Tajnosť

Tibetské maliny: pestovanie a starostlivosť o čínske bobule

Tibetské maliny: pestovanie a starostlivosť o čínske bobule


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tibetská malina je exotický hosť z Japonska, ktorý si v posledných rokoch získal popularitu medzi krajinármi a milovníkmi neobvyklého ovocia. Biologickým názvom tohto druhu je malinová jahoda. Rovné stonky tohto druhu sú úplne pokryté malými, veľmi ostrými hrotmi a ich výška je 50 cm alebo viac.

Listové listy tibetských malín sú podlhovasté, ich šírka je užšia ako šírka bežných poddruhov bobule. Povrch tmavozelených listov je drsný, okraj je jemne zúbkovaný. Sú na nich tiež malé ostnaté tŕne, ktoré pri zbere môžu spôsobiť zranenia - dlhodobé nehojace sa škrabance a injekcie.

Osobitnú dekoratívnu hodnotu majú jahodové malinové kvety umiestnené na vrchole výhonkov. Veľké koše s piatimi okvetnými lístkami dosahujú priemer 4 cm a farba okvetných lístkov sa líši od čistej bielej po krémovú. Bližšie na jeseň sa na mieste kvetov objavujú veľké koralové sadenice s priemerom 5 cm, ktoré po dozretí, keď sa ľahko oddelia od stonky, získajú bobule sladkú a kyslú chuť, zatiaľ čo jednoducho začervenané nemajú chuť ani arómu.

Použitie v krajinnom dizajne

Jahodové maliny získali kladné hodnotenie nielen medzi amatérskymi záhradníkmi, ale aj medzi krajinármi. Táto kultúra dokonale plní úlohu živého plotu, pretože jeho húštiny sú nepretržitou nepreniknuteľnou stenou s trnom. Ani malé zvieratá sa cez to nemôžu dostať.

Tibetské maliny vyzerajú dobre medzi ihličnatými húštiny, sú vhodné aj na rámovanie plôch v záhrade alebo na záhrade. Táto rastlina sa tiež na svahoch cíti skvele. Okrem ich zdobenia sa jahodové maliny používajú na spevnenie klznej pôdy, pretože jej koreňový systém sa vyznačuje vysokou rastovou silou a pevnosťou.

Výsadba tibetských malín

Po výsadbe jahodových malín na svoje miesto sa záhradník nemusí báť jeho šírenia. Tento druh má tendenciu k nadmernému rozšíreniu koreňových potomkov. Často vytlačuje ďalšie kultúry a brzdí ich rast. Aby sa tomu zabránilo, stojí za to sa postarať o podzemný plot. Je potrebné ho postaviť v roku výsadby kríkov na svojom mieste z listov bridlice alebo iného materiálu nepriepustného pre korene, vykopaných do hĺbky najmenej 40 - 50 cm.

Tibetské maliny: vlastnosti odrody

Výsadba tibetských malín na mieste sa odporúča bežnou metódou: v rade by vzdialenosť medzi puzdrami mala byť najmenej 15 cm, medzi radmi - od 30 cm alebo viac. Všeobecne existuje niekoľko spôsobov reprodukcie.

Výstrižky

Tento proces sa najlepšie vykonáva na jeseň po zbere ovocia. Vykopávajú rastlinu a narezaný podzemok rozdeľujú na niekoľko častí, pričom dbajú na to, aby každý segment obsahoval najmenej jednu obličku. Výsadbový materiál sa umiestni do jamy, ktorej veľkosť by mala byť väčšia ako samotný podzemok. Dospelé stonky prítomné na podzemku sú odrezané, pričom konope nie sú vysoké viac ako 3 cm.

Rhizome procesy

Pre tento spôsob rozmnožovania sú vhodné dospelé (nad 5 rokov) kríky. Okolo nich je zvyčajne veľa mladých výhonkov, ktoré sa kopajú ostrou lopatou a vysádzajú do jam. Najlepší čas na výsadbu je jeseň. Avšak, v naliehavej potrebe, môžete to urobiť na jar, predtým, než maliny začnú rásť. Sadenice rastlín umiestnite do pomerne priestranných výsadbových jám.

Rozdelenie kríkov pre dospelých

Dospelí nad 5 rokov rozdeľujú kríky na koreňovom krku ostrou lopatou. Každý segment je zasadený do pripravenej diery. Je lepšie množiť maliny týmto spôsobom na jeseň, je však prijateľná aj jarná transplantácia.

Semená

Záhradníci túto metódu nazývajú nie najspoľahlivejšou a veľmi nepohodlnou z hľadiska plytvania časom a úsilím.

 1. Semená sa vyberajú z prezretých bobúľ, jemne sa rozdrvia a výsledná suspenzia sa nechá 2-3 dni. Počas tejto doby sa osivo zmäkne.
 2. Po umytí buničiny v sitku pod prúdom vody vyberte semená a vysušte ich.
 3. Potom sa umiestnia na platne so zvlhčeným pieskom alebo zmesou zemného svetla do hĺbky najviac 2 až 3 mm a vložia sa do chladničky.
 4. Približne po mesiaci sa nádoby vyberú do miestnosti.
 5. Pri stálom udržiavaní vlhkosti a teploty, ktorá nie je nižšia ako +15 stupňov po 2-4 týždňoch, sa objavia sadenice.

