Rastliny

Zemiaková „liga“ - pýcha domáceho výberu


Zemiaky „Liga“ boli získané šľachtiteľskou spoločnosťou „Liga“ a zaslúžene patria k najlepším skorým dozrievajúcim vysoko výnosným odrodám vhodným na pestovanie na území našej krajiny. Odroda je zaradená do štátneho registra Ruska, odporúča sa na pestovanie na osobných pozemkoch v severozápadnom regióne a od roku 2007 je vymedzená zóna.

Opis stupňa

Kríky sú zakrpatené alebo stredne vysoké, stredného typu, čiastočne vzpriamené. Corollas na kvety sú maľované v červeno-fialovej farbe. Listy môžu byť stredne veľké aj veľké. Koreňové plodiny podlhovastého oválneho tvaru sú pokryté hladkou žltou pokožkou a majú pomerne malé oči. Priemerná hmotnosť koreňovej plodiny je 114 g. Buničina je svetlo žltej farby, s obsahom škrobu najviac 16,4%, veľmi chutná. Maximálny výnos 43,1 t / ha.

Zemiaky zvané „Liga“ majú dostatočnú rezistenciu voči pôvodcom rakoviny zemiakov a cystotvorným háďatkom zemiakovým. V súlade s údajmi All-Russian Research Institute of Fytopathology a podľa opisu ich pôvodcu, rastlina je priaznivo porovnateľná s väčšinou odrôd so strednou citlivosťou na pôvodcu plesne, ktorý bol v posledných rokoch veľmi častý, a preto sa na prevenciu tejto nebezpečnej choroby zemiakov nevyžaduje použitie moderných, veľmi silných chemikálií.

Výsadba zemiakov

Zemiaková „liga“ sa vzťahuje na niekoľko odrôd, ktoré nie sú príliš náročné na zloženie pôdy v oblasti vykládky. Na pestovanie tejto odrody môžete použiť akékoľvek tradičné metódy pestovania zemiakov. Zemiaky sa spravidla pestujú obvyklým spôsobom podľa schémy s rozmermi 25 x 80 cm alebo 30 x 80 cm. Vrcholky zemiakov Liga však nie sú príliš silné a pripravené hľuzy môžu byť vysadené ešte silnejšie.

V oblastiach, kde sa nachádza podzemná voda nad 0,5 - 0,7 m alebo kde sa pozoruje akumulácia nadmernej vlhkosti v pôde, je vhodné pestovať zemiaky na vopred pripravených hrebeňoch. Vo všetkých ostatných prípadoch sa výsadbový materiál najčastejšie vysadzuje v brázdach a súčasne sa zapáchajú minerálne a organické hnojivá.

Optimálnou oblasťou výsadby skorých hľúz zemiakov je rýchloschnúce miesto na osobnom pozemku, ktoré sa v predchádzajúcom roku nevyužívalo na pestovanie zemiakov. Hĺbka výsadby pripravených hľúz zemiakov by mala byť asi 6 - 8 cm, pričom by sa malo očakávať následné opätovné naloženie plodiny zeleniny v procese prijímania opatrení.

Ako pestovať zemiaky

Funkcie starostlivosti

Zemiaková „liga“ je klasifikovaná ako skorá a vysadená v máji. Pomerne často sú skoré odrody zamrznuté v dôsledku návratu neskorých jarných mrazov. Starostlivosť o skoré zemiaky odrody Liga by sa mala začať asi desať dní po vysadení klíčiacich hľúz.

Ak sa už sadenice zemiakov objavili a existuje pravdepodobnosť porážky pri spätných mrazoch, výsadba by sa mala pokryť záhradným plastovým zábalom alebo hojne napojiť a použiť metódu dymu alebo hájenia rastlín vrcholkami.

Štandardným súborom opatrení na starostlivosť o skorú výsadbu zemiakov je včasné a pravidelné ničenie burín, odstraňovanie pôdnej kôry, ako aj vytváranie najpriaznivejších podmienok teploty a vlhkosti potrebných na úplný rast a vývoj zemiakov.

Dobré výsledky a vysoký výnos vysokokvalitných hľúz sú zabezpečené trojitým zalievaním počas vegetačného obdobia. Je dôležité doplniť tieto zavlažovacie opatrenia zavedením vysokokvalitných hnojív. Na vrchné obväzy je žiaduce používať organické a minerálne komplexy, ktorých zavedenie sa odporúča striedať.

Veľmi dôležitým opatrením pri starostlivosti o zemiaky je stále včasná ochrana porastov zemiakov pred zemiakovým chrobákom Colorado.

Pri zachovaní poľnohospodárskej technológie je možné v skorých fázach získať drobivé a chutné mladé zemiaky.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Skúseným pestovateľom zemiakov sa odporúča pestovať zemiaky „Liga“, keď sa pestujú na domácich pozemkoch tradičným spôsobom podľa vzoru 60 × 30 cm a za prítomnosti vysoko úrodnej pôdy a malého sadivového materiálu zahusťujú v radoch do 0,25 m.

Recenzia výnosu získaného týmto spôsobom pestovania plodín sú pozitívne. Hľuzy sú veľké, predajné as dobrou úrovňou udržiavania kvality. Pestovanie skorých odrôd zemiakov v zóne na určitej ploche však zostáva najlepšou možnosťou.

Zemiaky: metódy výsadby