Inštrukcia

Krásna odroda zemiakov pre dietetickú výživu "Chrpa"

Krásna odroda zemiakov pre dietetickú výživu "Chrpa"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Chrpa“ získali ruskí chovatelia v dôsledku kríženia odrôd „Chugunka“, ktoré sú medzi pestovateľmi zemiakov známe a populárne, s hybridnou formou „D-31-88“. Pôvodcom odrody je VNIIKH im. A. G. Lorch. Zemiaky „Kukurica“ sú novinkou zapísanou do štátneho registra až v roku 2014 a odporúča sa na pestovanie v centrálnej federálnej oblasti.

Opis a hlavné charakteristiky

Stredne skoré zemiaky s romantickým názvom „Kukurica“ tvoria kríky strednej výšky, stredného typu, polopriame. Vrchná časť je dosť silná, jasne zelená, listy strednej veľkosti, otvorené, tmavo zelené. Kvetiny kvetín sú malé, červenkasto-fialovej farby. Intenzita zafarbenia antokyanov z vnútornej strany je slabá až stredná.

Hľuzy zemiakov odrody Cornflower sú podlhovastého oválneho tvaru, pokryté hladkou šupkou s malými a povrchnými očami. Farba pleti je veľmi nezvyčajná, výrazná modrofialová. Semenné zemiaky majú tmavohnedú farbu s modrastým odtieňom. Výhonky tvoria tmavofialovú farbu. Buničina na reze je krémová. Priemerná hmotnosť obchodovateľných hľúz sa môže meniť od 77 do 112 g.

Priemerný obsah škrobu v zemiakovej dužine je 12,6 - 15,9%. Chuť dobre. Kulinársky typ lietadla sa vyznačuje miernou stráviteľnosťou a absenciou stmavenia buničiny počas čistenia aj v dôsledku tepelného spracovania. Obchodovateľnosť s hľúzami je v rozmedzí 71 - 94% a trvanlivosť zozbieranej plodiny nie je nižšia ako 96%. Pestovateľská sezóna je 80 - 100 dní. Produktivita 20 - 48 t / ha.

Hodnota stupňa

Zemiaky "Chrpa" sa obzvlášť cenia pre svoju vysokú antioxidačnú aktivitu a vhodnosť pre výživu v strave. Výhodou odrody je navyše rezistencia na pôvodcu rakoviny. Opis odrody pôvodcom, ako aj vlastnosti tohto zemiaka hodnotia priemernú odolnosť voči plesni a mozaike, ale celkom postačujú na kultiváciu s minimálnym použitím chemikálií.

Ako pestovať zemiaky

Pristátie

Zemiaky „Kukurica“ sa vyznačujú tým, že pri príprave semenného materiálu na výsadbu sú náchylné na poškodenie cystotvornými háďatkami zemiakovými, Najskôr by ste mali venovať pozornosť správnemu výberu a spracovaniu hľúz:

 • najlepšie zemiaky na výsadbu majú vyrovnaný tvar bez známok deformácie a poškodenia chorobami a priemernú hmotnosť 50 až 75 g, aby sa predišlo chorobám, odporúča sa ošetriť sadivo zemiakov roztokom síranu meďnatého rýchlosťou 1 lyžica. l. prášok na 10 l vody;
 • po preventívnom postreku sa zemiaky musia vysušiť a preniesť do svetlej miestnosti na klíčenie alebo zahrievanie.

Štandardné pravidlá pristátia:

 • Zemiaky tejto odrody patria medzi fotofilné rastliny, takže pristávacia plocha by mala byť slnečná, pokiaľ možno bez priameho vetra.
 • Jesenné a jarné obrábanie zemiakov na mieste by malo poskytovať najvýhodnejší tepelný a vzduchový režim pre výsadbu zemiakov.
 • Príliš ťažká pôda sa môže použiť na pestovanie kukuričných zemiakov pod podmienkou, že sa aplikuje značné množstvo organického hnojiva, a na rašelinatých pôdach sa táto odroda môže kultivovať až po dobrom predbežnom pestovaní.
 • Rastliny siderata sa považujú za najlepší prekurzor na pestovanie zemiakov, je však možné využívať pozemky po vysadení strukovín, kapusty, koreňových plodín, ako aj uhoriek a tekvíc.
 • Spôsob pestovania zemiakov závisí od úrodnosti pôdy, ako aj od hmotnosti semien. Hľuzy zemiakov s optimálnou hmotnosťou 50 - 80 g by sa mali pestovať podľa schém 60 × 30 cm, 60 × 25 cm a 70 × 20 cm.

Pravidlá starostlivosti

Zemiaky s názvom „Kukurica“ rastú dobre, ak sa dodržiavajú všeobecné pravidlá poľnohospodárskej technológie. Ak chcete maximalizovať výnos a vysokú kvalitu hľúz, Mali by ste sa riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 1. Po objavení sa hromadných výhonkov, približne dva týždne po výsadbe, by sa malo vykonať dostatočne hlboké, 7-8 cm, uvoľnenie medzier medzi riadkami.
 2. Ak hrozí nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov, mali by ste vykonať vysoké sadeniec sadeníc.
 3. Keď je výška vrcholov zemiakov 15 - 17 cm, je potrebné vykonať prvý hilling a druhý sa vykoná po zatvorení vrcholov.
 4. V období sucha sa zavlažovacie činnosti stanú povinnými a vykonávajú sa najmenej trikrát počas vegetačného obdobia v množstve 2 až 3 litre na krík.
 5. Zemiaková kukurica má priemernú odolnosť voči plesni, takže by ste mali každý rok stráviť asi tromi ošetreniami s obsahom medi.
 6. Systematické odstraňovanie buriny je možné nahradiť mulčovaním pôdy a vysoko kvalitné organické mulčovanie nielen zníži rast burín, ale zníži aj odparovanie vlhkosti.

Je dôležité aplikovať hnojivá po výsadbe zemiakov. Je lepšie použiť nasledujúce vrchné obväzy:

 • riedené vo vodnom truse vtákov v pomere 1:10;
 • 1 polievková lyžica. l. močovina na 10 litrov vody, v množstve 500 ml na zemiakovú ker;
 • 1 liter maštaľného hnoja na 10 litrov vody, trvajte jeden deň a zavlažujte uličky;
 • bylinné infúzie, ktoré sú kvasené a používané v štádiu aktívnej spotreby dusíka rastlinami;
 • Dobrým prostriedkom pre rast a vývoj zemiakov je kŕmenie rastlín listami infúziou fosforu, gamátov alebo žihľavy.

Hodnotenie stupňa

Zemiaková kukurica sa vyznačuje vysokou produktivitou, tvorbou zarovnaných a atraktívnych hľúz tvaru a farby, vynikajúcou chuťou a vysokou antioxidačnou aktivitou. Odroda je vhodná pre deti a stravu. Podľa záhradkárov je odroda pomerne nová a stále je ťažké ju kompletne vyhodnotiť. V strednom pruhu, podľa odporúčaných dátumov výsadby, je kvitnutie pozorované začiatkom júla. Rastlina kvitne veľmi krásne modrou, chrípkovou modrou, kvetmi, dozrieva asi za tri mesiace.

Zemiaky: ako sa starať

Je potrebné poznamenať, že pri nedostatočnej príprave a spracovaní pred výsadbou je značná časť vrcholov ovplyvnená plesňou. Okrem iného, ​​keď sa pestujú na kyslých pôdach, zemiaky tejto odrody sú takmer vždy veľmi postihnuté chrastou.