Dom a záhrada

Zemiaky Harmonica: najlepšie recepty a spôsoby servírovania

Zemiaky Harmonica: najlepšie recepty a spôsoby servírovania


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Staršia generácia si pamätá hrdinku filmu „Dievčatá“ Tosya Kislitsyna - slávneho a naivného dievčatka. V jednej zo scén tohto sovietskeho bestselleru nadšene hovorila o mnohých receptoch na varenie zemiakov. Ako sa ukázalo, nie sú to všetko možnosti pre zemiakové jedlá. Mladý kuchár nevedel o harmonických zemiakoch - variáciách na tému zemiakov vo švédčine alebo Hasselbackene.

Toto neobvyklé jedlo sa prvýkrát objavilo v štokholmskej reštaurácii s týmto názvom. A v Rusku ho kvôli jemne pozorovaným podobnostiam so slávnym ľudovým hudobným nástrojom nazývali akordeónovým zemiakom.

Výber zemiakov a ich príprava na varenie

Ak chcete získať tento originálny pečený zemiak s chrumkavou kôrou a jemným jadrom, musíte si vybrať malé oválne alebo podlhovasté zemiaky rovnakej veľkosti. Na časť z nich pôjde 2-3 kusy.

Zemiaky sa olúpajú, umyjú a sušia na uteráku. Ak jeho pokožka nie je hrubá, nemôžete ju odrezať, ale dôkladne ju opláchnite.

Hlavné tajomstvo rôznych receptov na prípravu sviatočného vzhľadu, ale veľmi jednoduché na technologickej miske zemiakov harmonických spočíva v spôsobe jej krájania. Zemiaky sa nakrájajú na segmenty rovnakej hrúbky. Hľuzy sa nesmú rozrezať až do konca, aby sa nerozpadli.

Pre väčšie pohodlie si môžete vziať drevené paličky, ktoré sa používajú v čínskych alebo japonských reštauráciách. Zemiaky by sa mali umiestňovať medzi dve palice, ktoré k nej pevne priliehajú. Odrezaním časti hľuzy zo strany ležiacej na pleche môžete dosiahnuť najlepšiu stabilitu.

Ďalej medzi zemiakovými klinmi môžete ukladať rôzne náplne korením a ochucovadlami. Špičková zelenina posypaná strúhaným syrom, bylinkami atď.

Klasický recept

Najjednoduchší spôsob varenia voňavých pečených zemiakov je nasledujúci:

 • požadované množstvo zemiakov (výpočet je založený na počte porcií) sa zníži vyššie uvedeným spôsobom. Kôra sa nemusí rezať;
 • zelenina je položená na plech;
 • zmes je zložená z drobčekov, soli, papriky alebo mletého čierneho korenia, ktoré sa posypú každou hľuzou. Malo by tiež spadať do častí;
 • zemiaky sa postriekajú rastlinným olejom a umiestnia sa do predhriatej rúry na 40 minút.

Ak je šupka na hľúzach vylúpaná, je lepšie ich zabaliť do fólie. Ale po 10-15 minútach ich nasaďte a nechajte ich hnednúť. Aby sa nesolili zemiaky, je možné obyčajnú soľ nahradiť morskou soľou. Dali to dosť.

Ako uvariť zemiak na akordeón v rúre

Ďalšie možnosti varenia zemiakov harmonických

Existuje niekoľko možností na prípravu neobvyklého, chutného, ​​elegantného a veľmi zdravého jedla zo zemiakov, ktoré sa žartom nazýva harmonika. Povieme vám najpopulárnejšie recepty.

Chudé zemiaky plnené zeleninou

Okrem umytých zemiakov musíte vziať aj zelenú, pár hláv cesnaku, soľ, korenie, paradajky, cibuľu, rastlinný olej a trochu majonézy. Výpočet množstva každej zložky závisí od počtu porcií a individuálnej chuti.

Miska je pripravená takto:

 • časť cesnaku sa olúpa a jemne naseká a zvyšok sa jednoducho umyje a vysuší;
 • nasekaný cesnak sa pridá k nasekanému cesnaku a troche soli;
 • paradajky a cibuľa sa nakrájajú na krúžky a hromadí sa;
 • všetko je zasa rozložené v zemiakových rezoch;
 • plnené zemiaky sa položia na plech, na ktorý sa nasype rastlinný olej;
 • na to sa položí nešúpaný cesnak a potom sa všetko mierne zaleje majonézou;
 • aby zemiaky nespálili, do nádoby sa pridá trochu vody;
 • jedlo sa varí v peci asi hodinu;
 • hotové zemiaky posypané bylinkami.

S hubami

V tomto prípade asi 2-3 gramy zemiakov budú potrebovať asi 100 gramov čerstvých šampiňónov. Zelenina, soľ, korenie a rastlinný olej - rovnako ako v predchádzajúcich receptoch. Jemne nasekané huby a greeny sa solia a koria, a potom sa rozložia na „harmoniku“. Plnené zemiaky sa položia na fóliu v pekáčke a trochu sa zalejú rastlinným olejom. Zhora sú tiež pokryté fóliou na pol hodiny. Potom sa pripravte bez fólie.

So šunkou, slaninou alebo slaninou

Tento technologický recept sa významne nelíši od predchádzajúceho. Iba náplne potrebujú jeden a pol krát viac. Je nakrájaný na malé kúsky. V týchto zložkách už je soľ, takže je najlepšie ju nepoužiť. A v tomto prípade je ropa potrebná trochu.

