Tajnosť

Pravidlá pestovania zemiakov "Čierny princ"

Pravidlá pestovania zemiakov "Čierny princ"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stredne skoré zemiaky „Čierny princ“ vynikajú na pozadí tradičných, klasických odrôd zemiakov s neobvyklou šupkou modro-fialovej kože. Opis charakterizuje zemiaky Black Prince ako odroda s vysokým obsahom antioxidantov.

Táto odroda zemiakov nie je určená na priemyselné pestovanie. a je odporúčaný na pestovanie amatérskymi záhradníkmi, kvôli náročnej rozmanitosti „Čierneho princa“ na plodnosť a zavlažovanie.

Opis stupňa

Hľuzy zemiakov tejto neobvyklej odrody sú podlhovasté oválne, s veľmi malými očami, pokryté hladkou kôrou fialovej farby. Dužina je béžovej farby, na reze mierne ružovkastá, počas čistenia nestmavne a počas varenia je pomerne drobivá. Zemiaky „Black Prince“ nepatria do kategórie vysoko výnosných odrôd. Každá zemiaková ker tvorí asi 5 až 7 hľúz. Priemerná hmotnosť jednej hľuzy je od 70 do 140 g s dĺžkou do 12 cm. Obsah škrobu nepresahuje 12 až 16%.

Výhody a nevýhody

Napriek pomerne obmedzenej distribúcii Odroda „Čierny princ“ sa dá pripísať veľmi nádejnému pestovaniu na osobných pozemkoch a na malých farmách z dôvodu nasledujúcich charakteristík:

 • pozberané hľuzy sa dobre konzervujú až do jari;
 • zemiak má pomerne silnú a príjemnú vôňu;
 • vynikajúce údaje o chuti;
 • prezentácia zozbieranej úrody;
 • možnosť univerzálneho použitia vrátane pečenia a vyprážania.

Stupeň „Čierny princ“ má strednú odolnosť proti závažným chorobám a škodcom. Medzi existujúcimi exotickými druhmi zemiakov s nezvyčajnou chuťou je odroda Black Prince vzdialená od posledného miesta, čo priťahuje zvýšenú pozornosť.

Ako pripraviť zemiaky na výsadbu

Dátumy a vlastnosti vykládky

Zemiakový „čierny princ“ je známym mnohým záhradníkom pod názvom „Dlhý Cigán“. Pestovanie takýchto zemiakov v osobnom pozemku je celkom jednoduché. Hlavnou podmienkou je prísne dodržiavanie všetkých požiadaviek na prípravu sadivového materiálu na výsadbu, ako aj správna starostlivosť o rastliny:

 • Hľuzy pripravené na výsadbu by mali mať strednú veľkosť a farbu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou tejto odrody.
 • Je neprijateľné pestovať choré alebo podozrivé hľuzy škodcov.
 • Asi tri alebo štyri týždne pred výsadbou by sa mal sadivový materiál naklíčiť a mala by sa vykonať preventívna liečba.
 • V oblastiach s teplými klimatickými podmienkami v prítomnosti svetlej alebo piesočnatej pôdy sa odporúča sadiť zemiaky zákopovým spôsobom.
 • V dobre osvetlených oblastiach bez stagnácie vlhkosti je žiaduce uskutočniť hladkú výsadbu zemiakov so vzdialenosťou medzi rastlinami 50 cm a hĺbkou asi 10 cm.

 • V oblastiach s veľmi „ťažkou“ a podmáčanou pôdou sa odporúča pestovať túto odrodu zemiakov pomocou hrebeňovej metódy.
 • V prípade zemiakov odrody Black Prince je veľmi dôležité včasné a bohaté zalievanie. Väčšina záhradníkov používa na tento účel zavlažovacie systémy, ktoré ich dopĺňajú postrekovaním zemiakov.
 • Zemiaky by sa mali špehovať včas. Takáto udalosť nielen zlepšuje prevzdušňovanie pôdy, ale tiež zachováva vlhkosť potrebnú na správny vývoj hľúz. Prvé zabíjanie sa uskutočňuje vo fáze, keď klíčky dosiahnu výšku asi 20 cm.

Odroda "Čierny princ" je tiež náročná na vrchné obliekanie. Prvá aplikácia hnojiva by sa mala vykonať dva týždne po výskyte sadeníc. Na tento účel sa odporúča použiť polotekutý divulín alebo rozriediť 1 polievková lyžica do vedra s vodou. l. močoviny. Spotreba hnojiva pre každý zemiakový ker je približne 500 ml. Druhé vrchné obväzy sa uskutočňujú vo fáze pučania s použitím 3 lyžíc. l. popol z dreva a 1 polievková lyžica. l. síranu draselného v vedre s vodou. Spotreba tohto hnojiva je tiež 0,5 - 0,7 litra na zemiakovú ker.

Recenzie záhradníci

Väčšina záhradníkov sa páči odrode Black Prince a recenzie sú veľmi pozitívne, a to nielen kvôli ich neobvyklému vzhľadu, ale aj kvôli schopnosti tvoriť dobrú úrodu v daždivých a chladných letách. Aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach je možné pestovať aj veľmi kvalitné zemiaky. Úroda sa dokonale skladuje bez straty obchodovateľnosti a kvality až do jarnej sejby a niekedy aj dlhšie.

Zemiakový "čierny princ": opis odrody

Podľa recenzií je odroda oceňovaná pre svoju vysokú chuť. Zemiaky sú veľmi chutné, voňavé a drobivé.