Tipy

Kedy a ako pestovať maliny na jeseň: tipy pre začiatočníkov


Malina je obľúbeným plodom mnohých. Pre začínajúcich záhradkárov sa ich vidiecky život začína často od pestovania malín, ktorý je plný obáv z ich vlastnej záhrady a záhrady. Jedným z nich je správne a včasné prerezávanie malín na jeseň. Je to potrebné? Ako to minúť?

Účel a načasovanie jesenných orezávaní malín

Jesenné prerezávanie malín sa vykonáva s cieľom zvýšiť produktivitu pomocou správneho formovania jeho výsadby. Je známe, že korene malín sú vytrvalé a výhonky prinášajú plody najviac dva roky. Tam, kde sa im umožňuje voľný rast, maliny „voľne rastú“ a zachytávajú čoraz viac nových lokalít. V týchto hustej trnitej húšti je málo bobúľ, sú malé a nie je ľahké ich zbierať. Aby ste maliny vždy potešili hojnosťou veľkých a šťavnatých bobúľ a nestali sa akýmsi záhradným votrelcom, je potrebné ho pravidelne rezať.

Jesenné prerezávanie sa vykonáva pred chladom, ktoré na niektorých miestach môžu prísť koncom októbra. Mnohí skúsení záhradníci však radšej neodkladajú túto činnosť až do neskorej jesene. Ak sú teplé jesenné dni dlhé obdobie, potom sa záhradným škodcom podarí začať s malinami ešte pred chladom. Preto môžete vykonávať jesenné orezávanie ihneď po zbere - začiatkom septembra.

Orezávanie: Sprievodca krok za krokom pre začiatočníkov

Pred jesenným prerezávaním malín musíte dôkladne preskúmať kríky a určiť, ktoré výhonky je potrebné zlikvidovať a ktoré z nich opustiť. Táto manipulácia sa vykonáva pomocou ostrých záhradných nožníc, takže rez je čistý a rana je malá. Mala by sa dodržiavať nasledujúca technológia orezávania:

 • Odstráňte staré, rozbité, choré a škodcovské vetvy.
 • Vystrihnite slabé mladé výhonky, ktoré zjavne nie sú prezimované.
 • Zbavte sa dvojročných výhonkov, ktoré neprinášajú nové plodiny, ale budú rušiť vzhľad mladých vetvičiek a tieňovať ich. Takéto vetvy je ľahké rozlíšiť. Ich kôra je tmavá, tvrdá, oplývajú postrannými veľkými listami.
 • Tenké z kríkov, na ktorých vyrastie viac ako tucet stoniek na meter štvorcový. Tu používajú ostrú lopatu, pomocou ktorej vytvárajú obrysy v zemi v kruhu vo vzdialenosti 20 cm od kríkov malín. Potom je vykopaný priestor mimo tohto kruhu rezaním nepotrebných stoniek a odstraňovaním buriny.
 • Všetky tieto vetvy sa musia orezávať na úrovni zeme, aby sa škodcovia nechali rozmnožovať na pňov. A potom musia byť spálené, inak sa nezbavíte nepriateľov malín. Zima je dobre pod snehom.
 • Po orezaní sa zvyšné stonky musia oplodniť síranom železa.

Kedy a ako pestovať maliny na jeseň

Obsahuje orezávanie malín

Aby ste správne prerezali opravné maliny, musíte zvážiť jeho vlastnosti. Pre niektoré odrody, ktoré majú zvyčajné dvojročné obdobie plodenia (Zhuravlik, Sentyabrskaya, Progress), častejšie sa používajú dve metódy:

 1. Tí, ktorí chcú dosiahnuť maximálny výnos v prvom roku, sa neodporúčajú ponáhľať s jesenným prerezávaním. Môže sa vykonať podľa zvyčajnej schémy koncom jesene.
 2. Ak obetujete časť jesennej úrody prvého roku (nie viac ako 40%), potom v druhom roku môžete dosiahnuť hojné ovocie. V tomto prípade je v septembri väčšina kríka vyrezaná v jednej rovine so zemou, takže zostávajú len niektoré z najrozvinutejších a najsilnejších jednoročných stoniek. Z rozvinutejšieho oddenka budúcu jar bude veľa mladých vetiev, na ktoré môžete čakať na hojnú úrodu.

Mnoho moderných odrôd bobúľ (Hercules, Brilliantovaya, Penguin, Indian Summer-2) sa líši od ostatných zvyšných malín tým, že v prvom roku vytvárajú bohaté stopky vo všetkých častiach výhonku. Táto odroda malín musí byť úplne odrezaná po prvom mraze. Iba v tomto prípade budúci rok na mladých výhonkoch ukážu vlastnosti remontancie.

