Nápady

Uhorka „Balkónový zázrak f1“: doma pestujeme čerstvé zelene


Na začiatku jari, keď je nedostatok vitamínov, si naozaj chcem pochutnať na čerstvej, voňavej a sviežej uhorke. Tie, ktoré sa predávajú v supermarketoch, sú drahé a ich kvalita a šetrnosť k životnému prostrediu sú často pochybné. Túto nádhernú zeleninu si však môžete pestovať sami, dokonca aj bez letnej chaty, na balkóne, lodžii a na parapete. Na tento účel existuje množstvo poddruhov tzv. Balkónových uhoriek. A môžu sa pestovať takmer celý rok.

Opis uhoriek "Balkónový zázrak F1"

Jednou z najúspešnejších odrôd na pestovanie balkónov je parthenokarpický (samoopelený) hybrid F1 „Balcony Miracle“. Táto rastlina je kompaktná, jej stonka je dlhá, listy sú malé a koreňový systém je dobre vyvinutý. Má krátke internody, existuje veľa uzlov, v každom z nich je možné vyrobiť až tri desiatky uhoriek. Zelentsy sú malé uhorky (do veľkosti 8 cm, s hmotnosťou do 60 g), valcovité, svetlozelené, s malými tuberkulózami. Majú sladkú, príjemnú chuť bez horkosti. Táto odroda je skoro: Zelentsy začínajú dozrieť mesiac a pol po objavení prvých listov.

Jeho hlavné výhody:

 • vynikajúca chuť v čerstvej aj konzervovanej forme;
 • vysoká tolerancia k suchu a odtieň;
 • predčasnosť;
 • dobrá odolnosť proti mnohým chorobám (múčnatka, mozaika uhoriek a iné);
 • vysoká produktivita;
 • samoopylyaemost;
 • možnosť pestovania na otvorenom priestranstve aj na malých plochách v kvetináčoch alebo kvetináčoch.

Keďže táto odroda je hybridom prvej generácie, nevytvára produktívne semená, ktoré dedia rodičovské znaky.

Príprava semien na siatie

Ak chcete zbierať dobrú úrodu skleníkov, musíte sa postarať o predbežné spracovanie semien pred tým, ako ich vysiate do zeme. Zabezpečí sa tým hojný výskyt samičích kvetov na rastlinách, z ktorých sa vyvinú uhorky. Zvyčajne to trávia na konci zimy.

Tento proces zahŕňa štyri fázy:

 1. Sušenie v peci pri teplote 60 stupňov.
 2. Namáčanie semien umiestnených v gázových vreckách v špeciálnom roztoku na niekoľko hodín. Existuje niekoľko možností pre látky použité na tento účel (ich množstvo je určené na riedenie v litri vody): kyselina boritá - 20 mg, síran zinočnatý - 2 g, metylová modrá - 300 mg, dusičnan draselný - 5 g, superfosfát - 10 g. Ale častejšie celkové semená sa ošetria vo svetloružovom roztoku mangánu.
 3. Ochladenie v chladničke pri teplote -2 stupňov po dobu 6 hodín.
 4. Klíčenie na vlhkom tkanive. Táto fáza, ktorá zvyčajne trvá 2 až 3 dni, je veľmi dôležitá na identifikáciu nepostupujúcich vzoriek. Mali by byť zamietnuté.

Uhorky na parapete: rastie

Výsev a starostlivosť o osivo

Pripravené semená je možné vysiať do samostatných pohárov. Utraťte to takto:

 • Vytvorí sa špeciálna pôdna zmes pozostávajúca z rovnakých častí rašeliny, pilín, trávnika, humusu z trusu, do ktorých sa na lyžicu pridajú nitrophoski a močovina. Jej a zaspať v okuliaroch.
 • Pred výsevom ohriať nádrže so zmesou pôdy v horúcej vode.
 • Do šálky do hĺbky 2 cm zasadte jedno semeno.
 • Všetky nádoby so semenami až do klíčenia sa umiestnia do teplej miestnosti. Optimálna teplota pre nich je 25 stupňov.

Na dne nádrže na sadenie by mali byť drenážne otvory. Tieto kvetináče sa najlepšie umiestnia na paletu, kde bude odtekať nadmerná vlhkosť.

Na získanie silných sadeníc potrebujete nasledujúce podmienky:

 1. Dobré osvetlenie a ochrana proti prievanu.
 2. Denné zavlažovanie usadenou vodou pri izbovej teplote. Ak sa použijú sadenice, je potrebné ich poliať dvakrát denne.
 3. Vrchný obväz. Vykonáva sa 2-krát - dva a tri týždne po klíčení klíčkov. Roztok sa pripraví nasledovne: lyžička močoviny sa rozpustí v 3 litroch vody.

