Nápady

Biela jahoda: populárne odrody a recenzie letných obyvateľov


Jahody alebo záhradné jahody sú vždy spojené s červenými plodmi - šťavnaté a sladké. Ale vďaka úspechom moderného výberu možno tento stereotyp označiť ako zastaraný. Odrody jahôd s bielymi bobuľami sa pestujú v rôznych krajinách, ktoré obchádzajú chuť tradične červeného ovocia tejto bobule.

História výberu

Takmer pred tromi storočiami sa v Európe objavili nezvyčajne sfarbené jahody. Tento jav bol známy krížením dvoch odrôd lesných jahôd pestovaných na americkom kontinente. Boli to južné čílske biele bobule a severná Panna.

Ale začiatkom tohto storočia tieto bobule takmer zmizli. Vďaka úsiliu skupiny poľnohospodárov z Holandska, ktorí to nedovolili, bola pred niekoľkými rokmi obnovená hybridná jahoda. „Pineberry“ je biela jahoda s príchuťou ananásu. Zvláštnu zásluhu na tom má Hans de Jong.

Nemecká publikácia o výskyte ananásovej jahody bola považovaná za vtip aprílového blázna. Ale keď sa tento trik začal predávať vo Veľkej Británii vďaka Vital Berry BV, pochybnosti boli rozptýlené.

V nasledujúcich rokoch sa v Anglicku, Holandsku, Japonsku a Francúzsku vyšľachtili nové odrody bielych bobúľ s vynikajúcou chuťou a dobrými vlastnosťami - zimná odolnosť, odolnosť voči suchu a odolnosť voči mnohým špecifickým infekciám a iným. Ale vzhľadom na vysoké náklady na výsadbový materiál tieto odrody ešte nie sú veľmi bežné. Práve sa začínajú zavádzať do záhradníctva.

Biela jahoda: Pestovanie

Všeobecné vlastnosti záhradných jahôd s bielym ovocím

Aký je jav bielych jahôd? Za farbenie odrôd červených jahôd, ktoré sú oku známe, je zodpovedná špeciálna bielkovina Fra a1 (Fragaria alergen 1). Vďaka početným štúdiám tohto bobúľ sa zistilo, že práve tento „farbiaci“ proteín spôsobuje naň niekedy alergické reakcie.

Biele jahody sa geneticky líšia od jahôd s červenými plodmi iba v prípade, že neexistujú vyššie uvedené zložky. Jeho nezrelé (zelené) ovocie, dozrievanie, sfarbenie na biele. Je pravda, že v niektorých z ich odrôd sa v dôsledku nevýznamnej prítomnosti farbiaceho proteínu objaví jemný začervenanie, ktoré ich veľmi zdobí.

Práve absencia tejto zložky v týchto odrodách záhradných jahôd ich robí nielen jedinečnými farebnými, ale aj úplne bezpečnými pre ľudí trpiacich zriedkavými typmi alergií.

Bobule bielych záhradných jahôd sú menšie ako bobule červeného ovocia. Jedinou výnimkou je odroda White Swede, ktorej plody vážia do 25 gramov a ešte viac.

Ich farba je snehovo biela, krémovo biela, bielo-žltá. V mnohých ohľadoch je tento dojem vyvolaný farbou dozretých semien, ktorými sú bobule posypané. Môžu byť jasne červené („Pineberry“, „White Swede“, „Anablanca“) alebo žlté („White Swan“, „Yellow Wonder“). Tvar ovocia je tiež odlišný - kužeľovitý, podlhovastý, okrúhly.

Chuť týchto bobúľ je neobvyklá, jemná a spája rôzne tóny lesných jahôd, ananásu, moruše a dokonca aj lipového medu. Sú sladké a mierne kyslé a kombinujú celý rad rôznych odtieňov chuti. Vzhľadom na to, že tieto plody sú veľmi citlivé, nemôžu sa prepravovať na veľké vzdialenosti a dlhodobo skladovať.

Kríky tejto jahody sú väčšinou kompaktné, čo im umožňuje rast aj na malých plochách. Avšak, Výnosy niektorých odrôd sú nízke a bobule sú veľmi malé („borovica“). Sú však známe svojou nenáročnosťou a vzácnou vôňou a chuťou.

