Dom a záhrada

Zemiaková "Lyubava": vlastnosti odrody a odporúčania pre pestovanie

Zemiaková "Lyubava": vlastnosti odrody a odporúčania pre pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Lyubava“ z pomenovaného Všeruského výskumného ústavu zemiakov GNU A. G. Lorha, Výskumný ústav poľnohospodárstva GNU Kemerovo bol dlho a zaslúžene obľúbený u ruských letných obyvateľov a majiteľov záhradných pozemkov. Opis a vlastnosti tejto odrody sú uvedené v štátnom registri Ruskej federácie pre západosibírsky región.

Opis stupňa

Hľuzy zemiakov odrody Lyubava stredne vysokej, stredne veľkého typu, čiastočne vzpriamené. Corollas kvetov strednej veľkosti, červenkasto-fialové. Listy malej veľkosti, otvorené. Rôzne skoré dozrievanie. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť nepresahuje 70 - 75 dní.

Šupka hľúz je stredne hrubá až červená. Hľuzy sú oválneho tvaru a majú stredne hlboké oči. Priemerná hmotnosť hľúz sa pohybuje od 110 do 215 g. Dužina zemiakov je biela a obsahuje škrob 11,2 - 16,9%.

Výhody a nevýhody

Znakom zemiaka Lyubava je prítomnosť významného počtu pozitívnych vlastností odrody:

 • stolovanie a skvelý vkus;
 • veľkoplodé a rovnomerné hľuzy;
 • vysoký výnos obchodovateľných hľúz, predajnosť odrody dosahuje 80 až 98% na úrovni noriem;
 • skorá a priateľská tvorba hľúz;
 • obsah škrobu je v priemere o 1,5% vyšší ako štandard;
 • rezistencia na pôvodcu rakoviny zemiakov;
 • relatívna rozmarnosť;
 • táto odroda dostatočne dobre znáša sucho.

Pri pestovaní tohto druhu zemiakov je potrebné vykonávať vysokokvalitné ošetrenia proti mnohým chorobám v dôsledku náchylnosti odrody k háďatku tvoriacemu zlatú zemiakovú cystotvorbu, ako aj kvôli častému poškodeniu vrchnej vrstvy patogénom plesne.

Odporúčania na zber zemiakov

Dátumy a vlastnosti vykládky

Zemiaková „Lyubava“ patrí do kategórie skorých odrôd, čo umožňuje skúseným záhradníkom získať dvojitú plodinu z jednej pristávacej plochy. Aby sa čo najskôr dostali zemiaky, približne mesiac a pol pred výsadbou, hľuzy zemiakov začnú klíčiť.

Výsadba a pestovanie skorých zemiakov sa príliš nelíši od poľnohospodárskej technológie tejto zeleniny, ktorá je určená na spotrebu v období jesene a zimy. Avšak s cieľom získať včasné a najdôležitejšie kvalitné rastlinné produkty, Je dôležité zvážiť niekoľko biologických vlastností:

 • Pristávacia plocha by mala byť rýchloschnúca a tiež chránená pred negatívnymi účinkami studeného severného a severovýchodného vetra.
 • Pôdu v mieste pristátia by mala predstavovať ľahká piesčitá hlinitá hlinka alebo kvalitná hlinitá pôda.

 • Najlepšie prekurzory skorých zemiakov sú takmer akákoľvek koreňová zelenina, kapusta a uhorky.
 • Pri pestovaní skorých zemiakov by sa malo na zlepšenie pôdy v ľahkej a asimilovateľnej forme pre tento druh rastlín použiť optimálne množstvo vysokokvalitných hnojív.
 • Najlepšie je používať obyčajný zhnitý hnoj alebo kompost ako vysoko účinné hnojivá, ktoré musíte urobiť pri výsadbe priamo do výsadbových otvorov.
 • Hĺbka výsadby klíčených a spracovaných zemiakových hľúz by nemala presiahnuť 10-12 cm.
 • Pred položením zemiakových hľúz by sa do otvoru malo naliať asi 0,3 kg humusu a 25 g drevného popola. Po výsadbe sa odporúča zaliať vodou (v množstve 500 ml na rastlinu) a výsadbu naplniť úrodnou pôdou.

Pravidlá starostlivosti

Včasné obrábanie, uvoľňovanie pôdy, burina burín, kŕmenie av prípade potreby zalievanie, to sú hlavné agrotechnické opatrenia na starostlivosť o skoré zemiaky. Zemiaková "Lyubava" je celkom odolná voči nepriaznivým faktorom, ale správne používanie opatrení starostlivosti vám umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky:

 • Obzvlášť dôležitou fázou na začiatku vegetačného obdobia je uzemnenie, ktoré slúži ako opatrenie na ochranu skorej výsadby zemiakov pred spätným mrazom. Na výsadbu, keď sa pestujú zemiaky v južných oblastiach, sa prvé pestovanie uskutočňuje, keď vrcholy zemiakov dosiahnu výšku asi 20 - 25 cm.
 • Aby ste získali dobrú úrodu, musíte sa nakŕmiť: pri prvom kŕmení je potrebné pripraviť roztok: do 10 litrov vody pridajte 10 g močoviny a 500 ml mulleínových alebo kuracích trusov; musíte pripraviť 0,5 l roztoku pod jedným zemiakovým kerom; druhé kŕmenie sa uskutočňuje v štádiu pučania pomocou roztoku na báze popola z dreva.
 • Zalievanie sadeníc zemiakov je zriedkavo potrebné, ale dosť hojné, aby sa pôda zvlhčila do hĺbky 0,5 m alebo približne 10 litrov na zemiakovú kefu.
 • Mali by ste starostlivo monitorovať čistotu výsadby zemiakov a vykonávať včasné odstraňovanie buriny.

Ako zbierať a pestovať zemiaky

Recenzie záhradníci

Odroda sadiva zemiakov Lyubava si už dlho získala lásku k letným obyvateľom kvôli svojej nenáročnosti a stále vysokej úrode. Pri výbere rôznych skorých zemiakov mnohí malí poľnohospodári uprednostňujú „Lubavu“, ktorá rastie veľmi rovnomerne, krásne a má vynikajúce ukazovatele komodít. Recenzie záhradníci tiež charakterizujú túto odrodu ako jednu z najchutnejších a najvýnosnejších.