Tajnosť

Zemiaky „Bentier“: odroda so storočnou históriou

Zemiaky „Bentier“: odroda so storočnou históriou


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky Bentier alebo Bintier, autor firmy AGRICO alebo Agrico, Holandsko, spájajú vynikajúcu chutnosť a vysoké výnosy. Medzi skúsenými pestovateľmi zemiakov je táto odroda charakterizovaná ako spoľahlivá, tvoriaca stabilné a vysoko kvalitné plodiny.

Opis stupňa

Odroda Bentier alebo kultivar Bintje vyšľachtil chovateľ de Vries v roku 1905 ako výsledok kríženia takých známych odrôd zemiakov ako Munstersen a Fransen. Zemiaky „Bentier“ označujú druhy stredne skorého dozrievania, čo vám umožní vychutnať si rastlinné výrobky v prvej dekáde augusta.

Časť stonky je hrubá a so silnými antokyanmi vo vnútorných stenách. Listy sú dlhé, so strednou časťou. Kvitnutie je slabé. Kvetinové kvetiny sú malé, biele. Tvorba bobúľ nebola pozorovaná. Zemiakové kríky tejto odrody sú vzpriamené, stredne vysoké, dobre listnaté. Hľuzy sú stredne veľké, majú podlhovastý oválny tvar, sú pokryté žltkastobéžovou, hladkou pokožkou a vyznačujú sa malými očami. Výhonky modro-fialovej farby.

Priemerná hmotnosť hľúz komodity je asi 115 g. Buničina je žltá. Škrobová vláknina buničiny nepresahuje 14,9%. Trvanlivosť hľúz je priemerná.

Výhody a nevýhody

Zemiaky „Bentier“ sú tradičnou holandskou odrodou zemiakov a majú tieto nesporné výhody:

 • vysoká a skorá produktivita;
 • predajnosť hľúz až do 87%;
 • chuť je veľmi dobrá;
 • pri šúpaní a krájaní mäsa mäso nestmavne;
 • imunita proti vírusovým chorobám;
 • stredne vysoká odolnosť hľúz a vrcholov proti hnilobe;
 • Vhodný na spracovanie na hranolky a hranolky.

Táto odroda patrí medzi ne-rezistentné, preto je potrebné vykonávať vysoko kvalitnú prípravu sadivového materiálu.

Aký druh zemiakov si vybrať

Pravidlá vykládky

Zemiaky odrody Bentier potrebujú kvôli biologickým vlastnostiam potrebnú prípravu na výsadbu a má niektoré pristávacie funkcie:

 • Pred výsadbou by sa mala rhizoktonióza vykonať fumigáciou sadiva zemiakov s kontrolérmi veľkého množstva nazývaného „Whist“ alebo postriekaním veľmi účinným produktom „TMTD“, ktorý chráni hľuzy pred chrastou, hnilobou a neskorým výskytom plesní.
 • Dobré pôsobenie má ošetrenie hľúz pred výsadbou liekom Maxim alebo produktom Kulfugo Super, ktoré je konečnou prípravnou fázou po klíčení.
 • Ak chcete chrániť rastliny pred chrastou, proti ktorej zemiaky odrody Bentier nie vždy vykazujú dostatočnú odolnosť, mali by ste pri pestovaní pripravených hľúz Quadrice postrekovať pôdu.
 • Pozemok na pestovanie zemiakov by sa mal úplne zbaviť burín a mal by sa dobre orať, aby bola pôda rovnako voľná a vhodná na pestovanie tejto zeleniny.
 • Výsadba sa vykonáva v radoch, so vzdialenosťou medzi nimi 70 cm a medzi rastlinami - 25 - 35 cm.

Funkcie starostlivosti

Zemiaky zvané „Bentier“ sú známe svojou citlivosťou na vysokú poľnohospodársku technológiu a tvoria najkvalitnejšie a najkvalitnejšie plodiny pri súčasnom dodržiavaní požiadaviek na starostlivosť o túto populárnu zeleninu:

 1. Najdôležitejšou podmienkou pre správnu starostlivosť je odstránenie buriny, po ktorej nasleduje uvoľnenie pôdy, čo umožňuje zvýšiť priepustnosť pôdy pre vzduch, čo je obzvlášť dôležité po zvlhčení.
 2. Odroda nemusí používať významné množstvo chemických prostriedkov na postrek rastlín počas vegetačného obdobia, ale odporúča sa vykonať dve preventívne ošetrenia takým spôsobom, ako je Alirin-B alebo Gamair, prvýkrát po vyklíčení a potom po 10 dňoch.
 3. Pestovanie rastlín má veľký význam pri zdvíhaní vrcholov do výšky 15 - 20 cm a posledné pestovanie sa uskutočňuje pred záverečnou fázou vrcholov zemiakov.
 4. Hľuzy v krátkom čase pokryté hustou a odolnou šupkou, ktorá bude odolná proti mechanickému poškodeniu a umožní, aby sa plodina používala na dlhodobé skladovanie, sa odporúča kosiť vrcholy dva týždne pred zberom.

Recenzie záhradníkov

Po analýze odpovedí letných obyvateľov možno dospieť k záveru, že odroda je charakterizovaná tvorbou dostatočne veľkých hľúz s hustou dužinou a do istej miery neutrálnymi indikátormi chuti. Zemiaky „Bentier“ sa vzťahujú na univerzálne odrody a sú ideálne na vyprážanie, šaláty, zemiakovú kaše, palacinky a väčšinu ostatných pokrmov na báze zemiakov.

Podľa záhradkárov sú zemiaky odrody Bentier veľmi príjemné pre všetkých pestovateľov zemiakov, ktorých pozemky v domácnosti sú postihnuté hubovými chorobami. Táto odroda sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči najbežnejším patogénom v našej krajine.

Okrem toho, rovnako ako väčšina holandských odrôd, aj Bentier je vysoko kvalitnou stolovou odrodou, ktorá sa tiež požaduje na spracovanie na polotovary. Odroda sa priaznivo porovnáva s dobre usporiadaným zemiakovým hniezdom, v ktorom sa vytvárajú hladké hľuzy, ktoré majú nielen veľmi atraktívny vzhľad, ale samozrejme tiež dobrú chuť.

Ako pripraviť zemiaky na výsadbu