Rastliny

Zemiakový „Sprievodca“: opis a požiadavky na pestovanie

Zemiakový „Sprievodca“: opis a požiadavky na pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tabuľka používa zemiakový „Sprievodca“ podľa Gossorta, ktorý je klasifikovaný ako stredne skoré odrody. Medzi charakteristiky a opis odrody BelSortOvoshchev patrí zemiak "Sorcerer" až do neskorého dozrievania. Táto odroda bola pridaná do štátneho registra v roku 2000.

Pôvodcami tejto odrody sú Leningradský výskumný poľnohospodársky ústav Belogorka a Vavilovský ústav všeobecnej genetiky. "Kúzelník zemiakov" je zaradený do štátneho registra Ruskej federácie ako odroda určená na pestovanie v regiónoch severného a stredného Volhy.

Opis stupňa

„Sprievodca“ vytvára stredné kríky. Stonka je vzpriamená. Mliečne biele kvetinové koruny sú stredne veľké. Listy na vrcholoch strednej veľkosti, svetlozelenej farby, listy prakticky nemajú výrazný zvlnený okraj.

Koreňové plodiny majú oválny tvar, pokryté jemnou žltou šupkou a majú veľmi malé, nenatierané oči. Buničina v reze je biela, pomerne hustá v konzistencii, s obsahom škrobu 12,4 až 15,0%. Priemerná hmotnosť obchodovateľných koreňových hľúz sa môže meniť od 73 do 116 g.

Obdobie od úplného klíčenia do stavu technickej zrelosti koreňových hľúz trvá asi 80 - 90 dní, ale môže sa líšiť v závislosti od klímy v pestovateľskej oblasti, ako aj od poveternostných podmienok. Obchodovateľnosť od 84 do 97%. Udržiavanie kvality nie nižšie ako 96%. Celkový výnos sa môže pohybovať od 174 do 352 kg / ha.

O výhodách odrody

„Sprievodca“ je veľmi populárnou a vyhľadávanou odrodou zemiakov. Vyznačuje sa dobrými chuťovými ukazovateľmi, ako aj vysokou úrovňou udržiavania kvality a predajnosti koreňových plodín. Okrem vynikajúcich indexov chuti Odroda sa oceňuje pre svoju dostatočnú odolnosť voči nepriaznivým faktorom počas kultivácie, ako aj proti chorobám a škodcom.

Odroda má imunitu voči patogénu rakoviny zemiakov a strednú odolnosť proti plesniám. Čarodejnícke zemiaky však môžu poraziť taký nebezpečný škodca, ako je háďatko zemiakové.

Aký druh zemiakov si vybrať

Pravidlá vykládky

Odrody zemiakov "Čarodejník" nie sú príliš zložité na zloženie pôdy. Odroda je optimálna na kultiváciu na akomkoľvek type pôdy. Neobáva sa vylomenia klíčkov a tuberizácia hľúz sa nepozoruje. Výsadba sa uskutočňuje vopred pomocou sadeníc pestovaných, vysadených, vysadených a ošetrených fungicídmi a stimulanciami.

Aby sa hľuzy vysokej kvality vyklíčili a mali silné výhonky, mal by sa výsadbový materiál umiestniť do teplej a svetlej miestnosti mesiac pred výsadbou. Ošetrenie hľúz semien z neskorej plesne a rhizoktónie pred výsadbou sa vykonáva účinnými prostriedkami „Fitosporin-M“ alebo „Alirin-B“. Aby sa podporili rastové procesy, urýchlilo zrenie a zvýšila produktivita, odporúča sa pred výsadbou sadbových zemiakov „Mival“, ktoré sa zriedi vodou s koncentráciou 1 g / 0,1 l tekutiny.

Pristátie sa uskutočňuje na zemi zohriatej na 8-10 ° C, voľným a oplodneným obvyklým spôsobom. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť najmenej 65 - 75 cm. Štandardná schéma pestovania zemiakov tejto odrody je 60 x 35 cm s hĺbkou osiva približne 8 - 10 cm. Vzdialenosť medzi kríkmi zemiakov v tom istom rade by mala byť najmenej 35 cm. Odporúča sa vykonávať miestne hnojenie v výsadbových otvoroch alebo zákopoch.

