Rastliny

Opis a pravidlá pestovania odrôd hrozna A. V. Burdaka


Alexander Vasilievič Burdak je autorom mnohých všeobecne známych hybridných foriem hrozna. V súčasnosti už amatérsky chovateľ krížil viac ako 300 odrôd a hybridných foriem.

Vlastnosti hybridných odrôd

Významná časť rastlín chovaných A.V. Burdakom patrí do kategórie veľmi komplexných medzidruhových hybridov. Tieto odrody hrozna sú dokonale prispôsobené na pestovanie na osobných pozemkoch a preukazujú dobrý výnos, kvalitné bobule a nenáročnú starostlivosť.

Ďalšou dôležitou výhodou hybridných foriem, ktorých autorom je A. V. Burdak, je ich vysoká odolnosť voči nízkym teplotám v zime. Takmer všetky chované hybridy majú zimnú odolnosť až do 23-24 ° C mrazu, vďaka ktorému nemôžu byť vinice pestované v južných oblastiach Ukrajiny a Ruska na zimu.

Najlepšie hybridné formy: Vatikán, Senátor, Dixon, Kleopatra a ďalšie

Všetky vyšľachtené hybridné formy majú veľmi dobré externé údaje, ako aj pozoruhodné chuťové vlastnosti, vďaka ktorým je A.V. Burdak hrozno medzi amatérskymi záhradníkmi žiadané.

Hybridný názov

Biologický opis

Vlastnosti bobúľ

rysy

Vatikán

Priemerná vegetačná sezóna je asi 115 dní. Rastliny sú vysoké. Komplexný variant medzidruhového hybridu s vysokou produktivitou a veľkými zhlukami, ktorých hmotnosť sa pohybuje od 500 g do 1,5 kg

Rozmery 2,5 x 3,2 cm, predĺžený oválny tvar. Hmotnosť 14 - 18 g. Šupka červeno-fialovej farby. Chuť je harmonická, nasýtená

Uspokojujúce dozrievacie výhonky. Predčasné zrenie

"Galitsin"

Skoré zrenie s tvorbou stredných a veľkých štetcov, ktorých hmotnosť sa pohybuje od 600 do 900 g

Bobule vážiace 8-12 g, oválne, žlté sfarbenie so zlatým odtieňom, keď sú zrelé. Na slnku získavajú zlatý odtieň. Buničina je chutná a šťavnatá.

Včasné zrenie a bohaté plodenie veľkého počtu plodných výhonkov

"Prúd"

Super skoro, s vysokými chuťovými vlastnosťami a predčasným dozrievaním. Štetce veľmi veľkých rozmerov s hmotnosťou od 600 g do 1,1 kg, atraktívny, vyrovnaný kužeľovitý tvar

Bobule s veľkosťou 3,8 x 2,4 cm, pretiahnuté, s hmotnosťou 14-20 g. Chuť s jemnou arómou muškátového orecha. Farba pleti je béžová a žltkastá.

Vzťahuje sa na odrôd superearly s vegetačným obdobím 95 - 105 dní. Silne rastúce kríky, hojne ovocné

"Dixon"

Štetce strednej veľkosti s hmotnosťou nie väčšou ako 1 kg. Hustota zhlukov je mierna. Štetce majú atraktívnu prezentáciu

Bobule sú podlhovasté a veľké, s hmotnosťou 17 - 20 g. Dužina je jemná a šťavnatá, s harmonickou chuťou. Koža je svetloružová

Silné kríky so stabilným plodom. Skoré stredné zrenie

"Ferdinand"

Kríky sú veľmi vysoké a silné. Vodca v množstve kief: priemerná hmotnosť zhlukov od 1 do 1,2 kg. Odroda má v starostlivosti dobrý výnos a nenáročnosť.

Veľké oválne bobule s hmotnosťou 12 - 15 g. Majú modrú farbu a pomerne hustú pokožku. Buničina je jemná, s harmonickou chuťou. Cieľová tabuľka

Bohaté a stabilné ložisko. Obdobie pestovania je asi 113 - 115 dní

"Cleopatra"

Hybridná forma sa získala krížením odrôd "Sofia" + "Viva-Hayka" + "Kishmish Luchisty". Predčasné zrenie

Buničina má dostatočnú tvrdosť, šťavnatú, s ľahkými tónmi lesných plodov. Koža je pomerne tenká, úplne zjedená

Optimálna kombinácia produktivity a chuti. Relatívne stabilná a nenáročná na údržbu

V roku 2015 pestovateľ chovateľ Alexander Vasilievich Burdak dostal nové hybridné formy, ktoré sú dnes známe pod pracovnými názvami.

