Inštrukcia

Potato Timo: fínska rozmanitosť v rozľahlosti Ruska

Potato Timo: fínska rozmanitosť v rozľahlosti Ruska


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Timo“ alebo „Timo Khankkiyan“ od pôvodcu Boreal Plant Breeding-LTD patria k skorým odrodám stolového riadu veľmi obľúbeného u pestovateľov a spotrebiteľov zemiakov. Zemiaky tejto odrody vyšľachtené fínskymi chovateľmi úplne dozrievajú za 60 až 70 dní a odporúčajú sa na pestovanie v severných, severozápadných a stredných regiónoch.

Opis stupňa

Charakteristická vlastnosť pôvodcu odrody zemiakov Timo je známa mnohým záhradníkom v regiónoch, ktoré patria do rizikovej poľnohospodárskej zóny. Kríky sú nízke a veľmi kompaktné, s vysokou úrovňou listnatosti, pozostávajúce zo svetlozelených stoniek. Listy sú veľké. Kvetinové kvetiny sú modrofialové.

Koreňové plodiny zemiakov Timo sa tvoria okrúhle, pokryté hladkou šupkou svetlobéžovej farby, bližšie k žltej farbe. Oči sú stredne nasadené, stredne veľké. Dužina zemiakov tejto odrody je svetlo žltá s obsahom 12 až 14% škrobu. Priemerná hmotnosť obchodovateľných hľúz je 75 - 125 g. Celkový výnos počas implementácie skorého výkopu dosahuje 240 centov na hektár a pri neskorom zbere je to okolo 320 centov na hektár.

Hodnota stupňa

Zemiaky s neobvyklým názvom „Timo Khankkiyan“ majú veľké množstvo pozitívnych vlastností. Hlavné výhody tejto odrody sú veľmi vysoká odolnosť proti dlhodobému mrazu a teplu.

Odroda je okrem iného rezistentná na rakovinu a zriedkavo ju postihujú také bežné choroby, ako je pleseň, vírusy a chrastavitosť. Zemiaky tejto odrody tiež získali popularitu a sú medzi pestovateľmi zeleniny žiaduce kvôli priateľskému návratu skorej úrody a dobrej chuti hľúz. Obchodovateľnosť závisí od mnohých faktorov a môže sa pohybovať od 69 do 91%.

Ako pestovať zemiaky

Pravidlá vykládky

Nízke výnosy zemiakov, najmä tých, ktoré sú chované zahraničnými chovateľmi, sú často priamym dôsledkom nesprávnej prípravy hľúz pred výsadbou. Zemiaky Timo by sa mali začať pripravovať na výsadbu asi za mesiac. Úroda pred plesňou znižuje potrebu predsadby hľúz pred týmto ochorením. Priemerná doba od sadeníc do začiatku úplnej technickej zrelosti hľúz je 60 - 70 dní za predpokladu, že materiál osiva je riadne pripravený na výsadbu:

  • výber najzdravších hľúz zemiakov;
  • kalibrácia semenného materiálu podľa veľkosti a hmotnosti;
  • rezanie najväčších, ale vhodných na pestovanie zemiakových hľúz;
  • klíčenie pri osvetlení (alebo vernalizácii na sadenie klíčkov) a zahrievaní hľúz zemiakov;
  • spracovanie semenného materiálu roztokmi mikroživín a ochrannými prostriedkami.

Namáčacie hľuzy pripravené na výsadbu v roztoku s prídavkom dusičnanu amónneho a superfosfátu sú účinné. Hľuzy sa odporúča oprášiť popolom, ktorý obsahuje maximum živín, ktoré sú užitočné pre rast a vývoj zemiakov. Drevný popol pomáha zvyšovať obsah škrobu v zemiakovej dužine o 1 až 2% a umožňuje získať hľuzy s vysokými aromatickými vlastnosťami.

