Rastliny

Strawberry "Irma": krásna talianska žena, ktorá zakorenila naše dachy

Strawberry "Irma": krásna talianska žena, ktorá zakorenila naše dachy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné jahody alebo jahody sú jedným z najobľúbenejších bobúľ letných obyvateľov. Jeho nezvyčajne chutné, voňavé a jemné bobule sú skladom vitamínov a minerálov. Z rôznych odrôd tejto bobule záhradníci často uprednostňujú tie, ktoré prinášajú ovocie po celú sezónu, to znamená zostať. Jahoda "Irma" - najlepší predstaviteľ tejto odrody záhradných jahôd.

Opis stupňa

Záhradná jahoda "Irma" sa dá nazvať nováčik na domácom trhu. Tento výber talianskeho výberu je nám známy už viac ako 10 rokov.

Krík je strednej výšky, so silnými koreňmi, listy sú veľké, tmavo zelené, nie príliš silné. Rastlina má niekoľko fúzy, stopky sú dobre vyvinuté a sú umiestnené vysoko.

Táto odroda sa vzťahuje na stredne skoré druhy. K plodeniu dochádza v polovici júna, keď má Bush čas na zimu zosilnenie a prispôsobenie. To zaisťuje stabilnú úrodu až do konca leta a dokonca aj na jeseň.

Výhody triedy:

 • odolnosť voči jahodovým roztočom, ako aj proti chorobám koreňov;
 • vysoký výnos: so stabilným zalievaním a starostlivou starostlivosťou môžete zbierať z jedného kríka na kilogram bobúľ;
 • odolnosť proti mrazu a suchu;
 • plody si uchovávajú svoju prezentáciu v tranzite a sú dlhodobo skladované.

Táto odroda v kontinentálnom podnebí sa môže pestovať všade v skleníkoch a na otvorenom priestranstve, dokonca aj v obaloch.

Strawberry Irma: Vlastnosti odrody

Vlastnosti bobúľ

Plody jahody Irma sú veľké, mäsité, jasne červené, majú krásny tvar v tvare kvapky s ostrým nosom. Ich priemerná hmotnosť je 30 - 35 gramov, aj keď jednotlivé vzorky môžu byť väčšie.

Vďaka svojmu vysokému obsahu cukru majú príjemnú, jemnú chuť. Plody dozrievajúce na vrcholku letnej chuti a arómy sú omnoho lepšie ako skoré.

Strawberry Irma je držiteľom rekordov pre obsah vitamínu C: len niekoľko bobúľ poskytuje dennú potrebu. V tejto jahode je veľa stopových prvkov (zinok, selén, jód a ďalšie), antioxidanty, organické kyseliny.

Je to nízkokalorická, bobuľová strava, zlepšuje metabolizmus a normalizuje hmotnosť. Odstraňuje tiež prebytočnú tekutinu z tela a zároveň znižuje opuch. Napriek vysokému obsahu uhľohydrátov (až 20%) sa toto bobule odporúča pre diabetikov, as znižuje hladinu cukru v krvi.

Funkcie výsadby a pestovania

Jahody Irma sa vo väčšine prípadov pestujú v sadeníc. Na získanie sadeníc sa semená vysievajú v nádobách vo februári až máji, kde sa až do klíčenia udržiavajú pod filmom pri teplote najmenej 18 stupňov. Keď sa objaví najmenej 5 listov, sadenice sa presadia do zeme. Miesto je vybrané slnečné, pretože na tieňovaných plochách sú bobule menšie.

Pri pristávaní sa dodržiava táto technológia:

 • príprava pôdy na mieste s jahodami sa vykonáva vopred, strukoviny, ďatelina, repka, vlčí bôb sú pre ňu dobrými predchodcami. Nasýtia pôdu dusíkom;
 • pred výsadbou sa pôda uvoľní a odstráni všetky zvyšky rastlín z predchádzajúcich rokov;
 • postele majú byť široké asi meter, na nich sú vysadené kríky v intervaloch až pol metra;
 • otvory pre rastliny sa vykopávajú s rozmermi 25 x 25 x 25 cm, sú hojne napojené;
 • do každej jamky sa pridá organický obväz vyrobený zo zmesi 1 vedra zeme, 1 vedra kompostu, 2 l biohumusu a 2 pohárov popola;
 • korene pri výsadbe rastlín by mali byť nasmerované vertikálne a apikálny púčik by mal byť mierne nad úrovňou zeme;
 • Vysadené sadenice by sa mali zalievať a pokryť malou vrstvou mulča z čerstvých pilín, trávy, ihličiek.

Pred tým, ako sa rastliny stanú silnejšími, musíte odstrániť všetky stopky, ktoré sa na nich objavia. Starostlivosť o jahodové postele pozostáva z týchto poľnohospodárskych opatrení:

 1. Polievanie, ktoré by malo byť pravidelné po celú sezónu. Ale v oblasti, kde je vrstva mulča, pôda vyschne menej.
 2. Uvoľnenie pôdy medzi radmi. Vykonáva sa trikrát, ale iba pred začiatkom plodenia.
 3. Plevelenie a odstraňovanie červenania a starých listov.
 4. Top dressing s popolom, ktorý slúži aj ako ochrana pred škodcami. Je lepšie posypať listami.
 5. Odstránenie fúzy. Zakorenené „odvádzajú pozornosť“ od plodenia.
 6. Prípravky na zimu, ktoré spočívajú v znížení zalievania pred zimovaním, prerezávaní fúzy a poškodených listov, mulčovaní humusom alebo rašelinou av zime - pokrytí rastlín vrstvou snehu.

Na predĺženie plodenia sa niekedy jahody v septembri až októbri prekryjú priehľadným filmom. Chráni rastliny pred nočnými mrazmi a pred ochorením šedej hniloby.

Recenzie záhradníkov

Jahody Irma sa u nás pestujú relatívne nedávno.

Napriek tomu sú reakcie letných obyvateľov na túto tému najviac lichotivé:

 • odroda je vysoko produktívna, odolná voči nedostatku vlhkosti;
 • počas dažďov bobule niekedy popraskajú, aj keď ich chuť netrpí ani po 2-3 dňoch nepretržitého dažďa;
 • táto jahoda je dobre prispôsobená na pestovanie na miestach, kde sa podmienky zhodujú s jej prirodzeným prostredím - v údoliach riek, v južných horských oblastiach;
 • vzhľad a chuť ovocia sú veľmi atraktívne, nie sú „pečené“ na slnku;
 • novinka je veľmi odolná voči špineniu a poškodeniu kliešťami.

Kedy jahoda

Jahodová Irma, ktorá k nám prišla z Talianska, sa dobre zakorenila v domácich letných chatkách. Toto chutné, krásne a zdravé bobule sa dajú zbierať takmer 4 mesiace. A po príprave aromatického džemu alebo džemu z neho si v zime vychutnajte nezabudnuteľnú dezertnú chuť.