Rada

Možné dôvody, prečo mrkva na záhrade žltne a čo robiť v tomto prípade

Možné dôvody, prečo mrkva na záhrade žltne a čo robiť v tomto prípade


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ľudia si často na záhrade pestujú zeleninu (uhorky, paradajky, mrkva atď.), A to nielen na predaj, ale aj na potešenie. Záhradníctvo však prestáva byť príjemným koníčkom, ak napríklad žltnú listy mrkvy. Zvážme, prečo sa takáto nepríjemnosť stáva a ako vyriešiť problém s minimálnymi finančnými a fyzickými nákladmi.

Príčiny žltého lístia mrkvy

Hlavné dôvody žltnutia vrcholov a okopanín:

 • na jeseň, na samom konci vegetačného obdobia, vrcholy mrkvy žltnú a vysychajú;
 • toto sa môže stať v dôsledku nadmerne horúceho počasia;
 • nedostatočné alebo nadmerné zalievanie;
 • s nedostatkom minerálnych hnojív - v tomto prípade pridajte do pôdy fosfor, draslík, dusík;
 • kvôli prebytku hnojív;
 • ak sú odrody mrkvy nesprávne vybrané, napríklad nie sú vhodné na výsadbu v danej oblasti;
 • listy mrkvy žltnú, ak v noci boli mrazy;
 • pri nesprávnej starostlivosti o rastliny, ak nevytrhnete burinu včas;
 • mrkva môže ochorieť na plesňové choroby.

Choroby

Zvážte najbežnejšie ochorenia zeleninových záhradných plodín a spôsoby liečby a prevencie rastlín.

Listová škvrna (cercospora)

Na vrcholoch sa objavujú okrúhle žlté a hnedé škvrny. Škvrny na listových stopkách sú trochu podlhovasté a depresívne. Ďalej mrkvové listy stmavnú a potom úplne zhnijú. Dôvodom je cercospora. S listovou škvrnou zostávajú korene stredne veľké, zvlnené, škaredé.

Choroba sa nemusí vyskytnúť, ak včas uvoľníte pôdu v uličkách, postriekajte mrkvu odvarmi z prasličky alebo skorocelu. Väčšina plesňových chorôb sa nevyskytuje, ak je pôda vápenná.

Aby sa zabránilo výskytu cerkosporózy, semená mrkvy sa zahrievajú v horúcej vode s teplotou + 60 ° C. Mladé vrcholy sa postriekajú zmesou Bordeaux (1%).

Biela škvrna (septoria)

Choré lístie sa vlní a suší. Choroba septoria ovplyvňuje mrkvu v oblačnom a chladnom počasí. K tomu dochádza najčastejšie na jeseň a na jar. Choroba sa môže vyskytnúť v dôsledku prebytku dusíka a hnoja.

Phomoz (suchá hniloba)

Choroba sa objavuje v koreňovej plodine na jeseň. Pôvodca huba, ktorá prezimuje v semenách, vo zvyškoch vrcholov, v okopaninách. Najskôr je ovplyvnená horná časť koreňovej plodiny, potom ochorie celá zelenina. Sú na ňom viditeľné malé priehlbiny, hnedé s čiernymi škvrnami - to sú spóry. Choroba sa začína stupňovať po uložení mrkvy na uskladnenie. Vyliečiť chorobu je veľmi ťažké, ľahšie sa dodržiava prevencia.

Odstráňte vrcholy zo zeme. Pred zasiatím semien nasypte do pôdy draslík a fosfor. Semená vložte do roztoku manganistanu draselného, ​​potom bude klíčenie lepšie. Po vykopaní koreňov z nich odrežte vršky. Neskladujte mrkvu s hnedastými škvrnami.

Bakterióza

Na vrcholoch je žltkastý okraj a škvrny. Ďalej sú škvrny tmavšie, ale zachovávajú si žltkastý okraj. Potom sa choroba rozšíri na stopky a korene. Na stopkách sú viditeľné hnedasté pruhy a celá koreňová plodina je pokrytá vredmi a škvrnami. Je cítiť ostrý zápach hniloby.

Aby sa zabránilo chorobe rastliny, semená sa umiestnia na 10 minút pred výsadbou. do horúcej vody. Keď sa klíčky objavia, potom sa na 20. deň ošetria fungicídom.

Alternaria (čierna hniloba)

Choroba sa môže šíriť z kontaminovanej pôdy a semien. Listy stmavnú, zvlnia sa a vyschnú. Potom alternarióza prechádza na odrezky a potom na okopaniny. Stávajú sa horkými, sú na nich viditeľné čierne škvrny. Až do úplného vysušenia lístia, posypte výsadby fungicídmi.

