Rada

Výsadba, starostlivosť a reprodukcia svätojánskych rastlín na otvorenom teréne, opis kvetových odrôd

Výsadba, starostlivosť a reprodukcia svätojánskych rastlín na otvorenom teréne, opis kvetových odrôd


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Takéto meno dostali z dôvodu napríklad Sentyabrinki, ako sa ľudovo nazýva, alebo astry virginské (nový belgický). Priamo to súvisí s ich kvitnutím, ktoré sa začína v septembri. Záhradkári oceňujú a milujú svätých, pretože sú nielen príjemné pre oči, keď už všetky kvety dávno vybledli, ale aj nenáročné, sú nenáročné na starostlivosť, ľahko sa vysádzajú a množia.

Popis a vlastnosti

Sentyabrinki je košatá bylina z rodu Astrov, ktorý pochádza zo Severnej Ameriky. Niekedy sa im hovorí Octobrinky, pretože kvitnú až do neskorej jesene a neboja sa ani prvých snehov. Kríky astry virginskej sú vysoko rozvetvené a pokryté početnými malými kvetmi. Jeden ker môže mať až 200 jednotiek kvetov. Stred kvetov môže byť žltý, oranžový, červený alebo vínový. A okvetné lístky sú najčastejšie lila, ale existujú odrody s bielymi a ružovými odtieňmi.

Pestovanie zo semien

Tieto kvety sa často pestujú zo semien, pretože je takmer nemožné nájsť semiačka.

Pestovanie sadeníc

Aby ste mohli pestovať sadenice zo semien saintbrink, musíte si zvoliť správny sadivový materiál, vysadiť ho včas a zorganizovať náležitú starostlivosť.

Výber sadivového materiálu

Na pestovanie sadeníc je lepšie kúpiť si semená v špecializovanom obchode, než ich zbierať sami. Kvôli neskorému kvitnutiu nemajú semená čas dozrieť a zhromaždený materiál bude mať veľmi nízku klíčivosť.

Načasovanie

Semená virgínskeho astra sa začínajú sadiť vo februári, aby mali čas na pestovanie sadeníc až do jari, respektíve do mája. Môže sa vysádzať na jeseň, pretože rastlina je mrazuvzdorná, ale aj tak je lepšie to urobiť na jar. To poskytne sadeniciam čas na aklimatizáciu a vývoj koreňového systému.

Ako sadiť

Na výsev semien vezmite všetky nízke nádoby. Sú naplnené zeminou, potom sa urobia plytké drážky a do nich sa zasejú semená. Navrch posypte tenkou vrstvou zeminy, asi 3 - 5 mm, mierne ju stlačte dole. Ďalej pôdu zavlažte semenami a zakryte sklenenou doskou alebo polyetylénom. Nádobu umiestnite na teplé a dobre osvetlené miesto a počkajte, kým vyklíčia, aby ju zasadila. Po 3 týždňoch sa objavia prvé výhonky. V tejto dobe musíte odstrániť prístrešok.

Polievanie

Zasiate semená potrebujú pravidelnú zálievku. Je potrebné dbať na to, aby pôda nevyschla a bola vždy vlhká. Ale podmáčanie tiež nepriaznivo ovplyvňuje tvorbu sadeníc. Je tiež dôležité pravidelne vetrať výsadby, tvorba kondenzácie vo vnútri nádoby s vysiatymi semenami je neprijateľná.

Vychystávanie

Po mesiaci budú klíčky pripravené na zber. Opatrne sa odstránia z pôdy a spolu s pôdou, ktorá je v blízkosti koreňa, sa prenesú do samostatných nádob, napríklad do pohárov.

Kalenie

Na jar musia byť sadenice vytvrdené. Za týmto účelom sa nádoby s ňou každý deň vynášajú von a nechajú sa nejaký čas na čerstvom vzduchu.

Pristátie na otvorenom teréne

Keď sú sadenice dostatočne silné, vysadia sa na otvorenom teréne. Ale predtým by ste si mali vybrať miesto a pripraviť pôdu.

