Rada

Kedy a ako sa zberá cibuľa na severozápade: odporúčania pre kopanie v rôznych regiónoch Ruska

Kedy a ako sa zberá cibuľa na severozápade: odporúčania pre kopanie v rôznych regiónoch RuskaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aj keď sa zdá, že podnebie Leningradskej alebo Arkhangelskej oblasti nie je vôbec vhodné na pestovanie zeleniny, na poliach a záhradách sa vysádza mrkva, hrach, kapusta a dokonca aj cibuľa. Počasie v tomto regióne nepraje veľkým počtom slnečných dní, vysokým teplotám, teplým nociam. Stáva sa, že do konca leta neprestane pršať a dozrievanie plodín sa odkladá. Keď je čas na zber cibule na severozápade, pochopíte to tak, že budete venovať pozornosť určitým znakom. Je dôležité nevynechať okamih úplného dozretia, inak sa úroda zozbieraná v nesprávnom čase nebude skladovať, ale bude hniť a zhoršovať sa.

Vlastnosti zberu cibule na severozápade

Kultúru milujúcu teplo možno pestovať na Sibíri a v regiónoch Pskov a Vologda. Ale jeseň do týchto oblastí prichádza rýchlo a napriek tomu, že v auguste slnko stále svieti a dokonca sa otepľuje, v noci nie je teplo, objavujú sa husté hmly a rozdiel medzi dennými teplotami sa zväčšuje. Na severozápade sa pestujú skoré odrody cibule, ktoré zrejú za 90 dní, a stredné - do 120 dní, neskoršie tu nedozrievajú.

V regióne Arkhangelsk

V severnej časti regiónu, ktorá má významné územie, sa zelenina vysádza o niečo neskôr ako na juhu a odlišné je aj načasovanie zberu. Dokonca aj teplomilné paradajky zrejú na otvorených posteliach v regióne Arkhangelsk. Cibuľa sa tu zberá do polovice augusta, za slnečného leta sa zber produktu na zimu začína v poslednej júlovej dekáde. Práce sú v zhone, aby sa dokončili pred začiatkom dažďov.

V Leningradskej oblasti

Obyvatelia Petrohradu a jeho okolia nie sú spokojní s letom s dostatkom slnka a tepla, neustále je tu vysoká vlhkosť. Obyvatelia leta vo svojich pozemkoch rastlín Cibuľa cibuľa, ktorá sa zvyčajne zberá v polovici augusta, ale obdobie sa upravuje s prihliadnutím na:

 • odrody plodín;
 • poveternostné podmienky;
 • vonkajšie znaky;
 • umiestnenie stránky.

Čistenie sa vykonáva v pekných dňoch bez čakania na zlé počasie. V opačnom prípade je problematické pripraviť cibuľu na zimu.

V Kaliningradskej oblasti

Pestovanie plodín zo sadeníc v regiónoch, kde je leto krátke, vám umožňuje získať plnú úrodu. V klimatických podmienkach, v ktorých sa nachádza Kaliningradská oblasť, sa vyberajú odrody s dlhým vegetačným obdobím.

Cibuľoviny dozrievajú rýchlejšie, sú dobre skladované, na rozdiel od rastu zo semien, čo je možné v južných oblastiach a v strednom pruhu.

Od prvých dní sa obyvatelia leta a záhradníci v Kaliningradskej oblasti snažia zberať úrodu skôr, ako začnú pršať. Cibuľa sa tu vysádza, keď sa pôda zahreje na 10 stupňov, a to sa deje v posledných dňoch apríla - začiatkom mája. Od tretej dekády júla, keď sú jasné dni, začnú žiarovky zbierať na zimné uskladnenie.

V Novgorodskej oblasti

V chránenom a otvorenom teréne sa zeleninové plodiny pestujú na území Valdai Upland a Priilmenskaya Lowland, ktoré patria do regiónu Novgorod.

Najprv obyvatelia leta a záhradníci vysadia miestne odrody zo sadeníc s cibuľkami s priemerom 2 cm a potom použijú vzorky, ktoré v krátkom lete poskytnú najlepšiu úrodu, ktorá sa začína vykopávať od posledných júlových dní . Práce sú ukončené do polovice augusta, hoci september v Novgorodskej oblasti stále teší teplo, ale prezreté hlavy nebudú uložené.

