Návrh

Technológia správneho pestovania a množenia zvyšných malín


Výsadba a starostlivosť o zvyšné maliny, ako aj rozmnožovanie rastlín, sú veľmi dôležitými témami pre skúsených a začínajúcich záhradníkov skoro na jar. Napriek nenáročnosti na opravu malín je kvôli ich botanickým vlastnostiam potrebná osobitná starostlivosť. Zvláštnosťou opravných odrôd je navyše relatívna zložitosť množenia takýchto malín tradičným a známym spôsobom pre záhradníkov.

Propagácia koreňovými potomkami a vrstvením

Tento spôsob rozmnožovania malín opravujúcich odrôd je jedným z najjednoduchších a je založený na použití koreňových potomkov, ktoré vznikajú v dostatočnom množstve okolo dospelej rastliny, ako sadivového materiálu. Koreňové potomstvo sa tvorí v radoch a radoch malín a niektoré z nich sa odporúča ponechať v radoch, aby sa nahradili už naklíčené výhonky. Nadmerné potomstvo by sa malo odstrániť alebo použiť na sedimentáciu.

Technológia vykonávania tohto spôsobu rozmnožovania je jednoduchá aj pre začínajúcich záhradníkov:

  • pri vykopávaní koreňových potomkov by sa výhonky mali rezať do výšky 30 - 35 cm;
  • je výhodné vybrať na propagáciu najrozvinutejšie a najúčinnejšie jednoročné výhonky, ktorých hrúbka pri základni je približne 8 až 10 mm;
  • koreňový systém by mal byť tiež dostatočne vyvinutý a korene sa rezajú na dĺžku 15 - 20 cm.

Vykopané koreňové výhonky sa presádzajú do školy, kde sa uskutočňuje proces pestovania rastlín. Pre školu je potrebné prideliť miesto s úrodnou pôdou. Silné a dobre vyvinuté sadenice malín môžu byť transplantované na trvalé miesto na jeseň aj na jar.

Pestovanie zvyšných malín pomocou dobre vyvinutého zeleného potomstva alebo vrstvenia zahŕňa prípravu sadivového materiálu v lete vo výške výhonku najviac 8 - 10 cm. Vrstvy sa presádzajú kusom pôdy na samostatné miesto, po ktorom sa zavlažujú a mulčujú.

Ako šíriť opravné maliny

Propagácia koreňovými potomkami a vrstvením vám umožní získať najsilnejšie a najzdravšie rastliny.

Množenie osiva

Množenie osiva malín sa používa iba na chovné účely. Zber semenného materiálu by sa mal uskutočňovať z najhodnotnejších odrôd, ktoré sa vyznačujú skorým rodením, veľkoplodým ovocím, vysokou produktivitou, ako aj dobrou odolnosťou proti chorobám a škodcom. Okrem toho, s cieľom šíriť maliny týmto spôsobom by sa táto technológia mala prísne dodržiavať.

štádiumtechnológie
Zber osivaPoužívajú sa najväčšie bobule, ktoré dozrievajú na kríkoch. Musia byť umiestnené v sáčku z nylonu, miesené vo vode a odstrániť mäso
Skladovanie osivaSemená sa skladujú v chladničke pri teplote + 1 až 3 ° C
Stratifikácia semienSemená sa namočia do vody pri izbovej teplote, ktorá by sa mala vymieňať každý deň po dobu piatich dní. Potom sa semená zmiešajú s čistým riečnym pieskom a umiestnia sa do chladničky, kde sa skladujú mesiac a pol pri teplote +2 až + 4 ° C.
Skarifikácia semienSemená sa premyjú a namáčajú štyri dni v 1% roztoku chlórnanu vápenatého a 0,5% roztoku hydrátu oxidu vápenatého. Potom sa semená umyjú tečúcou vodou a vysejú sa

Pripravené semená musia byť zasiate do hĺbky nie viac ako 5 mm a posypané ľahkou pôdou. Vyžaduje sa na udržanie pôdy vlhkej, Po vytvorení páru pravých listov sa uskutoční výber. Začiatkom jari budúceho roka sa pestované sadenice vysádzajú na stálom mieste na otvorenom priestranstve.

