Rada

Popis odrody marhule ruskej, vlastnosti plodenia a starostlivosti

Popis odrody marhule ruskej, vlastnosti plodenia a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradníci stredného regiónu Čiernej Zeme a ďalších oblastí stredného pruhu už dlho snívali o zbere južných plodov, ale sadenice broskýň a marhúľ privezené z Moldavska alebo Ukrajiny mrazivé zimy nevydržali, a keby nezmizli, stále zostávajú nepotešil sladkým ovocím. Tieto záhradnícke plodiny neboli prispôsobené klimatickým podmienkam stredných zemepisných šírok. Situácia sa zmenila s príchodom ruskej marhule. Odroda sa cíti dobre v moskovskom regióne, v Rjazani, vo Voronežskom regióne a v regióne Volga.

Chovateľská história

Voňavé plody oranžovej farby sa do Európy dostali z Arménska. Listnatý strom dosahuje výšku 8 metrov, má silné korene a za priaznivých podmienok prináša ovocie po celé desaťročia. V Rusku sa marhule pestujú na Kaukaze a v južných oblastiach. Michurin sa tiež venoval chovu hybridov, ktoré odolali tuhým zimám.

Ruská odroda bola získaná výberom špecialistov z Výskumného ústavu na severnom Kaukaze a prispôsobená podnebiu stredných zemepisných šírok. Aj keď táto marhuľa nie je zahrnutá v Štátnom registri plodín odporúčaných na pestovanie v krajine, obyvatelia leta aj záhradníci ju s obľubou pestujú.

Opis odrody

Kamenný strom, ktorý chovali ruskí chovatelia, dosahuje výšku 4,5 metra, má nádhernú korunu strednej hustoty. Žlté plody s červenými stranami sa líšia:

 • veľká hmotnosť;
 • hustá buničina bez žíl;
 • skvelá chuť;
 • trochu sploštený oválny tvar;
 • príjemná aróma.

Po prečítaní popisu ruskej odrody začali obyvatelia leta na svojich pozemkoch vysádzať marhule. Strom je možné vidieť na dvoroch, v malých záhradách, ale nepestuje sa na priemyselnom základe, plody nie sú vhodné na konzerváciu na zimu, jedia čerstvé ovocie.

Navonok sa kultúra nelíši od iných odrôd. Kôra na mladých stromoch má hnedý odtieň, listy sú sýtej zelenej farby. Biele ako sneh, aj marhule sú pokryté, keď ešte nie je žiadna zeleň.

Charakteristiky

Ryšavé plody dozrievajú v júli a vážia od 60 gramov, niektoré zrelé vzorky majú hmotnosť 70 g. Kameň výrazne zaostáva za dužinou. Strom toleruje mrazy presahujúce 30 ° С, prudké zmeny počasia. Marhuľový Rus je menej pravdepodobne postihnutý chorobami, menej trpí škodcami ako iné hybridy.

Tolerancia voči suchu

Rastlina sa cíti dobre v horúčave, môže byť dlho bez zalievania, ktoré zdedila po svojich najbližších príbuzných, prispôsobené suchému letu južných oblastí. Aby však strom potešil úrodu, je potrebné zavlažovanie.

Opeľovanie

Napriek tomu, že ruský patrí k samoplodným odrodám, mal by byť vysadený vedľa ďalších marhúľ, ktoré kvitnú súčasne. Vďaka krížovému opeleniu sa tvorí viac vaječníkov, púčiky sa nedrobia.

Výťažok

Pri dobrej starostlivosti môže štvorročný strom potešiť plodmi „ružových líčok“. Dospelá rastlina produkuje až 7 vedier marhúľ - šťavnaté a sladké.

Ovocie

Výnos sa zvyšuje s pravidelným rezom. V stredných zemepisných šírkach kultúra kvitne v máji, zatiaľ čo v južných oblastiach - koncom marca, začiatkom apríla. Bohužiaľ, mrazy sa môžu vyskytnúť v ktoromkoľvek jarnom mesiaci a viesť k smrti vaječníkov. Rus, podobne ako iné marhule, prináša ovocie už celé desaťročia.

