Rastliny

Spôsob pestovania zemiakov kultivarov "Ausonia"

Spôsob pestovania zemiakov kultivarov "Ausonia"


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Skorý, veľmi produktívny zemiak Ausonia z poľnohospodárskej firmy SeDec vytvára zarovnané stredné a veľké hľuzy s dobrou obchodovateľnosťou a je vhodný na pestovanie na usadlostiach a malých farmách.

Vlastnosti triedy

Zemiaky tejto odrody sa vyznačujú tvorbou oválnych alebo predĺžených oválnych zarovnaných hľúz. Zemiaková šupka a dužina sú svetlo žlté, bližšie k béžovej farbe. Oči sú povrchné. Chuť je vynikajúca.

Opis odrody uvádza prítomnosť vysokej odolnosti voči poškodeniu háďatkami zlatými. Hodnota odrody Ausonia spočíva okrem iného vo vysokom výnose univerzálnych hľúz na predaj. Odroda patrí do kategórie požadovanej na predaj a tvorí plodinu vo veľmi skorom termíne.

Ako pestovať zemiaky pod senom

Pravidlá vykládky

Existujú iba tri tradičné metódy pestovania zemiakov: hladká výsadba, hrebeňová metóda a výsadba sadivového materiálu v zákopoch. Bez ohľadu na to, ktorá metóda sa používa, by sa mali dodržiavať základné pravidlá. Povinné operácie na prípravu sadiva zemiakov na sadenie sú zahrievanie, klíčenie vo svetle, triedenie a kalibrácia hľúz.

 1. Pre produktivitu zemiakov má veľký význam výber hľúz určených na pestovanie, ktoré by mali byť stredne veľké a nemali by mať príznaky choroby alebo poškodenia škodcami.
 2. Odporúča sa, aby sa zemiaky naklíčili nie v tme, ale na svetle, usporiadané do vrstvy nie viac ako dvoch hľúz, výsledné ľahké klíčky budú zelené a čo najsilnejšie.
 3. Na stimuláciu vzhľadu klíčkov a na urýchlenie pripravenosti materiálu na výsadbu by sa hľuzy mali ošetrovať v roztoku pripravenom na základe zmesi popola, stopových prvkov a síranu meďnatého.
 4. Dobrý výsledok je ukázaný spracovaním hľúz v 1% roztoku manganistanu draselného počas 45 minút a následným namáčaním v roztoku Epin-Extra rýchlosťou 2 kvapky na pohár vody.
 5. Odporúča sa aplikovať univerzálne hnojivo nitrofosk pre zemiaky pri výsadbe priamo do každej výsadbovej jamky rýchlosťou 1 lyžica. l. na rastlinu.
 6. Zemiaky sa môžu pestovať v širokom rozmedzí pH pôdy od 4 do 8, pretože táto rastlina patrí medzi rastlinné plodiny podobné vápniku a celkom dobre znáša zvýšenú kyslosť pôdy.

Odporúča sa pripraviť pôdu v jesennom období, aby sa pôda začiatkom jari znovu vykopala s pridaním množstva hnojiva potrebného na úplné obohatenie pôdy. Zemiaky veľmi dobre rastú a prinášajú ovocie, keď sa pestujú na ľahkých, dobre hnojených humusových pôdach. Pri výsadbe by ste mali dodržiavať odstup medzi rastlinami 30 - 35 cm s rozstupom riadkov 70 cm, ktorý spĺňa požiadavky poľnohospodárskej technológie na pestovanie zemiakov.

Funkcie starostlivosti

Je možné starať sa o zemiakové plantáže malých plôch bez použitia mechanizovaného zariadenia. Na veľkých zemiakových poliach je však manuálna starostlivosť o rastliny zložitá.

 • V prítomnosti rozsiahlych sadov zemiakov si ručné burenie vyžaduje veľa času a úsilia, čo zahŕňa použitie chodiaceho traktora s rotačnou bránou.
 • Prvé burenie, po ktorom nasleduje plytké uvoľnenie, by sa malo uskutočniť pred objavením sa zemiakových výhonkov.
 • Zemiaky, ako rastlina mierneho podnebia, nespĺňajú vysoké nároky na zavlažovacie činnosti.
 • Prvé zalievanie rastliny bude potrebovať asi týždeň po jej vzniku. Priemerné množstvo vody na krík je najmenej 5 litrov. V najsuchšom a najteplejších ročných obdobiach sa zavlažovanie môže vykonávať tak, že sa na ňom nachádzajú brázdy aj obyčajné postrekovače.

 • Hnitý hnoj najčastejšie pôsobí ako vysoko účinné hnojivo pre zemiaky, ktorých použitie prispieva k takmer dvojnásobnému výnosu tejto plodiny.

Na kŕmenie zemiakov je povolené používať rôzne formy hnojív obsahujúcich dusík s výnimkou chloridu amónneho, ktorý sa vyznačuje vysokým obsahom chlóru škodlivého pre túto rastlinnú plodinu.

 • Je obvyklé hľuzy zemiakov pridávať do stoniek rastlín priamo do pôdy. Takéto podujatie by sa malo konať najmenej trikrát za sezónu. Je však potrebné pamätať na to, že pestovanie môže výrazne zvýšiť odparovaciu plochu pôdy, takže v suchých podmienkach a pri neexistencii pravidelných zavlažovacích opatrení je absolútne nemožné vykonať takýto postup na výsadbe zemiakov.

Recenzie pestovateľov zemiakov

Raná odroda Ausonia s lahodnou, svetlo žltou farbou dužiny je obľúbená medzi záhradníkmi a pestovateľmi zemiakov. Táto odroda je veľmi obľúbená, keď sa pestuje na seno, čo vám umožňuje vytvárať atraktívne zemiakové kríky s čistými a krásnymi hľuzami.

Záhradníci poznamenávajú, že odroda prakticky nie je ovplyvnená chorobami a škodcami, a vykonávanie iba niekoľkých preventívnych ošetrení vám umožňuje úplne zabudnúť na zdravotné problémy rastlín. V priemere každá zemiaková ker tvorí asi 10 až 12 hľúz. Zemiaky odrody Ausonia dokážu aj pri nedostatočne kvalifikovanej a kvalitnej starostlivosti dosiahnuť dobrú úrodu na predaj, ktorá je úplne vhodná na predaj.

Ako pestovať skoré zemiaky