Dom a záhrada

Vytváranie klasických hroznových čajov doma: recepty


Hroznová chacha je už mnoho rokov nielen tradičným gruzínskym alkoholovým nápojom, ale aj symbolom dlhovekosti a rodinného blaha. Chacha patrí do triedy hroznových brandy. Tento legendárny a obľúbený nápoj si môžete kúpiť nielen v obchodoch, ale aj samostatne, doma.

Nápojové funkcie

Lúh, ako je hroznová chacha, sa získava z buničiny tuhej frakcie alebo z extrakcie hrozna pomocou fermentačného a destilačného procesu. V súčasnosti sú také analógy hroznovej chachy známe ako talianska grappa a juhoslovanská rakia, ako aj juhoamerický pisco.

Čachu môžete vyrábať doma remeselným spôsobom aj v liehovaroch. K dnešnému dňu sa používa niekoľko receptov, ktorých zloženie sa môže líšiť. Pri výrobe sa používajú neštandardné a nezrelé hrozno, ako aj lisy, ktoré zostávajú v procese výroby vína.

Hlavnými surovinami na území Gruzínska sú hrozno odrody Rkatsiteli alebo რქაწითელი. Pri výrobe chachy v Adjare a Abcházsku je hlavnou surovinou pre tento nápoj hrozno odrôd Isabella a Katchitchi alebo კაჭიჭი. Najčastejšie sa používa dvojitá destilácia, ktorá vedie k nápoju 70 - 80 stupňov. Výsledný alkohol sa zriedi na štandardnú normu a plní sa do fliaš. Pre niektoré odrody tohto alkoholického nápoja je starnutie v špeciálnych dubových sudoch.

Ako si vyrobiť chaču doma

Pitie Chachi

Highlanders, ktorí vyrábajú hroznovú chaču na vlastnú päsť, ju hodnotia ako nápoje, ktoré predlžujú ich život a používajú ju výlučne v malých porciách. Pri príprave tohto nápoja doma existuje veľká príležitosť vykonávať úplnú kontrolu nielen použitých surovín, ale aj konečného produktu.

Hroznová chacha sa spravidla konzumuje v čistej forme. Ale v niektorých kruhoch sa tento alkoholický nápoj stal veľmi obľúbeným výrobou rôznych koktailov, do ktorých sa dá pridať drvený ľad a takmer akékoľvek ovocie. V západnej Gruzínsku sa sladké jedlá podávajú ako predjedlo pre Chach. Vo východnej Gruzínsku je nápoj doplnený o domáce uhorky. Tradície Abcházska naznačujú použitie chachi ako aperitívu.

Technológia výroby hroznovej chachy doma

Tento nápoj má veľmi jemnú vôňu hrozna. Recept na taký starobylý alkoholický nápoj je pomerne jednoduchý, takže ho možno ľahko pripraviť nezávisle. Na to musíte mať dostatočné množstvo východiskových surovín a poznať základy výrobnej technológie.

Čacha z hrozna v hlavných výrobných procesoch má veľa spoločného s ruským mesačným svitom, Existuje niekoľko receptov, ktoré vám umožňujú pripraviť hroznovú chaču s droždím a cukrom a bez použitia týchto prísad. Braga z hrozna je základom budúcej chachy.

Hlavné prísady a vybavenieTechnológia vareniarysy

10 litrov hroznových výliskov,

5 kg cukru

100 g sušeného alebo 0,5 kg lisovaného droždia,

30 l čistej vody, ešte mesiac,

sklenená nádoba s objemom najmenej 50 l

Kvasinky zrieďte podľa pokynov.

Do sklenenej misky vložte hroznové výlisky, cukor a zriedené droždie.

Voda sa zahreje na 25 - 27 ° C a naleje sa do nádoby so stláčaním.

Výsledná kompozícia sa mieša a voľne zakryje vekom a nádobu postaví na teplom mieste asi na dva týždne.

Zmes sa mieša každý druhý deň.