Múčnatka

Zeleň, ktorá ochorie na múčnatku, má belavý kvet. Mrkva sa stáva krehkou. Choroba sa vyskytuje v dôsledku nedostatku kŕmenia a nedostatku vlhkosti v teple. V prípade múčnatky sú rastliny ošetrené fungicídmi.

Semená sa pred sejbou vydezinfikujú a zahrejú. Pôda a lístie sú ošetrené fungicídmi. Hnojivá sa aplikujú na pôdu.

Iné dôvody

Mrkvu môže napadnúť škodlivý hmyz.

Mrkva letí

Larvy múky mrkvy na jeseň prezimujú v zemi a na jar sa začnú plaziť. Mucha kladie vajíčka do zeme a jej larvy začínajú hrýzť mrkvu, čo zeleninu zatrpkne. Zeleň mení farbu zo zelenkastej na červenkastú.

Aby sa zabránilo výskytu škodcu, vytrhnite burinu a preriedte sadenice, na jar a v lete ju ošetrite fungicídmi. Dobre pomáha posypanie postelí tabakovou zmesou, haseným vápnom a popolom.

Mrkva letí

Jedná sa o malý hmyz, podobný muchám, ale so skákajúcimi nohami. Veľmi často sa vyskytujú v oblastiach, v blízkosti ktorých rastú borovice a smreky. Hmyz kladie vajíčka do listov mrkvy. Z nich sa liahnu larvy, ktoré začínajú piť džúsy z vrcholov. Vďaka tomu listy zožltnú a uschnú.

Na odplašenie chrobáka postriekajte rastliny tabakovým nálevom, mydlovou vodou, striedavo vysádzajte záhony cibule a mrkvy, na zem dajte čerstvý mulčovací pilín, do blízkosti mrkvy vysaďte horčicu.

Háďatko žlčové

Žlčové nematódy sú malé, belavé, guľaté červy. Červy rýchlo rastú vo vlhkej pôde a kladú vajíčka do koreňového systému. Ak sú poškodené škodcami, vyleje sa na zem roztok a do 1 litra vody sa pridá 1 tableta Decarisu.

Je tiež možná infekcia medveďmi, zimnými lopatkami, slimákmi a červami.

Fungicídy, ktoré sa používajú

Najpoužívanejšie sú Fundazol, Prozaro a Falcon.

Prvýkrát sa lieči 2 týždne po objavení sa prvých výhonkov, druhýkrát - ak je mrkva chorá.

Výhody systémových fungicídov:

 • fungicídy sa mrkva absorbuje pomerne rýchlo a pôsobia veľmi dlho;
 • ich vplyv nezávisí od počasia;
 • ich použitie je jednoduché a pohodlné.

Pri aplikácii by ste mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia a nasledujúce pravidlá:

 • liečiť ihneď po zistení choroby;
 • pred postrekom vytrhnite burinu s kvetmi, aby ste nezničili včely;
 • nepoužívajte fungicídy v oblačnom alebo veternom počasí;
 • Neskladujte fungicídny roztok, ale použite ho v deň prípravy;
 • pri striekaní noste oblek, masku, rukavice;
 • urobte riešenie v prísnom súlade s pokynmi.

Preventívne opatrenia

Jeden rok by ste mali sadiť mrkvu a ďalší rok hrach, fazuľu, sóju, fazuľu, cviklu, paradajky.

Pôda by mala byť ľahká a dobre priepustná. Ak je pôda kyslá, pridajte dolomitovú múku.

Pri kopaní pôdy pridávajte fosfor a draslík. Na klíčky môžete naliať slabý ružový roztok manganistanu draselného alebo Fundazolu. Do blízkosti mrkvy vysaďte cibuľu a cesnak - tieto rastliny odpudzujú škodlivý hmyz.

Pred zasiatím semená ponorte na 10 minút do horúcej vody pri teplote do + 60 ° C. Nezabudnite na kŕmenie rastlín listom zriedením 0,4 mg bóraxu v desaťlitrovom vedre s vodou.

Teraz už chápete, prečo mrkva na záhrade žltne a čo robiť. Hlavnou vecou je dodržiavať správne poľnohospodárske techniky, pripraviť semená, to znamená ponoriť ich do horúcej vody a do roztoku manganistanu draselného, ​​včas kŕmiť rastliny, vytrhávať burinu a správne ich polievať.


Pozri si video: Reportáž - Sklízení mrkve (Február 2023).