Rada

Aké bylinky môžu a nemôžu dostávať domáce káčatá, čo jedia a milujú

Aké bylinky môžu a nemôžu dostávať domáce káčatá, čo jedia a milujú


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chov kačíc sa považuje za dosť výnosný poľnohospodársky smer. Kačice rýchlo priberajú na váhe. V mäse týchto vtákov je veľa užitočných prvkov. Zároveň nie je potrebné zvláštne úsilie na držanie vtákov. Stále je však potrebné dodržiavať niektoré pravidlá. Najskôr musíte vedieť, akú trávu môžete dať káčatkám.

Akú trávu je možné dať káčatkám?

Šťavnaté jedlo je v lete základom výživy mladých jedincov. Pre káčatá je prípustné dávať riasy, zelenú zeleninu, mleté ​​zelené plodiny, okopaniny. Ak chcete do svojej stravy pridať rozmanitosť, môžete do nej zahrnúť aj obilniny. Ich objem by však nemal presiahnuť štvrtinu celkového objemu potravín.

V lete stojí za to pripraviť kombinovanú siláž. To pomôže kačaťkám počas celej zimy dodávať zdravú trávu. Je dôležité, aby siláž prestala vylučovať vôňu nakladaných jabĺk. Z tohto dôvodu musí surovina dozrievať najmenej 45-60 dní. Na odstránenie prebytočných kyselín by sa na každý kilogram krmiva mali pridať 2 lyžice mletej kriedy. To pomôže poskytnúť živiny mladým vtákom.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Kačiatkam je od 3. dňa dovolené dať nasekanú zeleň. Vtáky milujú krídlatku, ďatelinu, mladú žihľavu. Môžu im byť podávané quinoa, lopúch, lucerna, skorocel. Odporúča sa vopred zeleninu dôkladne opláchnuť.

Aby káčatá mohli normálne rásť a vyvíjať sa, musia im poskytovať správnu a vyváženú výživu. Mladé zvieratá potrebujú tieto druhy krmiva:

 • obilniny - ovos, jačmeň, kukurica, pšenica;
 • strukoviny - hrášok sa používa najčastejšie;
 • potravinový odpad;
 • zeleň - vrcholy púpavy, repy alebo mrkvy, kapusta;
 • špeciálne kŕmne zmesi - musia byť vyvinuté na kŕmenie kurčiat.

Je celkom vhodné používať kŕmne zmesi. Aby ste to dosiahli, musíte si zvoliť zmes v závislosti od vekovej kategórie vtáka a niekoľkokrát denne ju dávať mladým jedincom. Zároveň poľnohospodári, ktorí chovajú kačice, zvyčajne vyrábajú kŕmne zmesi sami.

Kukurica by mala byť cenným zdrojom sacharidov. Môže to byť až polovica stravy. Pri použití jačmeňa na kŕmenie káčat je potrebné mať na pamäti, že škrupina jeho zŕn je zle strávená. Preto musia byť vopred namočené najmenej 10 hodín. To isté platí pre ovos. Jeho semená majú často tvrdú škrupinu.

Rovnako dôležitá je príprava dobrých pasienkov pre vtáky. Najlepšie je za týmto účelom zvoliť pozemok na juhu farmy. To je miesto, kde sa dostane maximálne množstvo svetla. Miesto by malo byť oplotené sieťou a rozdelené do niekoľkých častí. Je žiaduce, aby sa na území pastviny nachádzala nádrž - v nej káčatá nájdu až 50% potravy, čo pomôže výrazne znížiť náklady.

Aké zelené by sa nemali dostať kačiciam?

Je nebezpečné kŕmiť kačice mulard alebo iné odrody zakázané potraviny. To vedie k negatívnym zdravotným následkom a je plné zažívacích ťažkostí alebo iných patológií. Okrem toho nedostatok určitých prvkov negatívne ovplyvňuje vzhľad vtákov. Začnú doslova chradnúť, strácajú imunitu. Jedným z nepriaznivých dôsledkov pre chovateľov hydiny je zastavenie rastových procesov. Preto je také dôležité byť opatrný.

Pred naplnením podávačov stojí za to vyskúšať kačací pažerák. Ak zostane pevná, znamená to, že trávenie sa nezačalo. Preto sa neodporúča zaťažovať žalúdok.

