Tipy

Zemiaky „Picasso“: holandská odroda s vysokým výnosom


Stredne neskoré zemiaky „Picasso“ po výsadbe poskytujú úrodu 125 až 140. deň. Táto odroda je chovaná známymi holandskými chovateľmi. Opis odrody a jej kvalitatívne vlastnosti umožňujú pestovať nielen záhradníkov na osobných pozemkoch, ale aj v priemyselnom meradle.

Odroda bola zaradená do štátneho registra odrôd Ruskej federácie v roku 1995. Pôvodcom je AGRICO U.A. V Rusku sa táto odroda pestuje o niečo menej ako dvadsať rokov a dokázala sa pozitívnym spôsobom etablovať.

Opis stupňa

Zemiakové kríky Picasso sú vzpriamené a pomerne vysoké. Metla kvetov je biela. Hľuzy sú okrúhle, oválne, žlté, s malými ružovými očami. Hmotnosť hľúz je v priemere 125 g. Buničina je krémovo béžovej farby a obsahuje škrob 8 až 14%.

Odroda je neskoro zrelá, stolová. Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť sa môže meniť od 120 do 130 dní. Chuť je dobrá a získala hodnotenie 5 na päťbodovej stupnici. Obchodná kvalita je pomerne vysoká. Celkový výnos dosahuje 4 kg na meter štvorcový s výsadbovým vzorom 70 x 35 cm a pri dodržaní poľnohospodárskej technológie.

Odroda nie je prakticky ovplyvnená rakovinou, má rezistenciu na háďatká. Vyznačuje sa strednou odolnosťou proti krúteniu listov a chrastavitosti, ale je náchylná k plesni.

Výhody a nevýhody

Zemiaky „Picasso“ majú tieto výhody:

 • vynikajúca chuť s výraznou vôňou zemiakov;
 • hľuzy majú vynikajúcu stráviteľnosť;
 • odroda je odolná voči vírusom a mnohým chorobám;
 • výsadba zemiakov ľahko toleruje zmeny teploty;
 • semenný materiál vykazuje vysokú mieru prežitia v rôznych klimatických podmienkach našej krajiny;
 • Odroda je určená na dlhodobé skladovanie. Straty hľúz zemiakov počas skladovania nepresahujú 10 - 12%;
 • plodina ľahko prenáša prepravu na veľké vzdialenosti.

Veľmi dôležitou výhodou odrody je absencia negatívneho účinku na ukazovatele nízkej teploty, sucho, ako aj zvýšená vlhkosť.

Dátumy a vlastnosti vykládky

Zemiaky „Picasso“ sú rozdelené na zóny v stredných a stredných čiernych zemiach. Charakteristickým znakom tejto odrody je vytvorenie dostatočne vysokej kvality a vysokého výnosu takmer vo všetkých oblastiach pestovania zemiakov. Pri pristávaní musíte dodržiavať základné pravidlá:

 • Mesiac a pol pred výsadbou by sa semeno malo dostať, vizuálne vyhodnotiť vhodnosť pre výsadbu a potom ho umiestniť na svetlé miesto s cieľom klíčenia pri teplote nie vyššej ako 12 - 15 ° C.
 • Bezprostredne pred výsevom sa má stimulovať ošetrenie hľúz Zirconom alebo Epinom.
 • V oblastiach, ktoré sa používali v predchádzajúcej sezóne, nemôžete pestovať paradajky, papriku, baklažán a zemiaky.
 • Pripravené hľuzy zemiakov by sa mali vysádzať na jar, pričom sa v pôde zachováva vlhkosť. Hĺbka vykládky do značnej miery závisí od zloženia pôdy. Na hustejšej a ťažšej pôde by mala byť penetrácia sadivového materiálu minimálna.

Pravidlá starostlivosti

Zemiaky „Picasso“ reagujú na náležitú starostlivosť vytvorením kvalitnej a kvalitnej plodiny. Pravidlá štandardnej starostlivosti:

 • po výskyte hromadných sadeníc a vo výške 5 až 7 cm sa vykoná prvé haldenie, ako aj burina;
 • druhé pestovanie zemiakových vrcholov sa musí vykonať po objavení pukov na rastlinách, asi týždeň a pol pred hromadným kvitnutím;
 • prvé preventívne ošetrenie proti plesni by sa malo uskutočniť 15 - 20 dní po výskyte;
 • odporúča sa zastaviť vývoj bronzu na listoch kŕmením zemiakov akýmkoľvek hnojivom potaše;
 • ak úplne neprší dážď, je potrebné zavlažovať rastliny v intervale 10 dní a ich objem závisí od teploty vzduchu, ako aj od indikátorov odparovania vlhkosti z pôdy.

Hlavným znakom toho, že sa zemiaky môžu zbierať, je žltnutie a sušenie zemiakových vrcholov. Od vzniku sadeníc po úplnú smrť vrcholov tejto odrody zemiakov trvá asi 150 dní.

Recenzie záhradníkov

Zemiaky „Picasso“ sa vyznačujú veľkým počtom pozitívnych recenzií od skúsených pestovateľov zemiakov aj od amatérskych záhradkárov. Zemiaky tejto odrody majú atraktívny vzhľad, ľahko tolerujú vysoké teploty vzduchu a pôdy počas vegetačného obdobia a sú dobre skladované. Zemiaky nie sú pri varení varené a vhodné na varenie takmer všetkých kulinárskych pokrmov.

Ako pestovať zemiaky

Pri pestovaní zemiakov odrody Picasso by sa mala zohľadniť osobitosť - táto odroda potrebuje dobré pôdne hnojivo. Nedostatok hnojiva výrazne znižuje chuť zemiakov. Táto odroda vykazuje najvyšší výnos, keď sa pestuje v oblastiach Bryansk, Vladimir, Ivanovo, Kaluga, Moskva, Ryazan, Smolensk, Tula, Belgorod, Voronez, Kursk, Lipetsk, Oryol a Tambov.