Výber sedadla

Sentyabrinki nie sú vrtošivé, preto dobre rastú na akýchkoľvek pôdach, okrem hlinitých. Pri výbere miesta na výsadbu sadeníc je lepšie uprednostniť slnečné miesto bez prievanu. Najlepšie na kopci, aby ste sa vyhli možným záplavám.

Príprava pôdy

2 týždne pred vylodením sadeníc je miesto pripravené. Za týmto účelom je vykopaný a oplodnený. Môžu to byť organické alebo minerálne zlúčeniny.

Schéma pristátia

Na výsadbu vykopajte jamy, ich hĺbka by mala zodpovedať koreňovému systému sadeníc. Zalejte ich vodou a po troche vstrebania vysaďte sadenice.

Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť asi 50 cm. Ak ide o výsadbu nad cestičkami, môžete ju znížiť na 20 cm.

Starostlivosť

Aby sa svätice mohli pred príchodom mrazu dostatočne sviežo rozkvitnúť a bohato kvitnúť, je potrebné sa o ne starať.

Polievanie

Ker je potrebné zalievať najmä prvé 2 týždne po výsadbe. Potom prejde do fázy aktívneho rastu a už sa dokáže samostatne vyrovnať s krátkodobými suchami.

Na zavlažovanie berú usadenú vodu. Polievanie nie často, ale výdatne.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Z času na čas by sa mala pôda okolo kvetov virgínskeho asteria uvoľniť, aby sa dostatočné množstvo kyslíka dostalo do pomerne vyvinutého koreňového systému rastliny.

A vytrhávanie buriny slúži ako prevencia niektorých chorôb a škodcov, ktorými sa môže rastlina infikovať burinou.

Vrchný obväz

Na celú sezónu potrebujú svätí 3 obväzy. Prvý sa vykonáva na jar, v tomto čase sa aplikujú hnojivá obsahujúce dusík. Druhý potašový vrchný obväz by sa mal robiť uprostred leta. A so začiatkom kvitnutia kríka sa aplikujú fosforové hnojivá.

Prerezávanie

Na stimuláciu rastu a zvýšenie kvitnutia kríkov sa vykonáva orezávanie. Všetky suché a zvädnuté výhonky sa odstránia. Zdravé konáre je možné tiež rezať a vytvárať z nich krásny krík. Potom sa môžu použiť na reprodukciu.

Prenos

Aby sa aster virgínsky cítil dobre a vyvíjal sa harmonicky, je potrebné ho každých 4 - 5 rokov presádzať na nové miesto. Takéto transplantácie sa vykonávajú na jar, aby mali kríky čas pred zimou zakoreniť. Transplantáciou na jeseň záhradníkovi hrozí riziko, že bude rastlinu trieť.

Zimovanie

Po úplnom odkvitnutí kríka sa jeho stonky odrežú pri koreni. Dospelé rastliny nepotrebujú žiadny prístrešok, ale na zimné obdobie je lepšie mláďatá izolovať. Použite na to suché lístie, trávu alebo smrekové vetvy.

Rozmnožovanie

Existuje niekoľko spôsobov, ako rozmnožovať saintbrinks.

Rozdelenie kríkov

Týmto spôsobom sa rastlina rozmnožuje najčastejšie. Aby ste to dosiahli, je krík úplne vykopaný a potom je rozdelený na niekoľko častí. U dosť dospelých rastlín sa odstránia drevnaté časti, ako aj neživé výhonky, ktoré sa vysadia do rôznych otvorov.

Odrezky

Táto metóda chovu nie je ľahká a nie vždy sa končí úspechom.... Tento postup sa vykonáva v júni. Aby ste to dosiahli, musíte odrezať mladé výhonky, ktorých výška je 10 cm, Na rezanie môžete použiť orezávač alebo ostré nožnice.

Konce odrezkov sú ponorené vo vode a počkajte, kým sa zakorenia.

Odrezky sa potom vložia do pôdy a zakryjú narezanými plastovými fľašami. Nie sú odstránené mesiac. Ďalej sú fľaše mierne vyvýšené, aby si rastlina zvykla na zmeny teploty a vlhkosti. Po niekoľkých dňoch je fľaša úplne odstránená. Stopka sa presádza až na budúcu jar.