Funkcie pristátia

Vlastnosti odrody umožňujú jej pestovanie v rôznych regiónoch. Recenzie o Rusoch sú dokonca napísané z oblasti Nižného Novgorodu, kde musia byť korene na zimu zakopané v zemi, strom však poteší ovocie.

Výber miesta pristátia

Južná kultúra miluje teplo, bojí sa prievanu. Marhuľa dobre rastie v oblasti osvetlenej slnkom, uzavretej pred vetrom vanúcim od severu. Neodporúča sa vysádzať strom v blízkosti:

 • s ríbezľami;
 • maliny;
 • jošta.

Je menej akceptovaná, marhuľa prináša menej ovocia, ak je pre ňu vybrané miesto, kde rástla kultúra kôstkového ovocia, podzemná voda sa nachádza blízko povrchu. Ruská odroda pozitívne reaguje na úrodnú kyprú pôdu s nízkou kyslosťou.

Dátumy pristátia

Pre mladý strom musíte ísť do škôlky a zvoliť marhuľu, kde nie sú praskliny ani zlomy ani na koreni, ani na kmeni. V stredných zemepisných šírkach sa sadenica na jar presunie na miesto. Môže to byť apríl alebo máj, hlavné je, aby sa obličky neprebudili, šťava nevytekala. Pri jesennej výsadbe existuje riziko, že strom zamrzne a neprijme sa.

Jemnosti starostlivosti

Mnoho ľudí považuje marhuľu za nenáročnú plodinu, ale ak sa o ňu nestaráte, nemali by ste čakať, že na strome dozrie niekoľko vedier so sladkými plodmi. Akýkoľvek druh plodiny potrebuje vlhkosť, živiny, rez. V záhrade je potrebné odstraňovať burinu, kontrolovať škodcov, predchádzať výskytu chorôb.

Polievanie

Aj keď marhule bežne tolerujú sucho, vyžadujú tiež dostatočnú vlhkosť najmenej raz za mesiac, stagnácia vody by však nemala byť povolená.

Mladé stromy sú často polievané, pokiaľ je to možné skoro ráno alebo po západe slnka.

Prerezávanie

Vyrastené sadenice tvoria korunu a nezanechávajú viac ako 8 konárov, ktoré tvoria kostru marhule. Výhonky by nemali rásť z rovnakého miesta v kmeni. Stromček začnú strihať každú jar, aby pomohli urýchliť vývoj púčikov.

Príprava na zimu

Na jeseň je potrebné vykonať činnosti, ktoré pomôžu marhule normálne prežiť chladné obdobie. Aby sa zabránilo prasklinám na kmeni a konároch, stromy sa vybielia tak, že sa do vedra s vodou rozloží pohár pohára z múky, 2 kg vápna, 200 g síranu meďnatého.

Pred príchodom zimy musíte:

 1. Odstráňte padlé listy a sušené ovocie.
 2. Vykopať zem.
 3. Spodnú časť kmeňa omotajte borovicovými ihličkami alebo silnou syntetikou.

Takéto opatrenia pomôžu zničiť larvy, ktoré sa skrývajú v pôde, chrániť marhuľovú kôru pred poškodením hlodavcami. Rastlina sa vám poďakuje za starostlivosť a pozornosť so šťavnatými plodmi.

Škodcovia a choroby

Ruská odroda menej trpí vírusmi a baktériami. Chladné leto s častými dažďami však vyvoláva aktiváciu plesní, ktoré spôsobujú marhule chorôb v podobe:

 • kokcomykóza;
 • šedá hniloba;
 • perforované miesto;
 • cytosporóza;
 • kučeravosť listov.

Prípravky obsahujúce meď sú schopné zabrániť poškodeniu stromov. Pri moniliálnom popálení, keď kvitnúce vetvy vyschnú, sa marhule ošetria kvapalinou Bordeaux, fungicídom Horus.

Na elimináciu cytosporózy a iných chorôb sa rastliny postriekajú chemikáliami Ridomil a Fundazol. Ruská odroda netrpí napadnutím hmyzom, ale ak sa objavia škodcovia, používajú insekticídy.


Pozri si video: Pestovanie marhúľ, bez postrekov,. marhuľa naštená v slivke, šárka (November 2022).