Rada

Opis a vlastnosti jablone Zvezdochka, pestovanie, výsadba a starostlivosť

Opis a vlastnosti jablone Zvezdochka, pestovanie, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Charakteristickým znakom jabloní Asterisk je jeho vitalita. Výhodou odrody je tiež jej nenáročnosť v starostlivosti, chuť plodov a doba ich skladovania. Maximálny výnos môžete dosiahnuť, ak budete dodržiavať všetky nuansy výsadby a starostlivosti o strom.

História chovu jablkovej hviezdičky

Táto odroda bola vyšľachtená vďaka úsiliu chovateľov Michurinského výskumného ústavu. Rastlina bola získaná po krížení Anisu s Pepinkou Litovskaja. Vďaka tomuto kríženiu majú plody rastliny vynikajúce obchodné vlastnosti. Ale kvôli nestabilite ukazovateľov nízkej teploty je potrebné vysadiť takúto odrodu v oblastiach s miernymi klimatickými podmienkami, kde sa pozorujú chladné zimy.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi pozitívnymi vlastnosťami odrody sa rozlišuje pravidelnosť plodovania, chuť jabĺk, ich trvanlivosť a odolnosť proti chrastavitosti. Zvezdochka má aj nevýhody: nedostatok odolnosti proti mrazu, každoročne nižšia úroda. Priame spojenie medzi výnosom a pravidelnou tvorbou koruny.

Vlastnosti stromu

Hviezdička má veľa individuálnych vlastností. Týkajú sa nielen vonkajších vlastností rastliny, ale aj jej rastových vlastností.

Vonkajšie parametre

Opis odrody hovorí, že strom sa vyznačuje atraktívnou zaoblenou korunou. Rastlina je navyše pomerne vysoká a vyžaduje formatívny a sanitárny rez.

Výška stromu

Strom sa vyznačuje aktívnym rastom. Do 20. roku veku môže rastlina dorásť do výšky viac ako 5 metrov.

Šírka koruny

Na začiatku rastu a vývoja má rastlina krásnu zaoblenú korunu. Pri aktívnom raste sa môže meniť a rozširovať, ovisnúť. Vo veku 20 rokov dosahuje priemer koruny šírku 6 metrov, ak záhradník nevykonáva formatívne prerezávanie.

Ročný rast

Podľa štatistík je ročný rast rastliny stanovený na 0,1 metra. Podobná vlastnosť popisuje strom ako aktívne rastúcu plodinu.

Udržateľnosť kultúry

Pred vysadením odrody Zvezdochka na vašom webe musíte vedieť o jej odolnosti voči rôznym faktorom prostredia. Najčastejšie záhradníci venujú pozornosť odolnosti stromu voči teplotným extrémom, napadnutiu škodcami a chorobami.

Na mráz a sucho

Jabloň má priemernú zimnú odolnosť. Ak jej neposkytnete potrebnú starostlivosť, pri nastavení teploty na -25 stupňov začne rastlina mrznúť. V suchom podnebí potrebuje strom dobrú zálievku, inak rastlina bude rásť pomaly a prinesie zlé ovocie.

Na infekcie a škodcov

Táto odroda je vysoko odolná proti chrastavitosti. Ale je schopný byť ovplyvnený hnilobou ovocia, múčnatkou.

Táto odroda je zriedka ovplyvnená škodcami. Ak budete dodržiavať všetky technológie výsadby a starostlivosti, bude jabloň dobre rásť a rozvíjať sa.

Vlastnosti plodiny

Hviezdička prináša ovocie so stredne veľkými jablkami, ktorých hmotnostné charakteristiky sú stanovené v rozmedzí 80 - 150 gramov. Výnos je vysoký a pravidelný. Ročne z 1 stromu môžete nazbierať 90-170 kilogramov ovocia. Za priaznivých podmienok a pri dobrej starostlivosti o rastlinu sa dá ročne pozbierať 230 kilogramov ovocia.

Opeľujúce odrody

Aby sa strom mohol opeliť, je potrebné v jeho blízkosti vysadiť opeľujúce odrody. Najlepšie možnosti sú:

  • Antonovka;
  • Zhigulevskoe;
  • Pamäť bojovníka;
  • Bogatyr.

Ak je hviezda vysadená v pestovanom jablčnom sade, je potrebné skontrolovať, či tretina všetkých rastlín vysadených pre túto odrodu je opeľovačom.

