Tajnosť

Jahodová „Felicia“: nová cudzia odroda

Jahodová „Felicia“: nová cudzia odroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Opis Neskorá jahoda „Felicia“ („Felicia“) ju predstavuje ako rôzne neutrálne denné svetlo. Chovali ho tureckí chovatelia v roku 2010. Odroda nezískala v našej krajine príliš veľkú popularitu, avšak veľa záhradkárov ju úspešne pestuje na osobných pozemkoch.

Opis stupňa

Záhradné jahody odrody Felicia tvoria mierne listnaté polorozprestreté rastliny s lesklými listami tmavozelenej farby. Kvitnutie je svieže a hojné, s jasnými vínovými a malinovými kvetmi, nepretržite po celú sezónu. Zároveň sa na kríkoch môžu nachádzať bobule a svetlé kvety. Rastlina má veľmi málo fúzy, a na ich zakorenenie je potrebné používať biostimulanty, ktoré prispievajú k tvorbe kompletného koreňového systému.

Bobule sú pomerne veľké, vážia 18 - 20 g. Dužina je veľmi jemná, červená, sladká, s chuťou lesných jahôd a veľmi výraznou arómou bobúľ. Výťažok jahôd tejto odrody je pomerne vysoký a podľa poľnohospodárskej technológie často dosahuje 1,5 - 2 kg na rastlinu.

Odroda sa odporúča na pestovanie v regiónoch s kontinentálnymi klimatickými podmienkami a vyznačuje sa priemernou zimnou odolnosťou. Jahody „Felicia“ sú zriedkavo postihnuté chorobami. Odroda je ideálna na pestovanie na balkónoch, na zdobenie vysokohorských šmýkačiek, ako aj na hraničné dekorácie a pestovanie v kvetinových záhonoch.

Ako pestovať lesné jahody

Pravidlá vykládky

Jahody nie sú príliš náročné záhradné odrody "Felicia" by sa mali pestovať zo sadeníc podľa hlavných technologických požiadaviek a podmienok:

 • miesto by malo byť celkom rovné, dobre osvetlené slnkom, bez vysokej polohy podzemnej vody;
 • pôda by mala byť úrodná, sypká, priedušná a ľahká; v hlinitej pôde je potrebné pridať vedro rašeliny a hnoja na meter štvorcový;
 • miesto by sa malo úplne zbaviť buriny, v suchom a pokojnom počasí sa vyžaduje pestovanie pôdy pod záhradnými jahodami s herbicídmi;

 • Optimalizácia pôdy na mieste vykládky by sa mala vykonať vopred a mala by zahŕňať zavedenie kvasiniek, komplexných hnojív a organických látok a všetky prípravné práce by sa mali ukončiť najneskôr desať dní pred výsadbou.

Na jar alebo na jeseň môžete pestovať sadenice jahôd "Felicia". Dvojprúdová metóda pristátia sa dnes považuje za jednu z najpohodlnejších. Takáto výsadba jahôd zabezpečuje prítomnosť niekoľkých pások so vzdialenosťou 60 - 70 cm a je vhodné pestovať jahody na jednom mieste nie dlhšie ako 3 až 4 roky.

Pestovateľské odporúčania

Správna organizácia starostlivosti o záhradné jahody "Felicia" je potrebná na dosiahnutie vysokej úrovne produktivity rastlín.

 1. Po roztopení snehu a začiatku prvých teplých dní je potrebné vykonať dôkladnú kontrolu plantáže jahôd a odstrániť všetky zmrazené alebo choré rastliny.
 2. Je veľmi dôležité vykonávať plytké, ale dôkladné uvoľnenie pôdy okolo jahodových kríkov a uličiek.
 3. Po dlhej a dlhej zime je potrebné kŕmiť jahodovými kríkmi organickými látkami vo forme tekutého mulleínu alebo riedeného vtáčieho trusu.
 4. Výška zavlažovania závisí od počasia a klimatických podmienok. V suchom počasí je potrebné zavlažovať záhradné jahody najmenej raz týždenne.
 5. Pred stupňom hromadného kvitnutia je možné jahodové kríky zavlažovať postrekovaním a počas kvitnutia a plodenia sa teplá voda nanáša iba pod koreň rastlín.
 6. Všetky zalievanie a silné zrážky by mali byť sprevádzané následným uvoľnením a mulčovaním pôdy.
 7. Aby sa predišlo úbytku jahôd, mali by sa fúzy z ovocných drevín odstraňovať počas celého obdobia.

Pred obdobím kvitnutia a bezprostredne po poslednej úrode by sa jahodové kríky mali liečiť z hlavných chorôb a škodcov čerstvo pripraveným roztokom koloidnej síry, manganistanu draselného v lekárni alebo oxidu meďnatého v množstve 1 - 2 g látky na vedro teplej vody.

Po prečítaní príslušného článku na našom portáli sa dozviete viac o charakteristikách a pravidlách pestovania lesných jahôd „Figaro“.

Recenzie záhradníkov

Jahoda neskoro dozrievajúca s názvom Felicia je známa svojimi nezvyčajne chutnými a atraktívnymi bobuľami. Ich mäso je jemné a šťavnaté a topí sa v ústach. Úroda je podľa záhradníkov z roka na rok hojná, bez ohľadu na prekvapenie počasia. Rastliny sú veľmi silné, silné a zdravé, takmer nikdy nie sú postihnuté chorobami.

Ako pestovať záhradné jahody

Okrem bohatého ovocia a vynikajúcej chuti sa táto odroda jahôd vyznačuje zvýšenou plasticitou a možnosťou univerzálneho využívania plodiny.