Miesto pristátia

Jahodové maliny absolútne neznášajú zamokrenie alebo zamokrenie pôdy. Malé kopce a zjazdovky so sklonom 15 stupňov sú pre ňu ideálne. Pri výsadbe na osobnom pozemku sa odporúča zvoliť dobre osvetlené miesta s úrodnou sypkou zeminou. Ak existuje pravdepodobnosť zaplavenia alebo stagnácie vody, je lepšie vytvoriť drenážnu vrstvu alebo drážky na odvádzanie vody a zvýšiť lôžka (nie viac ako 30 cm na výšku).

„Susedia“ v živote jahodových malín nehrajú žiadnu rolu. Sila jeho rastu je taká veľká, že ľahko vytesňuje burinu a pestované rastliny (vrátane dokonca aj škodlivých útočníkov, ako sú chren a hnoj).

Starostlivosť o rastliny

Jahodové maliny nie sú vo svojej starostlivosti vyberavé. Celkovo vzaté jej poľnohospodárska technológia sa veľmi nelíši od malín, ktoré sú známe všetkým záhradníkom. Zalievanie, odstraňovanie buriny a hnojenie je všetko, čo tibetské maliny potrebujú.

Vlastnosti zalievanie

Jahodové maliny potrebujú denné zalievanie veľkým množstvom tekutín. Minimálne množstvo vody na jeden ker je 10 litrov. V daždivom počasí ho nemôžete zalievať vôbec, ale v suchu, okrem vlhkosti pôdy, cvičte postrekovanie.

Vrchný obväz

Hnojivá pre jahodové maliny sa používajú na jar, hneď ako sa sneh topí na vlhkej pôde. Prvý vrchný obväz sa uskutočňuje granulátmi síranu amónneho. Jesenné top dresingom sírnikom draselným. Hnojivá nie je potrebné množiť s vodou. Stačí ich posypať koreňovou zónou rastlín a zakryť mulčom z nasekanej rašeliny, hniloby hnoja alebo kompostu.

Zimné prípravky

Napriek vysokej odolnosti proti mrazu obsahujú recenzie takmer všetkých záhradníkov náznaky potreby špeciálnej prípravy jahodových malín na zimu. Nie je však potrebné budovať zložité prístrešky musíte rezať všetky výhonky vrátane jednoročných, pričom konope nesmie zostať dlhšie ako 4 - 5 cm. Potom jahoda maliny sú pokryté smrekovými konármi alebo posypané zeminou.

Choroby a škodcovia jahodových malín

Tibetské alebo jahodové maliny majú rovnaké problémy s pestovaním ako bežné záhradné maliny. Početné recenzie tejto kultúry sa týkajú nasledujúcich škodcov a chorôb:

 • malina-jahoda weevil;
 • malinový chrobák;
 • anthracnose;
 • hrdza;
 • rakovina koreňov;
 • špinenie a chloróza.

Opatrenia na boj proti nim sa nelíšia od opatrení, ktoré sa používajú na odstránenie problémov s bežnými záhradnými malinami. Väčšina škodcov je vyhubená ošetrením pomocou DDT, Karbofos alebo Detoilovho roztoku. Bojujú s chorobami pomocou roztoku síranu meďnatého alebo zmesi Bordeaux, alebo sú choré rastliny vykorenené a zdravé rastliny sa presádzajú na nové miesto.

Ak sa chcete vyhnúť akýmkoľvek problémom s jahodovými malinami, môžete sa vyhnúť dodržiavaniu štandardov poľnohospodárskej technológie tejto kultúry. Mokré zamrznutie, stagnácia vzduchu alebo nedostatok buriny a vrchného obväzu môžu viesť k infekcii kríkov škodcami, hubovými alebo vírusovými chorobami.

Tibetské malinové bobule: ako používať

Plod jahodových malín trvá od konca júla do mrazov. Veľké čerstvé veľké ovocie nemá výraznú arómu a chutí len kyslo. Pri varení džemov a želé z nich sa však objavuje veľmi nezvyčajná aróma. Takéto maliny sú chutné a čerstvé - nastrúhané cukrom, ochutené sladkým jogurtom alebo vo forme zemiakovej kaše s tvarohom.

V Európe sa tibetské maliny používajú na výrobu zeleninových šalátov ochutených olivovým olejom, soľou a korením. Napriek zjavnému nedostatku príchutí sa tieto jedlá vyznačujú neobvykle čerstvou chuťou.

Ako pestovať maliny

Na rozdiel od záhradných a lesných malín jahody nemajú liečivé vlastnosti. Je vhodný výlučne na navrhovanie záhradného dizajnu, ako aj na použitie pri varení.