Ak necháte neobrezané pne na zimu, strom maliny sa znovuzrodí, stratí sa tak efekt získania dvoch úrody ročne. Kríky budú nízke a riziko infekcie malinovými komármi alebo bugmi sa výrazne zvýši.

Existujú aj odrody malín, ktoré nie sú rezonančné, ale vykazujú tieto vlastnosti počas miernej jesene (Žltý obor, Kostinbrodskaya, Indické leto). U nich by sa malo neskoré jesenné orezávanie vykonávať odlišne, pričom by sa mali odstraňovať iba tie časti výhonkov, z ktorých boli bobule odobraté. Na zostávajúcich neobrezaných častiach vetiev sa plodina objaví budúcu sezónu.

Pravidlá a vlastnosti, ako sa zbaviť nadmerného rastu

Malinové výhonky, ak s nimi včas nebojujete, sú pohromou mnohých záhrad. Môže vyplniť celý pozemok a voľne sa presúvať na zeleninové postele. Zelené výhonky by sa mali rezať ostrou lopatkou na začiatku sezóny, keď ešte klíčili hlbšie ako 10 cm. Hlavné korene rastlín zostávajú nedotknuté. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa vysporiadať s rastom malín.

 • Kopanie zákopov po obvode maliny a uličky. Ich hĺbka a šírka by mala byť asi pol metra. Spodok týchto priekop je naplnený živnou zmesou superfosfátu, síranu draselného, ​​drevného popola, zeminy. Takáto vrstva by mala zaberať tretinu hĺbky priekopy. Jeho horná vrstva sa skladá zo zmesi humusu, superfosfátu, síranu draselného, ​​popola a zeme.
 • Ohradenie priekopov izolačnými materiálmi: bridlice, strešný materiál, plastový obal. Nemali by mať medzery - medzery pre sadenice. Tieto bariéry sú zakopané do hĺbky 30 cm, čo zabraňuje prenikaniu potomstva. Koniec koncov, nie sú hlbšie ako 25 cm, korene, ktoré živia rastliny, túto bariéru ľahko prekonajú.
 • V uličkách zasadili korene zimného cesnaku a šťaveľovej malinyzabrániť tomu, aby sa ich korene pohybovali týmto smerom. V tomto prípade sa záber neobjaví.

Príprava malín na zimu: musíte prerezávať

O prípravu malín na zimovanie by sa malo postarať v lete, aby drevo mladých výhonkov malo čas dozrieť a korene zosilneli. Na tento účel sa na konci augusta, po zbere, uskutoční hnojenie rastlín potašovým a fosforečným hnojivom 2 až 3-krát. Naposledy sa dostanú pred mrazom - v októbri.

Za týmto účelom pripravte takéto zmesi (na meter štvorcový plocha):

 1. Pod zrelými kríkmi - 50 g superfosfátov a drevného popola sa riedi v litri vody, pre mladé rastliny sa dávka znižuje na polovicu.
 2. 5 kg humusu alebo 5 vedier hnoja - každé 3 roky.
 3. 250 g komplexného hnojiva, ktoré zahŕňa fosfor, draslík a síran amónny.
 4. 3 g síranu zinočnatého a 5 g síranu mangánu.

Organické látky sa zvyčajne striedajú s minerálnymi hnojivami.

Dôležitým opatrením na úspešné zimovanie koreňov je mulčovanie pôdy okolo kríkov pred začiatkom chladného počasia. Tu musíte poznať niekoľko pravidiel:

 • Pred mulčovaním by malina malú byť polievaná hojne, aby sa v zime korene nevysušili.
 • V prípade malín je výhodná neutrálna kyslosť. Preto ihličnaté piliny nie sú vhodné ako ochranný odpad. Je lepšie použiť slamu, rašelinu, krásne lístie.
 • Vrstva mulča by mala byť 7-8 cm a tenká vrstva nebráni odparovaniu vlhkosti z pôdy. Príliš hrubá vrstva je spojená s nebezpečenstvom hniloby koreňov.

Malina strieľa v zime dobre pod snehom, vydrží teploty pod 35 ° C. Aby mohli byť úplne chránené snehovou pokrývkou, na konci septembra sa stále pomerne flexibilné vetvy viažu, ohýbajú k zemi a špendlíkom.

V zime s malým snehom, budete musieť pokryť rastliny listami kartónu, agrofibry (lutrasil, spanbond). Útulok je položený v niekoľkých vrstvách a na oboch stranách je pevne pripevnený alebo trochu zahrabaný do zeme.

Ako zvýšiť úrodu malín

Na ochranu rastlín pred tvrdým vetrom a zachovanie snehu sú zo strany proti vetru inštalované ďalšie prekážky z preglejkových dosiek, polykarbonátu. Sú namontované na mrežiach.