Dom a záhrada

Fázy plánovania letnej chaty


Pokračujeme v sérii publikácií od odborníkov z oblasti krajinného dizajnu. Dnes sa Karina Solodovnikova, krajinná architektka, riaditeľka a zakladateľka spoločnosti Novosibirsk "Easy Summer", podelí o svoje skúsenosti a znalosti pri plánovaní pozemku s letnou chatou.

Dobrý deň, milí čitatelia portálu!

Volám sa Karina Solodovniková, som záhradná architektka, riaditeľka a zakladateľka spoločnosti Novosibirsk "Easy Summer", ktorá vyvíja projektové miesta v celom Rusku. Od roku 2010 sa venujem krajinnej tvorbe a podarilo sa mi zúčastniť sa na mnohých zaujímavých a zložitých projektoch - vytvorili sme parky, vysadili rekreačné strediská v Altaji, rozvíjali terénne úpravy a terénne úpravy celého bloku ... na streche!

V sérii článkov o krajinnom dizajne vám chcem povedať, ako naplánovať letnú chatu na život a radosť, ktorá sa ľahko ošetruje a je úžasná kedykoľvek v roku. Začneme, samozrejme, najdôležitejšou - analýzou územia.

Analýza stránok

Nezáleží na tom, či ste lokalitu vlastnili už dávno, alebo či ste ju prvýkrát videli, predstavme si, že toto je prvé stretnutie. Na zoznámenie sa s územím budete potrebovať pásku, fotoaparát, ceruzku a papier. Ruleta je lepšie vziať 10-30 metrov. Bolo by tiež pekné mať laserový diaľkomer, ale často zlyháva - za slnečného počasia to nefunguje dobre, na veľké vzdialenosti, nehovoriac o tom, že nie vždy existuje povrch, na ktorý môže byť laser nasmerovaný, niekedy je potrebné vykonať merania doslova v otvorenom poli.

Je dobré, ak už máte topografický základ a katastrálny plán.

Topografická základňa alebo topografická mapa, - Toto je geografická mapa znázorňujúca reliéf, vegetáciu, hospodárske a kultúrne objekty, cesty, komunikácie, hranice a ďalšie objekty v oblasti. Topobase je možné objednať od inšpektorov (ak je stránka veľká a zložitá, je lepšie to urobiť).

Katastrálny plán dostanete pri nadobudnutí pôdy. Toto je schéma, na ktorej sú vyznačené hranice pozemku, tj váš pozemok.

Ak neexistuje topografický základ, pristúpime k meraniam. Najprv v akomkoľvek rozsahu, ktorý je pre vás vhodný, preneste na papier rozmery domu, kúpeľného domu, iných budov a hranice lokality. Nezabudnite označiť dvere a okná. Potom aplikujte všetky stromy a kríky, oporné múry, kvetinové záhony a ďalšie prvky krajiny, ako aj obrysy susedných veľkých budov, ak sú v tesnej blízkosti. Nezabudnite na pozemnú komunikáciu, uveďte umiestnenie podzemných potrubí a káblov, aby počas zemných prác neutrpeli nič. Niektoré komunikácie podľa noriem vyžadujú odsadenie stromov a kríkov od nich. Tieto obmedzenia sú vysvetlené v SNiP - stavebné normy a pravidlá (SNiP 2.07.01-89 zo dňa 05.16.89, č. 7).

Ak existujú rozdiely v úľave, je potrebné ich uviesť aj v pláne. Viac o tom, ako pracovať s terénom, si môžete prečítať v jednom z nasledujúcich článkov. Takže plán je pripravený.

Analýza svetla

Prejdeme k nasledujúcemu kroku. Rozhodnite o svetových stranách, použite polohu severu. Slnko prechádza oblúkom z východu na západ, niektoré miesta budú väčšinu dňa v tieni stromov alebo budov. Tiene nanášame v rôznych denných dobách - záleží na tom, že ráno, ráno sa musí svietiť detské ihrisko, zeleninová záhrada, jasné kvetinové aranžmány a rekreačné oblasti popoludní a večer.

Prevažujúca analýza vetra

Určite stojí za zváženie smeru prevládajúcich vetrov. Priemerná ročná veterná ružica v Novosibirsku vyzerá takto:

Prevláda juhozápadný vietor. Ak teda urobíme uličku smerom na juhovýchod, bude to vždy fúkané a chodci budú búrať zlé vetry na jeseň a v zime. Niektoré rastliny, vonkajšie rekreačné oblasti, detské ihriská atď. By sa mali skrývať pred prevládajúcim vetrom. Veternú ružicu pre váš región nájdete na internete.

Analýza chodníkov

Ďalšou povinnou analýzou je analýza peších a dopravných trás. Pretože na našich stránkach nezabezpečujeme prepravu, uvažujeme iba o pohybe chodcov. Spôsoby intenzívnejšieho pohybu sú zvýraznené niekoľkými šípkami. Táto metóda vám umožňuje určiť nielen umiestnenie stôp, ale tiež povedať, kam sa majú chodby rozšíriť, a povlak je pohodlnejší pre chôdzu a odolný voči zaťaženiu.

Analýza hľadiska

Analýza druhových bodov vám umožňuje určiť najúspešnejšie miesta pre dekoratívne kompozície, tematické oblasti, sochy, otvorené priestranstvá a zelené hmoty.

Najprv sa pozrieme na to, kam chodia hlavné chodníky. Kam sa obráti pohľad človeka, keď kráča po ceste? Potom uvažujeme o rekreačných oblastiach - jedná sa o verandu a altánok. Mali by mať krásny výhľad. A nakoniec nezabudnite na priestory v dome. Dobrý výhľad by mal byť z obývacej izby, spálne az kuchyne, altánku a verandy je vhodné sledovať deti. Máme tiež športové ihrisko, na ktorom bude umiestnený tenisový kurt. Je zaujímavé sledovať hru z rekreačných oblastí, aby sme nebránili jej pohľadu z verandy a tŕňov.

