Rastliny

Najlepšie typy postelí na pestovanie uhoriek

Najlepšie typy postelí na pestovanie uhoriek


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie uhoriek v lôžkach je časovo náročnejším procesom ako pestovanie v skleníku. Táto metóda má však celú armádu fanúšikov. Na rozdiel od uzavretej pôdy poskytujú hrebene záhradníkom väčšie príležitosti, pretože existuje niekoľko typov štruktúr na získanie veľkých výnosov a šetrenie miesta v areáli.

Pri výsadbe uhoriek v hrebeňoch je potrebné zohľadniť niekoľko agrotechnických jemností:

 1. Postele musia byť umiestnené ďalej od tečúcich rybníkov, potokov a zavlažovacích kanálov.
 2. Miesto pestovania kultúry bez ochrany by sa malo nachádzať na mieste, kde neprichádza k prievanu.
 3. Zalievanie a uvoľňovanie povrchu pôdy by sa malo vykonávať nepretržite, aby sa zabránilo tvorbe tvrdej kôry a aby sa zabránilo jej vysychaniu.
 4. Vrchný obväz by sa mal vykonávať častejšie ako v uzavretom teréne.
 5. Pri zbere ovocia by ste sa mali snažiť neobracať riasy rastlín.
 6. Uhorky buriny na otvorenom teréne sa vykonávajú častejšie, ale najlepšou možnosťou je pokryť celý povrch hrebeňa čiernym filmom.

Ako viete, uhorky pozitívne reagujú na bohaté organické zloženie pôdy pod nimi. Preto akékoľvek postele pre ne vždy obsahujú organickú hmotu: humus alebo nezrelý hnoj, tráva, vetvy, potravinový odpad. Tieto komponenty nielen robia lôžko úrodným, ale tiež vytvárajú teplo počas rozkladu.

Na úspešnú kultiváciu musí byť výsadbový materiál spravidla pripravený vopred. Skúsení záhradníci vedia, že rastlinný substrát sa musí „vznietiť“, aby sa pôda dôkladne zohriala. Aby sa korene netrpeli prehriatím, odporúča sa, aby ste ich po výsadbe do postelí zavlažovali hojnejšie ako skleníky.

Zaujímavý fakt! Vďaka aktívnemu rozkladu organických látok sa môžu postele zahriať až na 80 stupňov Celzia! V takýchto podmienkach uhynú patogénne huby, vírusy a mnoho škodcov ukrytých v pôde. Uskutočňuje sa teda prirodzená sterilizácia pôdy.

Ako pripraviť teplú posteľ pre uhorky

Druhy uhoriek

Existuje niekoľko klasických možností, ideálnych pre pestovanie uhoriek. Hlboké a vysoké, teplé a obyčajné rastliny vám umožňujú pestovať zdravé a chutné zelene od skorej jari do začiatku chladného počasia. Technológia ich montáže je iná, takže stojí za to podrobnejšie zvážiť každý z týchto hrebeňov.

Teplá posteľ

Teplý hrebeň je konštruovaný dvoma spôsobmi: v priekope alebo na povrchu pôdy. Na jeho vytvorenie budú potrebné nasledujúce materiály a nástroje:

 • lopaty (bajonety a lopaty) a vidly;
 • hnoj: čerstvý a polo dozretý;
 • podstielka z listov, vrcholy a zvyšky rastlín;
 • konáre strednej hrúbky a tenké, piliny, korene stromov alebo guľatina;
 • Potravinový odpad vo forme rastlinných šupiek, chlieb a tekutých úlomkov;
 • dosky na konštrukciu škatule, klincov a kladiva.

Na jeseň vytvorte v zákopu lôžko z uhorky vykopaním výklenku s hĺbkou 2 bajonety lopaty. Optimálna veľkosť je tri metre na dĺžku a asi jedna a pol na šírku. Spodok jamy je pokrytý drevnými materiálmi - konármi alebo polenami. Potom postavia jednoduchú škatuľu dosiek na zachovanie tvaru postelí. Potom položte trávu, hnoj a kuchynský odpad s listami vo vrstvách. Vrchná vrstva je úrodná pôda (najmenej 15 cm).

Hrebeň je pokrytý filmom a ponechaný až do jari. Organické organizmy budú počas zimy premáhať a pôdu pripravia na výsadbu do konca apríla alebo začiatkom mája. Životnosť teplých postelí uspokojí záhradníka s najvyššími nárokmi. Je asi 5-7 rokov stará!

Na povrchu pôdy je ešte ľahšie vyrobiť hrebeň. Za týmto účelom sa vyššie uvedené materiály stohujú do hromady, dobre ich zhustia (pošliapajú) a potom sa úplne naplnia zeminou vrstvou asi 20 cm. Sadenice uhoriek alebo ich semená sa vysádzajú na kopec na jar.

