Rastliny

Jahody pestujeme v PVC rúrkach

Jahody pestujeme v PVC rúrkach


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné jahody sú neuveriteľne voňavé bobule bohaté na vitamíny, ktoré nerastú iba veľmi lenivému záhradníkovi. Moderné pestovanie tejto plodiny je kombináciou kompetentného agrotechnického prístupu na získanie veľkých výnosov so snahou čo najkrajšie umiestniť postele do krajiny letnej chaty.

Novinkou medzi záhradkármi je pestovanie jahôd v plastových rúrkach, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli vybavené kanalizáciou alebo drenážnym systémom. Remeselníci vyrábajú zvislé alebo vodorovné postele z PVC rúrok, Tieto dve metódy majú svoje výhody a nevýhody. Prvé sú omnoho väčšie, zrejme to bola bezprecedentná popularita pestovania bobúľ v PVC rúrkach.

Výhody a nevýhody metódy

Jedinou negatívou tejto metódy je potreba materiálneho odpadu. Na pestovanie jahôd v takýchto neobvyklých posteliach musíte pripraviť materiály. Môžete však vytvárať vodorovné a zvislé štruktúry bez toho, aby ste museli minúť peniaze navyše. Mnoho obyvateľov leta počas opravy zostáva s rezmi z PVC rúr, ktoré je možné uviesť do činnosti.

Výsadba jahôd do plastových rúr má mnoho výhod:

 1. Obrovské úspory v pristávacom priestore. Pri správnom umiestnení zvislých a vodorovných postelí na parcele je výnos na meter štvorcový porovnateľný s výnosom získaným z polí o ploche 100 metrov štvorcových vysadených lesnou jahodou.
 2. Mobilita postelí. Jahody vysadené v plastových rúrkach sa môžu kedykoľvek presunúť na miesto vhodné pre záhradníka.
 3. Nie je potrebné obrábanie, pretože vo vodorovných posteliach je úplne neprítomné a vo zvislých vrstvách jednoducho neexistuje prístup okrem zavlažovacích systémov. Škodcovia v pôde, burine a iných škodách, ktoré ohrozujú jahody počas klasického pestovania, sa takýchto výsadieb neboja.
 4. Plodina, ktorá je čistá vo všetkých smeroch. Bobule sú počas zberu vo veľkej vzdialenosti od povrchu pôdy a zostávajú úplne čisté. Neboj sa znečistenia chemickými látkami (napríklad predávkovaním hnojivami).

Nakoniec postele v rúrkach, najmä zvislé, budú slúžiť nielen ako neobvyklá a veľmi originálna výzdoba záhrady, ale tiež ako ochranná obrazovka pre rastliny, ktoré neznášajú jasné slnko alebo tvrdý vietor.

Ako urobiť zvislé lôžko z PVC rúr

Materiály a technológia výroby

Na vytvorenie štruktúry, v ktorej sa budú pestovať jahody, budete potrebovať:

 • zastrihávanie rúr z PVC s priemerom asi 15 cm a malým, aby sa vlhkosť dostala ku koreňom rastlín s priemerom 4 až 5 cm;
 • zátky vhodné pre veľkosti potrubí;
 • vŕtačku alebo iný nástroj na rezanie otvorov s veľkým priemerom v stenách rúry;
 • geotextílie alebo obyčajná nesyntetická pytlovina;
 • expandovaná hlina alebo iný materiál určený na odvodnenie;
 • výživná pôdna zmes.

Po zostavení všetkých detailov budúcich postelí môžete pristúpiť k zostaveniu konštrukcie. Na tento účel sa najprv pripravia rúry:

 • nakrájajte ich na požadovanú dĺžku (tenká vrstva môže byť o 15 až 20 cm kratšia ako hrubá);
 • vŕtané diery v hrubej rúrke s priemerom najmenej 7 cm každých 10 - 15 cm av tenkej, malej (0,5 - 1 cm) diere, v troch radoch s intervalom 8 - 10 cm;
 • tenká rúrka s hotovou perforáciou je obalená geotextíliou alebo prírodnou pytlovinou, ktorá je pripevnená povrazom.

