Inštrukcia

Dracaena Compact: podmienky a pravidlá pestovania

Dracaena Compact: podmienky a pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dracaena z latinského Dracāena patrí do rodu rastlín z čeľade špargle a sú to stromy alebo sukulentné kríky. Podľa rôznych zdrojov sa počet druhov pohybuje od 40 do 150. Významná časť tohto druhu rastie v Afrike. V južnej Ázii je niekoľko odrôd. Jediný druh rastie v trópoch v Strednej Amerike.

Všeobecné vlastnosti rastliny

Dracaena Compacta je členom druhu Dracaena fragrans (voňavý dracaena). Táto rastlina sa vyznačuje dekoratívnosťou a má pomerne dlhú a veľmi podobnú časti kmeňa kmeňa. Keď sa pestuje ako izbová rastlina, môže Dracaena Compacta dosiahnuť výšku 2 m. Priemer rastliny sa pohybuje od 1 do 1,5 m. Dracaena tohto druhu sa vyznačuje mimoriadnou stabilitou a vitalitou.

Dracaena compact: domáca starostlivosť

Domáca starostlivosť

Kompaktná Dracaena Care sa vyznačuje štandardnými opatreniami vhodnými pre všetky ostatné typy dracaena.

Výber miesta

Kompakt neznesie jasné osvetlenie. Pre takúto rastlinu je ideálny uhol vzdialený od okien, kde rozptýlené svetlo dopadne na drakaénu. Dracaena uprednostňuje stálosť, takže kvetina by sa mala pohybovať čo možno len zriedka. V lete je vhodné vziať rastlinu na lodžiu, chránenú pred prievanom a nárazy vetra.

Klimatické požiadavky

Vlasť Dracaena sú horúce krajiny, čo vysvetľuje lásku tejto tropickej rastliny k vysokej teplote a vlhkosti. Kompakt sa odporúča umiestniť do najteplejších miestností, kde teplota v zime neklesne pod 18 stupňov.

Kvetinárstva by mali pamätať na to, že pre Dracaena je teplota pod 12 stupňov tepla smrteľná. V lete rastlina ľahko toleruje zvýšenie teploty až o 30 stupňov. Vysoká teplota v miestnosti si však vyžaduje umelé zvýšenie vlhkosti.

Aby sa zabezpečilo prevzdušňovanie pôdy okolo koreňového systému, každé dva týždne sa odporúča pôdu opatrne uvoľniť do kvetináča.

Vrchný obväz

Postupy kŕmenia kompaktného dracaena by sa mali vykonávať od začiatku jari do konca letného obdobia. Odporúča sa používať špeciálne tekuté hnojivá s vysokým obsahom fosforu, ako aj draslík a dusík. Po zriedení takéhoto hnojiva podľa priložených pokynov by sa malo hnojivo naniesť na pôdu počas polievania nie viac ako dvakrát týždenne.

Zalievanie

Kompaktné zalievanie Dracaena musí byť časté a dosť hojné. V lete sa takéto podujatia konajú každý deň. V zime by sa frekvencia polievania mala znížiť na dva krát týždenne. Pestovateľ by mal mať prehľad o ornej pôde a pri prvých známkach sušenia voda pri izbovej teplote.

Starostlivosť o listy

Je veľmi dôležité pravidelne striekať listy drakaény pri izbovej teplote. Rastlina reaguje na vonkajšiu sprchu, ktorá vám ju umožní osviežiť a odstrániť usadeniny prachu. Po tomto postupe nemôžete nechať kvapku vody v listoch listov, čo veľmi často spôsobuje hnilobu rastlín. Osobitná pozornosť by sa mala venovať pravidelnému postrekovaniu listov zo spodnej strany.

Kompaktná transplantácia dracaena

Dracaena vyžaduje pravidelnú transplantáciu. Presádzanie dospelých rastlín sa odporúča najviac raz za tri roky. Mladé kvety sa môžu transplantovať častejšie. Je vhodné vykonať transplantáciu na jar, keď sa rastlina prebudí zo zimného spiaceho obdobia a je nastavená na aktiváciu rastových procesov.