Vertikálne postele pre uhorky - možnosť pre ekonomicky letných obyvateľov

Vertikálna výsadba je vynikajúci spôsob, ako ušetriť miesto na malej ploche a získať kvalitné čisté zelene bez rizika poškodenia škodcami. Na ich vybavenie budete potrebovať buď malé nádoby z plastu alebo kovu alebo hnoj. V prvom prípade sú sudy alebo vedrá, inštalované na pevnom mieste, umiestnené na konštantnom mieste, plnené živným substrátom, a v druhom prípade sú z hnoja konštruované vysoké zaoblené lôžka s priemerom maximálne 1 meter.

Spodná vrstva zvislých hrebeňov by mala slúžiť ako drenáž z vetiev. Hnoj sa zhora zmieša s pôdou a na ňu sa položí úrodná pôda s vrstvou asi 15 - 20 cm. V strede je nainštalovaný kolík takej výšky, že jeho horná časť stúpa nad pôdu o 1-1,5 metra. Povraz je podľa počtu puzdier pripevnený k svojej hornej časti a ich spodné konce sú pripevnené k okraju postele pomocou háčikov alebo malých tyčí. Pestovanie uhoriek vystúpi na šnúry, a preto sa posteľ čoskoro začne podobať zelenej pyramíde.

Mobilné postele

Táto možnosť je ideálna pre neošetrené oblasti s trávnikom alebo zlou pôdou. Jeho hlavnou výhodou sú nízke náklady na pracovnú silu, pretože pri stavbe stavby nemusíte vykopávať pôdu ani stavať zložité štruktúry. Zároveň ho môžete umiestniť kamkoľvek.

Základom takého hrebeňa sú opäť vetvy stromov alebo kríkov rozložené vo vrstve 10 až 15 cm, na ktoré sa položí hnoj alebo akékoľvek záhradné odpadky vrátane listov a vrcholov. Táto výplň je pokrytá malou vrstvou pôdy, ktorá postačuje na zakorenenie rastlín (od 5 do 10 cm). Vrstvy sa dôkladne preliajú infúziou hnoja. Ďalej je hrebeň pokrytý čiernym filmom, v ňom sú vytvorené malé otvory, do ktorých sú umiestnené sadenice alebo semená. Pri skorej výsadbe môžete záhradné lôžko zakryť ďalšou vrstvou - lutrasilom alebo priehľadným filmom.

Ostatné typy postelí

achuhorky sa úspešne pestujú priamo v zemi, vykopávajú sa a hnojia hnilobou hnoja. Nevýhodou tejto technológie je neskorá úroda a vysoké riziko straty ovocia v dôsledku choroby alebo poškodenia škodcami.

Okrem toho, uhorky dobre rastú v sudoch, v stacionárnych (veľkých) lôžkach z tehly, bridlice alebo dreva. Hlavnou výhodou takýchto pestovateľských metód je úplná absencia škodcov a stabilita teplôt na povrchu pôdy. Majú tiež nevýhody a spočívajú v zložitosti vytvárania hrebeňov, neustálej potrebe napájania a napájania.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o technológii pestovania uhoriek v skleníku.

Starostlivosť o plodiny

V posteliach sa starostlivosť o uhorky líši od operácií uplatňovaných na rastliny v uzavretej pôde a je takáto:

 • pravidelné zavlažovanie a vrchný dresing;
 • uvoľnenie pôdy a odstránenie buriny;
 • mulčovanie;
 • viazanie na podpery alebo podpery.

Zvláštnosťou zalievania uhoriek v záhrade je potreba denného hojného doplňovania vlhkosti, pretože sú náchylnejšie na sušenie. Okrem toho, keď substrát zaschne v spodných vrstvách hrebeňa, proces rozkladu organických látok sa zastaví. Môžete zalévať klasickým spôsobom z kanvy alebo hadice, alebo použiť zavlažovacie systémy. Nevyhnutným predpokladom je zabránenie kvapkania vody na listy listov.

Spolu s polievaním každých 7 až 12 dní sa vykonáva hnojenie organickými hnojivami alebo popolom. V teplých hrebeňoch nie je potrebné neustále sa obliekať, pretože sú to celkom výživné „sendviče“ nasýtené rôznymi stopovými prvkami a minerálmi. Za oblačného počasia sa uhorky môžu kŕmiť listovou metódou a postrekovať ich močovinovým roztokom. Na sezónu stačia dva takéto vrchné obväzy: v okamihu vytvorenia 4 a 12 pravých listov.

Uhorky na zvislej posteli: Zber

Keď riasy rastú, musia byť spojené s podperami. Odrody s dlhými odrodami spravidla tvoria antény, ktoré slúžia na nezávislé zakódovanie rastlín. Pod záťažou ovocia sa však môžu odlomiť. Aby sa tomu zabránilo, sú úhľadne zviazané s mrežami pomocou jemných textilných prúžkov alebo prsteňov z gumy alebo latexu.

Všeobecne platí, že výstavba postelí a starostlivosť o ne rastúce uhorky nezaberie viac času ako pri pestovaní v skleníku. Výťažok takýchto hrebeňov je napriek tomu veľmi vysoký, najmä s kompetentným prístupom k zvlhčovaniu pôdy a poskytovaniu rastlín živinám.