Práškové poprášenie drevným popolom pred výsadbou si nebude vyžadovať značné úsilie a peniaze, čo je obzvlášť dôležité pri pestovaní zemiakov Timo Khankkiyan v malých kuchynských záhradách a pozemkoch pre domácnosť, ale táto technika sa vyznačuje vysokou agrotechnickou a ekonomickou účinnosťou.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s pravidlami zavlažovania zemiakov, ktoré boli opísané v jednej z našich predchádzajúcich publikácií.

Funkcie starostlivosti

Pestovanie zemiakov „Timo“ sa odporúča na pôdach, ktoré sú počas vegetačného obdobia schopné udržať drobivosť, ale v dôsledku dažďov sa neplavia. Zemiaky tejto odrody sú dokonale prispôsobené na pestovanie vo veľmi ťažkých klimatických podmienkach, ktoré sa vyznačujú odolnosťou voči nízkym a vysokým teplotám.

V oblastiach, ktoré sú silne pokryté jednoročnými a dvojročnými burinami, sa odporúča pred pestovaním zemiakov používať herbicídy schválené na použitie. Počas vegetačného obdobia je veľmi dôležité vykonávať správne opatrenia starostlivosti:

  1. hilling výsadba zemiakov zlepšuje drobivosť pôdy a zlepšuje podmienky pre tuberizáciu, ako aj minimalizuje upchávanie vysadenej plochy burinou. V suchých obdobiach hilling často vyvoláva sušenie pôdy a zníženie výnosu, preto je vhodné nahradiť takúto udalosť plytkým uvoľnením pôdy.
  2. Dôležité rastliny včas "Feed". Počas celého obdobia rastu a vývoja zemiakov sa používa približne 60 - 90% dusíka, 25 - 30% fosforu a 70 - 85% hnojív potaše.
  3. zalievanie schopné zvýšiť produktivitu, najmä ak sa zavlažovacie opatrenia vykonávajú v období pučania a kvitnutia.

Zber by sa mal začať po umiestnení a žltnutí vrchov. Skúšanie alebo prvé kopanie sa však uskutočňuje po mesiaci a pol po výsadbe. Kvalita úrody závisí od správneho skladovania. Hlavným dôvodom zníženia trvanlivosti hľúz tejto odrody je nedodržiavanie teplotného režimu a úplná absencia ventilácie v obchode so zeleninou.

Hodnotenie stupňa

Odrody zemiakov "Timo Khankkiyan" sa často pestujú pomocou neštandardných a účinných metód pestovania zemiakov v dôsledku biologických vlastností odrody. Recenzie záhradníkov o tejto odrode sú často dosť protichodné.

Zemiaky "Timo Khankkiyan" dobre rastú v horúcom prostredí, nebojí sa nadmernej vlhkosti pôdy, veľmi dobre sa prepravujú, čo je populárne medzi pestovateľmi zeleniny, ktorí sa zaoberajú predajom skorých rastlinných produktov. Zemiakový „Timo“ vytvára dobrú úrodu aj vo vyprahnutých, veľmi mrzutých letách. Vláknina počas tepelného spracovania je drobivá a chutná, vhodná na varenie a vyprážanie, ako aj na prípravu šalátov.

Ako pripraviť hľuzy na výsadbu

Podľa mnohých pestovateľov zemiakov však fínska novinka nekoreňovala na ruskej pôde a pri pestovaní vykazuje veľmi priemerné výsledky. Záhradníci tiež berú na vedomie, že odroda je ovplyvnená rýchlejšie ako ostatní v dôsledku plesne, a bez použitia silných chemikálií existuje možnosť získať úrodu, ktorá je úplne korodovaná drôtovými červami. Táto odroda realizuje potenciál tvorby dvoch plodín za sezónu iba v Belgorode, Kursku, Voroneži a ďalších oblastiach ležiacich na juh. V severných regiónoch sú ukazovatele výnosnosti a kvality získaných hľúz veľmi priemerné.