Cibuľa sa zberá v závislosti od regiónu

Obdobie, keď je potrebné pripraviť sa na zimu, závisí od typu kultúry, času vysadenia do zeme, počasia a charakteristík starostlivosti. V rovnakom regióne plodina dozrieva s rozdielom až 2 týždňov. V horúčave skôr dozrejú suché hlavy.

Pre severozápad, stred Sibír, je termín, do ktorého je potrebné odstrániť cibuľu, 20. augustový deň. Vo väčšine regiónov po tomto dátume začnú dlhotrvajúce a studené dažde. Sušenie hláv na dlhodobé skladovanie sa stáva zložitým.

Ako určiť zrelosť okopanín

Je veľmi dôležité presne vedieť, kedy treba zberať úrodu. Cibuľa sa nesmie nechať prezrieť, inak:

 1. Horná šupina odpadáva.
 2. Na hlavách sa tvoria korene.
 3. Výrobok stráca svoju chuť.
 4. Plod je postihnutý chorobou.

Nezrelé žiarovky rýchlo hnijú, pretože mikróby smerujú cez šťavnatý krk do nich.

Podľa niektorých znakov je možné určiť, kedy je čas na zber. Hlavné medzi nimi je zažltnuté a sušené perie. Začnú sa rozpadávať a ležať a vonkajšie váhy menia svoj odtieň, krk sa stenčuje a vysychá. Dátum vykopania žiaroviek môžete vypočítať tak, že k dňu výsadby pripočítate ďalších 65 až 80 dní.

Prípravné práce

Pred zberom zeleniny na dlhodobé skladovanie musíte použiť tipy, ktoré vám pomôžu znížiť počet pokazených hláv. 20 dní pred zberom musíte prestať uvoľňovať zem a hnojiť hnojivami. Ak je predpoveď daždivého počasia, výsadba môže byť pokrytá plastom. Týždeň pred vykopaním žiaroviek je horná časť zbavená pôdy.

Je lepšie hlavy ráno odobrať a mať istotu, keď je sucho. Nie je potrebné ich vyťahovať, musíte ich vypáčiť lopatou alebo vidlami. Cibuľoviny sa sušia na vzduchu umiestnením na vrecovinu.

Ako urýchliť proces zrenia

V severozápadnej oblasti sa často stáva, že nastal čas vykopať cibuľu a listy sa ani len nechystajú ľahnúť. Daždi a chladné leto bránia dozrievaniu hláv.

Zastavenie polievania

Vonkajšie váhy v suchom počasí rýchlejšie vysychajú. Kvôli urýchleniu dozrievania žiaroviek nie sú postele už tri týždne pred termínom zberu zalievané, čo umožňuje výrazné zníženie obsahu vlhkosti v pôde.

Podkopávanie koreňov

Majitelia záhrad sa uchyľujú k niektorým postupom, ktoré pomáhajú urýchliť ukladanie peria a dozrievanie zeleniny. 15 dní pred skladovaním:

 1. Konce koreňov zastrihnite v hĺbke 6 cm.
 2. Hrabú v hlavách a prestávajú dostávať živiny z pôdy.
 3. Z cibúľ striasajú pôdu.

V žiadnom prípade by ste nemali perie kosiť, keď váhy ešte nevyschli. Prostredníctvom nich sa baktérie prenášajú na plod, čo vedie k jeho rozpadu.

Vystavenie žiaroviek

V južných oblastiach zelenina rýchlo dozrieva. V severozápadnej oblasti vlhké chladné počasie bráni vysušeniu váhy a usadzovaniu peria.

Na urýchlenie tohto procesu je odhalená horná časť hláv, nemôžu prijímať dostatočnú výživu zo zeme a dozrievajú.

Žatva

Je potrebné začať vykopávať žiarovky z pôdy, keď je zakrytá viac ako polovica peria. Za 10 dní sa všetky rozpadnú a počas tejto doby je vhodné úplne odstrániť hlavy, ktoré budú mať čas na dozretie.

