Nápady

Jahody "Eliane": opis a vlastnosti pestovania odrody


Veľkoplodé skoré jahody „Eliane“ sú jednou z nových a sľubných odrôd jahôd od holandských chovateľov určených na záhradníctvo. Odroda bola vyšľachtená v roku 1998. Je ideálny na kultiváciu v kontinentálnom podnebí.

Popis, popis a fotografie odrôd jahôd "Elian"

Samoopelivý stupeň "Eliana" sa vyznačuje veľmi vysokým percentom predajnej plodiny vynikajúcej kvality. Rastliny prinášajú ovocie od konca mája do začiatku júla. Bobule dozrievajú veľmi priateľsky, majú pomerne veľkú veľkosť, hmotnosť od 20 do 90 g, majú kužeľovitý tvar a žiarivo červenú farbu. Buničina je hustá, jasne červená.

Jahody sú veľmi chutné, s vôňou lesnej jahody. Z každého jahodového kríka môžete získať 0,5 - 2,0 kg zrelých krásnych plodov. Úroda má vysokú mieru udržania kvality: bobule môžu byť uložené v chladničke na dlhšiu dobu.

Odroda má vynikajúcu zimnú odolnosť, je odolná voči múčnatke a mierne odolná voči vírusovým chorobám.

Požiadavky na vykládku „Eliana“

Záhradné jahody "Eliana" dobre rastú na akomkoľvek type pôdy, ale ukazovatele výnosnosti sa líšia v závislosti od úrovne plodnosti. Najlepšie je pestovať jahody tejto odrody v oblastiach so svetlou a strednou pôdou s mechanickým zložením. Najlepšie pôdy pre záhradné jahody sú hlinité a hlinité, mierne kyslé. Kyslosť pôdy by mala byť v rozsahu 5,0 až 6,5 pH.

Pozemok na pestovanie záhradných jahôd musí prechádzať hlbokým vykopávaním. Na každý 1 m² sa vyžaduje asi 5 až 6 kg organických hnojív, ako aj asi 30 až 35 g minerálnych hnojív. Po usadení pripravenej pôdy sa riadky označia pre jahody. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť asi 50 - 60 cm a medzi rastlinami najmenej 25 - 30 cm. Tento vzor výsadby záhradných jahôd eliminuje zahusťovanie rastlín a uľahčuje údržbu.

Odrody a odrody jahôd

Funkcie starostlivosti

Odrody jahôd „Eliane“ veľmi dobre reagujú na kvalitnú starostlivosť a súlad so všetkými poľnohospodárskymi požiadavkami.

  1. Na jar je potrebné skontrolovať jahodové kríky, odstrániť všetky sušené alebo mrazom poškodené listy a tiež vyrobiť dusíkaté hnojivo s hlavnými stopovými prvkami.
  2. Na preventívne ošetrenie rastlín a pôdy pred jarnými jarami sa odporúča použiť 1% roztok Bordeauxovej kvapaliny alebo koloidnej síry, ktorý zabráni vzniku plesňových infekcií.
  3. Na mulčovanie pôdy okolo kríkov bobúľ je vhodné používať rašelinu, humus, slamku alebo iné vhodné prírodné materiály.
  4. Asi sedem dní pred hromadným kvitnutím je potrebné jahodové kríky ošetriť Inta-Virom alebo roztokom založeným na trichodermíne.
  5. Zalievanie sa vykonáva podľa potreby teplou vodou. Silné zamokrenie spôsobuje poškodenie bobúľ sivou plesňou.
  6. Po zalievaní je možné jahodové kríky kŕmiť pomocou roztoku mulleínu alebo hnojiva zelenej trávy.

Bobule sa zbierajú ráno, asi trikrát týždenne alebo častejšie, v závislosti od úrody.

V jesennom období by ste mali vykonať kontrolu výsadby bobúľ a vykonať štandardné hnojenie komplexnými hnojivami. Choré, staré a suché listy a stopky sa musia odstrániť. Keď nastane stabilný mráz, kríky by mali byť mullované a pokryté na zimu.

Recenzie záhradníkov

Rôznorodosť záhradných jahôd „Eliana“ si záhradníci v našej krajine veľmi vážili. Odroda je veľmi populárna vďaka dostatočnej odolnosti proti zimným mrazom a vhodnosti na prepravu. Poznamenáva sa, že zozbierané bobule si zachovávajú dobrý vzhľad a chuť, aj keď sa skladujú v bežnej miestnosti po dobu piatich dní.

Odroda rozhodne nie je zložitá na klimatické podmienky a zloženie pôdy a podľa záhradkárov je s náležitou starostlivosťou takmer bez vplyvu šedej plesne. Zriedkavo sa pozorujú útoky na jahodové kliešte. Okrem toho, jahody „Eliana“ ovocie dobre a hojne na rovnakom mieste asi osem rokov bez toho, aby sa znížil výnos a kvalita bobúľ.

Odroda je univerzálna ako v kultivácii, a pri využívaní zberaných bobúľ a je tiež optimálny pre priemyselné pestovanie. Jahody „Eliana“ sa pestujú aj na vývoz, čo naznačuje jej vysokú kvalitu.

Ako zasadiť jahody na jeseň

Pozrite si video: HEĽENINE OČI - JAHODY. Official audio 2004 (August 2020).