Semená

Kvety sa množia výsevom na otvorenom teréne mimoriadne zriedka, častejšie sa používajú na sadenice. Pri zasiatí semien si musíte byť istí ich čerstvosťou, pretože rýchlo strácajú klíčivosť.

Choroby a škodcovia

Aster virgínsky má silnú imunitu, ale stále je náchylná na niektoré choroby.

Múčnatka

Toto je plesňové ochorenie, ktoré sa na rastlinách prejavuje ako biely kvet. Pri prvých príznakoch ochorenia sa má s liečbou začať okamžite. V opačnom prípade môže múčnatka rastlinu zničiť. V priebehu času doska pokryje celú suchozemskú časť, lístie zhnedne a rozpadne sa. Toto ochorenie je liečené fungicídmi, ktoré zahŕňajú meď.

Čierna noha

Často sa pri nadmernej vlhkosti a horúcom počasí objaví choroba, ako je čierna noha. Jeho hlavným príznakom je sčernanie stonky v základni. Liečiť postihnutú rastlinu je takmer nemožné, preto sú vykopané a spálené.

Na ochranu mladých výhonkov pred touto chorobou je potrebné liečiť ich liekom Previkur alebo jeho analógmi.

Fusarium

V prípade Fusarium zeleň Sentbrink najskôr zožltne, potom zhnedne a opadne. Fusarium tiež nie je možné vyliečiť, preto by sa v jeho boji mala vykonať profylaktická liečba Fundazolom alebo Rovralom.

Hrdza

Niekedy sa na rastline môže objaviť červený kvet. Toto je príznak choroby zvanej hrdza. Bojujú s ním pomocou fungicídov, ako je prípravok „Skor“.

Ploštica lúčna

Zriedkavo, ale stále je možné si všimnúť lúčneho ploštice na Asteraceae. Tento škodca je ľahko potlačiteľný pomocou akéhokoľvek dostupného insekticídu.

Spider roztoč

Tento škodca môže mať červenú, oranžovú a žltú farbu. O jej vzhľade na rastline svedčí výskyt malých bielych bodiek na listoch. Najskôr sa usadia na spodnej časti listu a časom sa presunú do hornej časti. Na zničenie tohto roztoča sa vykonáva postrekovanie kríkov kvapkami fosforu alebo síry. Používajte aj insekticídy: „Aktofit“, „Fitoverm“ alebo „Vermitic“.

Voška

Tieto malé mušky sa usadzujú na mladých výhonkoch alebo na spodnej strane lístia. Vošky cicajú z rastlín šťavu, pričom sú nositeľmi rôznych infekcií. Tento hmyz vylučuje sladkú látku zvanú medovka, ktorá priťahuje ďalší hmyz. Na boj proti takémuto škodcovi sa používajú insekticídy.

Slimáci

Slimákov sa nemôžete úplne zbaviť, ale kvetinu môžete chrániť mulčovaním pôdy okolo nej. Slimáci nebudú schopní prejsť cez pórovitý, suchý alebo zranený povrch. Ochranným mulčom môžu byť kamenné štiepky, smrekové ihlice, drvené vaječné škrupiny.

Použitie v dizajne krajiny

Sentyabrinky sa často používajú ako živé ploty a dekorácia hraníc, ako aj na dekoráciu alpských tobogánov a skaliek. Neskorý rozkvet astrovitých pokračuje v živote alpských toboganov až do samého mrazu.

A astry Virginie, ktoré majú menšiu veľkosť, môžu byť zasadené do kvetináčov a zdobiť balkón alebo terasu.

Názory

Existuje niekoľko rôznych typov asteriánov z Virginie. Dodávajú sa v rôznych farbách a veľkostiach.

Poddimenzované

Nízko rastúce odrody astry virgínskej nepresahujú výšku 30 cm. Vyzerajú ako pologule, posypané malými kvetmi rôznych farieb. Vyzerá skvele v popredí na záhonoch.

Stredná výška

Stredne veľké odrody dorastajú asi 45-80 cm, ich kvetenstvo môže byť o niečo väčšie ako kvetenstvo nízko rastúcich druhov alebo rovnako veľké.

Vysoký

Vysoké druhy svätých svätých môžu dorásť až do výšky 2 metrov a bez potreby podväzku rastú krásne. Ich kvetenstvo dosahuje priemer maximálne 4 cm.