Získanie priehľadnosti a kyslej chuti je znakom konca fermentácie a umožňuje filtráciu s následnou destiláciou

Destilácia by sa mala vykonávať pomaly, dvakrát. Výsledný destilát sa musí zriediť vodou a plniť do fliaš. Na dosiahnutie bohatej karamelovej arómy a zlatej farby môže destilát dozrievať 6 mesiacov. v dubovom sude alebo trvať na dubových klinoch

Čachu je možné pripraviť bez droždia a cukru, čo vám umožní získať ušľachtilejší prírodný nápoj s výraznou chuťou. Ak nie je možné použiť lis na hrozno, môžete to urobiť so zariadením, ako je napríklad sporák na džús, ktorý má dobrý výťažok surovín.

Hlavné prísady a vybavenie

Technológia vareniarysy

Hrozny z hrozna alebo olejového koláča - 25 kg,

čistá voda - 50 l, mesačný svit,

sklenená nádoba s objemom najmenej 50 l

Rozmačkané hrozno s hrebeňom a semenami. Vložte rozdrvené hrozno so šťavou alebo jedlom do sklenenej misky. Pridajte vodu do nádoby a dôkladne premiešajte.

Nainštalujte vodotesnosť a nádobu umiestnite na tmavé miesto pri teplote 24 - 30 ° C.

Chacha bez kvasiniek bude pripravená asi za dva mesiace.

Po fermentácii sa uskutoční filtrácia a destilácia.

V dôsledku tohto prípravku zostávajú všetky aromatické látky v Brage a pri výrobe sa dostávajú do destilátu

Pravidlá čistenia

Je dosť ľahké vyhnať si alkoholický nápoj sami. Je trochu ťažšie správne vyčistiť chačiku doma. Hotový nápoj na čistenie sa musí zriediť, aby sa získala pevnosť 45 °, a potom použiť jeden z celkom dostupných receptov.

Čistiaci prostriedokTechnologické vlastnosti
Manganistan draselnýPridá sa manganistan draselný v množstve 3 g na 3 l nápoja, premieša sa a nechá sa pár dní stáť v tmavej miestnosti. Prečistený nápoj prefiltrujte cez bavlnený filter
Píniové orieškyPridajte hrsť borovicových orechov do 1 litra nápoja a trvajte dva týždne, potom prefiltrujte cez bavlnený filter
Aktívne uhlieZabaľte aktívne uhlie do lekárenskej gázy a spustite ho do bežného lievika. Vypite cez filter v čistej nádobe.
Mraziaci nápojNádobu s nápojom vložte do mrazničky na dva dni, potom rozmrazte a prepláchnite vatovým filtrom

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o technológii výroby domáceho vína z hrozna.

Tipy a triky

Ak chcete získať vysoko kvalitnú hroznovú chačiku, mali by ste dodržiavať tieto odporúčania:

  • je to v hroznových semenách, ako aj v koži a dužine hrozna, ktoré obsahujú látky, ktoré umožňujú šachu dať individualitu, ktorá ho odlišuje od bežného mesačného svitu;
  • pri obsahu cukru v hroznovej šťave na úrovni 20% je v dôsledku spracovania asi 25 kg bobúľ možné získať najviac 5 až 6 litrov štyridsaťstupňovej hroznovej chachy. Ak do výrobného procesu pridáte 10 kg cukru pri zachovaní kvalitatívnych charakteristík nápoja, výťažok hotových výrobkov sa zvýši na 16 - 17 l;
  • pri použití hrozna Isabella, ktoré sa pestuje v severných oblastiach našej krajiny, ako surovina, sa chacha vyrába iba z cukru, čo je spôsobené veľmi nízkym obsahom glukózy a vysokou kyslosťou v týchto plodoch;
  • na zlepšenie kvalitatívnych charakteristík hroznovej chachy sa odporúča vykonať dvojitú destiláciu predbežným riedením prvého destilátu s výťažkom 50% čistej vody.

Malo by sa pamätať na to, že klasická chacha sa vyrába výlučne z hrozna a vody a nepridáva sa cukor ani kvasinky.

Ako vyrobiť Abcházsku chaču