Rada

Opis a vlastnosti ťažkých moriek krížených, ich chov

Opis a vlastnosti ťažkých moriek krížených, ich chov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pokiaľ ide o mäso, poľnohospodári čoraz viac chovajú ťažké morky. Druhy vtákov rýchlo priberajú. Výrobky sú oceňované pre svoju chuť a vysokú kvalitu. Chov brojlerov v domácnosti bude ekonomicky výhodnou možnosťou. Starostlivosť o vtáka si ale vyžaduje pozornosť, znalosti vzorcov správania a dodržiavanie pravidiel starostlivosti a stravovania.

Charakteristiky produktivity

Dnes si na výrobu mäsa vyberajú morčacie kríže nielen veľkí chovatelia, ale aj majitelia malých fariem. Hmotnosť hydiny dosahuje 16 kilogramov alebo viac. Miera produkcie vajec je vysoká - až 150 kusov počas roka.

Samice začínajú klásť vo veku 10 mesiacov. V dobre vybavenej a teplej miestnosti sa proces v zime nezastaví. Inštinkt liahnutia vtáka je vysoký. Vtáky nevyhadzujú ani cudzie vajcia. Najlepšie sliepky sú 2-ročné morky. Potomstvo je životaschopné, viac ako desatina mladých nezahynie.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Medzi vajíčkami je medzi spotrebiteľmi dopyt. Výrobky sa vyznačujú jemnou dochuťou po krémovom syre.

Čím sa líšia od mäsových plemien?

Pri práci s krížikmi by ste mali pochopiť, v čom sa tento typ líši od mäsového plemena. Potomkovia krížov nezdedia vlastnosti svojich rodičov. Zakaždým sa výkonové charakteristiky znížia a zmeny v správaní sa zmenia. Je to preto, že sa krížia krížence. Cieľ chovateľov zvýšiť tieto ukazovatele:

 • pribrať;
 • zvýšenie ročnej produkcie vajec;
 • odolnosť voči chorobám.

Na získanie krížov je vybraná jedna vetva a zástupcovia niekoľkých línií s hybridmi sú vzájomne prepojení. Podľa hmotnosti sa potomkovia delia na ľahké typy, stredné a najväčšie, ťažké.

Definícia príbuzenstva

Kríženie blízkej hydiny rovnakého plemena sa nazýva kríženie. Vedci si zároveň stanovili úlohu konsolidovať najlepšie vlastnosti vtákov pre ďalší chov. Najprv sa vyberú rodičia s vysokou produktivitou, potom mláďatá získané v dôsledku predchádzajúceho kríženia. Krv sa pravidelne obnovuje páriacimi sa morkami iných smerov alebo mužmi z iného dobytka. Toto sa robí, aby sa zabránilo degenerácii línie.

Podľa pravidiel kŕmenia, vytvárania pohodlných podmienok na chov moriek a utratenia jedincov, ktorí nespĺňajú stanovené ukazovatele, tvorí príbuzenská plemenitba potrebné dedičné znaky.

Populárni predstavitelia

Poľnohospodári chovajú rôzne druhy hydiny. Každý typ má svoje vlastné charakteristiky obsahových a výkonových ukazovateľov.

Výrobca známok

Jeden z populárnych druhov ťažkých krížov moriek vo veku 4 mesiacov už váži 20 kilogramov, samice - asi 11. Mäso má dobré vlastnosti, tuková zložka je iba 8%. Miera produkcie vajec je priemerná - 100 kusov ročne.

Rýchle priberanie na váhe

Rýchla návratnosť nákladov

Silná imunita

Nenáročné na kŕmenie

Chuť mäsa a vajec

Pri prudkej zmene teploty začnú bolieť

Správanie je agresívne

Kríž sa dobre zakorení v rôznych klimatických podmienkach, ak je skladovaný v teplej miestnosti. Budova sa udržiava na teplote asi 28 ° C. V prípade moriek sa odporúča vybaviť priestranné hydinárne. V tesných štvrtiach ťažké kríže nevychádzajú dobre a často bojujú. Pre 1 dospelého muža sa nezíska viac ako 8 žien.

