Nápady

Zemiaky „Uladar“ - novinka bieloruského výberu

Zemiaky „Uladar“ - novinka bieloruského výberuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Uladar“ vyšľachtili chovatelia v Bielorusku, ale opis odrody a samotných hľúz sa už podarilo získať pozitívnu spätnú väzbu na území našej krajiny, ako aj na Ukrajine a Moldavsku.

História šľachtenia odrody

Pôvodcom odrody zemiakov s názvom „Uladar“ je Republikánsky jednotný podnik „Vedecké a praktické centrum Národnej akadémie vied Bieloruska pre zemiaky a záhradníctvo“. Autormi tejto odrody boli I. Kolyadka, L. Vologdin, V. Makhanko a G. Piskun. Odroda bola zaradená v roku 2008 do štátneho registra pre pestovanie v strednom regióne. Táto odroda mala vynikajúce vlastnosti a je určená na pestovanie v regiónoch Brest, Gomel, Mogilev, Vitebsk, Grodno a Minsk.

Opis stupňa

Odroda "Uladar" skoro zrelá. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť sa pohybuje od 70 do 75 dní. Kríky strednej výšky, stredného typu, polopriame, majú stredne veľké listy, výraznej zelenej farby. Chemické zloženie hľúz je nasledovné:

 • škrob nie viac ako 12,5%;
 • množstvo sušiny na úrovni 19,5%;
 • objem redukujúcich cukrov je asi 0,42%.

Kvetenstvo stredne veľkých rastlín, červeno-fialovej farby, vo vnútri antokyanínovej farby. Vyzreté hľuzy majú okrúhly oválny tvar s výrazným hladkým povrchom. Šupka je žltá a dužina je svetlo žltej farby. Priemerná hmotnosť jednej hľuzy je 130 g. Ochutnávka hodnotenie chuti - sedem bodov.

Zemiaky: starostlivosť a pestovanie

Výhody a nevýhody

Odroda zemiakov Uladar má tieto kvalitatívne vlastnosti, ktoré ju odlišujú od ostatných odrôd tejto obľúbenej koreňovej plodiny:

 • včasné získanie vynikajúcej úrody;
 • celková priemerná produktivita dosahuje 350 c / g;
 • zemiaky ploché, oválne, okrúhle;
 • vynikajúce obchodné vlastnosti hľúz;
 • dobré chuťové ukazovatele zemiakov;
 • stolové hľuzy;
 • ukazovatele udržania kvality na úrovni 94%;
 • odolnosť voči väčšiemu mechanickému poškodeniu;
 • rezistencia na pôvodcu rakoviny zemiakov, háďatko zemiakov tvoriace zlatú cystu, mozaika vrások a prúžkov;
 • Ukazovatele výnosu obchodovateľných hľúz zemiakov odrody Uladar dosahujú 94% celkovej úrody.

Jediným negatívnym faktorom je vysoká citlivosť sadeníc zemiakov v niektorých oblastiach na zemiakového chrobáka Colorado, z ktorého je možné rastliny chrániť pomocou moderných Mospilan alebo Aktara.

Dátumy a vlastnosti vykládky

Pri kultivácii kultivaru Uladar na ľahkých piesočnatých a piesčitohlinitých pôdach sa začína vysádzanie vyklíčeného a spracovaného sadivového materiálu súbežne s siatím skorých zŕn. Na ťažkých a hlinitých pôdach sa presúva dátum výsadby zemiakov Uladar a výsadba sa uskutočňuje o päť dní neskôr.Pri sadení a následnej starostlivosti o zemiaky nezabudnite:

 • Včasná výsadba zemiakových hľúz odrody Uladar v oblastiach s dostatočnou vlhkosťou sa vykonáva v hĺbke nie väčšej ako 5 - 6 cm. Použitie česanej výsadby v rovinných oblastiach zahŕňa prehlbovanie zemiakových hľúz, ktoré boli pripravené o 7 - 8 cm. Vlhkosť by mala používať pohreb hľúz 12-13 cm.

 • Štandardné schémy pestovania zemiakov: 700x200, 700x250, 700x300, 600x250, 600x300 a 600x350 mm. Výsadba zemiakov by sa mala udržiavať čo najčistejšia a malo by sa vykonávať včasné burenie. Počas vegetačného obdobia je potrebné vykonať dve brány a rovnaký počet medzirezortných ošetrení.

Je dôležité udržiavať pôdu v stabilnom, voľnom stave až do zberu.

 • Zavlažovanie zavlažovania zemiakov je normalizované v závislosti od typu a stavu pôdy.
 • Ak je to potrebné, počas sezóny sa vykonáva niekoľko sadeníc z hlavných škodcov.
 • Zber skorých odrôd zemiakov „Uladar“ sa uskutočňuje vo fáze prítomnosti zelených vrcholov, čo vám umožňuje zbierať maximálny počet vysoko kvalitných a vhodných na skladovanie hľúz. Veľmi vhodný kontajner na zozbierané zemiaky sa považuje za štandardné vrecká zo ôk, v ktorých sú hľuzy dobre vetrané.

Recenzie záhradníci

Kuchárska trieda „Uladar“ priťahuje mnohých svojou vynikajúcou chuťou, ktorú si hľuzy uchovávajú nielen v polievkach, ale aj v vyprážanej forme. Z dôvodu skorej zrelosti a vonkajšej príťažlivosti je odroda zemiakov Uladar veľmi obľúbená medzi kupujúcimi a často ju pestujú záhradníci na predaj. Odroda sa vyznačuje väčšinou letných obyvateľov a drobných poľnohospodárov ako úplne bezproblémová. Rastie na akomkoľvek type pôdy. Odroda "Uladar" sa prekladá do ruštiny ako "Lord", čo do značnej miery určuje kvalitatívne vlastnosti tejto odrody. Už bolo uvedené, že zemiaky tejto odrody sú v prvom rade veľmi náročné na kvantitatívne zloženie dusíka v pôde a až potom na fosfor. V druhej polovici vegetačného obdobia sa odporúča kŕmiť rastlinu draslíkom.

Ako pestovať zemiaky vo vrecku

Táto odroda, ktorá podlieha všetkým pravidlám poľnohospodárskej technológie v južných regiónoch našej krajiny, môže dvakrát do roka produkovať pomerne vysokú úrodu a práve na túto odrodu sa dá bezpečne odporučiť ako skorá odroda.