Rada

Príznaky a biológia vývoja thelaziózy u hovädzieho dobytka, liečba a prevencia

Príznaky a biológia vývoja thelaziózy u hovädzieho dobytka, liečba a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Telazióza dobytka sa chápe ako nebezpečná patológia, ktorá môže vyvolať slepotu zvieraťa. Príčiny vývoja ochorenia sú parazity. Ovplyvňujú oči infikovaného jedinca, čo vyvoláva vývoj purulentnej konjunktivitídy. Okrem zrakového postihnutia spôsobuje invázia všeobecné zníženie produktivity a narušenie kvality mlieka. Prenášajú chorobu kravských múch, preto môže byť zabránenie ich vývoju dosť problematické.

Príčiny thelaziózy u hovädzieho dobytka

Aby ste pochopili princíp infekcie dobytka, musíte sa oboznámiť s vývojovou biológiou parazitov. Pred vstupom do tela zvieraťa prechádza larva niekoľkými fázami:

 1. Spočiatku ženské teľa produkuje určitý počet lariev, ktoré sa považujú za neinvazívne. Nie sú škodlivé pre zvieratá.
 2. Potom larvy pohltia kravské mušky, v ktorých sa začína ich vývoj. Kvôli krátkodobým úpravám, ktoré trvajú asi mesiac, sa larva stáva inváznou. V tejto fáze sa môže vyvinúť v tele hostiteľa.
 3. Kravské mušky vyletia hore k jednotlivým zvieratám a pristanú na ploche, ktorá sa nachádza čo najbližšie k očiam. Potom distribuujú larvy pozdĺž očných viečok a okolo puklinovej štrbiny. Mnoho mladých teliat sa dá spoznať už začiatkom júla.
 4. Po infekcii začína takzvaná inkubačná doba. V tomto čase larvy získavajú silu na účasť na reprodukcii.

Teľa, ktoré dosiahlo pubertu, žije najviac 1 rok a potom zomrie. V zime sú schopní zostať aktívni. Počas tohto obdobia však parazity neprodukujú potomstvo. Súvisí to s absenciou ohnísk chorôb počas chladnej sezóny.

Príznaky problému

Liečba telaziózy u hovädzieho dobytka sa vyznačuje špecifickým vývojom. Každá etapa sa navyše líši v určitých etapách. V počiatočnom štádiu je patológia zriedka viditeľná. V prvej fáze sa objavia nasledujúce znaky:

 • zvýšené slzenie, lesk v očiach infikovaných zvierat;
 • zápal spojiviek, vzhľad červeného odtieňa.

Druhý stupeň ochorenia je zrejmejší ako prvý. Mnoho pastierov v tejto fáze identifikuje patológiu. Má nasledujúce príznaky:

 • opuch a zväčšenie zapálenej spojovky;
 • výtok belavej tekutiny z očí - to zahŕňa hlien a hnis, ktoré vytekajú zo slzného kanála.

V druhej fáze je thelazióza ľahko zameniteľná s konjunktivitídou. Lekárske ošetrenie poskytuje výsledky iba v prvých dvoch fázach.

Niekedy je možné zviera vyliečiť aj počas prechodu do ďalšej fázy. Čím dlhšie však parazity zostanú v očiach kravy, tým horšia je prognóza.

V tretej fáze sa v tele zvieraťa začínajú nezvratné zmeny, ktoré môžu spôsobiť konečnú slepotu. O zanedbaní postupu svedčia tieto prejavy:

 • zakalenie rohovky - môže sa vydúvať alebo perforovať;
 • všeobecný útlak zvieraťa;
 • zvýšenie teploty.

V tomto štádiu sa u mnohých zvierat vyvinie hnisavá forma konjunktivitídy. U infikovaných zvierat sa pozoruje pokles dojivosti a kvalita mlieka sa výrazne zhoršuje. Ak sú teľatá infikované, teľatá zaostávajú vo vývoji a pomaly priberajú na váhe. Existuje názor, že čím je zviera mladšie, tým horšie znáša ajlaziózu, preto by sa s liečbou malo začať pri prvých príznakoch.

Ako diagnostikovať chorobu

Diagnostiku je možné vykonať po veterinárnej štúdii anamnézy. Diagnostické metódy závisia od štádia ochorenia. Keď sa objavia primárne príznaky, vykoná sa laboratórny test slznej tekutiny. U niektorých jedincov je prvý stupeň takmer asymptomatický. Zároveň je nemožné určiť chorobu externým vyšetrením. V laboratóriu pod mikroskopom špecialisti vykonávajú štúdiu slznej tekutiny. Za prítomnosti patológie v ňom je možné identifikovať sexuálne zrelé nematódy a ich larvy.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Ak sa nájdu, veterinárny lekár vyberie terapiu. Ak je ochorenie pokročilejšie, nie sú potrebné laboratórne postupy.

Vyžaduje sa diferenciálna diagnostika. Odporúča sa rozlíšiť telaziózu od rinotracheitídy, rickettsiálnej keratokonjunktivitídy, nedostatku vitamínu A. Malo by sa tiež líšiť od neinfekčnej konjunktivitídy a herpesvírusovej infekcie. Patológia sa vyznačuje nasledujúcimi patologickými zmenami:

 • vývoj keratitídy a konjunktivitídy;
 • zakalenie rohovky;
 • tvorba ulceróznych defektov na rohovke.