Prvé obdobie plodenia

Ak boli sadenice vysadené na zakrpatenom podpníku, začínajú prinášať ovocie o 1 - 2 roky skôr ako štandardné rastliny, ktoré tvoria jablká 5 - 7 rokov po výsadbe. Pri nesprávnom orezaní môže strom začať plodiť aj neskôr.

Načasovanie kvitnutia a dozrievania plodov

Jablká sa začnú zberať začiatkom septembra, ak sa stromy pestovali v južných oblastiach. V severných podmienkach dozrievanie začína o 2-3 týždne neskôr. Zozbieraná plodina by mala dozrieť do 3-4 týždňov.

Výťažok

Ukazovateľ úrody tejto odrody je vysoký. Pri správnej starostlivosti strom vyprodukuje 70 - 110 kilogramov ovocia.

Chuťové vlastnosti jabĺk

Zrelé jablká majú sladkú chuť. Dužina má atraktívnu sladko-kyslú arómu.

Zber a použitie ovocia

Zozbieranú plodinu môžete skladovať 5-6 mesiacov. Plody by sa mali vkladať do drevených debničiek dezinfikovaných protiplesňovými roztokmi. Jablká je potrebné položiť do 1 radu. Krabice je potrebné umiestniť do suterénu alebo pivnice. Ak dáte jablká do chladničky, budú sa tam skladovať 2 mesiace.

Jablká sa dajú prepravovať. Zároveň by sa nemali prepravovať na veľké vzdialenosti, pretože v miestach vzájomného nárazu začnú tmavnúť.

Technológia výsadby a starostlivosti

Ak chcete získať zdravú rastlinu, musíte dodržiavať všetky nuansy výsadby a starostlivosti o ňu. Tento prístup pomôže dosiahnuť maximálny výnos, chrániť rastlinu pred škodcami a chorobami.

Príprava sadeníc

Musíte si kúpiť sadenicu od dôveryhodných predajcov. Je žiaduce, aby sa pestoval v regióne, kde sa plánuje výsadba. Na konároch by nemali byť stopy chorôb a škodcov. Pred výsadbou by mal byť koreňový systém rastliny na jeden deň namočený vo vode. Všetky zlomené korene sú odstránené.

Výber najlepšieho miesta

Jabloň je potrebné vysadiť na osvetlenom mieste. Pôda na mieste by mala byť úrodná, voľná s hlbokou podzemnou vodou. Najlepšie je pestovať na južných alebo juhozápadných miestach záhrady.

Dátumy a schéma vylodenia

Najlepšie je zasadiť rastlinu na jar. Optimálne obdobie na to je: posledné dni apríla, mája.

Ak sa sadenica nemôže vysadiť na jar, musí sa vysadiť na jeseň, 1,5 mesiaca pred nástupom chladného počasia. Tento čas je nevyhnutný na prispôsobenie stromu.

Agrotechnika

Pred výsadbou musí byť miesto starostlivo vykopané, očistené od buriny. Ďalej je pripravený otvor s priemerom 0,4 metra. Jama je naplnená o 30% zmesou z humusu, zeminy, popola, 35 gramov superfosfátu. Ďalej sa položí sadenica, korene sa narovnajú a pokryjú pôdou. Koreňový krk by mal byť nad zemou 5-6 centimetrov.

Po výsadbe sa pôda zhutní a zaleje. Dôkladné zalievanie sa zabezpečí stromu do 1,5 mesiaca po výsadbe.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Pretože táto odroda aktívne strieľa, je potrebné ich včas odrezať. Najlepšie je vykonať procedúru skoro na jar. S nástupom neskorej jesene nie je možné vykonať formatívny rez.

Keď sa objavia stopy chorôb a škodcov, je potrebný hygienický rez. Na ochranu rastliny sa po ukončení procedúry vyžaduje jej ošetrenie špeciálnym prostriedkom.

Príprava na zimu

Aby rastlina nezmrzla, dobre znáša mrazy, musí byť na zimu vopred pripravená. Za týmto účelom znížte frekvenciu zavlažovania. Pred začiatkom prvého mrazu sa odporúča kmeňový kruh zakryť mulčom. Na to sa najlepšie hodia smrekové labky.


Pozri si video: SÁZENÍ MALIN V NOŠOVICÍCH červen 2017 (Smieť 2022).