Návrh

Holandské pestovanie zemiakov „Latona“

Holandské pestovanie zemiakov „Latona“


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Latona“ sa týkajú veľmi zrelých odrôd, ktoré dozrievajú v našej krajine. Pôvodcom tohto zemiaka je HZPC-Holland. Odroda skorého zrenia poskytuje stabilný a veľmi vysoký výnos. V posledných rokoch sa mu podarilo "usadiť" v záhradách v mnohých krajinách. Vďaka vynikajúcim indikátorom chuti a kvalitatívnym vlastnostiam je tento druh zemiakov jedným z najpopulárnejších medzi pestovateľmi zemiakov.

Skoré a veľmi výnosné zemiaky boli chované poľnohospodármi z Holandska. Odroda sa spravidla pestuje v klimatických zónach s miernym podnebím. Táto odroda je obľúbená najmä v Rusku, na Ukrajine av Moldavsku.

Opis stupňa

Zemiaková „Latona“ tvorí kríky vysoké a vzpriamené. Listy sú veľké, tmavo zelené, s matným povrchom. Zemiakové vrcholy, husté a svieže, sa rozrastajú. Odroda sa vyznačuje miernym kvetom. Kvetinové kvetiny sú biele. Tmavo zelené vrcholy sa vyznačujú pomalým dozrievaním a smrťou. Veľmi nádherné vrcholy umožňujú po dlhú dobu udržiavať vlhkosť pôdy a znižujú potrebu zavlažovacích opatrení.

Hľuzy koreňa sú okrúhleho tvaru, pokryté hladkou šupkou žlto-béžovej farby. Oči stredne veľké, umiestnenie na povrchu. Bledožlté mäso z procesu tepelného spracovania sa nevarí a vyznačuje sa škrobnosťou do 18%. Priemerná hmotnosť hľúz je 90 - 120 g a maximálna hmotnosť jednej hľúz komodity dosahuje 140 g.

Zemiaková „Latona“ sa osvedčila vo väčšine oblastí pestovania a opis tejto odrody je známy nielen skúseným pestovateľom zemiakov, ale aj začínajúcim záhradníkom.

predčasná zrelosťproduktivitavymenovanieOchutnajte vlastnostirysy
Obdobie od sadeníc po technickú zrelosť hľúz nepresahuje 70 - 75 dníCelkom nie menej ako 2-2,5 kg z každého kríka.Tabuľka triedy. Ponecháva až 96% prezentácie hľúz.4,9 bodu na stupnici 5 bodovOdolnosť proti mechanickým poškodzujúcim faktorom na úrovni 97%. Vysoká odolnosť odrody voči bežnej chrastavitosti, vírusu curlingu listov, vírusovým infekciám, háďatkom zlatým, prstencom a suchým hnilobám

Hodnota tejto odrody je stabilita plodín, vysoká miera návratnosti skorej komerčnej kvality rastlinných výrobkov, ktorá má nielen dobrú chuť, ale aj zaručenú odolnosť proti háďatkom.

Zemiaky "Latona": zber zemiakov

Pravidlá vykládky

Zemiaky „Latona“ by sa mali pestovať po strukovinách, kapuste, koreňových plodinách, tekvici a uhorkách. Najlepšie prekurzory zemiakov sú siderata, repa, kapusta, uhorky a zelenina. Spracovanie zemiakov pred výsadbou vám umožňuje chrániť sadivový materiál pred pôdnymi škodcami, infekciami a tiež pomáha zvyšovať objem plodiny a jej kvalitu.

Ošetrenie hľúz zemiakových semien pred výsadbou na ochranu proti rhizoktonióze a fusarióze sa uskutočňuje s použitím liečiva "Maxim" v množstve 1 l / 100 kg hľúz. Hľuzy sa môžu pred výsadbou ošetriť Albitom s prietokom 1 l / 100 kg.

