Rada

Príčiny bakteriálneho popálenia hrušky, liečba antibiotikami a liekmi

Príčiny bakteriálneho popálenia hrušky, liečba antibiotikami a liekmi


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mikroskopické gramnegatívne baktérie, ktoré sa dostali do Európy spolu so sadenicami ovocných plodín alebo kvetov, sa začali rýchlo šíriť prostredím a pohybovali sa pomocou bičíkov. Ervinia netvorí spóry, pri jej delení sa objavujú celé kolónie. Patogén sa rýchlo množí počas teplého a vlhkého počasia, čo urýchľuje vznik plesne na hruškách a mnohých ovocných plodinách. Záhradkári si problém okamžite nevšimnú a často už nie je možné strom zachrániť.

Čo je to oheň?

Ervinia, keď sa dostala do kôry, ide do kambia, kde sa začína deliť. Počas zimných mrazov je väčšina baktérií usmrtená. Na jar sa spolu so šťavou objavia na povrchu výhonkov prežívajúce mikróby vo forme bielej tekutiny. Exsudát obsahuje tyčinky, ktoré sa pomocou hmyzu usadzujú na piestikoch kvetov a opäť infikujú strom. Za vlhkého a suchého počasia sa baktérie množia každých 20 až 30 minút. Mikroorganizmy sa posielajú do ciev, kde produkujú toxíny, ktoré znižujú imunitu rastliny. Ervinia preniká do kvetov a vaječníkov, čo vedie k ich smrti. Bakterióza je pre semiačka najnebezpečnejšia.

Dôvody vzhľadu

Exsudát, tiahnuci sa do dlhých nití, sa pri opeľovaní hmyzom, vetrom, vtákmi prenáša na iné stromy a ránami a trhlinami sa dostáva do kadmia. Za vlhkého a teplého počasia sa aktivujú baktérie, ktoré vo vnútri kvetu infikujú vetvy a potom kmeň.

Niekedy sa mikróby dostanú na výhonky alebo listy spolu s postriekaním vodou a na zimu sa skryjú do kalu, na jar sa na výhonkoch objavia vo forme mliečnej tekutiny a začnú sa deliť.

Faktory ovplyvňujúce rýchlosť šírenia baktérií

Je ťažké rozpoznať prítomnosťervinie počas primárnej infekcie hrušky. A aj keď choroba prejde do ďalšej fázy, je veľmi ťažké určiť, že ide o bakteriálne popáleniny.

Rýchlosť útoku anaeróbnych mikroorganizmov na strom je ovplyvnená:

 • druh pôdy v záhrade;
 • podnebie a počasie;
 • odrodové vlastnosti hrušiek;
 • vek kultúry.

Choroba začína na vrchole stromu a v dôsledku toho záhradníci nájdu problém, keď je infikovaná väčšina výhonkov a kmeňa. Keď listy vädnú, ľudia začnú polievať strom oveľa častejšie ako predtým. Nadbytočná vlhkosť prispieva k množeniu baktérií, šíreniu choroby.

Prvé príznaky choroby

Po infikovaní Erwiniou na jar sa puky na hruške dlho neotvárajú a postupne sčernejú, ale nedrobia sa z konárov. Na infikovanom strome:

 1. Kvety vädnú a vysychajú.
 2. Listy sa vlnia.
 3. Kôra je pokrytá škvrnami.

Ako postupuje požiarna pleseň, z trhlín a rán začne vytekať viskózna biela kvapalina. Keď sa drevo odlepí, hruška sa nedá zachrániť. Vyzerá, akoby horela.

Metódy riešenia popálenín baktériami

Na identifikáciu pôvodcu choroby a začatie liečby sa končeky konárov a kôry vädnúceho stromu odoberajú do špeciálneho laboratória, kde začínajú bakteriologický výsev. Na zvládnutie infekcie spôsobenej erviniou sa nepoužíva jedna, ale niekoľko metód jej eliminácie, z ktorých každá má svoje vlastné výhody, ale nie bez svojich nevýhod.

Pred použitím ktorejkoľvek z metód sa infikované výhonky odstránia namazaním miesta rezu síranom meďnatým. Pri rozsiahlom poškodení je strom vykopaný a spálený.

Chemická metóda

Ak sa zistia príznaky bakteriálneho popálenia, potom sa hrušky ošetria fungicídmi, ktoré obsahujú meď, - „Oksikhom“, „Skor“, „Rovral“ alebo sa postriekajú vitriolom a do roztoku sa pridá 1% roztok liečiva mlieko z nehaseného vápna ...