Biele široké hrudníky

Typ chovali americkí chovatelia v polovici minulého storočia. Ťažké morky krížené, v závislosti od pohlavia, vážia 25 kilogramov (muži) a 11 - samice. Prináša sa až 120 vajec za sezónu. Plemenné sliepky sú zapojené do spoločného hniezda. O mláďatá je postarané, kým sa kurčatá nestanú samostatnými.

Ukazovatele produktivity

Možnosť udržiavania aj v miestnosti bez kúrenia v miernom podnebí

Vysoká skorá zrelosť

Schopnosť reprodukovať rod doma

Hospodárske zvieratá sú heterogénne

Sklon k ochoreniu v dôsledku vysokej hmotnosti

Biele krížiky s veľkým poprsím majú pokojnú dispozíciu. Agresia sa pozoruje iba počas obdobia párenia. Stáva sa, že sliepky sa dokonca starajú o potomstvo iných domácich vtákov. Morky radi chodia vonku. Držanie v uzavretom bunkovom priestore pre nich nie je vhodné.

Hybridný prevodník

Takýto kríž moriek sa na malých farmách dobre udomácňuje. Priemerná hmotnosť dospelých mužov je 20 kilogramov, existujú však prípady, keď vtáky pribrali 30. Získajú málo vajec - až 50 kusov.

Vtáky sú vhodné na zabitie už vo veku 4 mesiacov

Jedzte suché aj šťavnaté jedlo

Turecko nadol sa cení rovnako ako hus nadol

Potreba často meniť výrobcov, aby sa zachovali ukazovatele produktivity

Nízka produkcia vajec

Morky sa vyznačujú pokojnou dispozíciou. Muži zriedka bojujú so svojimi druhmi. Ale na nádvorí nie sú tolerované iné vtáky. Na mieste zástupcov ťažkého kríža je prevádzač držaný oddelene od ostatných vtákov.

Kritériá voľby

Pri výbere ťažkých krížov moriek sa berú do úvahy hlavné ukazovatele produktivity, kvality mäsových výrobkov a nákladov na chov vtákov. Na kultiváciu poľnohospodári získavajú mladé alebo dospelé ženy na inkubáciu. Lepšie je kupovať morčacie mláďatá vo veku 1 mesiac. Takéto kurčatá už jedia bežné jedlo a sú odolné. Preto deti dobre znášajú prepravu a rýchlo sa prispôsobia na neznámom mieste.

Dostávajú tiež úplné informácie o rodičoch a očkovaní, ktoré dostali.

Pri výbere vajec na ďalší chov existujú riziká straty. Miera prežitia nie je vždy vysoká. A nedá sa odhadnúť, aký zdravý bude potomok. Stav mláďat je okamžite viditeľný. Chorého vtáka spoznáte dokonca podľa vzhľadu.

Pestovanie moriek bude výnosným podnikaním, ak budete postupovať podľa pokynov pre chov. Ťažké kríže poskytujú vysoké percento chutného diétneho mäsa. Je dôležité vziať do úvahy schopnosť vtákov prispôsobiť sa poveternostným podmienkam regiónu, kde sa nachádza farma, a vlastnosti vybraného typu.


Pozri si video: Malá farma (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Dennie

  For your information, this has already been discussed many times and has always caused heated discussions, but no sensible consensus has been found. Clarify your thoughts for readers

 2. Colver

  Nemáš pravdu. Zadajte, budeme to diskutovať. Napíš mi v PM, zvládneme to.

 3. Amare

  to you the wrong data

 4. Taugami

  Toto nie je presne to, čo potrebujem.

 5. Nasir

  Myslím, že nemáš pravdu. Poďme diskutovať. Napíšte mi do PM.Napíšte správu