Tipy

Odporúčania pre pestovanie hrozna na Sibíri pre začiatočníkov

Odporúčania pre pestovanie hrozna na Sibíri pre začiatočníkov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno na Sibíri rastie a dozrieva celkom dobre, pri správnom výbere odrody alebo hybridnej formy, ako aj pri dodržiavaní kultivačnej technológie. Chovatelia a amatérski vinári každoročne vyrábajú nové odrody, ktoré sú dokonale prispôsobené na pestovanie v náročných klimatických podmienkach tohto regiónu.

Rastúce vlastnosti

Pestovanie viniča na Sibíri má svoje vlastné vlastnosti, ktoré sú dôsledkom veľmi krátkeho a často chladného letného obdobia plodín, ktoré milujú teplo. V južnej časti západnej Sibíri, najmä v panenských regiónoch, sa zvyšuje kontinentálna klíma a formovanie podnebia východnej Sibíri je okrem teritoriálnej polohy regiónu ovplyvňované znakmi reliéfu.

Klimatické podmienky na Sibíri však majú pre vinohradníctvo svoje dôvody: existuje veľmi malé riziko poškodenia viníc spôsobeným fyloxérou alebo plesňou.

Hlavným problémom začínajúcich pestovateľov je pestovanie hrozna na otvorenom priestranstve. Mnohí záhradníci odmietajú túto metódu v prospech pestovania v skleníku. Chránená pôda poskytuje dobrý rast a vývoj viniča a tiež vám umožňuje získať bohatú a kvalitnú plodinu.

Aby ste mohli pestovať plnohodnotné a dobre nesúce vinič, mali by ste zvoliť správnu odrodu. Preukázanie vysokých výnosov na Sibíri môže v podmienkach filmového úkrytu dosiahnuť iba skoré odrody alebo čiastočne dozrievanie. Je vhodné používať očkované sadenice na vytrvalých odrodách odrôd zo severoamerického výberu alebo z divého hrozna z Ďalekého východu.

Technológie severného vinárstva

Napriek ťažkostiam spojeným s pestovaním hrozna na Sibíri v otvorenom prostredí mnohí skúsení vinári v regióne úspešne pestujú najvhodnejšie odrody mimo skleníkov.

Názov odrody pre otvorené priestranstváOpis zariadeniaBerry popisVlastnosti triedy
"Krása severu"Získané krížením odrôd „Dawn of the North“ a „Typhi pink“. Veľmi skoré dozrievanie. Kríky sú silné, veľké, uvoľnené, stredne husté kefy, kónické alebo rozvetvené, s hmotnosťou do 255 gBobule sú veľké, mierne oválne, belavé s ružovým nádychom. Koža je tenká, silná. Dužina bobúľ je mäsitá, šťavnatáOdolné voči šedej hnilobe a popraskaniu bobúľ. Odolnosť proti mrazu až do -25 ° C
"Lastovička"Odroda sa získala krížením hrozna Madeleine Anzhevin a Kokur Red. Extra predčasné zrenie. Kríky strednej výšky, kvitnúce bisexuálne. 325 g valcové kefyBobule sú stredne mierne oválne, tmavo modré. Pokožka je tenká. Buničina je mäsitá, šťavnatáRastlina je často ovplyvnená osami. Dostatočná odolnosť proti mrazu

"Muromets"

Odroda sa získava krížením hrozna „North“ a „Victory“. Stolová odroda s veľmi skorým obdobím dozrievania. Kríky sú energické. Kvet je bisexuálny. Veľké, kónické kefy so strednou hustotouBobule sú veľké, oválne, tmavofialové. Buničina je mäsitá, chrumkavá. Voskovitý povlak je dostatočne hrubýVysoká odolnosť proti poškodeniu plesňami, náchylnosť na poškodenie oídiom. Odolnosť proti mrazu až do -25 ° C
"Zilga"Univerzálna odroda s ranou zrelosťou. Kríky sú energické. Štetce sú husté, veľké, valcové, s krídlom. Priemerná hmotnosť do 410 gBobule sú veľké, mierne oválneho tvaru, čiernej a modrej. Buničina je hlienová. Ochutnávka skóre 7,1 boduOdolný voči porazeniu plesniam, oidium, šedej hnilobe. Odolnosť proti mrazu až do -26 ° C
"Solovjov-58"Získané z kríženia odrôd "Gayyar-157" a "Pearl Saba". Jedáleň, s predčasným zrením. Puzdro je stredne veľké. Zhluky sú veľmi voľné alebo voľné, malé, valcovité.Bobule sú stredne okrúhle, biele s šedavo-zlatavým odtieňom. Chuť s muškátovým orieškomOdolný voči plesniam a hnilobe. Odolné voči mrazu

Začínajúcim vinárom sa odporúča pestovať túto teplomilnú a skôr rozmarnú plodinu pomocou koreňových plodín v chránenej pôde.

Názov odrody pre krytú zemOpis zariadeniaBerry popisVlastnosti triedy
"Tuka"Tabuľka predčasného zrenia. Krík je zarastený. Kvet je bisexuálny. Štetce strednej hustoty, veľké, valcové, okrídlené. Priemerná hmotnosť 850 gBobule sú stredne okrúhle, biele, so semenamiNa pleseň je oidium nestabilné
"Rusven"Veľmi skoré dozrievanie. Kríky sú energické. Štetce strednej hustoty alebo hustoty, veľké, valcové, stredne ťažké do 550 gBobule sú veľké, okrúhle, matné ružové. Buničina je šťavnatá a sladkáOdolnosť proti plesniam, oídiu. Odolnosť proti mrazu až do -25 ° C.
"Amirhan"Tabuľka, skoré zrenie. Krík je zarastený. Kvet je bisexuálny. Husté kefy, veľké, valcové, s hmotnosťou do 850 gBobule sú veľké, oválne, ružové. Chuť je jednoduchá, príjemná, s jemným muškátomOdolnosť proti mrazu je priemerná. Odroda môže byť ovplyvnená šedou hnilobou.