Malo by sa pamätať na to, že každý následný transplantát si vyžaduje zväčšenie priemeru kvetináča v priemere o 4 cm. Je dôležité uprednostniť pristávaciu kapacitu akéhokoľvek prírodného materiálu. Taký kvetináč vedie vzduch dobre do koreňového systému rastliny a neumožňuje stagnáciu vlhkosti.

Je lepšie získať pôdu pre Compact compacta v záhradnom centre alebo kvetinárstve. Odporúča sa používať špeciálny výsadbový základný kvet pre interiérové ​​kvety obohatený o celý komplex vitamínov a minerálov. však je tiež povolená nezávislá produkcia substrátu.

Výsadbový substrát by mal pozostávať z rovnakých častí listnatej pôdy, rašeliny a preosiateho riečneho piesku s pridaním malého množstva dreveného uhlia. Posledný komponent je pre rastlinu veľmi dôležitý a týka sa profylaktického proti hnilobe koreňového systému kompaktného dracaena.

Spodok vykladacej nádrže by mal byť pokrytý vrstvou kvalitnej drenáže, ktorá zabráni stagnácii vlhkosti vo vnútri pôdy.

Kompaktná propagácia Dracaena

Existujú tri hlavné spôsoby propagácie Compacta Dracaena doma:

  • propagácia pomocou apikálnych odrezkov;
  • propagácia pomocou kúskov kmeňov;
  • množenie pomocou semenného materiálu.

Prvá možnosť, ktorá spočíva v orezaní vrchu kvetu a umiestnení výsledných odrezkov do nádoby s vodou a niekoľkými kvapkami heteroauxínu, získala najväčšiu popularitu. Po objavení sa koreňov sa rastlina vysadí do kvetinovej pôdy. Ďalšia starostlivosť sa vykonáva podľa štandardnej schémy.

Použitie kmeňových kusov na množenie si vyžaduje skúsenosť pestovateľa. Zakorenenie takéhoto materiálu by malo nastať v špeciálnom filmovom skleníku za podmienky výživnej pôdy, vysokej vlhkosti a teploty, ktorá nie je nižšia ako 25 stupňov.

Najťažší spôsob reprodukcie je pestovať Compacta dracaena zo semien. Táto metóda je namáhavá, vyžaduje si skúsenosti a amatérske záhradníci ju veľmi zriedka používajú.

Choroby a spôsoby, ako proti nim bojovať

S výhradou kultivačnej technológie a poskytnutím primeranej starostlivosti o rastlinu nie je Dracaena Compacta prakticky chorá. Hlavné problémy sú spojené so zhoršovaním kvality listov tejto kvetiny:

  • uschnutie a sušenie listov môže byť dôsledkom nedostatočného zalievania alebo použitia studenej vody;
  • výskyt bielených suchých škvŕn na listoch naznačuje, že rastlina bola popálená vplyvom slnečného svetla;
  • sčernenie koncov listov je najčastejšie výsledkom veľmi suchého vzduchu v miestnosti.

Malo by sa pamätať na to, že žltnutie dolných listov na compacta dracaena je normálny a prirodzený proces. Sfarbenie zelených listov je charakteristické pre všetky dracaena výlučne v hornej časti stonky.

Druhy dracaén

Koreňový systém kompaktného dracaena si vyžaduje osobitnú pozornosť. Nadmerná vlhkosť pôdy často spôsobuje hnitie koreňového systému. Je veľmi zriedkavé pozorovať porážku rastlín mierkou, roztočmi a múčnatkami, ktoré sa ľahko ničia pomocou drogy "Vertimek". Spracovanie sa vykonáva v súlade s priloženými pokynmi.

Compacta dracaena môže pestovať dokonca aj začínajúci pestovateľ: je potrebné vykonávať iba štandardné ošetrovacie opatrenia - pravidelné zavlažovanie a postrek, včasné kŕmenie a presádzanie.