Ďalej je technológia postavenia vertikálnych a horizontálnych záhonov na pestovanie jahôd trochu odlišná.

 1. V prvom prípade sú na rúrky nainštalované zátky a jeden hrubý je prehlbovaný jedným koncom do zeme. Ďalej je do nej umiestnená úzka rúrka, ktorá je prísne v strede a pripevnená malým množstvom pôdy alebo expandovanej hliny. Postupne nalievaním úrodnej zmesi do širokej skúmavky sa pestujú jahody, až kým sa nezasadia všetky otvory v posteli. Potom môže byť hadica na prívod vody pripojená k centrálnemu úzkemu potrubiu.
 2. Pri vytváraní vodorovného lôžka sú otvory v rúrke vyrezané iba na jednej strane a zátky sú umiestnené na oboch koncoch. V strede takéhoto lôžka zdola je vyvŕtaný ďalší otvor na odtekanie prebytočnej tekutiny, ktorá je uzavretá malou zátkou. Expandovaná hlinka sa nalieva do potrubia asi polovicou objemu, na vrchu ktorého je zavlažovacia trubica. Vrchná vrstva je plodná zmes.

Odrody jahôd a dátumy výsadby

Záhradníci praktizujú jarné a jesenné pestovanie lesných jahôd v plastových rúrkach. V prvom prípade je lepšie „osídliť“ vertikálne a horizontálne postele po zistení tepla a v druhom - od polovice augusta do tretej dekády septembra.

Je lepšie pestovať odrody jahôd v PVC rúrkach, ktoré sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, chorobám a škodcom. Je potrebné venovať pozornosť takým vlastnostiam, ako sú dátumy zrenia. V tejto súvislosti sú najvhodnejšie odrody:

 • rané ročníky - krása Zagorye a granátového jablka;
 • stredne skoré odrody - Nadezhda, Pendant a Zenith;
 • neskoršie odrody - Zenga-Zengana, Popoluška.

Odrody zahraničného výberu sa pri pestovaní v plastových lôžkach považujú za menej plodné: americké kardinál a Čierne si, anglický Bogota a Obľúbené pre CambridgeHolandské jahody Gigantella a Škótsky Troubadour.

Strawberry Care

Rastliny sa vysádzajú ako obvykle: bez prehĺbenia koreňového krku a príliš ho nevystavujú. Vo zvislých lôžkach v bunkách sa pomocou prstov vytvoria malé diery a do nich sa už umiestnia sadenice. V horizontálnych posteliach sa jahody pestujú klasickým spôsobom.

Užitočné rady! Aby sa škodcom sťažili dosahovanie jahôd, v spodnej vrstve vertikálnych záhonov môžete zasadiť nechtíka lekárske alebo iné rastliny so silným zápachom, ktorý odpudzuje hmyz.

V budúcnosti závisí úspešná kultivácia jahôd od včasného zalievania a top dressingu. Tu je potrebné pripomenúť, že v plastových rúrkach je objem pôdy menší ako v bežných pôdach. Zalievanie by sa preto malo vykonávať častejšie, najmä za suchého a veterného počasia.

Asi raz týždenne sa zalievanie kombinuje s vrchným obväzom, pričom sa do vody (1 g na 4 l vody) pridá zmes rovnakého množstva síranu manganatého, dusičnanu kobaltnatého a kyseliny boritej so zinkom. Aby ste sa nebránili s výberom živín, môžete túto zmes nahradiť komplexným hnojivom pre záhradné jahody.

Ak boli na výsadbu napadnutí škodcami, používajú sa klasické insekticídy:

 • z jahodových roztočov, weevilov a molíc - "Karbofos";
 • zo slimákov a slimákov - „Metaldehyd“.

Ako sa starať o lesné jahody

Vo všeobecnosti je výhodnosť plastových postelí vo vertikálnom alebo horizontálnom usporiadaní výhodnejšia pre väčšinu záhradníkov využívajúcich túto metódu. Nedostatok potreby neustálej buriny, šetrenie miesta na mieste, ako aj schopnosť automatizovať zavlažovanie pomocou prívodu vody priamo ku koreňom - ​​to sú hlavné výhody, ktoré záhradníci najčastejšie spomínajú.