Rastliny

Ako pestovať hrozno zo semienok doma


Mnoho záhradkárov sa zaujíma o to, ako pestovať hrozno zo semienok doma. Na tento účel je potrebné v prvom rade preštudovať technológiu tejto metódy na výrobu plodníc a naladiť ju na dostatočne dlhé obdobie rastu. Túto metódu používajú záhradníci a vinári zriedka, je však úplne nekomplikovaná a je dostupná aj pre začiatočníkov.

Účelnosť metódy

Na otázku, či je možné pestovať hrozno zo semien samostatne, skúsení pestovatelia a chovatelia reagujú pozitívne. Semeno hrozna, ktoré sa nachádza vnútri bobule, je nositeľom komplexných informácií o rastline, jeho vlastnostiach a hlavných druhoch. Hrozno pestované zo semien však nezachová vždy odrodové vlastnosti materskej rastliny.

Kultivácia kostí sa týka netradičných spôsobov množenia hrozna. Používa sa z nasledujúcich dôvodov:

 • uspokojenie zvedavosti záhradníka a kontrola jeho vlastnej sily vo vinohradníctve;
 • šľachtenie nových hybridných foriem a odrôd hrozna, pričom najsľubnejšie druhy s bobuľami s najlepšou chuťou, zimnou otužilosťou a odolnosťou voči typickým chorobám sa vyberajú z získaných sadeníc;
 • samorastúce podnože.

Napriek tomu, že pestovanie hroznových sadeníc zo semien nie je príliš ťažké, na to sú vhodné všetky odrody. Všeobecne sa uznáva, že je najlepšie použiť semenný materiál hybridov.

Početné štúdie potvrdzujú, že pri tejto metóde rozmnožovania doma je veľmi zriedkavé získavať hrozno so zlepšenou kvalitou. Mali by ste tiež vziať do úvahy skutočnosť, že takéto rastliny poskytnú prvú plodinu najskôr dva až tri roky po výsadbe semenného materiálu.

Semená hrozna: vlastnosti pestovania

Výber a príprava osiva

Je veľmi dôležité starostlivo pristupovať k otázke prípravy semien na výsadbu. Odporúča sa uprednostniť hrozno nových odrôd, u ktorých je zaručená rezistencia na rôzne choroby a nepriaznivé podmienky pestovania. Semená by sa mali získavať z najzrelejších bobúľ rôznych odrôd, ktoré nie sú zdeformované a bez známok poškodenia hnilobou.

Semená hrozna by mali byť vybrané z najväčšej, najlepšie béžovo-hnedej farby. Musia byť dôkladne, ale niekoľkokrát jemne umyť tečúcou vodou. Materiál nemusí byť sušený, ale je potrebné ho okamžite umiestniť na navlhčené nylonové vrecká a potom ho zabaliť do bežnej plastovej fólie. Hrozno pripravené týmto spôsobom sa musí umiestniť na spodnú policu na ovocie a zeleninu v chladničke.

Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať a pravidelne preplachovať sadivový materiál. Ak sú splnené všetky požiadavky, približne po niekoľkých mesiacoch sa na kostiach objavia praskliny, ktoré naznačujú pripravenosť sadivového materiálu na výsadbu do zeme.

Technológia pristátia

Na výsadbu klíčeného hroznového semena by sa mali používať jednotlivé nádoby naplnené úrodnou pôdou. Optimálne zloženie pôdy je zmes jednej časti preosiateho piesku a dvoch častí humusu.

Pred výsevom semien sa odporúča pôdu dezinfikovať. Pôdu v rúre sa odporúča kalcinovať pri vysokej teplote alebo ju preliať vriacou vodou s prídavkom farmaceutického manganistanu draselného.

Pri plnení nádob na výsadbu pripravenou zmesou by mala byť pôda navlhčená a hroznové semená by mali byť vysadené v predstihu v hĺbke 1 - 1,5 cm. Aby sa výhonky objavili čo najskôr, odporúča sa na okenný parapet nainštalovať kvetináče s plodinami, aby boli rastliny dostatočne teplo a dobré. osvetlenia.

Rastúce vlastnosti

Ak sa počas kultivácie udržiava optimálny teplotný režim a plodiny dostávajú dostatočné množstvo svetla, hroznové výhonky sa objavia približne za týždeň alebo desať dní. Ďalšiu starostlivosť o sadenice tvoria tieto činnosti:

 • je potrebné vykonávať pravidelné zalievanie rastlín vodou pri izbovej teplote, aby sa zabránilo nadmernému zvlhčovaniu a silnému vysušeniu pôdy;
 • je potrebné vykonať uvoľnenie pôdy, ktorá musí byť veľmi upravená a povrchná, aby nedošlo k poškodeniu klíčkov;

 • ak je to potrebné, zalievanie sa doplní orovnaním organickými a minerálnymi hnojivami;
 • Je veľmi dôležité chrániť rastliny pred prievanom a za príliš slnečného počasia, aby sa dosiahol odtieň hrozna.

Je potrebné vykonávať pravidelné kontroly sadeníc, aby ste nevynechali okamih možného poškodenia mladých rastlín roztočmi alebo chorobami. Na jar sa hrozno presúva do väčších nádob.

V nasledujúcom období budú sadenice hrozna pripravené na presádzanie na otvorenom priestranstve, najlepšie je uskutočniť túto udalosť koncom jari. Rovnako dôležité je zatvrdnutie rastlín pred výsadbou na otvorenom priestranstve na trvalom mieste. Tento postup im umožní rýchlo sa prispôsobiť novým pestovateľským podmienkam a dobre sa zakoreniť.

Tipy a triky

Pri výsadbe rastlín na otvorenom priestranstve by ste mali dodržiavať odporúčania skúsených pestovateľov:

 1. Pristávacia plocha by mala byť dobre osvetlená a nie príliš fúkaná, najlepšie s ochranou zo severu.
 2. Je potrebné uprednostniť oblasti s ľahkou, dostatočne vlhkou a priedušnou pôdou.
 3. Hrozno sa tradične pestuje na mrežiach, ktoré sú najodolnejšími dvojmetrovými oporami s natiahnutým drôtom. Interval medzi vysadenými rastlinami by mal byť v rozmedzí jeden a pol alebo dva metre.
 4. Je nevyhnutné poskytnúť rastlinám kvalitnú drenáž vo forme rozbitých tehál alebo stredne veľkých kameňov, na ktoré je potrebné naliať vysoko kvalitnú úrodnú pôdu.

Technológia pestovania hrozna

Ďalšia starostlivosť o vysadené hrozno je štandardná a spočíva vo vykonávaní systematického zavlažovania, nanášaní hnojív, uvoľňovaní pôdy na zlepšenie prevzdušňovania, ako aj mulčovaní tamburských kruhov. Implementácia kompetentnej starostlivosti zaručuje začiatok ovocnej fázy približne tri až štyri roky po výsadbe hroznového osiva.