Tipy

Jahoda "Myši Schindler": nemecká odroda s nezvyčajnou chuťou


Jahody „Myši Schindler“ alebo „Frau Mieze Schindler“ patria k osvedčeným odrodám. Odroda bola získaná nemeckými chovateľmi o niečo menej ako pred storočím. Pri krížení sa ako rodičovský pár zapojili známe a populárne odrody záhradných jahôd „Lucida Perfect“ a „Johann Muller“. V dôsledku toho sa vytvorila stredne oneskorená odroda, ktorá má dobrú odolnosť proti mrazu a suchu.

Opis a charakteristika

Záhradná jahoda „Myši Schindler“ tvorí nízke, mierne listnaté kríky. Pomerne vysoké stopky sú umiestnené mierne nad listami. Rastlina sa vyznačuje tvorbou dostatočne veľkého množstva fúzy. Malé letáky, hladké a husté. Charakteristické sú kožovitosť a tmavozelené sfarbenie hornej dosky. Spodná strana plachty má strieborný odtieň. Na jednotlivých kríkoch môže dôjsť k prestavbe fúzy.

Kvitnúce rovnaké pohlavie. Úspešné opelenie si vyžaduje osadenie opeľovačov s dozrievaním pri Frau Mieze Schindler. Bobule strednej veľkosti, okrúhle alebo sploštené, tmavé čerešne. Buničina z bobúľ má svetlo malinovú farbu, drobivú konzistenciu. Prvá plodina sa tvorí z plodov s hmotnosťou do 18 - 20 g. V nasledujúcich rokoch je priemerná hmotnosť bobúľ približne 5 - 6 g.

Ako sa starať o lesné jahody

Funkcie vykládky

Pred výsadbou by sa mali sadenice dôkladne skontrolovať. Rastliny by mali byť úplne zdravé, bez sušených koreňov alebo listov chorých. Výsadba jahodových kríkov sa odporúča spracovať roztokom Fitosporínu.

Záhradné jahody tejto odrody si vyžadujú výsadbu na dobre osvetlenom slnečnom svetle a nie na podmáčaných plochách. Pôda musí byť úrodná, priedušná a ľahká. Vykládka sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Štandardná oblasť výživy pre jednu rastlinu je 50 x 20 cm alebo 60 x 15 cm. Táto schéma výsadby vám umožňuje získať maximálny výnos z každého štvorcového metra plochy.

Je vhodné zasadiť pripravené jahodové kríky večer alebo za chladného a slnečného počasia. Hĺbka otvoru by mala zodpovedať veľkosti koreňového systému jahôd. Pri výsadbe sa odporúča pridať do výsadbových jám humus s drevným popolom. Po výsadbe potrebujú rastliny hojné zalievanie teplou vodou s koreňovými a rastovými stimulátormi, ako aj tieňovanie a mulčovanie pôdy okolo kríkov.

Tipy na starostlivosť

Nemecká odroda jahôd s názvom „Mice Schindler“ nie je príliš náročná a pri vykonávaní štandardnej starostlivosti vykazuje vysoký výnos:

  • zalievanie sa vykonáva ráno alebo večer teplou vodou;
  • ako hnojivá je povolené používať kompost, hnilobnú hnojovú hnoj, trus vtákov, infúziu žihľavy, ako aj komplexné hnojivá pre plodiny bobúľ;
  • jahodové hrebene je potrebné pravidelne buriť a potom sa pôda uvoľní;
  • Na ochranu hrebeňov pred tvorbou pôdnej kôry po zavlažovacích opatreniach alebo daždi sa tiež vykonáva plytké uvoľnenie pôdy;
  • použitie organického alebo anorganického kompostu znižuje potrebu odstraňovania buriny a kultivácie;
  • Zber sa uskutočňuje po dozretí bobúľ.

Odroda je pomerne mrazuvzdorná v zime, ale pri pestovaní v severných oblastiach, ako aj v podmienkach zasneženej zimy môže dôjsť k zamrznutiu rastlín. Preto je potrebné v jesennom období vykonávať úkryt rastlín.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom vysvetlíme, prečo jahody kvitnú, ale na tom nie sú žiadne bobule.

Recenzie záhradníkov

Napriek priemerným výnosom záhradkárov Mice Schindler vysoko oceňuje ich vynikajúca chuť a vzhľad. Zrelé bobule vyzerajú ako maliny a chuť a aróma kombinujú odtiene moruše, maliny a lesnej jahody. Jahodové odrody "Myši Schindler" majú vzácnu chuť s veľmi svetlým jahodovým povrchom. Líši sa od chuti klasických záhradných jahôd a je ľahko rozpoznateľný. Bobule sa odporúčajú konzumovať čerstvé. Zberaná plodina nie je vhodná na konzervovanie, prípravu šťavy a mrazenie.

Ako chrániť jahody pred škodcami

Cenné výhody tejto dobre známej odrody sú tiež odolnosť voči nízkoteplotným indikátorom, nízke riziko poškodenia múčnatkou, hnilobou šedou a jahodovým roztočom. Odolnosť tejto odrody voči špineniu nie je dostatočne vysoká, preto musíte venovať pozornosť preventívnemu postrekovaniu plodov jahôd. Pri pestovaní „Mitsa Schindler“ je potrebné vziať do úvahy vysoké požiadavky odrody na hojné a pravidelné zavlažovacie opatrenia, ale bez zamokrenia pôdy v mieste výsadby.