Tajnosť

Rysy odrody hrozna senátora od šľachtiteľa E. G. Pavlovského

Rysy odrody hrozna senátora od šľachtiteľa E. G. Pavlovského


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno „Senator“ alebo „Vitis Senator“ je nová hybridná forma skorého dozrievania. Obdobie pred zberom trvá asi 120 dní. Hybrid získal chovateľ E. G. Pavlovsky. Autor vykonal práce na krížení odrôd "Gift Zaporozhye" a "Maradona".

Charakteristiky a fotografie odrody Vitis Senator

Hrozno "Senátor" za optimálnych poveternostných podmienok v regiónoch s miernou klímou dozrie na konci augusta. Napriek tomu, že hybridná forma sa považuje za relatívne novú, mnohí vinári ju uprednostňujú.

Biologický opis

Krídlové kríky senátora sa vyznačujú veľkou rastovou silou. Zrenie viniča a zakorenenie odrezkov tejto hybridnej formy sa uskutočňuje bez komplikácií.

Kvety tvoria bisexuálne, dobre opelené. Hroznová zhluk je veľký alebo veľmi veľký, guľatý kužeľovitý tvar s hmotnosťou od 0,7 do 1,5 kg. Štetce sú navonok atraktívne, elegantné, bez známok odlupovania.

Technické vlastnosti bobúľ

Bobule hrozna senátora sú brilantné, dokonca aj ich veľkosť a zhromažďujú sa v dosť hustých guľatých kefách. Priemerná hmotnosť oválneho bobule je 12 až 15 g. Farba plodov sa v závislosti od pestovateľských podmienok môže líšiť od ružovej po tmavočervenú s fialovým odtieňom.

Hroznový „Senátor“ má veľmi príjemnú a harmonickú chuť s charakteristickou pižmovou dochuťou, ktorá vám umožňuje používať úrodu na výrobu vysoko kvalitného domáceho vína.

Výhody E.G. Pavlovský „senátor“

Hroznový „senátor“ má mnoho výhod, ktoré vám umožňujú zvýrazniť tento hybrid na pozadí iných nových foriem:

 • veľmi atraktívny vzhľad strapcov;
 • vysoký ročný výnos;
 • stabilné dobré zakorenenie a vysoká miera dozrievania výhonkov;
 • získanie skorej úrody hrozna;
 • mrazuvzdornosť do -23 ° C;
 • nedostatok trhlín a bobúľ;
 • schopnosť používať túto odrodu pri výrobe vína.

Zozbierané plodiny sa môžu dlhodobo skladovať bez straty kvalitatívnych charakteristík. Pojem „senátor“ sa vzťahuje na kategóriu odrôd viniča, ktoré je možné obchodovať.

Hrozno "Senátor": opis odrody

Pravidlá vykládky

Hrozno "Senátor" by sa malo pestovať na úrodných a ľahkých, dobre zahriatych pôdach s dostatočným obsahom živín. Tento hybrid je dobrým výsledkom rastu a rozvoja, ako aj vysokou produktivitou, keď sa pestuje na južných alebo juhozápadných svahoch, čo najviac chránený pred vetrom a severným vetrom.

Pri výsadbe hrozna tejto odrody je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 • výsadbová jama by sa mala pripraviť na jeseň pri výsadbe na jar alebo mesiac pred výsadbou sadeníc na jeseň;
 • vzdialenosť medzi výsadbovými jamami by mala byť najmenej jeden a pol metra, čo je spôsobené výraznou silou rastu kríkov;
 • pri vysokej polohe podzemnej vody by mal byť koreňový systém rastlín vybavený vysokou vrstvou drenáže založenej na malom štrku alebo expandovanej hline;
 • drenážna vrstva je naplnená hnojivami, po ktorých je uskutočnené násypy úrodnej pôdnej vrstvy pod koreňovým systémom kríkov;
 • korene sadivového materiálu musia byť namočené jeden deň do vody s pridaním niekoľkých kryštálov manganistanu draselného alebo akéhokoľvek stimulátora rastu;
 • Pred výsadbou by ste mali skrátiť korene sadenice a ošetriť ich ílovou kašou a tiež odstrániť všetky prebytočné alebo slabé výhonky.

Zem, ktorá je posypaná koreňovým systémom sadenice, je zhutnená a dôkladne navlhčená. Aby sa udržala vlhkosť a vyživovala koreňový systém v prvých dvoch alebo troch rokoch po výsadbe, mala by sa pôda mulčovať vrstvou vysoko kvalitnej organickej hmoty, ktorej hrúbka môže byť 3 až 5 cm.

Funkcie starostlivosti

Odroda senátora je pomerne odolná voči mnohým nepriaznivým vonkajším faktorom. Pestovanie tohto hybridu v záhrade je možné aj pre začínajúcich pestovateľov a amatérskych záhradníkov.

Polievanie a kŕmenie

Odroda hrozna Senator, rovnako ako mnoho iných hybridných foriem a odrôd, je veľmi náročná na včasné zalievanie a netoleruje nadmernú vlhkosť a presušuje pôdu. Polievanie je možné kombinovať s top dressingom. Je veľmi výhodné použiť zavlažovací systém.

Na kŕmenie hroznových kríkov organickými hnojivami sa zvyčajne používajú kaly alebo vtáčie trus. Najvhodnejšie minerálne hnojivá sú Novofert a Master.

Orezávanie a tvarovanie

Hrozno senátora potrebuje včasné prerezávanie, ktoré môže byť dlhé pre 8-10 očí alebo stredné pre 5-6 očí. Prvé trosky prebytočných výhonkov na hroznových kríkoch by sa mali vykonať ihneď po otvorení pukov jarnej. Keď bobule dosiahli veľkosť hrachu, mali by ste rastliny postriekať fungicídmi „Topaz“ a „Ridomil Gold“.

Recenzie vinárov

Hrozno nazývané „senátor“ sa požaduje nielen medzi vinármi v rôznych oblastiach a regiónoch, ale aj od spotrebiteľov. Jeho bobule sú vždy veľmi veľké a atraktívne, tmavočervenej farby, s vôňou muškátového orieška. Kríky sú veľmi silné, ale vinič vždy dozrieva veľmi dobre. Táto odroda hrozna s príjemným a vynikajúcim muškátovým orieškom do istej miery kazí iba príliš hustý typ klastra.

Ako pestovať hrozno

Podľa amatérskych záhradníkov, ktorí pestujú hybridnú formu senátora vo svojich vinohradoch, sú skutočné odrodové charakteristiky úplne v súlade s charakteristikami uvedenými v opise, a preto je to najžiadanejšia spomedzi všetkých nových hybridov pestovateľa Pavlovského. Hrozno tejto formy sa doteraz hodnotí ako jedna z najchutnejších odrôd na trhu. Bobule ani za nepriaznivých poveternostných podmienok, relatívne krátkeho a daždivého leta, nepraskajú a nezískavajú cukor veľmi dobre. Na konci zrenia získajú veľmi jasnú a bohatú chuť muškátového ovocia.