Nápady

Zemiaky „Rocco“: veľmi produktívna odroda odolná voči chorobám


Holandským zemiakom „Rocco“ alebo Rokko sa v pomerne krátkom čase stalo veľmi populárne a žiadané v mnohých krajinách vrátane Ruska. Opis odrody, ako aj vlastnosti tohto zemiaka od pôvodcu NIEDEROSTERREICISCHE SAATBAUGENOSSENSCHAFT sú atraktívne pre záhradkárstvo a priemyselné pestovanie.

Opis stupňa

Odroda patrí medzi odrody zemiakov v polovici sezóny a vegetačné obdobie v závislosti od klimatických podmienok a počasia trvá 100 - 115 dní. Zemiakové kríky Rocco strednej výšky, vzpriamené. Kvety majú červeno-fialovú farbu. Hľuzy sú oválneho tvaru, pokryté červenou šupkou. Krémová zemiaková dužina. Priemerná hmotnosť hľúz neprekročí 125 g.

V každom zemiakovom hniezde sa vytvára tucet hladkých a navonok atraktívnych hľúz. Produktivita hľúz komodít dosahuje 400 centov na hektár. Indexy udržania kvality sú pomerne vysoké a tvoria 88-89%, Obsah škrobu nie je vyšší ako 14,5%. Chuťové ukazovatele sú vynikajúce. Odroda patrí do kategórie vysoko odolných proti závažným chorobám zemiakov.

Výhody a nevýhody

Odroda Rocco sa pestuje v našej krajine pestovateľmi zeleniny už viac ako desať rokov a stále patrí medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie, ktoré kvôli veľkému počtu výhod a takmer úplnej absencii nevýhod:

 • vynikajúca chuť;
 • vysoká odolnosť voči suchu;
 • stabilita plodín;
 • predajnosť od 91% do 99%.
 • vonkajšie hľuzy hľúz;
 • odolnosť proti porážke vírusmi Y a Yn a proti háďatkám zemiakovým;
 • priemerná odolnosť proti skrúteniu listov;
 • zemiakové vrcholy a hľuzy sú odolné voči plesni, imunita voči rakovine zemiakov.

Hľuzy zemiakov tejto odrody sú veľmi obľúbené nielen pri príprave domácich jedál, ale aj pri spracovaní na krehké.

Aký druh zemiakov si vybrať

Dátumy a vlastnosti vykládky

Dátumy výsadby sa najčastejšie vyberajú na základe podnebia v pestovateľskej oblasti. Zemiaky Rocco sa vysádzajú v južných a stredných regiónoch v druhej dekáde marca a začiatkom apríla.

V severných oblastiach poveternostné podmienky nedovoľujú pristátie tak skoro. Avšak s oneskorením výsadby zemiakov iba dva týždne riskuje záhradník zníženie výnosu o takmer 50%.

Dodržiavanie poľnohospodárskej technológie prispieva k dobrej a kvalitnej úrode:

 • Vysoký výnos zeleniny sa pozoruje pri použití na výsadbu pozemkov reprezentovaných lužnými, sodno-podzolskými, ílovitými alebo piesočnatými ílovitými pôdami s neutrálnou reakciou.
 • Miesto by malo byť čo najrovnejšie rovné, čisté pred burinou, dobre zohriate a čo najotvorenejšie, bez zadržiavania snehu.
 • Hľuzy by mali byť vysoko kvalitné, bez známok infekcie a mechanického poškodenia. Odporúča sa vykonávať pred výsadbou zemiaky Epin.

Aby sa pôda každoročne doplňovala mikroelementmi, je potrebné používať drevný popol, ktorý by sa mal nanášať nielen vo fáze výkopu, ale aj v výsadbových dierach, ako aj v procese kŕmenia.

Pravidlá starostlivosti

Zemiaky Rocco sú nenáročné, dobre rastú aj pri nedostatočnej starostlivosti a jeho kultivácia je vynikajúca pre začínajúcich záhradníkov pri vykonávaní potrebných poľnohospodárskych postupov:

 • Mimoriadne dôležité sú buriny, ktoré by mali byť čo najúplnejšie a čo najpravidelnejšie.
 • Zalievanie sa vykonáva v suchých dňoch, ako aj v prípade, že je pôda veľmi suchá. Dobrý účinok sa dosiahne použitím mulčovacej vrstvy.
 • Nemenej dôležité je systematické uvoľňovanie pôdy medzi rastlinami a radmi, ktoré pomáha zvyšovať priepustnosť pôdy pre vzduch.
 • Ako biologické hnojivá je veľmi dôležité používať rastliny siderata. Napríklad vlčí bôb je schopný zbaviť sa výsadbových miest lariev zimostrázu zemiaka zemiakového v Colorado a vysadená horčica je schopná bojovať proti drôtom červom, ktoré sú pre zemiaky nebezpečné.
 • Na ochranu pred chorobami a škodcami sa môže použiť profylaktické postrekovanie zemiakových vrcholov ľudovými liečivami a modernými insekticídmi a fungicídmi.
 • Zber sa uskutočňuje po úplnom zožltnutí vrchných častí zemiaka a slabnutí, čo naznačuje začiatok technickej zrelosti hľúz.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s charakteristikami a charakteristikami pestovania írskych zemiakov odrody Banba.

Recenzie záhradníkov

Zemiaky „Rocco“ sa týkajú odrody stolov. Fanúšikovia tejto odrody si uvedomujú, že má vynikajúcu chuť a zemiakové mäso po varení vôbec nestmavne. Tento zemiak je veľmi drobivý, pri varení sa vyznačuje veľmi výraznou príjemnou vôňou zemiakov. Priťahuje pozornosť a jasne ružovú farbu.

Podľa recenzií mnohých pestovateľov zeleniny je odroda Rocco veľmi hygroskopická, preto rastlina počas výsadby aj počas vegetačného obdobia veľmi dobre reaguje na hojnosť zalievania.

Zemiaky „Rocco“ sa z hľadiska produktivity zaslúžene považujú za jeden z nositeľov rekordov. Pestovatelia zemiakov majú pri dodržaní všetkých pravidiel pestovania veľmi vysoký výnos.

Ako pripraviť pôdu na výsadbu

Odolnosť proti mnohým chorobám zemiakov je ďalšou hodnotnou kvalitou tohto odrodového zemiaka. Aj v nepriaznivých pestovateľských podmienkach si úroda tejto odrody zaslúži úprimnú úctu.