"Delight"

Jedáleň predčasne dozrieva. Puzdro je stredne veľké. Funkčne kvety ženského typu. Kefa voľná, veľká, kužeľovitého tvaru, s hmotnosťou do 830 gBobule sú na slnku veľmi veľké, oválne alebo oválne, ružové a červenkasté. Pokožka je tenká. Buničina je mäsitá. Chuť je veľmi príjemná a harmonická.Odolnosť proti plesniam, oídiu, šedej hnilobe. Odolnosť proti mrazu až do -25 ° C
Kara JigiKrík je zarastený. Kvet je bisexuálny. Stredné alebo voľné kefy, stredné, kónickéBobule sú malé, oválne alebo oválne, čierne. Pokožka je hrubá a silná. Buničina je mäsitá, šťavnatáNedostatočná odolnosť proti mrazu. Odroda je veľmi ovplyvnená odrodou

Technológia pestovania skleníkov

Pestovanie hrozna v skleníkoch je veľmi sľubné, najmä v oblastiach, kde sa často vyskytujú jarné mrazy a letné obdobie je pomerne krátke. Technológia pestovania hrozna v skleníku má množstvo odlišností od pestovania na otvorenom priestranstve. Na dosiahnutie dobrého výsledku je veľmi dôležité prísne dodržiavať poľnohospodársku technológiu, zabezpečovať optimálne teplotné podmienky rastlín, včasné kŕmenie a zalievanie a kompetentné rezanie hroznových kríkov.

 1. Konštrukcia skleníka na pestovanie hrozna by mala byť čo najvyššia, nie menšia ako 3 ma dostatočne priestranná.
 2. Odporúča sa uprednostniť odolné konštrukcie vybavené vysokokvalitnými osvetľovacími zariadeniami a vykurovacím zariadením.
 3. Pri používaní výkonných vykurovacích systémov je potrebné prísne monitorovať indikátory vlhkosti a vykonávať systematické vetranie.
 4. Napriek adaptabilite niektorých odrôd na pestovanie v podmienkach uzavretého terénu je potrebné včas vykonať manuálne opelenie.
 5. Či už má alebo nemá raziť výhonky a odtrhávať listy, ktoré zakrývajú zhluky, keď sa pestujú v skleníku, každý pestovateľ sa rozhodne podľa vlastného uváženia na základe stavu rastliny a zaťaženia.

Pri pestovaní hrozna v skleníkoch musí záhradník venovať pozornosť opatreniam na kŕmenie a kŕmenie pôdy. Skleníkové hrozno potrebuje dobré zalievanie. Ak je vnútro skleníka dosť suché a vykonáva sa vetranie, pleseň postihuje hrozno mimoriadne zriedka. Na účely prevencie sa liečba uskutočňuje manganistanom draselným alebo systémovými liečivami.

Pravidlá kultivácie na otvorenom priestranstve

Pri pestovaní zimných otrúb a skorých odrôd hrozna určených na pestovanie na Sibíri by sa mali dodržiavať určité agrotechnické požiadavky:

 • obyčajná výsadba vinice na otvorenom priestranstve by mala byť umiestnená v smere zo severu na juh;
 • Odporúča sa tiež vysádzať vinice pozdĺž južných stien budov alebo pevných priestorov
 • štandardná vzdialenosť medzi radmi by mala byť najmenej jeden a pol metra, ale pri výsadbe z východu na západ sa môže zväčšiť na dva metre;
 • je potrebné dodržať vzdialenosť od budov k vinicu na meter, čo umožňuje zväčšiť plochu výživy rastlín a uľahčuje údržbu vinice.

Malo by byť zásobené filmom alebo netkaným krycím materiálom, ako aj oblúkmi, ktoré sú inštalované nad viničovými krovinami v prípade hrozby jarných mrazov.

Jesenné prerezávanie sa vykonáva v dvoch etapách. Prvé prerezávanie sa vykonáva od polovice augusta do konca septembra. Počas tohto obdobia sa odstránia plodná vinič a najtenšia a najslabšia vetva. Druhé prerezávanie vám umožňuje vytvoriť ovocný odkaz alebo uzol substitúcie.

Po prečítaní príslušného článku o našom zdroji sa dozviete, ako hrozno správne pripraviť na zimu.

Tipy a triky

Klimatické a poveternostné vlastnosti sibírskeho regiónu znamenajú pri pestovaní hrozna dodržiavanie týchto pravidiel:

 • je veľmi dôležité správne vypočítať zaťaženie rastlín plodinou a zabrániť preťaženiu hroznovej kríky;
 • je potrebné zabezpečiť prístrešok na prezretú vinič, ktorý ešte nie je spojený s mrežami na obdobie najsilnejších jarných mrazov;
 • Správna poľnohospodárska technológia zahŕňa aklimatizáciu rastlín a vylučuje zavedenie veľkého počtu hnojív obsahujúcich dusík.

Ako pestovať hrozno na Sibíri

Včasné odstránenie krytu na jar ochráni vinič pred starnutím a umožní stvrdnutie rastliny. Implementácia kompetentnej starostlivosti umožňuje aj v podmienkach rizikového poľnohospodárstva získať zaručenú vysokú a kvalitnú úrodu hrozna.