Výhody bielej záhradnej jahody

Aj keď je biela jahoda mnohým záhradníkom stále veľmi dobre známa, má množstvo vynikajúcich vlastností, ktoré jej pri popularizácii pomôžu. Výhody bielych záhradných jahôd sú tieto:

  • nedostatok kontraindikácií pri jeho používaní;
  • mimoriadna chuť a aróma;
  • môžu byť pestované v ekologickej forme bez použitia chémie;
  • biele bobule nepriťahujú vtáky, neškrabávajú sa s nimi;
  • toleruje teplo a chlad s minimálnou starostlivosťou;
  • Dobré plodiny môžete získať na malých plochách;
  • vykazuje vysokú odolnosť voči mnohým špecifickým chorobám;
  • väčšina odrôd má opravné vlastnosti;
  • majú veľmi radi deti.

Biele jahody

Biele jahody zaujímajú chovateľov, ktorí v posledných rokoch chovali asi tucet odrôd. Doposiaľ s ňou zaobchádzali ako s nákladnou exotikou, ktorá bola prekvapujúca iba svojím neobvyklým vzhľadom a zvláštnou chuťou, výstrednou dekoráciou stola.

Francúzska, holandská, japonská a prezentovaná odroda bobúľ s vysokým výnosom však môže byť pestovaná v priemyselnom meradle. Napríklad z jedného krovu holandskej odrody „White Soul“, dozrievajúceho v skleníkoch od skorej jari do mrazu, môžete zbierať asi 0,5 kg ovocia. Stručný opis niektorých odrôd bielych jahôd je uvedený v tabuľke.

Názov triedyKrajina výberuVýhody triedyBushova charakteristikaCharakterizácia ovocia
Biela labuťJaponskoZostávajúce, bez brady, vysoko výnosnéVýška - 15 - 20 cm, kompaktnýStredná veľkosť, hmotnosť - 2,5 - 4 g, snehobiela s chuťou lipového medu
Biely lotosJaponskosklonenáVýška - 15 - 20 cm, kompaktnýMalý, bielo-žltý, podlhovastý, chuťový dezert
Žltý zázrakHolandskosklonenáVýška - 20 - 25 cm, voľnáMédium (4-5 g), sladké, nažltlé
PaynberriHolandskoNízko výnosné, ale nenáročné a odolné voči chorobámVýška - 20 - 25 cm, kompaktnýMalý, hmotnosť - 1,5 - 2,5 g, chuť - ananás
Biely kvetnevednoTolerancia sucha a chladu, stredné zrenieDrevený, kompaktný, poloprestierajúci saVeľký, s hmotnosťou do 25 g a viac, kónický tvar, sladkokyslá chuť s nádychom moruše a ananásu
Biela dušaHolandskoOpravy, vysoko výnosnéKompaktný, výška - 15-20 cmKrémovo biela, malá, hypoalergénna, s príchuťou ananásu
AnablankaFrancúzskoS teplou jesennou, remontanciou, vysokou výnosnosťoukompaktnéSvetloružová, sladká, s príchuťou ananásu, hmotnosť - 5-8 g

Recenzie letných obyvateľov

V domácich amatérskych záhradníkoch sa nedávno objavili nové odrody záhradných jahôd. Ale títo priekopníci označujú jahody s bielymi plodmi za veľmi sľubné. Napríklad odroda "Bieleho Švéda" zimuje dobre aj v podmienkach oblasti Tyumen.

Letným obyvateľom sa tiež páči skutočnosť, že vzácne jahody sa nijako nelíšia od bežných odrôd, tolerujú suché letá a pri minimálnom zalievaní poskytujú dobrú úrodu. Jej bobule sú veľmi chutné, sladké, deti ich milujú. Na rozmnožovanie bielych jahôd je vhodné zakorenenie fúzy v malých plastových nádobách, po ktorom nasleduje oddelenie od materského kríka.

Anablanca: vlastnosti odrody

Biela jahoda je novým slovom pri výbere plodín bobúľ. Aj keď je väčšinou stredne veľký, je veľmi chutný a voňavý. Toto bobule si môžete vychutnať po dobu 2-3 mesiacov a v skleníkoch sa zberá takmer šesť mesiacov. Záhradníci, ktorí milujú exotické rastliny, sa jej páčilo. Starostlivosť o rastliny je koniec koncov jednoduchá a potešenie z výsledku je obrovské.