Groundcover

Takéto svätožiary sa šíria ako pôvabný jasný koberec. Práve tieto typy sa používajú na alpské kĺzačky.

Sférické

Existujú odrody s guľovitými kríkmi. Nerastú vyššie ako 70 cm.Vyzerajú krásne a harmonicky ako živý plot.

Terry

Niektoré odrody majú na kvetenstvách okvetné lístky, zvinuté do rúrok, ktoré sú usporiadané do niekoľkých radov, vďaka čomu sa kvety zdajú dvojité.

Populárne odrody

Existuje asi 1000 odrôd svätojánskeho kvetu. Ale medzi touto početnou odrodou sa rozlišujú tie najbežnejšie.

Audrey

Jedná sa o krátky druh astry virgínskej, ktorej výška nepresahuje 45 cm. Farba je ružová.

Jenny

Jenny tiež patrí k asterióznym poddimenzovaným. Je pomerne kompaktný, jeho výška je asi 30 cm. Kvetenstvo je jasne červené.

Snežienka

Snowsprite je zakrpatená odroda so sviežimi bielymi kvetmi. Výška kríka je 35 cm.

Elina

A táto odroda patrí k kríkom strednej výšky. Dorastá až 60 - 80 cm, krík je husto pokrytý žiarivo ružovými kvetmi, takže listy sú prakticky neviditeľné.

Cassie

Cassie patrí k rastlinám strednej výšky, ale rastie o niečo vyššie ako predchádzajúca odroda, a to až do 80-85 cm. V septembri je ker pokrytý bielymi kvetmi s priemerom asi 3 cm.

Kráľovský zamat

Je to stredne veľký ker, ktorý kvitne jasnými modro-fialovými súkvetiami. Je populárny najmä pre svoje neobvyklé farby.

Whit lady

Tieto kríky sentiabrinka majú výšku presahujúcu 1 meter. Kvet patrí k vysokým odrodám. Kvety Whit Lady sú biele, čo hovorí aj jej názov.

Desertblue

Kríky tohto virginského astra dorastajú až do 1 m. Kvety do priemeru 3,5 cm majú fialovú farbu.

Dastyrose

Ďalšia vysoká odroda, ktorá môže dosiahnuť aj výšku 1 m. Jej kvety majú jemný karmínový odtieň a priemer až 4 cm.

Ametyst

Fialové alebo orgovánové kvety s dlhou dobou kvitnutia trvajúcou viac ako 1 mesiac. Výška odrody je 1 m.

Dick Ballard

Bush s bielymi kvetmi, ktorého okvetné lístky sú usporiadané do dvoch radov, kvety do priemeru 3 cm. Jeho výška je 1 m. Kvitne asi 35 dní.

Západ slnka

Vysoký ker, dosahujúci 1 m 20 cm, jeho kvetenstvo je malé, ale celkom jasne karmínové. Obdobie kvitnutia je 30-35 dní.

Liečivé vlastnosti

Ako všetky astry, aj Sentbrinks majú liečivé vlastnosti. Sú bohaté na flavonoidy, kumarín a saponíny. Tieto látky robia kvety liečivými.

Rastlina má nasledujúce vlastnosti:

  • antipyretikum;
  • expektorans;
  • antihistaminikum;
  • antihelmintikum.

A tiež odvary zo Sentbrinks sú účinné pri rôznych problémoch s gastrointestinálnym traktom.

Prečo nekvitnú

Niekedy kríky virgínskeho asteru nekvitnú. Môže to byť spôsobené prievanom. Aj keď ker rastie na slnečnom otvorenom priestranstve, nemusí byť čas na kvitnutie až do mrazu kvôli tomu, že je neustále fúkaný. Bush nemusí kvitnúť kvôli suchu. Ak rastline chýba vlhkosť, začne sa aktívne rozvíjať jej koreňový systém, aby si zabezpečila vlhkosť. Zároveň nemusí mať ker jednoducho dostatok sily na to, aby zakvitol.


Pozri si video: Scindapsus - rozmnožovanie rastlín odrezkami a rozmnožovanie delením. (Február 2023).