Procedúra sa začína:

 1. Pred opuchom obličky.
 2. Keď sa objaví zeleň.
 3. Po odkvitnutí.
 4. Pri formovaní vaječníka.

Posledné spracovanie sa vykonáva na jeseň, keď sa zhromaždí všetko ovocie. Pomocou tejto metódy nie je vždy možné hrušku vyliečiť, pretože Ervinia si na lieky rýchlo zvykne.

Radikálna metóda

Ak sa na jednej rastline nájde pleseň ohnivá, je zničená, aby sa zachovala záhrada. Ak sú infikované iba vetvy alebo 1/3 stromu, infikované výhonky sa odstránia a zachytia až 40 cm zdravého tkaniva. Na rezy sa pôsobí síranom meďnatým a za miešania pol pohára látky vo vedre s vodou. Na tento účel je vhodný síran železnatý, 70 g produktu stačí na 10 litrov.

Infikované časti hrušky sú spálené, nemožno ich skladovať a použiť ako palivové drevo. Nástroje po ukončení procedúry sa dezinfikujú v manganistane draselnom alebo dichlóramíne.

Užívanie antibiotík

Veľmi často sa liečba fungicídmi v boji proti chorobe spôsobenej anaeróbnym mikroorganizmom ukazuje ako neúčinná a je potrebné používať antibakteriálne lieky, ktoré sa striekajú na celý strom, nechýbajú zdravé oblasti.

"Fitolavín"

Toto činidlo slúži ako odpadový produkt aktinomycét a kombinuje funkcie biologického fungicídu s účinkom antibakteriálneho liečiva. "Fitolavín" preniká do tkaniva stromu a šíri sa ich cievami, ale nehromadí sa v zemi, pomáha posilňovať koreňový systém hrušky. Po ošetrení rastliny liekom odumierajú aj užitočné mikroorganizmy.

Na prípravu roztoku sa do vedra so usadenou vodou pridá 20 ml "fitolavínu", listy sa postriekajú kompozíciou a zaleje sa kruh blízkeho kmeňa. Produkt rýchlo stráca svoje vlastnosti, hrušky je potrebné spracovať do 2 - 3 hodín.

"Tetracyklín"

Keď sa objavia prvé príznaky infekcie bakteriálnym popálením, tableta tohto antibiotika obsahujúca 100 g účinnej látky sa zmieša s vodou. Strom je jedenkrát postriekaný.

"Gentamicín"

Liečivo zo skupiny aminoglykozidov ničí gramnegatívne baktérie a je účinné proti Erwinia amylovora. Na prípravu kompozície na spracovanie hrušiek sa 2 ampulky "gentamicínu" spoja s 1 litrom vody. Strom sa postrieka trikrát, interval po ukončení procedúry sa pozoruje 5 dní.

"Streptomycín"

Toto antibiotikum sa používa na ošetrenie priemyselných výsadieb, pretože je lacné. Na postrek 10 rastlín stačí 5 litrov kompozície vyrobenej z vody a ampulky streptomycínu.

Nástroj sa nemôže používať 2 alebo 3 roky po sebe, je lepšie ho striedať s gentamicínom, pretože Ervinia si na účinnú látku zvykne a prestáva pomáhať. Ako zriediť prípravok na postrek hrušiek je uvedené v anotácii, ak si takéto antibakteriálne látky kúpite nie v lekárni, ale v špecializovaných záhradníckych centrách.

O ľudových a alternatívnych metódach

Infekcia stromu bakteriálnym popálením je plná jeho smrti. Je nemožné zničiť pôvodcu choroby postriekaním rastliny odvarmi z celandínu alebo infúziou cesnaku a iných ľudových liekov. Agronómovia radia najskôr zničiť škodlivé mikroorganizmy a potom v záhrade obnoviť užitočnú mikroflóru.

Na prevenciu a liečbu bakteriálnych a plesňových chorôb sa používa:

 1. Trichodermín. Spóry mycélia v ňom prítomné prerastajú do pôdy. Pridelením toxických látok v priebehu svojej životnej činnosti ničia patogénne mikroorganizmy.
 2. "Pseudobakterín", ktorý sa vyrába na základe živej kultúry mikróbu, negatívne ovplyvňuje škodlivú flóru, urýchľuje rast stromov.
 3. "Mikoplant" pôsobí ako fungicíd, zlepšuje tvorbu vermikompostu v zemi.