S klobásou

Táto možnosť varenia zemiakov je podobná ako pri predchádzajúcej. Množstvo soli a oleja sa reguluje v závislosti od vybraného typu klobásy.

S kuracím mäsom a hrudníkom

Takéto zemiaky milujú nielen rodičia, ale aj deti. Toto jedlo sa považuje za výživové. Pre štvorčlennú rodinu potrebujete libru zemiakov a 100 g kuracieho mäsa a hrudky. Potrebné je aj pol balenia masla, soli, korenia a trochu rastlinného oleja.

Technológia varenia je nasledovná:

 • zemiaky musia byť olúpané;
 • kurča varíme;
 • jemne nakrájané varené mäso a hruď a nasypte polovicu (položenú v recepte) na rozpustené maslo, soľ;
 • dajte hľuzy do formy namazanej rastlinným olejom;
 • plňte zemiaky a nalejte zvyšné maslo;
 • pečieme asi hodinu.

S mletým mäsom

Mleté mäso potrebuje asi polovicu toho množstva zemiakov. Bude trvať ešte niekoľko strúčikov cesnaku, soli, korenia, korenín a rastlinného oleja.

Toto jedlo je pripravené takto:

 • olúpané zemiaky začínajú mletým mäsom a ukladajú sa na fóliu;
 • cesnak vytlačený cesnakovým mlynom sa zmieša so soľou, rastlinným olejom, korením a korením;
 • pomocou kefy sa táto zmes nanesie na každú hľuzu, ktorá sa potom zabalí do fólie a umiestni na plech na pečenie.

S rybami

Na 8 zemiakov potrebujete 300 gramov filet z lososa, dve cibule, vajce, trochu masla, nakrájanú zeleninu a soľ. V tomto prípade sa zemiaky olúpajú a varia pár minút. Potom sa plní zmesou cibule vyprážanou na masle, jemne nasekanou filé z lososa, bylín a soli. Hľuzy namazané rozbitým vajcom idú do rúry na 20 minút.

Metódy a čas prípravy

Harmonický zemiak je dobrý, pretože ho môžete variť nielen s rôznymi náplňami, ale aj rôznymi spôsobmi:

 1. Najbežnejšia z nich je v rúre. V závislosti od typu náplne a veľkosti hľúz trvá tento proces 30 - 60 minút. Je možné použiť fóliu. Pec sa zahrieva na teplotu 200 - 220 stupňov.
 2. Gril na panvici zemiaky sa umiestňujú do fóliových tanierov, ktoré sa umiestnia na drôtený stojan. Je na panvici pokrytej vekom. Ďalej by mal byť otvor v spodnej časti panvice kombinovaný s plynovým horákom. Proces varenia v tomto prípade trvá až 40 minút. Miska je podobná vareniu v stávke, je voňavá a zdravá.
 3. V pomalom sporáku. Zemiaky sú rovnomerne pečené a ukázalo sa, že sú veľmi chutné. Každý zemiak je zabalený do fólie a vložený do špeciálnej nádoby. V režime „Pečenie“ sa jedlo varí 60 - 80 minút. Čas záleží na veľkosti zemiakov. Hľuzy sa musia otočiť 2-3 krát.
 4. Zemiaky zabalené vo fólii sa môžu variť a v dvojitom kotli. Tento proces trvá asi hodinu. Toto jedlo je chutné a diétne.
 5. Na varenie zemiakov na vzduchovom grile použite priemerný ventilátor a teplotu 240 - 260 stupňov. V takom prípade bude vonná miska pripravená do 40 minút.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o možnostiach a tajomstvách varenia plnených paradajok.

Funkcie a typy krmív

Akordeónový zemiak sa môže podávať ako nezávislá misa a ako príloha k mäsu alebo rybám. Zároveň by malo byť horúce, inak sa stráca chuť a aróma misky. Zemiaky vyzerajú elegantne a jasne, ale tento účinok sa dá vylepšiť napríklad nasledujúcimi spôsobmi:

 • Na jeden tanier dajte zemiaky s náplňou rôznych farieb - jasne červené paradajky, zelené cukety, nahnedlú slaninu atď.
 • Každú hľuzu ozdobte zelenou cibuľou, mrkvovými krúžkami a tvarohom.
 • Na každý zemiak natrite dlhé a tenké prúžky šalátu, vetvičky kôpru a semená granátového jablka.
 • Podávajte vo forme ježkov, vkladajte na vrchné kúsky špáradielka, na ktorých sú pripevnené bobule (hrozno, čerešne atď.).
 • Zemiaky opláchnite šťavou z rôznych druhov zeleniny (mrkva, repa, zeler atď.).
 • Na každé zemiaky vložte vyprážané vajcia z jedného vajca.

Zemiaky harmonické v pomalom sporáku

Akordeónový zemiak je rozmanité jedlo, ktoré vás nikdy neunaví. Koniec koncov, existuje veľa spôsobov, ako ju pripraviť a slúžiť. Je to veľmi chutné, vyzerá slávnostne, jednoducho a náplňou môže byť takmer akýkoľvek produkt z chladničky.Komentáre:

 1. Vudojar

  neustále niečo horí

 2. Gawyn

  what results?

 3. Gall

  Naozaj a ako som si predtým neuvedomil

 4. Chilton

  Podľa mňa sa mýliš. Môžem obhájiť pozíciu.Napíšte správu