Tipy

Hrozno Isabella: spoľahlivá technická tabuľka


Hrozno Isabella je jedným z mála prírodných hybridov vytvorených samotnou prírodou. Bobule tejto odrody sa široko používajú ako suroviny nielen pre známe vysokokvalitné vína, ale aj pre kompóty alebo konzervy.

História výberu

V Severnej Amerike bol objavený prírodný hybrid založený na druhu Vitis labrusca a druhu Vitis vinifera a stal sa veľmi populárnym v mnohých krajinách sveta, vrátane územia Sovietskeho zväzu. Hrozno Isabella nie je regionalizované, pestuje sa v Gruzínsku, Abcházsku, Azerbajdžane, Dagestane, na území Krasnodar, ako aj na Kryme av Moldavsku.

Názov „Isabella“ sa získal po objavení tejto formy hrozna v Dorchesteru v roku 1816. Amatérsky záhradník z Brooklynu William Price dal meno nálezu na počesť manželky svojho priateľa - Isabelly Gibbsovej, ktorá bola slávnou južnou krásou.

Známe synonymá odrody sú:

 • „Isabelle“ (tiež „Izabella“, „Fragola“) v Taliansku;
 • „Albany Surprise“ na Novom Zélande;
 • „Seksarda“ alebo „Bangalore-Blue“ v Indii.

V Rusku túto odrodu požadujú amatérski záhradníci z oblasti Černozem, Moskva a Sibír, kde sa často pestuje ako nepokryvná kultúra.

Hrozno Isabella: vlastnosti pestovania

Vlastnosti triedy

Veľký dopyt po hrozne Isabella medzi záhradníkmi a spotrebiteľmi je spôsobený tým, že odroda môže používať nielen čerstvé, ale aj na výrobu vín, obohatených štiav a chutných a zdravých džemov. Okrem toho je vinič veľmi dekoratívny.

Biologický opis

Kríky môžu byť silné a stredne rastúce. Listy sú stredne veľké alebo veľké, takmer pevné. Spodná časť listov je pokrytá pomerne hrubým, plsteným typom puberty. Výhonky sa vyznačujú pomerne dobrým dozrievaním.

Typ kvetu bisexuálny. Zväzky sú vytvorené stredne veľké, valcovitého tvaru. Zriedkavo je možné pozorovať prítomnosť charakteristických krídel. Zrená hroznová kefa má strednú hustotu, ale môže byť uvoľnená. Bobule nie sú pevne spojené.

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule strednej veľkosti, charakteristický okrúhly tvar. Pomerne sliznicová dužina má veľmi výraznú jahodovú harmonickú chuť, je pokrytá čiernou pokožkou, silná, ale úplne konzumovaná. Šupka sa veľmi ľahko oddelí od zrelej buničiny.

Obsah cukru v šťave získaný v štádiu úplnej zrelosti bobúľ je v priemere 18%. Kyslosť hroznovej šťavy sa môže meniť od 6 do 8 g / l. Zrelé bobule obsahujú príliš veľa uhľohydrátov s nedostatočným obsahom kalórií. Na 100 g dužiny hrozna tejto odrody sú:

 • proteíny rádovo 0,60 g;
 • tuky rádovo 0,25 g;
 • uhľohydráty rádovo 16,63 g, čo je takmer 6% dennej normy.

Kalorický obsah hrozna Isabella je 65,88 kcal alebo 275 kJ.

Výhody triedy

Slávna odroda hrozna Isabella má okrem svojej univerzálnosti veľké výhody, známy mnohým amatérskym záhradníkom a skúseným vinárom z rôznych krajín:

 • pestovanie v koreňovej forme je povolené;
 • výhonky dozrievajú veľmi dobre;
 • zvýšená odolnosť proti léziám plesní, oídia (v menšej miere) a šedej hnilobe;
 • výťažnosť do 50 kg a viac, podliehajú zavlažovaciemu režimu;
 • má zvýšenú odolnosť voči koreňovému typu fyloxéry;
 • zvýšená odolnosť proti mrazu v zime.

Okrem toho sú dozrievané zhluky dlhodobo dokonale konzervované na kríkoch.

Prínos a ujma

Hrozno je veľmi užitočný bobule. Odroda "Isabella" nie je výnimkou, jej zrelé bobule majú:

 • schopnosť normalizovať krvný tlak;
 • významné množstvo antioxidantov a antokyanov, ktoré majú priaznivý účinok na ľudské telo;
 • pozitívny vplyv na tvorbu krvi a cievny systém tela;
 • vlastnosť na zvýšenie hemoglobínu v dôsledku vysokého obsahu železnej šťavy.

Zrelé bobule tejto odrody hrozna obsahujú katechíny, polyfenoly, vitamíny, minerály a ďalšie zložky, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné. Jesť hrozno Isabella má priaznivý vplyv na výkonnosť a bez použitia liekov zlepšuje imunitu. Hroznová stonková šťava má rovnaké vlastnosti ako tinktúra Echinacea. Listy sa používajú ako vynikajúci prírodný prostriedok proti kašľu a nádche v chladnom období.