Funkcie starostlivosti

Zemiakový „čarodejník“ sa vyznačuje absolútnou nenáročnosťou. Táto odroda si nevyžaduje osobitnú starostlivosť, stačí len pravidelne uvoľňovať pôdu a systematicky odstraňovať burinu. Ak sú zemiaky vysadené klíčenými semennými hľúzami, potom sa prvé sadenice objavia po 12 - 15 dňoch a ak sa použijú klíčky bez hľúz, môžu sa semenáčky očakávať v 18. - 24. deň.

Plevelenie burín a uvoľnenie medzier medzi riadkami sa musia vykonávať ešte pred vznikom, najmä ak sa zemiaky pestujú na ťažkej pôde. Povinnou metódou starostlivosti o zemiaky tejto odrody je uzemnenie vrcholov zemiakov. Ak boli opatrenia na uvoľnenie a obrábanie vykonané nevhodne, potom sa na povrchu pôdy vytvoria hľuzy zemiaka a zafarbia sa na zeleno. Hľuzy, ktoré tvoria zdravé a produktívne rastliny, sa odporúča ponechať na semenách.

Prvé kŕmenie zemiaky sa pestujú pomocou dusíkatých hnojív: pridaním 25 g síranu amónneho alebo 12 g močoviny na každý štvorcový meter výsadby. Takýto vrchný obväz by sa mal uskutočňovať súčasne s prvým zahojením vrcholov. Na druhý vrchný dresing hnojivá potaše sa používajú vo forme 20 g síranu draselného alebo 60 g magnézia draselného na meter štvorcový vykládky. Tento typ vrchného obväzu sa uskutočňuje v pučiacom štádiu, ale pred uzavretím vrchných častí.

Spracovanie vrcholov počas obdobia úplného klíčenia a pučania alebo začiatku kvitnutia pomocou "imunocytofytu" pomáha zlepšovať rastové a formovacie procesy. Okrem toho sa zaznamenalo zvýšenie rezistencie na rôzne choroby a nepriaznivé environmentálne faktory. Včasné spracovanie zvyšuje výnos, zvyšuje výnos koreňových plodín komodít a zlepšuje kvalitatívne vlastnosti plodiny.

Najväčší nárast koreňových plodín sa pozoruje v období od hromadného kvitnutia do štádia sušenia spodných listov zemiakových vrcholkov. Je to z tohto dôvodu Zber zemiakov by sa mal vykonávať po smrti vrcholov, keď je rast koreňových plodín minimálny, Ak sú koreňové plodiny v pôde dlhý čas, je možné pozorovať úbytok hmotnosti a znižuje sa skladovacia výkonnosť plodiny.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s pravidlami zavlažovania zemiakov, ktoré boli opísané v jednej z našich predchádzajúcich publikácií.

Recenzie záhradníci

Všeobecne sa uznáva, že čarovný zemiak má vynikajúce chuťové vlastnosti, hľuzy sú svetlo krémovej dužiny a majú sladkú, veľmi príjemnú chuť. Po krájaní mäso zo zemiakov nestmavne vo vode a počas varenia nedochádza k tmavému odfarbeniu. Zemiaky tejto odrody sa pripravujú dostatočne rýchlo a počas varenia sa mäso stáva mierne krehké.

Výrobcovia zaznamenali pomerne vysoké ukazovatele odolnosti odrody Charodey voči plesni, ktorá je veľmi dôležitá pri pestovaní zemiakov v mnohých regiónoch s nepriaznivými poveternostnými podmienkami a klimatickými ukazovateľmi. Vyžaduje sa minimálna starostlivosť o túto zeleninovú plodinu, takže aj nováčik môže pestovať veľmi dobrú plodinu.

Zemiaky: výsadba a starostlivosť

Podľa agronómov a prehľadov skúsených pestovateľov zemiakov je postrek vo fáze uzatvárania vrcholov v radoch a 10 až 12 dní po predchádzajúcom ošetrení vrcholov prípravkom Agat-25K potrebný na to, aby sa zemiaky odrody Charodey zvýšili klíčivosť poľa, celkový výnos, výnos obchodovateľných hľúz a stabilita. na choroby. Zber je veľmi dobre skladovaný a vhodný na dlhé prepravy.