Rastliny

Zemiaky "Tuleevsky" - nenáročný sibírsky druh


Jedna z najpopulárnejších odrôd zemiakov "Tuleyevsky" sa u nás chovala. Túto odrodu získali ruskí chovatelia krížením hybridných odrôd zemiakov, ako napríklad Chernsky a Tolokan.

Zemiaky „Tuleyevsky“ sa vyznačujú vysokou produktivitou a neprekonateľnou chuťou. Rôzne stredne skoré dozrievanie klasifikované ako stolové zemiaky, Je zahrnutá v štátnom registri pre západosibírsky región.

Opis puzdier

Zemiakové kríky „Tuleyevsky“ sú dosť stredne vysoké, listnaté a veľmi silné, čo uľahčuje starostlivosť o rastliny, a pozostávajú z vzpriamených stoniek stredného typu. Výška stonky dosahuje 30 - 35 cm, listy strednej veľkosti môžu byť stredne veľké alebo otvorené. Farba je tmavozelená. Vlnitosť okraja je zanedbateľná. Odroda sa vyznačuje priemernou intenzitou kvetu. Kvetiny kvetín sú najčastejšie veľmi veľké, biele. Tvorba bobúľ je zriedkavá.

Opis hľúz

Zemiaky „Tuleevsky“ majú koreňové plodiny v tvare pretiahnutého oválu, hladké. Šupka je žltá, mierne drsná. Oči hľúz sú pomerne zriedkavé, veľmi malé.

Priemerná hmotnosť obchodovateľných hľúz dosahuje 250 - 270 g. Dužina je žlto-béžovej farby s obsahom škrobu nepresahujúcim 16,8%. Obdobie od výskytu sadeníc zemiakov do stavu technickej zrelosti hľúz trvá od 90 do 110 dní v závislosti od rastúcej oblasti a faktorov počasia. Celkový výnos je 180 až 424 kg / ha.

Hodnota stupňa

Zemiaky „Tuleyevsky“ sú veľmi produktívne odrody a za priaznivých poveternostných podmienok, ako aj pri dodržiavaní jednoduchej starostlivosti, pestovatelia zeleniny zbierajú približne 4,5 až 5 kg zemiakovej kríky. Odroda je dokonale prispôsobená na kultiváciu v sibírskych zemepisných šírkach, a tiež vykazuje stabilné výnosy vo väčšine regiónov vrátane rizikovej poľnohospodárskej zóny. Vďaka opisu odrody a jej charakteristikám sa zemiaky Tuleevskij žiadajú a sú populárne.

Podľa Ústavu pre fytopatológiu má odroda strednú odolnosť proti plesni a imunitu voči pôvodcovi rakoviny zemiakov. Predajnosť hľúz sa môže meniť od 88 do 99%. Štandardné ukazovatele udržania kvality nie nižšie ako 90%. Chuť je veľmi vysoká.

Pri pestovaní treba pamätať na to, že odroda Tuleyevsky sa vyznačuje náchylnosťou na poškodenie rastlín háďatkami tvoriacimi cysty tvoriace zlaté zemiaky.

Zemiaky "Tuleevsky": zber

Pravidlá vykládky

Výsadba a pestovanie zemiakov odrody Tuleyevsky sa prakticky nelíši od postupu pestovania iných odrôd zemiakov, ale má niekoľko charakteristických znakov, ktoré sa odporúčajú pri pestovaní:

  • Z drôtovcov, zemiakov Colorado, vošiek - nosičov vírusov, rhizooktónie a chrasty obyčajnej, je nevyhnutné pred výsadbou ošetriť hľuzy Prestige, pri dodržaní spotreby 1 liter na 100 kg klíčeného semena.
  • Na zvýšenie klíčivosti a odolnosti zemiakov sa odporúča ošetriť hľuzy bezprostredne pred výsadbou stimulačnou látkou založenou na „Epin-Extra“ alebo „Emistim“.
  • Odroda sa vyznačuje vynikajúcou produktivitou aj v podmienkach určitého tieňa, takže hlavnou úlohou záhradníka je odstrániť burinu a vykopať miesto pripravené na sadenie zemiakov.
  • Pôda v čase výsadby zemiakov by nemala byť v hĺbke výsadby nielen rovnomerne zahrievaná až na 8 - 10 ° C, ale mala by mať aj optimálne ukazovatele vlhkosti, ktoré hľuzy potrebujú prvýkrát.
  • Pripravené hľuzy semien by mali byť vysadené v drážkach s rozstupom riadkov 65 - 70 cm a hĺbka výsadbových otvorov by nemala presiahnuť 12 - 15 cm.
  • Do každej výsadbovej jamy sa odporúča bezprostredne pred výsadbou pridať drevný popol a organické hnojivá vo forme hnoja alebo vysoko kvalitného kompostu.

Funkcie starostlivosti

Zemiaky „Tuleevsky“ sú veľmi nenáročný sibírsky stredne dozrievajúci veľkoplodý výber odrody Kemerovo, ktorý vám umožňuje získať dobrú úrodu aj pri absencii náležitej starostlivosti. Pri vykonávaní nasledujúcich poľnohospodárskych postupov môžete z každej stotiny vysadenej plochy získať až 500 kg veľkých, vysoko kvalitných koreňových plodín:

  • Zemiaky tejto odrody sa musia lúpať najmenej trikrát. Prvé hilling sa uskutočňuje po vzniku. Druhé pílenie je potrebné pre rastlinu vo fáze kvitnutia a tretí raz by sa mali vrcholy pri nakláňaní v uličkách zdvíhať.
  • Ako hnojivá by sa mal uprednostniť hnoj, ako aj vtáčí trus, ktorý sa zavádza do zriedenej formy s vodou bezprostredne po daždi alebo zalievaní. Pamätajte však, že odroda nemá príliš rada sucho a vyznačuje sa jej citlivosťou na zalievanie.
  • Plochu, na ktorej sa pestujú zemiaky, je potrebné včas zbaviť buriny a dokončiť postup odstraňovania buriny plytkým uvoľnením.

Úroda sa môže začať asi tri mesiace po výsadbe. Signál toho, že hľuzy sú úplne zrelé, je žltnutie a vädnutie vrcholov zemiakov.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o zemiakoch odrody Reviera.

Hodnotenie stupňa

Zemiaky „Tuleyevsky“ sú takmer jedinou odrodou, ktorá v nepriaznivých podmienkach rastu klíčí rovnomerne a presne načas, stonky počas období intenzívneho tepla a extrémne vysokých teplôt nezmiznú, a to ani pri dlhodobej neprítomnosti zalievania. V štandardnom letnom režime sa v každom hniezde vytvára až 28 až 30 kusov hľúz zarovnaných do tvaru a veľkosti, ktoré majú vynikajúcu chuť a udržiavajú kvalitu. Zistilo sa, že okrem apikálnych ocelí nie je počet klíčkov v laterálnych úsekoch hľúz menší ako šesť, čo vysvetľuje vysokú úroveň produktivity stolonu.

Hľuzy v hniezde sú zhromaždené a sú dosť blízko k povrchu, takže je potrebné vykonať niekoľko kopcov za sezónu. Za dobrých podmienok starostlivosti sa vytvárajú veľmi veľké koreňové plodiny, ale pri nedostatočnom množstve bóru v pôde môže mať zemiaková dužina prázdne miesta, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri príprave pôdy.

Ako pestovať zemiaky

Podľa záhradníkov sú zemiaky tejto odrody vysoko hodnotené pre svoju vynikajúcu chuť. To je veril, že medzi moderné odrody "Tuleevsky" nemá rovnaké. Odroda predbehla dokonca aj Adrettu, ktorá je obľúbená u pestovateľov zemiakov a spotrebiteľov, s ktorými má určité podobnosti. Recenzie hovoria, že najlepšia odroda je vhodná na výrobu zemiakovej kaše.