Hrozno z Burdaku A.V.

Pracovný názov

Rodičský pár

Hybridné funkcie

Don Quijote

Syndicate a Dixon

Predčasné zrenie. Bobule sú tenké, pretiahnuté, červené. Veľkoplodý hybrid. Buničina je hustá, bližšie k chrumkavej chuti s harmonickou chuťou

"Indiana"

Syndicate a Raja

Predčasné zrenie. Bobule sú biele a veľmi veľké. Celulóza sa vyznačuje hustotou a chrumkavosťou, príjemnou chuťou.

"Hetman"

Laura a nížina

Rôzne skoré dozrievanie. Bobule sú veľké, od svetloružovej po vínovú. Celulóza sa vyznačuje hustotou, chrumkavosťou a príjemnou chuťou.

"Ilona"

Laura a nížina

Veľmi veľké a skoré bobule pretiahnutého tvaru, s krásnou a sviežou dužinou

"Wrangela"

Senátor a Gordey

Skorá zrelá, veľkoplodá hybridná forma s veľmi atraktívnym vzhľadom

Pestovateľská technológia

Výsadbový materiál je možné vysádzať na jar aj na jeseň až do hlavného mrazu. Sadenice vysadené v jesennom období sú lepšie zakorenené pred začiatkom mrazu. Na jar je povolené pestovať hrozno vrstvením. Jeseň je vysadená v októbri. Pri výsadbe hrozna je vhodné odkloniť najslnečnejšie a vyvýšené oblasti, ktoré sú chránené pred prievanom.

Pri pestovaní hrozna by sa mali dodržiavať tieto opatrenia:

  • pred kvetom by sa mali pravidelne zalievať hroznové kríky, po ktorých by malo nasledovať mulčovanie okolo rastlín;
  • ako vrchné obväzy sa používajú komplexné hnojivá a organické látky;
  • orezávanie kríkov sa odporúča koncom jesene, skrátenie výhonkov o 6 až 8 očí.

V zime je veľmi dôležité chrániť mladé a nestabilné rastliny pred mrazom. Údaje o ukazovateľoch rezistencie nových hybridných foriem voči rôznym chorobám ešte neboli úplne potvrdené, preto by sa preventívne rozprašovanie kríkov malo vykonávať bezpodmienečne.

Recenzie vinárov o odrodách Katalánsko, Syndikát, Gordey, Raja a ďalšie z katalógu A.V. Burdakov

Jednou z najúspešnejších hybridných foriem, ktoré vyvinul Alexander Vasilievich, je v súčasnosti podľa väčšiny vinárov hrozno "Senátor". Kríky sú veľmi silné a energické. Výhonky sú vyhodené z jedného zväzku, takže nie je potrebné normalizovať rastliny. Obsah cukru v šťave je 14 - 18% a chuť bobúľ je veľmi jemná, aromatická a príjemná. Buničina z hrozna je hustá a mäsitá. Trhliny a hrachové bobule úplne chýbajú.

Od vinárov je počuť dobré hodnotenie hybridnej formy „Katalánsko“, ktorá sa vyznačuje silným rastom, veľkými tmavofialovými bobuľami s hustou a sviežou dužinou. Chuť je veľmi harmonická a príjemná, vysoká akumulácia cukru. Vďaka všetkým vlastnostiam je tento hybrid jedným z najlepších pre ultrarýchlu výrobu.

Väčšina nových hybridných foriem hrozna, ktoré vyšľachtil amatérsky amatérsky šľachtiteľ A.V. Burdak, priťahuje vinárov svojimi externými údajmi a vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Najnovšie hybridné formy osobitného záujmu Danae, Bruno, Nicole, Nelson, Eleanor, rovnako "Zarina". V súčasnosti však všetky tieto hybridné formy patria do kategórie málo študovaných, takže je príliš skoro na zdieľanie dojmov a recenzií.

Ako pestovať hrozno na jeseň