Dom a záhrada

Jarná výsadba a starostlivosť o maliny

Jarná výsadba a starostlivosť o maliny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Maliny sa vzťahujú na bobule, ktoré sa dajú vysádzať takmer v každom ročnom období. Skúsení záhradníci najčastejšie odporúčajú položiť malinu na jeseň alebo na jar, pretože práve v týchto obdobiach sa zakorenuje pomerne rýchlo.

Na jar sa pestujú maliny v oblastiach s tvrdými zimami alebo v prípade oneskoreného prijatia sadivového materiálu, keď existuje riziko straty kríkov v dôsledku zakorenenia sadeníc. Opravy malín počas jarnej výsadby sú schopné produkovať plodiny v tom istom lete.

Spravidla má jarná výsadba mnoho výhod. Na ich implementáciu je však potrebné pamätať na niekoľko jemností, ktorých zoznam zahŕňa prípravu lokality, výber sadeníc a spôsob výsadby.

Spôsoby, ako zasadiť maliny na jar

Na jar sú maliny najlepšie vysadené sadenicami, ktoré úspešne prežili zimu v škole alebo koreňovým potomkom starých rastlín. Je to jarné obdobie, ktoré sa považuje za ideálne na propagáciu odrody, ktorá sa vám páči. Existuje niekoľko spôsobov pestovania tejto kultúry:

 • páska;
 • priekopa alebo obyčajná;
 • Bush alebo jama.

Každá z týchto metód má množstvo funkcií a výhod, ktoré stojí za zváženie podrobnejšie.

Ako zasadiť maliny na jar

Bushova metóda výsadby

Pri kríkovej metóde budú záhradníci musieť sadiť malinové sadenice do vopred pripravených jam. Odtiaľ pochádza druhý názov metódy - metóda pit. Hĺbka týchto zvláštnych „hniezd“ na pristátie je asi pol metra a šírka nie je menšia ako 45 a nie väčšia ako 60 cm.

Vykopajte diery najmenej 2 týždne pred časom, keď musíte zasadiť malinové kríky. Do konzervovanej povrchovej záhradnej pôdy sa vnesie vedro humusu alebo dobrého kompostu, 15 g fosforečných hnojív, 10 g dusíka a nie viac ako 5 g potaše (počítané na jednu jamku).

Tip! Na vytvorenie plnohodnotného ovocného kríka sa odporúča zasadiť najviac 4 rastliny do jednej jamy.

Korene sadeníc sú rovnomerne rozložené po povrchu pôdy položenej do jamy a posypané záhradnou pôdou navrch bez pridania hnojív a organických látok. Ďalej musí byť výsadba dobre utesnená podľa umiestnenia koreňového krku sadeníc. Pri prehlbovaní, zachrániť Bush, a ešte viac tak čakať od neho hojné plodenie, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude úspešný.

Starostlivosť o novo vysadené rastliny bude v budúcnosti spočívať v zalievaní. Odporúča sa tiež mulčovať pilinami alebo iným materiálom, ktorý dobre udržuje vlhkosť a netvorí kôru - slama a rašelina.

Metóda vykladania priekopov

Jarná výsadba zákopovým spôsobom je medzi záhradníkmi najobľúbenejšou metódou. Jeho hlavnou výhodou je vytvorenie vysoko úrodného „vankúša“ pod koreňmi malín, takže po mnoho rokov môže rásť a veľkoryso niesť ovocie na jednom mieste.

Priame výkopy by sa mali pripravovať najmenej 3 týždne pred vysadením malín. Hĺbka pristávacích jám v tomto prípade je 50 - 60 cm a šírka nie je menšia ako pol metra. Dĺžka zákopov, ako aj ich počet, je obmedzená iba potrebami záhradníka.

Zvyšky rastlín vo forme stoniek toho istého maliny, pilín a zhnitého hnoja s vrstvou najmenej 15 cm sa kladú na dno dlhých vykopaných dlhých jám, na vrchol sa nanáša malá vrstva záhradnej pôdy a na povrch sa posypú hnojivom - superfosfát, močovina a potaš. soľ. Ďalej sa do priekopov pridáva popol (nie viac ako pohár na lineárny meter). Ďalšou vrstvou je úrodná pôda, do ktorej sa v skutočnosti umiestnia korene sadeníc so vzdialenosťou medzi nimi najmenej 20 - 30 cm (v niekoľkých radoch).