Mikroklonálna metóda

Mikroklonálna alebo meristemálna propagácia prispieva k produkcii rastlín, ktoré zdedili celú škálu charakteristických vlastností základnej odrody malín. Túto metódu široko používajú odborníci ruských výskumných ústavov a moderných šľachtiteľských stredísk.

štádiumtechnológie
úvodnýSeparácia meristemických tkanív a ich umiestnenie na špeciálne výživné médium s následným starnutím po dobu jedného mesiaca pri svetelných podmienkach až 14 hodín denne
rozmnožovaniePo mesiaci a pol sa mikroskopické odrezky rastliny rozdelia na niekoľko častí, ktoré sa vyklíčia in vitro jeden mesiac.
Zakorenenie a prispôsobeniePo vytvorení koreňového systému sa rastliny presádzajú do rašelinových kvetináčov, kde dochádza k zakoreneniu a začína sa prispôsobovať rastovým podmienkam.
VyrastáVykonáva sa v súlade s poľnohospodárskou technológiou, ktorá sa vyžaduje pre túto bobuľovú kultúru, a pripravuje rastliny na presadenie na trvalé miesto.

Malinové rezne

Táto vysoko produktívna poľnohospodárska technika je veľmi výhodná pri pestovaní malín, ktoré sa dobre množia odrezkami v niekoľkých priechodoch. HNajkvalitnejšie sú zelené odrezky, ktoré sa tvoria na jar av prvej dekáde leta.

štádiumtechnológie
ubytovaťOdrezky by mali mať dobre tvarovanú ružicu listov a ich výška by nemala byť väčšia ako 3 až 5 cm. Odrezky je potrebné rezať dostatočne hlboko, aby sa získala ľahká etiolovaná zóna
spracovaniePred výsadbou do skleníka je vhodné aktualizovať miesto kosenia a potom ho husto posypať drveným dreveným uhlím.
Zakorenenie a prispôsobenieVykonáva sa v skleníkoch alebo skleníkoch. Pristátie sa vykonáva podľa schémy 5 x 10 cm, vybranie je štandardné. Zakorenená pôda by mala byť obohatená rašelinou a pieskom. Je potrebné vykonať včasné zavlažovanie a vetranie. Pred výsadbou na stále miesto je potrebné sadenice kaliť
skákanieNajlepším spôsobom, ako pestovať pestované malinové sadenice, je pestovanie rastlín v úzkych radoch ľubovoľným smerom. Po výsadbe je vhodné pôdu skombinovať s humusom.

Starostlivosť po pristátí

Koncept „remont malín“ spája skupinu odrôd tejto bobuľovej kultúry, ktorá sa vyznačuje schopnosťou prenášať ovocie nielen na dvojročných, ale aj na ročných výhonkoch. Starostlivosť o mladé maliny v prvých dvoch rokoch je štandardná a zakladá sa na vykonávaní základných poľnohospodárskych činností.

opatreniatechnológie
Vrchný obväzPo zakorenení rastlín sa aplikujú plné hnojivá so zložením N-P-K v pomere 10: 10: 10 alebo špeciálne hnojivá pre ovocné a bobuľové kríky.
zalievanieJe obzvlášť dôležité nedovoliť vyschnutiu pôdy v malinách počas prvého mesiaca po výsadbe. Hĺbka pôdnej vlhkosti by mala byť približne 40 - 50 cm
Plevelenie a kultiváciaSlabé malinové sadenice reagujú veľmi bolestivo na prítomnosť burín. Aby sa znížil počet burín a uvoľnenie, odporúča sa mulčovať pôdu

Správna výsadba a náležitá starostlivosť sú zárukou dlhého a hojného plodenia malín. Malo by sa pamätať na to, že po piatich rokoch plodenia rastliny možno pozorovať pokles úrody a sekanie bobúľ. Je veľmi dôležité včas omladiť maliny. Na tento účel sa stredná časť rastliny odreže a odstráni spolu so starým podzemkom. Zvyšný koreňový systém vytvára rýchlo sa rozvíjajúce silné výhonky, v dôsledku čoho sa zvyšuje produktivita malín a výrazne sa zvyšujú kvalitatívne vlastnosti bobúľ.

Maliny: množenie semien