Pri kŕmení zelených káčat by sa mali brať do úvahy nasledujúce pravidlá:

 • nedávajte káčatká jedovaté zelené, ktoré môžu vyprovokovať smrť - k takým rastlinám patrí čierna slepica, cicuta, kohútik, skorocel;
 • varte žihľavu vopred vo vriacej vode - ak dôjde k porušeniu tohto pravidla, existuje riziko poškodenia vnútorných orgánov;
 • nedávajte operené javorové listy, ktoré sú pre káčatá veľkým nebezpečenstvom;
 • ľadový šalát - je dovolené dávať ho veľmi opatrne, pretože prebytok tohto produktu môže spôsobiť hnačku;
 • surové baklažány, zelené paradajky, biele zemiaky - tieto rastliny patria do čeľade Solanaceae, a preto sa považujú za veľmi toxické pre káčatá;
 • surové sušené fazule - majú toxické vlastnosti;
 • špenát - bráni úplnému vstrebávaniu vápniku.

Okrem toho by ste nemali kačiatkam dávať tieto druhy potravín:

 • múka - pri pridávaní tohto produktu do krmiva existuje riziko vzhľadu pasty, ktorá vyvoláva upchatie nosa;
 • chlieb - čerstvé aj plesnivé výrobky sú škodlivé, existuje riziko vzniku aspergilózy;
 • citrusové plody - vyvolať porušenie absorpcie vápnika;
 • mliečna kaša a čerstvé mlieko - tieto výrobky sa rýchlo kazia a môžu vyvolať hnačky.

Zároveň môžete dať káčatku cibuľu zelenú alebo pryšec. Odporúča sa vopred brúsiť zeleň.

Vlastnosti zimného kŕmenia

V zime je tu prirodzený nedostatok zelene a drobných zvierat. Na doplnenie nedostatku živín musíte použiť ďalšie látky. Kačice jedia dvakrát denne - ráno a večer. Chovatelia hydiny môžu zároveň využívať rôzne možnosti výživy.

Poľnohospodári často poskytujú vtákom suché krmivo. Môže obsahovať obilniny, semená, prach. Je tiež dovolené používať rybiu alebo kostnú múčku. Niektorí chovatelia hydiny uprednostňujú kŕmenie svojich vtákov mokrým jedlom. Na výrobu kaše, siláže, varených zemiakov, parného sena sa používajú.

Koľkokrát za deň kŕmiť?

Režim kŕmenia pre káčatá závisí od veku. Mláďatá, ktoré sa práve narodia, je potrebné kŕmiť až 7-krát denne. Vtáky staršie ako 2 týždne potrebujú päť jedál denne. Kačice po 16 týždňoch sú vhodné pre stravu dospelých.

Formulácia stravy

Pred zostavením stravy pre domáce zvieratá stojí za to určiť ciele ich chovu. Je dôležité brať do úvahy vlastnosti plemena. Takže vtáky chované vo výrobných podmienkach sa ťažko prispôsobujú domácemu krmivu a vyžadujú špeciálnu výživu rastlín. V iných situáciách sa menu nebude líšiť.

Počas obdobia kŕmenia by ste mali dodržiavať nasledujúce tipy:

 1. Kŕmte káčatá niekoľkokrát denne. Novorodené kurčatá potrebujú 7 jedál. Za 2 týždne stačí 4-5 kŕmení.
 2. Pred prechodom na jedlo stojí za to dať šľahaný žĺtok slabým vtákom.
 3. Monitorujte dostupnosť neustáleho prístupu k jedlu a vode. Neodporúča sa však používať studenú vodu. Jeho teplota by mala byť +20 stupňov.
 4. Po 16 týždňoch preneste vtáky na krmivo pre dospelých.
 5. Nedávajte liečivé jedlá zdravým káčatkám. Môžu negatívne ovplyvniť stav vnútorných orgánov.
 6. Keď kupujete jedlo v obchode s domácimi zvieratami, vyberte si jedlo špeciálne pre káčatá. Neodporúča sa používať formulácie pre kurčatá.
 7. Nedávajte vtákom jedlo, ktoré nie je pre ne určené. Je teda zakázané používať chlieb na kŕmenie kačiek.

Je povolené povoliť kačice v zelenom jedle, keď je pôda úplne zahriata. Za nepriaznivého počasia stojí za to dať káčatám v stodole nakrájanú zeleň.

Kŕmenie káčatok má množstvo funkcií. Aby vtáky mohli normálne rásť a zostať zdravé, určite potrebujú čerstvú zeleň. Je dôležité vziať do úvahy, že nie všetky bylinky sa môžu dávať kačiciam. Niektoré druhy zelene sú jedovaté a negatívne ovplyvňujú stav vtákov.


Pozri si video: Colour chicks how to make a box home for chicks #allinone (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Jugor

  Ako odborník môžem pomôcť. Spolu môžeme dospieť k správnej odpovedi.

 2. Bentleah

  Ideálne

 3. Jantis

  Niečo v tom je.Napíšte správu