Niektorí záhradníci v pramenitej vode hrušky s prípravkom Previkur Energy, aj keď je prípravok určený na ochranu zeleninových plodín pred chorobami, posilňuje imunitný systém stromov a zabraňuje množeniu mikróbov.

Odolné odrody

Medzi stovkami druhov hrušiek sa nájdu také, u ktorých je menšia pravdepodobnosť infekcie bakteriálnym popálením. V regiónoch, kde sa choroba začala aktívne šíriť, sa odporúča vysadiť jesennú skorú odrodu Potomac, vyšľachtenú v Spojených štátoch.

Hruška ukrajinského výberu Yablunivska je odolná proti plesňovým chorobám, prakticky nie je ovplyvnená chrastavitosťou a popáleninami.

Neskoré kultivary Maria a Noyabrskaya majú dobrú imunitu proti infekcii Erwinia amylovora.

Preventívne opatrenia

Je veľmi ťažké vyliečiť hrušku z bakteriálneho popálenia a ukáže sa to až v počiatočných štádiách. Ak je celý strom začiernený, boj nezaručuje pozitívny výsledok.

Prevencia môže pomôcť znížiť riziko infekcie liekom Erwinia, čo zahŕňa:

 • vytrhávanie divých kríkov v záhrade;
 • odstránenie buriny;
 • postrek hrušiek medenými prípravkami.

Okamžite sa musíte zbaviť začiernených stromov, aby sa infekcia nerozšírila na ďalšie plodiny. Nenechajte sa uniesť zálievkou, baktérie a plesne milujú vlhkú pôdu. Nemôžete prehltnúť hrušky organickými, minerálnymi komplexmi. Pravidelné sanitárne prerezávanie znižuje pravdepodobnosť nákazy chorobou.

Kompetentný výber sadenice

Strom na pestovanie v prímestskej oblasti alebo dačo je potrebné zakúpiť v škôlke. Je vhodné zistiť, z ktorej oblasti bol privezený, a zistiť, či existujú prípady infekcie bakteriálnym popálením. Nemali by ste riskovať nákup sadeníc z oblastí Bieloruska, Tambova a Saratova. Zdravý mladý strom nemá na stonke žiadne škrabance, korene nie sú poškodené a samotná hruška má rovnomerne svetlohnedú farbu.

Pri výbere sadeníc stojí za to uprednostniť odrody, ktoré sú odolné proti infekcii bakteriálnym popálením:

 • Mária;
 • Potomac;
 • Williams;
 • Carmen.

Nesmieme zabúdať, že pri ošetrovaní stromov rovnakými zlúčeninami si na ne môžu patogénne mikroorganizmy zvyknúť, ba čo je ešte horšie, mutovať. Fungicídy by sa mali meniť častejšie.

Na začiatku jari sa hrušky postriekajú kvapalinou Bordeaux, odstránia sa sušené a choré výhonky, ktoré sa mastia rezmi záhradným ihriskom. V lete sa na stimuláciu obranyschopnosti rastliny používajú biologické produkty, ako napríklad „Zirkón“. V regiónoch, kde sa vyskytuje pleseň, sa hrušky na profylaxiu postriekajú antibiotikami.

Hubenie škodcov

Húsenice, motýle, chrobáky prenášajú infekciu ovplyvnením listov a konárov a pomáhajú znižovať obranyschopnosť stromov. Keď sa objavia vošky, mory, roztoče, hrušky a pôda, na ktorej rastú, sú ošetrené insekticídmi, pretože v kruhu v blízkosti kmeňa niektorí škodcovia kladú vajíčka, larvy začínajú v zemi.

Dezinfekcia záhradného náradia

Pri skracovaní výhonkov sa používa orezávač alebo ostrý nôž, pri vykorenení hrušiek postihnutých chorobami sa človek nezaobíde bez pílky. Spóry mycélia a baktérie zostávajú na prístrojoch a potom sa prenášajú na zdravé stromy. Aby sa tomu zabránilo, sú rezné časti dezinfikované v roztoku manganistanu draselného, ​​alkoholu, petroleja.


Pozri si video: The Evolution of Bacteria on a Mega-Plate Petri Dish Kishony Lab (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Arashitaxe

  Wacker, mimochodom, táto skvelá fráza sa práve používa

 2. Kono

  zaujímavé. Názory boli rozdelené. Skontrolujem to

 3. Juhn

  že to je?

 4. Moraunt

  Môžem ti povedať :)Napíšte správu