaranča, pohár cukru a 20 g zázvoru zmiešaný so pohárom vody na konci varenia. Výsledný produkt sa stočí do sterilných pohárov.

Mrkvový džem so škoricou

Ak ste už vyskúšali aromatický a nezvyčajný mrkvový džem, pravdepodobne ho budete chcieť vyrobiť v novej verzii. Na to nemusíte čakať na leto. Mrkva na predaj po celý rok. A ak ste nevedeli, že z toho môžete urobiť zákusok, radšej potešte seba a svojich blízkych týmto lahodným a nezvyčajným zážitkom.