Rada

Popis, vlastnosti a šľachtiteľská história jabloní Ligol, pravidlá pestovania

Popis, vlastnosti a šľachtiteľská história jabloní Ligol, pravidlá pestovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pre tento web chce každý letný obyvateľ získať to najlepšie. Takže pri výbere rôznych ovocných stromov. Ligolské jablone majú určité výhody, kvôli ktorým si ich vyberajú záhradníci. Tento druh je odolný voči chorobám, mrazu a suchu, navyše prináša úrodu lahodných jabĺk.

Stručná história šľachtenia odrôd

Tento druh je známy od roku 1972. Jabloň bola vytvorená v meste Skierniewice v Poľsku. Táto odroda sa objavila vďaka rodičovským druhom:

 • Golden Delicious;
 • Linda.

Z nich Ligol získal veľa pozitívnych vlastností.

Výhody a nevýhody pohľadu

Jabloň má vlastnosti, vďaka ktorým je populárna celé tie roky.

Klady:

 • mrazuvzdornosť;
 • vysoká produktivita;
 • nenáročnosť;
 • vysoká komerčná kvalita ovocia;
 • dlhá trvanlivosť;
 • schopnosť prepravovať na veľké vzdialenosti;
 • vysoká imunita.

Minusy:

 • ak dôjde k porušeniu pravidiel skladovania, jablká zhorknú;
 • vyžaduje neustále formovanie koruny a odstránenie rastu;
 • slabá odolnosť proti ohňu;
 • môže byť narušená periodicita zberu.

Každá rastlina má negatívne a pozitívne vlastnosti. Niektorí obyvatelia leta neberú do úvahy nevýhody, pretože sú zanedbateľné.

Vonkajší popis

Tieto informácie pomôžu obyvateľom leta zvoliť si správne miesto na pestovanie. Štúdium vonkajších vlastností rastliny pomôže zabrániť chybám v kultivácii.

Výška stromu

Ligol prvých 10 rokov intenzívne rastie, potom sa jeho rast spomalí. Strom dorastá až do 4,5 m.

Priemer koruny

Ak koruna nie je vytvorená, potom jej priemer dosahuje 3 m. Ale letní obyvatelia uprednostňujú prerezávanie, čo vedie k zvýšeniu výnosu.

Ročný rast

Zvláštnosťou jabloní Ligol je to, že silno rastie. Musí sa orezať, inak strom spomalí rast a vývoj. Ročný rast od 0,35 do 1 mil.

Koreňový systém

Korene stromu sú citlivé na prebytočnú vlhkosť. Keď sú presýtené tekutinou, začnú hniť, strom odumiera.Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu miesta na pristátie, pozemné by mali ležať v hĺbke 3 - 4 m.Koreňový systém je silný, tvorený hlavnými koreňmi a mnohými bočnými.

Vzhľad a chuť jabĺk

Plody jablone sú vyrovnané, vďaka tejto vlastnosti sa pestujú na predaj. Jablká sú veľké, maximálna hmotnosť je 400 g, priemerná hmotnosť je 250 g. Tieň ovocia je žltozelený, ale väčšina z neho je červená. Chutnosť je vynikajúca, hodnotenie degustátorov je 4,6 bodu na 5-bodovej stupnici. V zásade je chuť sladká, ale je tu aj kyslosť, jablká sú šťavnaté s hustou dužinou.

Priaznivo rastúce regióny

Aklimatizovanému kultivaru pre Poľsko sa na Ukrajine darí. Keďže podnebie je bližšie k poľštine. Okrem toho sa Ligol úspešne pestuje v Bielorusku a južných oblastiach Ruska.

Odroda charakteristická

Okrem externých údajov musí obyvateľ leta vedieť aj o ďalších kvalitách stromu. Na základe týchto údajov robí konečné rozhodnutie o výsadbe odrody.

Zimná odolnosť

Podľa výrobcov je tento druh schopný vydržať pokles teploty až na -17 ⁰С. Ale ak ho naštepíte na silný papier, je schopný previesť -30 ⁰С.

V regiónoch s chladnými zimami sa odporúča schovať jabloň pred nástupom chladného počasia.Na zimu sú stromy zabalené, pričom treba venovať pozornosť izolácii koreňového systému.

Imunita proti chrastavitosti a iným chorobám

Odolnosť Ligolu proti chrastavitosti a múčnatke je vysoká. Ale od bakteriálneho popálenia musíte neustále spracovávať. Infikované oblasti sú vyrezané a spálené.

Ak je strom ťažko postihnutý chorobou, je vyvrátený, aby sa zabránilo šíreniu choroby na ďalšie rastliny.

Životnosť stromu

Väčšina jabloní je dlhoveká, rastie 100 rokov. Ale plodenie obyčajných stromov je 20 - 40 rokov. A tie, ktoré sú vrúbľované na zakrpatený podpník, poskytujú úrodu 20 - 25 rokov.

Strom bol vyšľachtený iba pred 40 rokmi, ale pestovatelia predpokladajú, že jeho životnosť sa veľmi nelíši od iných jabloní.

Nuansy dozrievania a plodenia

Poznajúc zložitosť dozrievania jabĺk, je letný obyvateľ schopný ovplyvniť výnos. Pri dodržaní všetkých techník poľnohospodárskej technológie získajú bohatú úrodu chutných plodov.

