Dom a záhrada

Zemiaky „Zhuravinka“: obľúbená a vysoko výnosná bieloruská odroda


Zemiaky „Zhuravinka“ sa vzťahujú na predprírodné odrody stolov s vysokými výnosmi, dostatočnou odolnosťou voči chorobám a odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným faktorom.

História vzniku

Odroda bola chovaná bieloruskými chovateľmi a bola široko využívaná nielen vo vlasti, ale aj v našej krajine. Pôvodcom a majiteľom patentov je vedecké a praktické centrum Národnej akadémie vied Bieloruska pre zemiaky a záhradníctvo. Odroda Zhuravinka bola pridaná do registra Ruskej federácie v roku 2005. Odporúča sa na pestovanie v severozápadných, stredných a volga-vyatských oblastiach našej krajiny.

Charakteristiky rastlín

Zemiaky „Zhuravinka“ sa vyznačujú nízkymi vzpriamenými kríkmi so stredne veľkými zelenými listami. Umiestnenie listov strednej intenzity, hlavná žila má výrazné zafarbenie antokyanínom. Vlna okrajov listov je mierne výrazná.

Malé kvetenstvo, ktoré sa skladajú z niekoľkých kvetov s červenkasto-fialovými koruna. Tvorba bobúľ je veľmi zriedkavá. Opis odrody deklaruje jednotný vzhľad sadeníc a pomerne intenzívny rast vrcholov zemiakov.

Charakterizácia hľúz

Koreňové plodiny môžu mať okrúhly aj okrúhly tvar, pokryté hladkou alebo jemne sieťovanou kožou výraznej červenej farby. Oči sú malej veľkosti. Svetlé výhonky sú stredne veľké, s guľovitým základom v tvare, červenkasto-fialovou farbou, s miernou dospievaním, veľmi malou apikálnou časťou, uzavretého typu.

Buničina v sekcii je svetlá, béžovo žltá, obsahuje od 14% do 19% škrobových látok. Intenzita stráviteľnosti buničiny na úrovni od slabej po dobrú, typ B, C. Zemiakové mäso nestmavne a má dobrú chuť. Odroda je vhodná na použitie pri výrobe lupienkov. Priemerná miera tuberizácie a rastu koreňov.

Vlastnosti triedy

Opis odrody je zaujímavý pre majiteľov pozemkov a fariem pre domácnosť, ako aj pre špecialistov veľkých agropriemyselných komplexov. Zemiaky „Zhuravinka“ sa týkajú viacvrstvových odrôd: každý krík v priemere tvorí asi 15 až 18 hľúz. Odroda sa vyznačuje vysokými spotrebiteľskými vlastnosťami a predajnosťou plodiny.

Zhuravinka je imunná proti háďatku a rakovine zemiakov (Patotype-1), preukazuje rezistenciu na porážku čiernej končatiny, bežnej chrastavitosti a vírusy X, S, M. Indikátory rezistencie odrody proti poškodeniu chorobami, ako sú napríklad rhizoktonióza, neskoré plesne listov a koreňové plodiny, vírusy Y a L, stredné.

Štandardná produktivita je asi 75 kg / 10 štvorcových. m. Priemerná predajnosť koreňových plodín nie je nižšia ako 83 - 96%. Ukazovatele udržania kvality na úrovni 93%

Ako rozprašovať zemiaky

Pravidlá vykládky

Zemiaky „Zhuravinka“ by sa mali pestovať striktne pri dodržaní optimálneho času výsadby v závislosti od agroklimatickej zóny:

  • v severných oblastiach sa vykládka uskutočňuje najskôr v polovici mája;
  • vykládka v centrálnej federálnej oblasti sa vykonáva od konca apríla do začiatku mája;
  • v južných regiónoch sa pestujú zemiaky v druhej a tretej dekáde apríla.

Odroda Zhuravinka je veľmi ťažké tolerovať zvýšené dávky dusíkatých hnojív a nadmerné zamokrenie pôdy, ako aj nedostatok pôdnej vlhkosti. Optimálne na pestovanie sadiva zemiakov sú oblasti s ľahkou a strednou pôdou z hľadiska kvality a distribúcie veľkosti častíc.