Jarná orba zemiakového poľa sa spája s predsadením, ktoré chráni pôdu pred nadmerným zhutňovaním. Zemiaky „Latona“ netolerujú stagnáciu roztavenej vody a potrebujú najmä dobrú drenáž.

Je dôležité brať do úvahy skutočnosť, že dusičnan amónny by mal pestovateľ zeleniny zaviesť bezprostredne pred výsadbou zemiakov a na jar. Okrem toho sa pri jarnom pestovaní zemiakov na výkopu zemiakového poľa musia používať vysoko kvalitné hnojivá, hnojivá s obsahom dusíka, fosfor a potaš, ako aj vápno.

Zemiaky sa vysádzajú, keď sa pôda zahreje na +8 - 10 ° C. Je potrebné regulovať hustotu výsadby, pretože nielen zahustené, ale aj zriedkavé výsadby narúšajú vysoké výnosy. Je tiež dôležité dodržať hĺbku výsadby pripravených hľúz o 10 cm.

Funkcie starostlivosti

Odrody zemiakov "Latona" si vyžadujú štandardnú starostlivosť, ale dodržiavanie vysokej poľnohospodárskej technológie vám umožňuje mať pozitívny vplyv na výnos a kvalitu vytvorených hľúz:

  • Týždeň po výsadbe by sa mala vykonať vizuálna kontrola výsadbovej plochy av prípade potreby burina na poli zemiakov.
  • Pri pestovaní tejto odrody nie sú potrebné zavlažovacie opatrenia, ale zavlažovanie vo fáze pučania a kvitnutia pomáha zlepšovať kvalitu plodiny a jej množstvo.
  • Hnojenie organominerálnymi zložkami je dôležité na získanie vysoko kvalitných rastlinných produktov a malo by byť doplnkom k zavlažovaniu.
  • Na ochranu rastlín pred plesňou a alterariózou je potrebné počas vegetačného obdobia používať postrek metaxilom. V tomto prípade sa prvé alebo preventívne postrekovanie uskutočňuje pri dávke 400 l / ha a následné ošetrenie sa uskutočňuje v intervale dvoch týždňov s podobnou spotrebou fungicídu.
  • Zvýšenie celkového výnosu a výnosu obchodovateľných hľúz rezistentných na hlavné choroby sa dosiahne postrekom rastlín v záverečnej fáze vrcholov zemiakov v radoch produktom, ako je Agat-25K.

Zber sa uskutočňuje po úplnom zožltnutí a zložení listov a hľuzy sa môžu dozrieť kosením listov dva týždne pred kopaním.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa dozviete viac o odrodových vlastnostiach zemiakov Belosa Rose.

Recenzie záhradníkov

Zemiaková „Latona“ je pomerne mladá odroda, ktorá si zaslúži ocenenie pre jej vysoké chuťové indexy, ako aj stabilný a vysoký výnos. Charakteristickou črtou odrody bola okrem toho jej vynikajúca schopnosť prispôsobiť sa takmer všetkým poveternostným podmienkam, ako aj nenáročnosť starostlivosti zaručená pôvodcom. Obchodovateľnosť s hľúzami je veľmi vysoká, čo spôsobuje, že táto rozmanitosť je žiadaná na predaj ako skoré rastlinné produkty.

Zemiaky: výsadba a starostlivosť

Recenzie záhradníkov charakterizujú túto odrodu ako veľmi chutné zemiaky so stabilným výnosom. V zemiakovom hniezde sa bez osobitnej starostlivosti vytvorí približne 6 - 7 stredne veľkých a veľkých hľúz vyrovnaného tvaru. Malé hľuzy sa počas vykopávania v štádiu úplného dozrievania plodiny prakticky nevyskytujú. Zemiaková dužina má dobrú chuť, nestrávi sa a má optimálny obsah sušiny. Vysoká produktivita a vynikajúca chuť spôsobili, že túto odrodu požadovali súkromní záhradníci aj poľnohospodári.