Ďalej sa technológia výsadby líši od metódy kríkov. Po zhutnení pôdy a veľkom zalievaní sa odporúča mulčovanie slamy, pilín alebo rašeliny.

Výsadba malín stuhami

Pásová výsadba malín podľa techniky prípravy výsadbových zákopov je veľmi podobná zákopu. Jediným rozdielom je, že otvory sú vykopané oveľa širšie - asi meter a sadenice v nich nie sú usporiadané v jednom, ale v 3 až 4 radoch so vzdialenosťou medzi rastlinami 15 až 20 cm. možnosti vzoru.

Malinový podväzok na jarnej výsadbe

Obyvatelia letnej sezóny, ktorí sa práve zoznámili s malinami a na jar ich vysadili, pochybujú o tom, či v súčasnej sezóne potrebuje podväzok. Podľa skúsených letných obyvateľov je tento postup potrebný pre všetky druhy malín vrátane zvyškov.

Najjednoduchší spôsob, ako postaviť mreže pozostávajúce zo stĺpov alebo kolíkov, sa kopal po celej dĺžke radov vo vzdialenosti 1,5 - 2 metre od seba. Medzi nimi je drôt s prierezom 0,5 cm natiahnutý v niekoľkých radoch:

 • vzdialenosť od pôdy k prvému radu je 30 - 50 cm;
 • vzdialenosť od prvého radu k druhému je 70 cm;
 • vzdialenosť od druhej do tretej rady je najmenej 40 cm.

Je dôležité naučiť sa, ako správne priťahovať výhonky k tejto mreži. Urobte to tak, ako rastú, a nedovoľte, aby sa vetvy voľne otáčali pod nárazmi vetra. Po prvé, môže to poškodiť výhonky a púčiky samotné. Po druhé, keď bobule dozrievajú, je možná veľká strata výnosov. Medzi výhonkami je tiež dôležité pozorovať vzdialenosť 10 - 15 cm, čo umožní rovnomerné osvetlenie výsadieb a vetranie.

Starostlivosť o maliny za rok výsadby

Prvý rok po výsadbe malín je najdôležitejší z hľadiska vytvárania potenciálnej plodiny v kríkoch. Počas tohto obdobia je dôležité vykonávať včasné úpravy pôdy (najmä ak sa neuskutočnilo doplňovanie výsadbových jám a zákopov organickými a minerálnymi hnojivami). Nemenej dôležité je sanitárne ošetrenie rastlín: ochrana proti škodcom, odstránenie mŕtvych rastlín.

Skúsení letní obyvatelia vždy dodržiavajú nasledujúce pravidlá:

 • Prvé jarné ošetrenie škodcami by sa malo vykonávať v čase pestovania výhonkov do výšky maximálne 15 cm. Je lepšie ošetriť sadenice roztokom univerzálneho liečiva - koloidnou sírou alebo karbofosom. Pomôže predchádzať napadnutiu hmyzom a mučením.
 • Aby ste zabránili chorobám malín, môžete ich liečiť infúziou cesnaku a cibule alebo drogami s vlastnosťami fungicídov a insekticídov.
 • Môžete zabrániť infekcii a mulčovaniu malinových ihiel.
 • Polievanie v prvom roku by malo byť veľmi hojné, ale bez zmáčania malín. To bude mať pozitívny vplyv na budúce plodiny.
 • Po raste mladých výhonkov sa konope zostávajúce z materských rastlín oreže na úrovni pôdy. Vyvolá to prerozdeľovanie živín s ich aktívnym prítokom do nových výhonkov.

Ako zasadiť maliny do bridlicových postelí

Pokiaľ by maliny nerástli a nepestovali dostatočne dobre, neodporúča sa nechať výsledné ovocie na výhonkoch. Najlepšie sa odstránia, kým nepresiahnu veľkosť hrášku. To umožní rastlinám rýchlejšie sa zakoreniť. Podľa vyššie uvedených pravidiel, maliny poteší letných obyvateľov s veľkým výnosom voňavých bobúľ na mnoho rokov.