Pre mnohých vinárov bol zákaz používania hrozna Isabella v komerčnom vinárstve v Amerike veľkým prekvapením. kvôli prítomnosti veľmi špecifickej arómy, ako aj prebytku povolenej koncentrácie metanolu vo vínach. Väčšina vinárov a vinárov však stále používa túto odrodu na výrobu vysokokvalitných vín a na zákaz ako reakciu na ochranársku politiku EÚ.

Pristátie a starostlivosť

Pred výsadbou sadeníc by sa malo vykonať hodnotenie pôdy. Hlinitá pôda potrebuje dobrú drenáž. Prítomnosť veľkého množstva rašeliny v oblasti viníc vyžaduje pridanie piesku. Hnoj alebo kompost sa používajú na zlepšenie piesočnatej pôdy.

Výsadba a pestovanie hrozna "Isabella" sú nasledujúce:

 • pristávacia plocha by mala byť charakterizovaná absenciou stagnácie hmôt studeného vzduchu a blízkosti podzemných vôd;
 • vzdialenosť medzi rastlinami v rade je jeden a pol metra a v rade sú rozstupy najmenej dva metre;
 • dva týždne pred výsadbou by ste mali kvalitne vykopať pôdu av prípade potreby pridať vápno v množstve 0,2 kg na meter štvorcový;
 • výsadbové jamy pre sadenice hrozna by mali mať rozmery asi 80 x 80 x 80 cm;
 • dno jamy by malo byť posypané drenážnou vrstvou s hrúbkou 10 cm z malých kamienkov, štrku alebo štrku;
 • v strede pristávacej jamy je potrebné namontovať pod vinič drevený kolík alebo hrubú výstužnú tyč;
 • drenážna vrstva je posypaná hnoja alebo kompostom, 0,3 kg superfosfátov, 0,1 kg draselných solí a malé množstvo drevného popola;
 • vrstva živín by mala byť posypaná obyčajnou úrodnou pôdou, pričom v strede výsadbovej jamy, na ktorej je nainštalovaný koreňový systém sadenice, by sa malo vykonať malé vyvýšenie;
 • Vysadené sadenice by mali byť hojne napojené, potom musíte pridať pôdu alebo mulčovať oblasť rašelinou.

Ďalšia starostlivosť spočíva v dodržiavaní poľnohospodárskych postupov, ktoré predstavujú hojné zalievanie počas obdobia sucha a kvitnutia, mulčovanie pôdy a zakrývanie mladých rastlín počas zimných mrazov.

Tvorba viniča

Prerezávanie by sa malo vykonávať po páde lístia z kríka a po prechode rastliny do spiacej fázy. Hrozno Isabella sa vzťahuje na odrody, v ktorých sú vinice skrátené kratšie a zanecháva 5 až 8 očí. Skúsení záhradníci zvyčajne pestujú vinič danej odrody skoro na jar, približne 30 - 40 dní pred prebudením očí.

Najlepšie vína z hrozna Isabella

Odroda Isabella je technické riady, čo znamená, že z plodov tejto odrody je lepšie pripraviť stolové víno alebo džúsy ako čerstvé. Vína tejto odrody majú ľahkú štruktúru a svetlé arómy bobúľ s charakteristickým odtieňom jahody. V Rakúsku sa z tohto hrozna vyrába jedinečné miestne víno zvané „Uhudler“.

Najznámejšie vína z hrozna Isabella sú:

 • polosladké červené víno z Moldavska pod značkou „Dolce Vino“;
 • polosladké ružové víno „Chizay“;
 • suché červené víno „Radeda“ z „Vína a nápoje z Abcházska“;
 • červené sladké víno "Kytica Abcházska".

Amatérski vinári sami pestujú a vyrábajú úžasné domáce vína z hrozna Isabella.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o hrozne odrody Furor.

Recenzie záhradníkov

Mnoho záhradkárov a vinárov začalo svoju vinársku usadlosť práve s pestovaním bez problémov a veľmi nenáročnej Isabely a až potom, čo získali neoceniteľné skúsenosti, získali náročnejšie a modernejšie odrody alebo hybridy. Táto odroda hrozna rastie na osobných pozemkoch dostatočne rýchlo a sebavedome. Výnosy sú s minimálnou starostlivosťou stabilné a vysoké.

Ako vyrobiť víno z hrozna Isabella

Hrozno Isabella sa rýchlo prispôsobuje a dokonale znáša ovocie v rôznych regiónoch podľa klimatických a poveternostných podmienok. Na jeho pestovanie by sa mali uprednostniť slabo známe úrodné pôdy. Podľa záhradníkov táto odroda vykazuje vysokú zimnú odolnosť a ľahko odoláva mrazu až do -30 ° C. Kríky z hrozna Isabella nie sú citlivé na vysokú vlhkosť a sú odolné voči hubovým chorobám, vďaka ktorým je táto odroda príťažlivá pre domáce vinohradníctvo.