Obdobie čistenia určujú aj ďalšie kritériá:

 1. Šupinatý krk cibule po stlačení chrumká.
 2. Spodné listy vädli.
 3. Na niektorých koreňových plodinách vykorenili korene.

Vo voľnej pôde nemožno žiarovky tlačiť vidlami alebo lopatou, ale jednoducho ich ťahať za zväzok. V hlinenej pôde sa kopajú a pôda sa starostlivo čistí rukami, a nie nástrojmi, aby sa nepoškodila koreňová plodina.

Vykopané žiarovky spolu s pierkom sa musia sušiť najmenej týždeň, za jasného počasia sa hlavy nechajú na čerstvom vzduchu celý deň a večer sa odvezú do vetranej stodoly alebo na verandu.

Vlastnosti upratovania v daždivom počasí

V severozápadných oblastiach nemusí slnko svietiť vždy na konci júla, o to viac v auguste prichádzajú pekné dni. V tomto regióne musíte byť pripravení na to, že zber sa bude musieť robiť za vlhkého počasia, keď je ťažké určiť, či je cibuľa zrelá. Ak chcete vysušiť hlavy vybrané v daždi, musíte ich dať do jednej vrstvy v teplej miestnosti, ktorá je dobre vetraná.

Raz denne musia byť žiarovky obrátené, vyrezané alebo poškvrnené žiarovky sa vyberajú osobitne. Nie je potrebné čistiť zem, kým sa pôda nezačne sama rozpadávať. Po zložení hláv v drevených debničkách schnú najmenej týždeň. Ak sú žiarovky príliš znečistené, umyjú sa vodou a odstránia sa šupiny, ktoré sa znovu objavia po troch týždňoch, keď korene vyschnú v dobre vetranej miestnosti.

Ako pripraviť cibuľu na uskladnenie

Perie sa nezastrihuje ihneď po zbere. Počas sušenia sa hlavy otáčajú najmenej raz denne, aby vzduch rovnomerne vstupoval. Po 8 alebo 10 dňoch sa odstránia korene a listy, krk sa odreže, aby zostalo až 5 cm.

Po ďalších 2 týždňoch sa žiarovky vytriedia, a ak sú váhy suché a šuštia, znamená to, že zelenina je pripravená na uskladnenie. Hlavy sa prenášajú do košov, škatúľ.

Obyvatelia leta a záhradníci tiež zbierajú semená pre ďalšiu výsadbu zo svojich záhonov. Aby ste to dosiahli, vezmite husté žiarovky, ktorých priemer je asi 10 cm, Po dobu troch mesiacov sa uchovávajú v teplej miestnosti, v apríli sa odošlú na zem a odrežú krk. Vzdialenosť medzi žiarovkami 15 cm, trochu viac medzi riadkami. Koncom augusta listy žltnú a sú suché, semená dozrievajú.

V súkromnom dome je plodina ponechaná v suchom suteréne alebo v kôlni. V byte je tiež možné nechať si vysušené hlavy až do budúcej jari. Za týmto účelom sú tkané vence alebo vrkôčiky, ktoré sú viazané na strop alebo stenu v špajzi alebo v kuchyni.

Na izolovanom balkóne alebo lodžii sa žiarovky posielajú do košov alebo drevených krabíc, ktorých výška nepresahuje 25 cm, a zavesia sa do pančuchy alebo sieťky.

Aby zozbieraná plodina neklesla a nevyschla, musí sa skladovať v miestnosti, kde vlhkosť nie je nižšia ako 55%, ale nie vyššia ako 60. Teplota, pri ktorej sa repa uchováva pre potraviny, by mala byť v rozmedzí od 20-22, na pierku - pri 5 stupňoch ... Malé sadenice, ktoré sa vysádzajú na získanie čerstvej zelene, sa nechávajú v interiéroch, kde nie je vyššia ako 5 ° C. Aby sa zabránilo vysušeniu malých cibuľovín, sú na zimu zasiate. Na jar sa objavujú klíčky, ktoré sa rýchlo rozvíjajú, vytvárajú sa mladé listy.


Pozri si video: POHODA ZAHRADA AUGUST 8 CAST PESTOVANIE CIBULE (August 2022).