Dom a záhrada

Zemiaková "Lyubava": vlastnosti odrody a odporúčania pre pestovanie

Zemiaková "Lyubava": vlastnosti odrody a odporúčania pre pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Lyubava“ z pomenovaného Všeruského výskumného ústavu zemiakov GNU A. G. Lorha, Výskumný ústav poľnohospodárstva GNU Kemerovo bol dlho a zaslúžene obľúbený u ruských letných obyvateľov a majiteľov záhradných pozemkov. Opis a vlastnosti tejto odrody sú uvedené v štátnom registri Ruskej federácie pre západosibírsky región.

Opis stupňa

Hľuzy zemiakov odrody Lyubava stredne vysokej, stredne veľkého typu, čiastočne vzpriamené. Corollas kvetov strednej veľkosti, červenkasto-fialové. Listy malej veľkosti, otvorené. Rôzne skoré dozrievanie. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť nepresahuje 70 - 75 dní.

Šupka hľúz je stredne hrubá až červená. Hľuzy sú oválneho tvaru a majú stredne hlboké oči. Priemerná hmotnosť hľúz sa pohybuje od 110 do 215 g. Dužina zemiakov je biela a obsahuje škrob 11,2 - 16,9%.

Výhody a nevýhody

Znakom zemiaka Lyubava je prítomnosť významného počtu pozitívnych vlastností odrody:

 • stolovanie a skvelý vkus;
 • veľkoplodé a rovnomerné hľuzy;
 • vysoký výnos obchodovateľných hľúz, predajnosť odrody dosahuje 80 až 98% na úrovni noriem;
 • skorá a priateľská tvorba hľúz;
 • obsah škrobu je v priemere o 1,5% vyšší ako štandard;
 • rezistencia na pôvodcu rakoviny zemiakov;
 • relatívna rozmarnosť;
 • táto odroda dostatočne dobre znáša sucho.

Pri pestovaní tohto druhu zemiakov je potrebné vykonávať vysokokvalitné ošetrenia proti mnohým chorobám v dôsledku náchylnosti odrody k háďatku tvoriacemu zlatú zemiakovú cystotvorbu, ako aj kvôli častému poškodeniu vrchnej vrstvy patogénom plesne.

Odporúčania na zber zemiakov

Dátumy a vlastnosti vykládky

Zemiaková „Lyubava“ patrí do kategórie skorých odrôd, čo umožňuje skúseným záhradníkom získať dvojitú plodinu z jednej pristávacej plochy. Aby sa čo najskôr dostali zemiaky, približne mesiac a pol pred výsadbou, hľuzy zemiakov začnú klíčiť.

Výsadba a pestovanie skorých zemiakov sa príliš nelíši od poľnohospodárskej technológie tejto zeleniny, ktorá je určená na spotrebu v období jesene a zimy. Avšak s cieľom získať včasné a najdôležitejšie kvalitné rastlinné produkty, Je dôležité zvážiť niekoľko biologických vlastností:

 • Pristávacia plocha by mala byť rýchloschnúca a tiež chránená pred negatívnymi účinkami studeného severného a severovýchodného vetra.
 • Pôdu v mieste pristátia by mala predstavovať ľahká piesčitá hlinitá hlinka alebo kvalitná hlinitá pôda.

 • Najlepšie prekurzory skorých zemiakov sú takmer akákoľvek koreňová zelenina, kapusta a uhorky.
 • Pri pestovaní skorých zemiakov by sa malo na zlepšenie pôdy v ľahkej a asimilovateľnej forme pre tento druh rastlín použiť optimálne množstvo vysokokvalitných hnojív.
 • Najlepšie je používať obyčajný zhnitý hnoj alebo kompost ako vysoko účinné hnojivá, ktoré musíte urobiť pri výsadbe priamo do výsadbových otvorov.
 • Hĺbka výsadby klíčených a spracovaných zemiakových hľúz by nemala presiahnuť 10-12 cm.
 • Pred položením zemiakových hľúz by sa do otvoru malo naliať asi 0,3 kg humusu a 25 g drevného popola. Po výsadbe sa odporúča zaliať vodou (v množstve 500 ml na rastlinu) a výsadbu naplniť úrodnou pôdou.

Pravidlá starostlivosti

Včasné obrábanie, uvoľňovanie pôdy, burina burín, kŕmenie av prípade potreby zalievanie, to sú hlavné agrotechnické opatrenia na starostlivosť o skoré zemiaky. Zemiaková "Lyubava" je celkom odolná voči nepriaznivým faktorom, ale správne používanie opatrení starostlivosti vám umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky:

 • Obzvlášť dôležitou fázou na začiatku vegetačného obdobia je uzemnenie, ktoré slúži ako opatrenie na ochranu skorej výsadby zemiakov pred spätným mrazom. Na výsadbu, keď sa pestujú zemiaky v južných oblastiach, sa prvé pestovanie uskutočňuje, keď vrcholy zemiakov dosiahnu výšku asi 20 - 25 cm.
 • Aby ste získali dobrú úrodu, musíte sa nakŕmiť: pri prvom kŕmení je potrebné pripraviť roztok: do 10 litrov vody pridajte 10 g močoviny a 500 ml mulleínových alebo kuracích trusov; musíte pripraviť 0,5 l roztoku pod jedným zemiakovým kerom; druhé kŕmenie sa uskutočňuje v štádiu pučania pomocou roztoku na báze popola z dreva.
 • Zalievanie sadeníc zemiakov je zriedkavo potrebné, ale dosť hojné, aby sa pôda zvlhčila do hĺbky 0,5 m alebo približne 10 litrov na zemiakovú kefu.
 • Mali by ste starostlivo monitorovať čistotu výsadby zemiakov a vykonávať včasné odstraňovanie buriny.

Ako zbierať a pestovať zemiaky

Recenzie záhradníci

Odroda sadiva zemiakov Lyubava si už dlho získala lásku k letným obyvateľom kvôli svojej nenáročnosti a stále vysokej úrode. Pri výbere rôznych skorých zemiakov mnohí malí poľnohospodári uprednostňujú „Lubavu“, ktorá rastie veľmi rovnomerne, krásne a má vynikajúce ukazovatele komodít. Recenzie záhradníci tiež charakterizujú túto odrodu ako jednu z najchutnejších a najvýnosnejších.Komentáre:

 1. Kaila

  This opinion of value

 2. Delane

  Well done guy !!!!!!!!

 3. Feige

  people, what news from the front?

 4. Dempster

  The right thought

 5. Bentley

  Je to zaujímavé. Povedzte mi, prosím, kde nájdem viac informácií o tejto otázke?

 6. Guzilkree

  I think he is wrong. Som si istý. I am able to prove it. Write to me in PM, speak.Napíšte správu