Zaznamenávame zorné uhly v tvare trojuholníkov - pozorovacie uhly, v priesečníku niekoľkých trojuholníkov budú dekoratívne kompozície.

záver:

Čo sme dostali s našimi analýzami?

  1. Odhalili smery hlavnej a sekundárnej cesty.
  2. Načrtol umiestnenie dekoratívne kompozície, "veľké" a "malé".
  3. Dozvedeli sme sa, aké miesta nechať otvorené, aby sme poskytli prehľad (pohľad na športy a ihriská).
  4. Určili sme najlepšie polohy pre ihrisko. Prvý (v pláne pod altánkom) je dobrý, pretože ponúka výhľad z kuchyne a jedálne - počas varenia je vhodné starať sa o dieťa. Môžete sa sem rýchlo dostať z verandy, z domu a altánku. Je čiastočne uzavretá pred vetrom, po celý deň je vždy slnko a tieň. Druhá pozícia je dobre viditeľná z verandy az altánku. Je slnečnejšie, je príjemné hrať za premenlivého počasia. Tu si môžete vytvoriť ďalší detský kútik.
  5. Ako vidíme v analýze osvetlenia, hlavným miestom odpočinku je altánok, ktorý je neustále v tieni. Preto by bolo pekné urobiť ďalšie miesto na oddych na slnku. Môže to byť lavica alebo hojdačka, kde je príjemné chytiť jarné slnko.
  6. Je lepšie umiestniť skleník mimo najviac pozorovaných oblastí. Takéto miesto, osvetlené slnkom a uzavreté pred prevládajúcimi vetrami a zo severu, bolo nájdené na ľavej strane nášho plánu.

Ak si nie ste navrhovaní sami, nezabudnite si so zákazníkom skontrolovať zloženie rodiny, spýtajte sa na dostupnosť domácich miláčikov. Dôležitým koníčkom rodinných príslušníkov, spoločenský život (prídu hostia?), Záujem o šport a oveľa, oveľa viac.

Posledná analýza, na ktorú sa dnes pozrieme, je analýza pôdy.

Analýza pôdy

Takáto analýza sa v prípade potreby vykonáva v osobitných laboratóriách. Určujú mechanické zloženie pôdy, jej kyslosť, stupeň vlhkosti, kontamináciu, ako aj obsah biofilných prvkov. Môžeme s vami urobiť jednoduchý expresný test, ktorý určí hlavné ukazovatele.

Berieme hrsť zeme, rovnomerne navlhčíme a hodíme do klobásy s hrúbkou asi 0,5 cm a potom do kruhu. Ak sa pôda dobre valí a je plastová, ľahko drží svoj tvar, potom je to ťažká ílovitá pôda. Ak sa valí do klobásy, ale pri pokuse ju zložiť do kruhu praskne, je to hlinitá pôda. Ak nemôžete nič hodiť, tk. pôda sa rozpadá, je to ľahká piesčitá alebo piesčitá hlinitá pôda.

Ďalší dôležitý parameter - kyslosť pôdy sa určuje pomocou indikátorových prúžkov predávaných v obchodoch so záhradným tovarom. Kyslosť môžu tiež určovať „oko“ divo rastúce stromy, kríky a byliny:

  • Na kyslé a mierne kyslé pôdy často rastie smrek obyčajný, trpaslicová breza, borovica obyčajná, osika, horský popol, zimolez, kalina a mnoho ďalších lesných druhov.
  • Z bylinných rastlín na silne kyslých pôdach stretnete čučoriedky, presličky, žieraviny, sphagnum a zelené machy.
  • Na strednej kyseline - veľké plantajny, fialky a trikolóry, vzpriamené sviečky, vresové rastliny, brusnice.
  • Na mierne kyslom raste lesné paprade, stonka obyčajná, husí cinquefoil, húževnatá rastlina, loosestrife loosestrife, môže konvalinka, veľa obilnín.

Mechanické zloženie a kyslosť určujú, ktoré rastliny sa majú pestovať, aké hnojivá sa majú aplikovať, či je potrebná drenáž, alebo naopak, je lepšie pôdu „odvážiť“. Väčšina trvaliek kvetín a okrasných kríkov dobre rastie na mierne kyslých pôdach a kriedy, popol a vápno sa často musia pridávať do kyslých a silne kyslých pôd. Vo všeobecnosti je možné opraviť takmer každú zeminu, hlavnou vecou je vedieť ako!

Takže sa uskutočnilo prvé zoznámenie sa s lokalitou, načrtli sme hlavné zóny a určili niektoré parametre pôdy. To stačí na začatie návrhu. Keď sa na webe prvýkrát objaví začiatočník alebo záhradník, všetko sa javí tak komplikované a mätúce! Zdá sa, že existuje milión možností umiestnenia krajinných objektov. V skutočnosti to tak vôbec nie je. Ako sme videli dnes, samotná stránka nám povie, čo a kde ju máme, stačí si ju dôkladne preštudovať. Krajinný dizajn je však stále veda a veda je zložitá. Ak nemáte trpezlivosť na to, aby ste ju pochopili a chcete mať krásnu záhradu už túto sezónu, kontaktujte nás!

Spoločnosť „Easy Summer“ vyvíja projekty na diaľku pre všetky regióny Ruska. A ak žijete v Novosibirsku, vždy sa môžete zaregistrovať na kurzy a majstrovské kurzy u nás.

V nasledujúcom článku vám poviem o vzhľade stránok, prihláste sa na odber aktualizácií!