Metódy liečby chorôb

Veterinárny lekár zvolí terapeutický režim s prihliadnutím na závažnosť priebehu thelaziózy. Mal by byť komplexný a mal by zahŕňať antibiotiká, širokospektrálne antihelmintiká a imunomodulátory. Tiež sa dobytku často predpisuje homeopatia, liečivé masti a kvapky.

Antibiotiká

Antibakteriálne látky z makrolidovej skupiny pomáhajú dosiahnuť dobré výsledky v liečbe thelaziózy. Odporúča sa umiestniť ich raz do dutiny spojivkového vaku. Aplikácia produktu stojí 5 dní. Najbežnejšia droga sa považuje za "azitromycín". Pre dobytok je dávka 0,9 - 1,1 gramu. Pri prvých príznakoch thelaziózy musíte okamžite kontaktovať veterinárneho lekára bez toho, aby ste čakali na výskyt ďalších štádií.

Kvapky, masti

Na urýchlenie zotavenia by sa mali použiť špeciálne roztoky a kvapky.

Medzi najúčinnejšie lieky patria:

 1. Roztok jódu s jodidom draselným. Na jeho prípravu je potrebné zmiešať 1 gram kryštalického jódu s 1,5 gramu jodidu draselného. Výsledná kompozícia sa zriedi 2 litrami vyčistenej vody. Opláchnite postihnuté oko trikrát denne. Odporúča sa to urobiť pomocou injekčnej striekačky s gumovou špičkou. 1 postup vyžaduje 75 mililitrov roztoku.
 2. Roztok kyseliny boritej s koncentráciou 3%. V ňom sa odporúča navlhčiť vatový tampón a utrieť steny očnej dutiny a vnútorný kútik oka. Procedúry vykonávajte trikrát denne po dobu 5-7 dní.
 3. Antibakteriálny penicilín klesá na 50 tisíc jednotiek. Používajú sa na predpis veterinárneho lekára.
 4. Novokaín-penicilínová masť. Tento liek sa používa, keď sa na očnej rohovke objavia ulceratívne chyby. Pred použitím sa odporúča udržiavať kompozíciu pri teplote + 2-4 stupňov po dobu 5-7 dní.
 5. Infúzie harmančeka, divokého rozmarínu, nechtíka v pomere 1: 100.

Okrem toho je hlavná terapia doplnená retrobulbárnou blokádou pomocou roztoku novokaínu. Za týmto účelom by sa malo vstreknúť 15-30 mililitrov z dolnej a hornej časti oka. Odporúča sa to robiť najmenej 5 dní, kým príznaky nezmiznú.

Antiparazitárne látky

Na úplné odstránenie patológie a zabránenie výskytu thelaziózy u iných zvierat sa vykonáva antiparazitárne ošetrenie celého stáda. Medzi najúčinnejšie antiparazitické látky patria:

 1. Liek "Ivomek" sa podáva raz. V takom prípade sa odporúča použiť 1 mililiter liečiva na 50 kilogramov individuálnej hmotnosti.
 2. "Levamizol" sa podáva raz. Na 1 kilogram telesnej hmotnosti sa oplatí použiť 0,0075 gramu produktu.
 3. "Rivertín" - má sa podávať 2 dni v množstve 0,2 gramu na 1 kilogram hmotnosti.
 4. Liek "Faskoverm" sa podáva raz. V takom prípade sa odporúča použiť 0,005 gramu na 1 kilogram hmotnosti.
 5. Roztok ditrazín-citrátu s koncentráciou 25% - podáva sa subkutánne s intervalom dňa. Dávka je 0,016 gramu na kilogram telesnej hmotnosti.

Prevencia thelaziosis u kráv

Aby sa zabránilo alazióze, odporúča sa preventívne odčervovať a pokúsiť sa vyhladiť pastvinové muchy. Preventívne odčervenie sa vykonáva na zvieratách počas odstavenia a pred pasením.

Na zabíjanie múch sa odporúča použiť nasledovné:

 • "Ectomin" v koncentrácii 0,1%;
 • "Neostomazan" v koncentrácii 0,25% v intervale 2-3 týždňov;
 • "Neocidol" v koncentrácii 0,1%.

Na boj proti muchám v interiéroch sa odporúča používať Ectomin v koncentrácii 1 - 2%. Môžete tiež použiť emulziu "Neocidol" v koncentrácii 0,5%. Na 1 meter štvorcový sa použije 50-100 mililitrov produktu. Odporúča sa vstúpiť do miestnosti najskôr po 2 hodinách.

Telyazióza dobytka je pomerne nebezpečná patológia, ktorá môže vyvolať úplnú slepotu. Vyrovnať sa s pokročilými formami ochorenia je takmer nemožné. Preto by ste sa pri prvom náznaku mali poradiť s veterinárnym lekárom.


Pozri si video: Krutosť na najväčšej mliekárenskej farme v New Yorku (Jún 2022).


Komentáre:

 1. Tashicage

  Congratulations, your idea is wonderful

 2. Philoetius

  Myslím, že nemáš pravdu. Ponúkam sa na diskusiu. Napíšte mi do PM, vyriešime to.

 3. Daikus

  What a great topic

 4. Mojora

  nie zlé!!!Napíšte správu