Opeľujúce odrody

Ligol je samoplodný, a preto je potrebné v záujme zvýšenia počtu jabĺk pestovať ďalšie jablone. Mali by kvitnúť súčasne s touto odrodou.

Najlepšie opeľovače:

 • Mac;
 • Lobo;
 • Majster;
 • Sparťanský;
 • Fuji a iné odrody.

Výsadba viacerých druhov súčasne umožňuje bohatú úrodu.

Začiatok plodenia

Už v 3. roku rodí jabloň prvé plody. Ale počas prvých pár rokov je výnos na strom iba 3-4 kg. Postupne sa objem ovocia zväčšuje.

Zrenie

Plody sa zberajú v polovici septembra - začiatkom októbra. Plody sú pripravené na konzumáciu za niekoľko mesiacov. Počas tejto doby dosiahnu svoju konečnú zrelosť.

Zber a skladovanie jabĺk

Jablká sa skladujú na osobitných, dobre vetraných miestach. Po zložení sú umiestnené v drevených debnách a položené papierom. Ligolské jablká sa dobre uchovávajú v chladničke.

Použitie ovocia

Jablká sa často používajú čerstvé. Gazdinky však nájdu využitie pri prípravách na zimu aj pri varení.

Ako sadiť a pestovať ovocný strom

Správna technika pristátia vám pomôže vyhnúť sa budúcim problémom. Dodržiavanie odporúčaní skúsených obyvateľov leta umožní pestovať zdravý a silný strom.

Pristátie

Proces výsadby pozostáva z niekoľkých etáp, ich realizácia povedie k pozitívnemu výsledku.

Príprava sadeníc

Sadivový materiál je pripravený vopred. Ak sa sadenica bude skladovať celú zimu, jej korene sa ponoria do zmesi diviny a hliny, ponoria sa do suterénu alebo sa na miesto nakvapkajú. Rastlina by mala byť silná, bez viditeľného poškodenia.

Načasovanie

Vysadené na jar, je to najlepší čas na výsadbu ovocného stromu. Letný obyvateľ si deň vyberá nezávisle, berúc do úvahy zvláštnosti podnebia v regióne bydliska. Sadenice sa vysádzajú pred začiatkom toku šťavy.

Požadované zloženie pôdy

Úrodná pôda je najpriaznivejšou možnosťou pre rast mladého ovocného stromu. Je vhodné zvoliť nasledujúce zloženie pôdy:

 • hlina;
 • piesčitá hlina;
 • čierna pôda.

Ak je to potrebné, pred kopaním sa do pôdy vloží humus, hnoj a minerálne hnojivá.

Optimálne umiestnenie

Miesto na výsadbu by malo byť osvetlené slnkom, chránené pred prievanom a vetrom. Osobitný význam má výskyt podzemných vôd a podmáčanosť pôdy. Jabloň Ligol netoleruje nadmernú vlhkosť.

Rozloženie a rozmery otvoru

Hĺbka výsadbovej jamy je 0,8 m, šírka až 1 m V prípade potreby sa vytvorí drenážna vrstva. Potom sú pokryté zmesou zeme s humusom, riečnym pieskom, rašelinou a popolom z dreva. Vytvorí sa malá kopa, na ňu sa položí sadenica. Posypte úrodnou pôdou tak, aby koreňový krk zostal na povrchu zeme.

Ako polievať a hnojiť

Prvýkrát, keď sadenica potrebuje veľa vody, zalieva sa 1 - 2 krát týždenne. Nevyplň. Postupným starnutím sa počet zálievok znižuje. Dospelé rastliny sa polievajú na jar, počas kvitnutia, plodenia a po zbere.

Hnojivá sa neuplatňujú prvý rok. Potom, čo je napojená s mullein infúzie a komplexných minerálnych hnojív.

Prerezávanie koruny

Je potrebné vytvoriť jabloň, pretože Ligol je náchylný na zahustenie. Preto sa odporúča vykonávať formatívne prerezávanie na jar a na jeseň. Sanitárny rez sa vykonáva počas celého vegetačného obdobia. Z jabloní sa odstránia suché, zdeformované a choré konáre.

Prevencia chorôb a škodcov

Na jar a na jeseň sa vykonávajú preventívne ošetrenia ovocných stromov. Postriekané sú chemickými látkami pri dodržaní bezpečnostných opatrení. Preventívne opatrenia sa považujú za správne vysádzanie a včasné vykonávanie poľnohospodárskych techník. V prípade chorôb počas kvitnutia a plodenia sa liečia ľudovými prostriedkami.

Príprava jablone na zimu

S relatívnou zimnou odolnosťou musí byť Ligol na zimu pripravený. Kmeň je zabalený izoláciou, kruh kmeňa je ošúchaný a pokrytý mulčom. Jabloň Ligol je ideálna pre tých záhradkárov, ktorí pestujú jablká na uskladnenie.


Pozri si video: Řez ovocných stromů část 1. Jak správně ostříhat stromy. (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Tygole

  My compliments to the author, brightened up a break at work. Zaujímavé.

 2. Nyke

  The good idea, it agrees with you.

 3. Zavier

  Úžasná myšlienka

 4. Marvyn

  efektívne?

 5. Lorne

  Well written, learned a lot for myself, thank you for that!Napíšte správu