Presádzanie sadeníc

Keď sa na mladých rastlinách objavia dva listy, znamená to, že sadenice sú pripravené na presadenie na trvalé miesto. Pre stredné Rusko toto obdobie pripadá na druhú polovicu jari. Transplantácia si vyžaduje dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

 1. Pre každú rastlinu by sa mala pripraviť kapacita 5 až 8 litrov. Môžu to byť plastové fľaše s upraveným vrchom, keramické kvetináče, kvetinové krabičky alebo dokonca vrecká, v ktorých sa predávajú hotové zemné zmesi.
 2. Spodná strana týchto nádob opatrených drenážnymi otvormi je umiestnená z expandovanej hliny, drveného kameňa alebo malých kameňov.
 3. Nie je potrebné ich vyplniť zeminou až po okraj, ale v prípade vystavenia koreňov rastlín je potrebné zabezpečiť ďalšie vyplnenie pôdy.
 4. Zloženie pôdy by malo byť podobné zloženiu pôdy, v ktorej boli semená vysadené. Pred výsadbou sa Zem zalieva teplou vodou s prídavkom malého množstva manganistanu draselného.
 5. Rastliny sa vysádzajú a snažia sa čo najviac zachovať hlinenú hrudku s koreňmi.

Starostlivosť o uhorky

Starostlivosť o "Balcony Wonder F1" je nasledovná:

 1. Podväzok. Uhorka je horolezecká rastlina, ktorá potrebuje podporu. Na normálny rast sa drôt ťahá vo výške až 170 cm od zeme. Motúz je naň naviazaný a jeho spodný koniec krúti okolo rastliny. Tým je nasmerovaný na pohyb pozdĺž podpery.
 2. Zvieranie. „Balcony Miracle“ má jednu stonku, nevetví sa a nezhustne, z nej sa odstráni fúzy a bočné výhonky. Zostávajúce výhonky, ktoré narástli na drôt, ponechávajú nad vaječníkom iba jeden list.
 3. Vrchný obväz. Počas plodenia rastliny každých desať dní potrebujú výživu minerálnymi hnojivami a organickými látkami - drevný popol, výťažky z vaječných škrupín alebo čaju.
 4. zalievanie pod koreňom sa vykonáva najmenej 2-3 krát týždenne, pomocou dobre udržiavanej nie studenej vody.

Kontrola škodcov

 • Z roztočov zbavte sa pomocou tinktúry cesnaku pridaním malého množstva mydla (nasekaná hlava cesnaku na liter vody).
 • Z vošiek šetrí odvar tabaku (tabak z balíčka cigariet sa varí 10 minút v litri vody, potom ho dvakrát nariedi).
 • Z molíc môžete ušetriť odvar tabaku s vyššou koncentráciou alebo pomocou vysávača, ktorý je súčasťou režimu minimálnej spotreby.

Recenzie záhradníci

Mnoho milovníkov pestovania balkónových uhoriek považuje hybrid Hybrid F1 Balcony Miracle za jednu z najprijateľnejších a najvýnosnejších odrôd. Niektorí poľnohospodári odporúčajú výsadbu sadeníc uhoriek na balkóne v neskorých fázach, keď sa už objavilo viac ako 5 listov. Rastliny sa v tomto prípade prispôsobujú rýchlejšie a začínajú prinášať ovocie skôr.

Pri pestovaní sadeníc na otvorenom priestranstve alebo vo filmovom skleníku je podľa skúsených pestovateľov zeleniny vhodné používať narezané plastové fľaše. Ich horná časť (so zátkou) môže v tomto prípade slúžiť ako ochrana mladých rastlín pred mrazom.

Ako pestovať uhorky doma

Tieto uhorky sa cítia dobre pri zavesení kvetináčov, sú tiež originálnou ozdobou balkóna a jeho nezvyčajným tieňovaním. Pohodlné je aj mobilné mreža pre „Balcony Miracle“. Ale v tomto prípade, pre najlepší rast zelene, musíte použiť "krátke" stlačenie bočných výhonkov rastliny v dolných uzlinách.

Uhorka „Balkónový zázrak F1“ skutočne žije podľa svojho názvu. Je to veľmi chutné, poskytuje dobrú úrodu, používa sa v akejkoľvek forme, nie je náchylné k výsadbe a výsadbe. Na chránených balkónoch, ktoré sa nachádzajú na južnej strane budovy, sa tento vynikajúci skleník s dostatočným osvetlením pestuje aj v zime.