Liečba hľúz pred výsadbou spočíva v klíčení, záhradníctve, ako aj v spracovaní pomocou „karvitolu“ alebo „zirkónu“., ktoré pomáhajú posilňovať rastové procesy, zvyšovať produktivitu a zvyšovať imunitu zemiakov.

Najoptimálnejšia a odporúčaná vzdialenosť medzi radmi je 60 - 70 cm. Medzi rastlinami v tom istom rade je potrebné dodržať vzdialenosť 25 - 30 cm. Hĺbka výsadby na ílovitých pôdach by mala byť 5 až 7 cm a pri pestovaní na piesočnatých a superpiesočnatých pôdach sa hĺbka semenného materiálu nezmení mala by byť väčšia ako 8 - 10 cm.

Príliš hlboké sadenie sadivového materiálu spôsobuje oneskorenie vo vzhľade a oslabení sadeníc a tiež prispieva k mletiu koreňových plodín. Príliš povrchové pestovanie má za následok vytvorenie zemiakového hniezda zo zelených nepravidelných koreňových plodín.

Je veľmi dôležité pestovať sadivo zemiakov v dobre zvlhčenej a optimálne voľnej pôde, čo zaručuje najúplnejší počiatočný vývoj rastlín, ako aj dobré kladenie zemiakových stolonov.

Pri výsadbe v suchej alebo zhutnenej pôde sa pozoruje prudký pokles klíčivosti sadivového materiálu a výskyt vláknitých klíčkov. Ak sa výsadba vykonáva vo zvodnenej pôde, môže sa pozorovať uškrtenie hľúz a úplná strata klíčivosti.

Funkcie starostlivosti

Obdobie od výsadby pripraveného materiálu do vzniku sadeníc v zemiakoch Zhuravinka trvá 12 - 25 dní. Pre dobrý rozvoj tejto zeleniny je veľmi dôležité udržiavať pôdu v stave stabilnej drobivosti a rovnomernej vlhkosti počas celého vegetačného obdobia.

Keď vrcholy zemiakov dosiahnu výšku 15 - 20 cm, je potrebné vykonať prvé pestovanie rastlín. V suchom počasí a nedostatočnej vlhkosti pôdy sa odporúča nahradiť proces uzemnenia konvenčným uvoľnením.

Hilling sa najlepšie vykonáva po daždi alebo zalievaní vlhkou pôdou, ktorá ho ochráni pred kôrou. Hilling je činnosť, ktorá stimuluje tvorbu ďalších koreňov a stolonov, čo pozitívne ovplyvňuje produktivitu.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa dozviete viac o odrodových vlastnostiach zemiakov Adretta.

Recenzie pestovateľov zemiakov

Zemiaky „Zhuravinka“ získali obrovské množstvo pozitívnych recenzií, ktoré ju charakterizujú ako jednu z najpopulárnejších odrôd bieloruského výberu. Podľa pestovateľov zemiakov a agronómov je potrebné pri pestovaní tejto odrody venovať veľkú pozornosť tomu, aby Zhuravinka veľmi dobre reagovala na hnojivá, ale zvýšená dávka dusíka môže negatívne ovplyvniť kvalitu a množstvo hľúz.

Zemiaková dužina chutí skvele, nestmavuje sa počas procesu lúpania a tepelného spracovania a tiež veľmi dobre varí, čo je dôležité pri príprave zemiakovej kaše a pečiva.

Porovnanie úrody rôznych odrôd zemiakov

Je potrebné poznamenať, že odroda sa cíti veľmi dobre pri systematickom a hojnom zavlažovaní. Zvýšená rezistencia Zhuravinky na choroby zemiakov minimalizuje potrebu chemických látok. Pozitívne vlastnosti agronómov zemiakov Zhuravinka sú veľmi dlhá doba odpočinku hľúz, ako aj dobrá udržiavacia kvalita zberanej plodiny. Počas zimného obdobia je schopný zostať takmer bez strát.