Rastliny

Bela Rose: Veľmi skorá a produktívna odroda zemiakov

Bela Rose: Veľmi skorá a produktívna odroda zemiakov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky „Bela Rose“ alebo „Bellarosa“ sa týkajú skorých odrôd nemeckého výberu. Pôvodcom odrody je Europlant pflanzenzucht-GMBH. Zemiaky tejto odrody sú zaradené do štátneho registra chovateľských výsledkov v roku 2006 a sú povolené na použitie v Ruskej federácii na území oblastí Volga-Vyatka, Stredná čierna zem a Ural.

Charakteristika odrody „Bella Rosa“

Rastlina je pomerne vysoká, stredného typu, zvislá. Listy veľkých rozmerov, uzavretého typu, zelené sfarbenie. Vlnitosť hrán je slabá. Kvetinové koruny strednej veľkosti, červenkasto-fialovej farby.

Koreňové plodiny oválneho alebo podlhovastého tvaru, pokryté mierne drsnou pokožkou červenej farby. Hmotnosť jednej koreňovej plodiny je od 118 do 210 g. Oči sú malej veľkosti. Dužina je svetlo žltá, béžovej farby. Obsahuje 15,7% škrobu. Obchodovateľnosť so zemiakmi od 82 do 99%. Čas uchovania úrody je 93%.

Odroda okrem vysokej chuti a vynikajúcej predajnosti vykazuje odolnosť voči patogénu rakoviny zemiakov a cystovej háďatke zemiakovej. Obdobie od výskytu sadeníc po technickú zrelosť koreňových plodín je 70 - 75 dní. Priemerné ukazovatele celkovej produktivity dosahujú 320 kg / ha.

Zemiaky "Bela Rose": pestovanie a starostlivosť

Pravidlá vykládky belaross

Zemiaky „Belosa Rose“ by sa mali pestovať na kvalitných, ľahkých, dobre hnojených a vysoko kvalitných priedušných pôdach. Na veľmi skorú kultiváciu sa odporúča klíčenie hľúz zemiakov tejto odrody.

Pri výsadbe skorých odrôd používaných na letnú spotrebu aj na skladovanie v zime by sa mali dodržiavať určité pravidlá:

  • miesto na zemiaky by sa malo pripraviť na jeseň, keď sa vykonáva hĺbkové vykopávanie so zavedením maximálneho množstva hnojiva;
  • v jarnom období, ak je to potrebné, by sa v závislosti od stavu pôdy na mieste malo vykonať opätovné vykopanie, vyrovnanie povrchu a označenie radov pozdĺž šnúry;

  • Odporúča sa umiestniť pristávacie otvory vo vzdialenosti 25 - 30 cm, pričom vzdialenosť medzi radmi musí byť 60 - 65 cm.
  • Pred spustením hľúz semien do otvorov nalejte do každej z nich asi 0,5 kg humusu s pridaním 1 lyžice. l. drevný popol;
  • po ukončení výsadby je povrch pôdy v oblasti presne zarovnaný s hrableom.

Zvláštnosťou odrody Belosa Rose je jej schopnosť preukázať vysokú produktivitu na rôznych druhoch pôdy. Táto odroda nemá žiadnu náchylnosť na nepriaznivé poveternostné podmienky a netrpí ani stresom v dôsledku sucha a vysokými teplotami, čo ju robí populárnou ako východisková odroda pre pestovanie neskúsených záhradníkov.

Funkcie starostlivosti o zemiaky

Odrody zemiakov „Bela Rose“ si získali mimoriadnu obľubu u pestovateľov zemiakov v našej krajine vďaka svojej nenáročnosti a schopnosti ľahko sa prispôsobiť neštandardným poveternostným podmienkam. Starostlivosť o zemiaky tejto odrody musí spĺňať najzákladnejšie opatrenia.

  1. Plevel by mal byť pravidelný a mal by byť sprevádzaný povrchovým uvoľňovaním pôdy medzi radmi zemiakov.
  2. Pri použití kompostu organického pôvodu vrátane slamy sa výrazne znižuje potreba buriny a uvoľňovania a zachováva sa optimálny obsah vlhkosti, ktorý je potrebný na tuberizáciu.
  3. Jednou z najdôležitejších činností, ktoré zemiaky požadujú v počiatočnom období vývoja, je proces hillingu. Zlepšuje nielen prevzdušňovacie vlastnosti pôdy, ale tiež zvyšuje oblasť výživy rastlín.
  4. Rýchla absorpcia živín z pôdy a vysoká produktivita zemiakov Belosa Rose si vyžadujú použitie vysoko kvalitných a účinných hnojív.
  5. Dobrým výsledkom je nielen obliekanie koreňov, ale aj postrek vrchov. Počas vegetačného obdobia sa uskutočňujú tri vrchné obväzy, ktoré sú dôležité v počiatočnej fáze vývoja rastlín. Neobvyklá aplikácia hnojiva v posledných fázach vegetačného obdobia často spôsobuje hromadenie škodlivých látok v hľúzach.

Na ochranu sadení zemiakov pred škodcami sa vrcholy ošetrujú insekticídmi a na zvýšenie odolnosti rastlín voči chorobám sa používajú účinné a moderné fungicídy. Proti chrobákovi z Colorado sa používajú bitoxibacilín alebo bicol. Postrek počas vegetačného obdobia s Binom vám umožní zničiť vošky. Zemiaky môžu byť chránené proti plesni a alterarióze pomocou Bravo, Maxima a Infinita.

Recenzie pestovateľov zemiakov

Záhradníci poznamenávajú, že zemiaky odrody Belosa Rose sú mimoriadne zriedkavé a majú vynikajúcu imunitu proti bakteriálnej hnilobe, rakovine zemiakov, vírusovým infekciám, háďatke cystovej a hrabatke zemiakovej. Podľa spotrebiteľských recenzií je tento zemiak veľmi chutný a patrí k typu varenia B.

Zemiaky "Bela Rose": zber

Odroda ruží Belosa navyše zvýšila udržiavaciu kvalitu plodiny, ktorá je vynikajúco udržiavaná počas zimy, a vyznačuje sa tiež minimálnou citlivosťou na mechanické škodlivé faktory. Najčastejšie sa táto veľmi skorá odroda stolových odrôd pestuje s cieľom dodávať zemiaky na trhy zeleniny veľmi skoro. Špičková poľnohospodárska technológia vám umožní získať hojnosť plodín vysokej kvality.